Masaż gua sha to starożytna chińska technika masażu twarzy i ciała, która polega na wykonywaniu ruchów przesuwnych lub uciskowych specjalną płytką lub rollerem do masażu. Zrobione są one z kamienia, najczęściej jadeitu lub różowego kwarcu. Masaż gua sha może być wykonywany na całym ciele, ale najczęściej stosuje się go na twarzy i szyi. Głównym celem masażu gua sha jest redukcja opuchlizny oraz zmniejszenie drobnych zmarszczek. Zabieg ten fantastycznie poprawia owal twarzy. Wykorzystuje się go także do złagodzenia napięcia mięśniowego, co może przyczynić się do poprawy wyglądu skóry. Sprawdź, jak wykonywać masaż gua sha. 

Czym jest masaż gua sha? Jak wygląda zabieg rollerem? 

Co to jest masaż gua sha?

Gua sha to tradycyjna technika chińska, wywodząca się z chińskiego masażu leczniczego. Masaż gua sha opiera się na zasadzie pobudzania przepływu „chi”, czyli życiowej energii, co ma korzystny wpływ na różne partie ciała, w tym również na twarz. W gua sha do masażu twarzy używa się płaskiego, specjalnego kamienia, często wykonanego z jadeitu lub różowego kwarcu. Te naturalne kamienie przewodzą ciepło, co dodatkowo intensyfikuje efekty masażu. Masażyści używają różnych kształtów płytek do masażu gua sha, aby dostosować je do potrzeb danej osoby. Płytki mają zaokrąglone krawędzie, aby nie podrażniać skóry. Masaż wykonuje się posuwistym ruchem, z większym naciskiem na obszary, gdzie skóra staje się zaczerwieniona. Pomaga on w oczyszczeniu skóry, redukcji zaczerwienień oraz przeciwdziała opuchliźnie. Masowanie kamieniem jadeitowym stymuluje też krążenie krwi i limfy.

W początkowych etapach historii gua sha, technika ta była używana głównie do leczenia bólów mięśni, zapalenia stawów, a także różnych schorzeń układu oddechowego. Masaż przy pomocy kamienia gua sha miał na celu także usuwanie toksyn z organizmu poprzez stymulację procesów drenażu limfatycznego. W miarę upływu czasu, masaż gua sha zyskiwał na popularności nie tylko jako terapia lecznicza, ale także jako metoda poprawy wyglądu skóry. Warto wiedzieć, że masaż gua sha jest też czasami nazywany skrobaniem. Słowo „gua” oznacza w języku chińskim „skrobać”, „pocierać” a „sha” oznacza „czerwoną wysypkę”.

Jak wygląda masaż twarzy płytką gua sha? 

Wiele osób zastanawia się jak wykonać masaż twarzy. Warto najpierw sprawdzić, jak robią to profesjonaliści w gabinetach masażu. 

 1. Na początku zabiegu na skórę twarzy nakładany jest olejek do masażu lub serum.
 2. Masażyści zaczynają od masażu czoła, przesuwając płytkę gua sha od środka czoła w kierunku skroni. Powtarzają ten ruch kilkakrotnie.
 3. Następnie przesuwają płytkę wzdłuż policzków, od nosa w kierunku skroni. Powtarzają ten ruch kilkakrotnie.
 4. Następnie przesuwają płytkę gua sha wzdłuż nosa, od czoła w kierunku brody. Powtarzają ten ruch kilkakrotnie.
 5. Kolejne ruchy są wzdłuż żuchwy, od uszu w kierunku brody.
 6. Na końcu przesuwają płytkę gua sha wzdłuż szyi, od dołu do góry.
 7. Cały zabieg trwa około 30-60 minut. Po masażu na skórę nakładany jest krem nawilżający.

Chiński masaż twarzy gua sha – efekty

Masaż gua sha to nie tylko przyjemna forma relaksu, ale również skuteczna metoda, która może przynieść różnorodne korzyści dla skóry i ogólnego samopoczucia. Regularny masaż gua sha poprawa krążenie krwi i limfy, zmniejsza opuchliznę oraz wpływa na lepszy wygląd skóry – pomaga w oczyszczeniu skóry oraz redukcji drobnych zmarszczek. Oto kilka kluczowych efekty używania kamienia do masażu: 

 • Redukcja obrzęków. Masaż gua sha redukuje opuchnięcia i obrzęki. Delikatne ruchy kamienia gua sha sprzyjają usuwaniu zalegającej limfy, co może szczególnie korzystnie wpłynąć na obszary pod oczami i w innych miejscach, gdzie skłonność do opuchlizny jest większa.
 • Poprawa przepływu limfy. Masaż gua sha stymulujeprzepływ limfy, co wspomaga naturalny proces usuwania toksyn z organizmu. To z kolei może przyczynić się do oczyszczenia skóry i nadania jej zdrowszego wyglądu.
 • Poprawia owal twarzy. Tojeden z głównych efektów masażu gua sha. Długotrwałe stosowanie tej techniki może skutkować ujędrnieniem skóry, co wpływa korzystnie na kontury twarzy.
 • Poprawia krążenie, pobudza krążenie. Masaż gua sha aktywuje krążenie krwi, co może przynieść korzyści w postaci lepszego dotlenienia tkanek. bez wątpienia łagodzi dolegliwości ze strony układu krążenia. 
 • Złagodzenie napięcia w obszarze szyi i dekoltu. Technika masażu gua sha obejmuje nie tylko obszar twarzy, ale także szyi i dekoltu. Dzięki temu masaż może pomóc w złagodzeniu napięcia mięśniowego w tych obszarach.

Warto pamiętać, że efekty masażu gua sha zależą od regularności i właściwej techniki wykonywania zabiegu.

Przeciwwskazania do wykonywania masażu gua shaM

Mimo że masaż kamieniami gua sha może przynosić wiele korzyści, istnieją pewne przeciwwskazania, dla których warto być ostrożnym lub zdecydowanie unikać tej formy terapii. Przeciwwskazania do masażu gua sha obejmują:

 • Skóra wrażliwa lub uszkodzenia skóry. W przypadku skóry podrażnionej, uszkodzonej lub z otwartymi ranami, masaż gua sha może pogorszyć jej stan i prowadzić do dodatkowych podrażnień. W takich przypadkach zaleca się unikanie tej formy masażu do momentu pełnego zagojenia skóry.
 • Skłonność do siniaków. Osoby, które mają skłonność do siniaków powinny być ostrożne podczas wykonywania masażu płytką gua sha. Nieprawidłowe jej użycie może prowadzić do siniaków.
 • Stany Zapalne Skóry. W przypadku chorób skóry, takich jak trądzik różowaty, łuszczyca czy egzema, masaż gua sha może nasilać stany zapalne. Warto skonsultować się z dermatologiem przed przystąpieniem do masażu.
 • Problemy z krzepliwością krwi. Osoby cierpiące na problemy z krzepliwością krwi lub przyjmujące leki przeciwzakrzepowe powinny skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem masażu gua sha. 
 • Nowotwory skóry. W przypadku obecności nowotworów skóry, szczególnie tych złośliwych, masaż gua sha może prowadzić do rozprzestrzeniania się komórek nowotworowych. 
 • Ciężkie choroby serca lub naczyń krwionośnych. Osoby z ciężkimi chorobami serca, nadciśnieniem tętniczym czy zakrzepicą powinny unikać masażu gua sha. 
 • Ciąża. W okresie ciąży należy być ostrożnym z masażem gua sha, szczególnie w obszarze brzucha i dolnej części pleców. 
 • Choroby zakaźne. Osoby z aktywnymi chorobami zakaźnymi, takimi jak opryszczka czy grzybica, powinny unikać masażu gua sha, aby nie rozprzestrzeniać infekcji.

Jak przy każdej nowej praktyce pielęgnacyjnej, zaleca się skonsultowanie z profesjonalistą przed rozpoczęciem masażu, zwłaszcza jeśli ma się jakiekolwiek istniejące problemy skórne czy medyczne. 

Jak używać kamienia gua sha? Jak wykonać masaż gua sha w domu? 

Masaż gua sha można również wykonywać samodzielnie w zaciszu domowym, korzystając ze specjalnego narzędzia, jakim jest roller. Rollery do masażu gua sha są ogólnodostępne. Różnią się między sobą materiałami wykonania oraz kształtami. Popularne opcje to rollery z jadeitu, kwarcu różowego czy też z innych naturalnych kamieni.

Aby wykonywać masaż w domu, należy pamiętać o kilku kluczowych krokach.

 • Po pierwsze, skóra powinna być czysta, dlatego dokładnie umyj twarz przed rozpoczęciem zabiegu.
 • Następnie nałóż olejek lub serum, aby ułatwić ślizganie rolleru po skórze.
 • Podczas masażu, zacznij od środka twarzy i wykonuj delikatne ruchy w kierunku zewnętrznych konturów. Ważne jest, aby zachować łagodny nacisk, zwłaszcza w delikatnych obszarach, takich jak okolice oczu.
 • Możesz również skorzystać z rollerów o dwóch końcach: jednym do obszarów większych, a drugim do miejsc bardziej precyzyjnych. 

Właściwie przeprowadzony masaż gua sha może jednak stanowić przyjemny i skuteczny element rutyny pielęgnacyjnej.

Gua sha to świetny sposób na szybką poprawę wyglądu przed ważnymi wydarzeniami, na przykład przed ślubem, imprezą. Najlepsze efekty masażu twarzy i szyi uzyskujemy jednak dzięki jego regularnemu wykonywaniu. Warto więc spróbować gua sha w profesjonalnym gabinecie, a także nauczyć się wykonywać masaż twarzy samodzielnie. Sprawdź i przekonaj się, jakie fantastyczne efekty daje.