Błoto, piach, trawersy, strome zjazdy, głębokie bajora – to czysta domena off road’u. Narodził się w Stanach Zjednoczonych Ameryki, lecz obecnie jest dobrze znany na całym świecie. Każdy, kto choć raz spróbował jazdy w terenie, z pewnością poznał smak adrenaliny i niepowstrzymanych emocji, które nieustannie towarzyszą uczestnikom podczas pokonywania kolejnych odcinków.
Co to jest OFF ROAD?
Spis treści
- 1 Co to jest OFF ROAD?
- 2 Co to jest OFF ROAD?
- 3 Charakterystyka pojazdu do off road’u
- 4 Warunki na trasach OFF ROAD
- 5 Bezpieczeństwo OFF ROAD
- 6 Rajdy OFF ROAD
- 7 Jak zacząć przygodę z OFF ROAD’em?
- 8 Dowiedz się więcej o jeździe OFF ROAD
- 8.1 Ile kosztuje jazda off-road? Ile trzeba zapłacić za samochód terenowy? Ile kosztuje ubezpieczenie auta terenowego?
- 8.2 Bezpieczeństwo offroad: jak unikać zagrożeń, co zabrać ze sobą na wyprawę i jak radzić sobie w sytuacjach awaryjnych
- 8.3 Podstawy jazdy offroadowej: techniki i wskazówki dla początkujących
Jazdę OFF ROAD można uprawiać praktycznie wszędzie, od lasów i gór, przez kamieniołomy i wąwozy, aż po poligony i specjalnie przygotowane tory. W zależności od terenu, po którym się jeździ można wyróżnić kilka podstawowych odmian OFF ROADU:
- przeprawowy
- rock crawling
- cross country
- turystyka OFF ROAD (turystyka 4×4)
Najczęściej spotykaną formą jest OFF ROAD przeprawowy. Polega on zwykle na pokonywaniu różnego rodzaju przeszkód, takich jak strome podjazdy i zjazdy, trawersy, doły błotne i rzeki.
W OFF ROADZIE wykorzystywane są zarówno samochody terenowe produkowane seryjnie, jak i pojazdy poddane specjalnym modyfikacjom. Wybór samochodu zależy przede wszystkim od rodzaju nawierzchni i stopnia trudności trasy. Im trudniejsze warunki do jazdy, tym większych modyfikacji wymaga samochód.
Charakterystyka pojazdu do off road’u
Pojazd do off road’u przede wszystkim musi być uniwersalny, byśmy mogli przemierzać nim zarówno drogi asfaltowe, jak i bezdroża, czy obszary podmokłe. Warto pamiętać, że musi to być samochód, który dostarczy nam chociaż minimalnego komfortu podczas jazdy – w końcu mamy nim pokonywać naprawdę męczące i ekstremalne odcinki. Oczywiście musimy przygotować się na to, że nie obędzie się bez zadrapań, rys na lakierze, urwanych lusterek, czy stłuczonych lamp. Kolejnym istotnym elementem jest niezbędne wyposażenie pojazdu.
O tym przeczytasz więcej w artykule: Podstawy jazdy offroadowej: techniki i wskazówki dla początkujących
Warunki na trasach OFF ROAD
Warunki na terenowych trasach bywają kapryśne i różnorodne, co sprawia, że jazda offroad jest fascynująca, ale wymagająca elastyczności i umiejętności dostosowania się do zmieniającego się otoczenia. Koleiny, głęboka woda, strome podjazdy i zjazdy, piaskowa nawierzchnia, szczególnie w deszczu, oraz wyzwania związane z błotem to tylko niektóre z trudności, jakie można napotkać w terenie. Dlatego warto być przygotowanym na różne sytuacje, posiadać odpowiednie umiejętności i wyposażenie, aby bezpiecznie pokonywać te przeszkody.
O tym przeczytasz więcej w artykule: Warunki na trasach OFF ROAD
Bezpieczeństwo OFF ROAD
Bezpieczeństwo jest priorytetem podczas jazdy offroad. Terenowe wyzwania mogą być trudniejsze niż na standardowych drogach, dlatego ważne jest, aby zachować ostrożność i odpowiednie przygotowanie. Sprawdzenie stanu technicznego pojazdu przed wyjazdem, zapięcie pasów bezpieczeństwa, noszenie odpowiedniego kasku i sprzętu ochronnego (jeśli to konieczne), a także informowanie kogoś o planach podróży to tylko niektóre z podstawowych zasad dbania o bezpieczeństwo podczas jazdy offroad. Ponadto, trzeba być gotowym na nieoczekiwane sytuacje i dostosowywać tempo jazdy do warunków terenowych, unikając ryzykownych manewrów. Pamiętajmy, że dobra zabawa offroad idzie w parze z odpowiedzialnością za własne bezpieczeństwo i innych uczestników.
O tym przeczytasz więcej w artykule: Bezpieczeństwo offroad: jak unikać zagrożeń, co zabrać ze sobą na wyprawę i jak radzić sobie w sytuacjach awaryjnych
Rajdy OFF ROAD
Zdecydowanie, najstarszym i najbardziej profesjonalnym rajdem tego typu jest Rajd Dakar (https://pl.wikipedia.org/wiki/Rajd_Dakar). Trasy obejmują tereny pustynne, odcinki są bardzo długie, dochodzące do kilkuset kilometrów dziennie. W tym przypadku, poza dużą prędkością (bo przecież wciąż doganiają nas przeciwnicy) liczy się również opanowanie, umiejętność radzenia sobie w ekstremalnych sytuacjach i przede wszystkim wytrwałość. Z tego względu takie terenowe wyścigi kierowane są raczej dla profesjonalistów. Amatorom jazdy off road polecamy inną formę tego sportu – jazdy przeprawowe. Tutaj dystanse są o wiele krótsze, ale również bardziej urozmaicone i często trudniejsze do pokonania. Trasy zlokalizowane są na kompletnych bezdrożach, a naszym zadaniem jest przeprawienie się przez tereny, po których często nie da się nawet chodzić, jak bagna, skały, czy bogato zalesione obszary.
Dużo Polskich imprez tego rodzaju ma charakter otwarty, dlatego warto przeglądać kalendarz imprez off road (np. https://kalendarz4x4.pl/) i szukać ciekawych wydarzeń w okolicy.
Off road to jednak nie tylko zacięta rywalizacja. Dla wielu jest to ogromna pasja, sposób na spędzanie wolnego czasu, nawet w gronie rodzinnym, bo przecież na taką wyprawę śmiało można wybrać się całą rodziną – kwestia odpowiedniego dostosowania sprzętu i trudności terenu.
Jak zacząć przygodę z OFF ROAD’em?
Przygody z OFF ROAD’EM lepiej nie zaczynać od razu od kupna samochodu. Na rynku działa obecnie wiele firm, które oferują przejażdżki samochodami terenowymi, indywidualne szkolenia z jazdy OFF ROAD oraz dłuższe, nawet kilkudniowe wyprawy 4×4. Dzięki nim będziesz miał okazję poznać podstawy jazdy w terenie i pod okiem instruktora opanować różne techniki pokonywania przeszkód. Zobaczysz jakim przeróbkom zostają poddane samochody do jazdy OFF ROAD i jakie posiadają wyposażenie. Nauczysz się korzystać z dodatkowego sprzętu i radzić sobie w trudnych sytuacjach, które czekają kierowcę na bezdrożach.
Po takim przygotowaniu nie tylko przekonasz się, czy aby na pewno jest to sport dla Ciebie, ale też zdobędziesz podstawową wiedzę, która ułatwi Ci podjęcie decyzji o wyborze pojazdu, niezbędnego wyposażenia i ewentualnych przeróbkach.
Chciałbym osobiście spotkać autora i postawić mu kolejkę za tak wystrzałowy tekst. 3-maj się mocno kimkolwiek jesteś!