Dzisiejszy świat nieustannie pędzi do przodu, a my razem z nim. Obowiązki zawodowe i życie prywatne stawiają przed nami liczne wyzwania, które niejednego człowieka przyprawiają o zawrót głowy. W końcu niełatwo jest znaleźć czas na przygotowanie ważnej prezentacji do pracy, odbiór dzieci ze szkoły i spotkania towarzyskie. Nie wspominając już o spełnianiu swoich potrzeb, które zawsze powinny znajdować się na pierwszym miejscu. Niestety, doba ma tylko 24 godziny, a człowiek nie jest w stanie się rozdwoić. A co jeśli istnieje sposób, żeby zacząć lepiej organizować dzień i odciążyć się od części drobnych, aczkolwiek pochłaniających czas zadań? W takich sytuacjach z pomocą przychodzi konsjerż.
Konsjerż – kto to?
Spis treści
Konsjerż (fr. concierge – dozorca) to osobisty asystent, którego rolą jest pomagać pracodawcy w sprawach, które nie wymagają jego obecności. Do jego zadań należy umawianie spotkań, robienie zakupów, odbieranie rzeczy z pralni i wiele, wiele więcej. Z tego względu konsjerż jest jednoosobową instytucją łącząca w sobie postać lokaja, asystenta czy kuriera. Dzięki swoim licznym kontaktom dobry concierge często jest w stanie załatwić dla zleceniodawcy więcej niż on sam mógłby zdziałać. Chodzi tu o takie sprawy jak zdobycie biletu na wyjątkowo oblegany spektakl w teatrze lub rezerwację stolika w ekskluzywnej restauracji.
Historia zawodu konsjerża
Prekursorem dzisiejszego konsjerża był średniowieczny opiekun świec, zwany po francusku comte des cierges. Osoba trudniąca się tą profesją dbała o to, aby w każdym pomieszczeniu pałacowym paliła się nieustannie odpowiednia liczba świec. W tym celu concierge musiał orientować się w życiu zamku, aby móc zapewnić wystarczające oświetlenie podczas odbywających się tam wydarzeń. Bycie na bieżąco i troska o drobne, aczkolwiek czasochłonne prace, to aspekt, który łączy ówczesnych opiekunów świec i dzisiejszych konsjerżów.
Wiele lat później, bo już w XX wieku, zawód konsjerża zmienił swój charakter na bliższy temu, jaki dziś znamy. Zamiast pilnowania świec w pałacowych komnatach, concierge służył gościom hotelowym. Początkowo przypominająca osobę portiera, funkcja konsjerża zaczęła przejmować coraz to nowe obowiązki. Z biegiem czasu przestał on jedynie witać gości hotelowych, a zaczął spełniać życzenia dotyczące ich komfortu w miejscu noclegu. Duży wpływ miał na to rozwój transportu, który przyczynił się do podróżowania ludzi po różnych krajach. W latach 20. XX wieku każdy szanujący się hotel – nie tylko we Francji, ale i innych europejskich miastach – musiał posiadać własnego konsjerża.
W 1929 roku w Paryżu powstało nawet oficjalne Stowarzyszenie Konsjerżów – Les Clefs d’Or (Złote Klucze) założone przez Pierre’a Quentina. Stowarzyszenie zostało przekształcone w międzynarodową organizację na pierwszym międzynarodowym kongresie w Cannes w 1952 roku.
Usługi concierge
Concierge hotelowy
Mimo iż profesja konsjerża zmieniła się na przestrzeni lat, w niektórych wyjątkowo ekskluzywnych miejscach wciąż funkcjonuje on jako pracownik hotelu. Przejmuje on część obowiązków standardowej recepcji. Po pierwsze, zajmuje się najbardziej typowymi zadaniami związanymi z obsługą gości, takimi jak przyjmowanie rezerwacji. Z drugiej strony, usługa concierge oferuje bardziej indywidualne podejście do klientów, spełniając zachcianki poza kompetencją hotelowej recepcji. Mowa tu na przykład o załatwianiu opiekunki do dziecka, polecaniu atrakcji turystycznych wartych zobaczenia czy rezerwacji biletów na popularne wydarzenie.
Gdzie w takim razie szukać konsjerża hotelowego? Jego miejsce jest zwykle w lobby hotelu przy innych pracownikach recepcji. Dzięki temu można się z nim skontaktować choćby korzystając z wewnętrznego telefonu znajdującego się w pokoju. Zdecydowaną zaletą korzystania z usług hotelowego konsjerża jest poczucie komfortu. Gwarantuje on świadomość, że w razie potrzeby ktoś szybko zajmie się naszym problemem bez względu na porę dnia czy nocy.
Concierge prywatny
Concierge wynajmowany przez osoby prywatne czuwa nad sprawunkami rodziny. Pilnuje, aby wszelkie opłaty były uiszczane na czas, dzieci bezpiecznie dotarły do szkoły, a pracodawcy nie zapomnieli o ważnych rocznicach. W pewien sposób staje się też członkiem rodziny, ponieważ zna plan dnia domowników oraz ich historię medyczną. Osobisty asystent ściąga też z ich barków ciężar wielu codziennych obowiązków. Tak naprawdę zakres pracy konsjerża zależy w dużej mierze od potrzeb pracodawcy i woli samego zainteresowanego.
Concierge w firmie
Nie tylko osoby prywatne potrzebują pomocy ze strony konsjerża. Pracownicy dużych firm obarczeni są wieloma obowiązkami, dlatego ich pracodawcy coraz częściej decydują się zatrudnić konsjerża. Ma to na celu choć trochę odciążyć ich grafik, aby mogli się skupić na najważniejszych sprawach. Wbrew pozorom concierge opłacany przez korporację nie zajmuje się tylko i wyłącznie kwestiami biznesowymi. Oprócz umawiania spotkań, można mu zlecić odebranie dzieci ze szkoły w wypadku nieprzewidzianych nadgodzin lub zakupy spożywcze, których nie mamy czasu zrobić po pracy. Tak naprawdę zakres usług świadczonych przez firmowego asystenta zależy w głównej mierze od umowy zawartej między nim, a zleceniodawcą.
Zakłady ubezpieczeniowe i banki też czasem proponują usługi konsjerża jako element obszernego pakietu assistance lub bonus dla klientów posiadających VIPowskie konto.
Czym charakteryzuje się dobry konsjerż?
Specyfika pracy konsjerża wymaga, aby kandydat na to stanowisko posiadał konkretne cechy, które umożliwią mu funkcjonowanie w tej profesji. Pierwszą z nich jest posiadanie dużej ilości kontaktów w różnych środowiskach, co umożliwi szybkie załatwienie pozornie niemożliwych zadań, takich jak zdobycie wyprzedanych już biletów na koncert.
Kolejną z umiejętności, jakimi musi się wykazać dobry concierge jest wielozadaniowość. Załatwiając sprawunki za inne osoby, trzeba umieć szybko przeskakiwać myślami z jednego zadania do drugiego, ponieważ często trzeba wykonywać wiele z nich w tym samym momencie dla optymalnego wykorzystania czasu, którego profesjonalista nie może marnować. Co za tym idzie, trzeba umieć ten czas zaplanować, ponieważ doba ma tylko 24 godziny, a obowiązków może być nieskończenie wiele.
Co więcej, dobry konsjerż powinien być dyskretny. W końcu nikt nie chciałby, aby jego osobisty asystent dyskutował z innymi na temat naszych wizyt u lekarza, relacji rodzinnych i innych potencjalnie delikatnych spraw. Zwłaszcza, jeśli mamy do czynienia z osobą publiczną czy na wysokim stanowisku.
Concierge w kulturze
Do rosnącej popularność tej profesji, szczególnie na Zachodzie, przyczyniły się filmy, które wprowadziły osobę konsjerża do kultury popularnej. Pierwszy raz postać concierge’a pojawia się w filmie “Le Concierge” Jeana Giraulta z 1973 roku. To historia bystrego absolwenta uczelni wyższej, który zatrudnia się w apartamentowcu, po czym staje się niezastąpiony dla jego mieszkańców. Kolejnym filmem, który porusza temat tego zawodu jest amerykańsko-niemiecka produkcja Wesa Andersona z 2014 roku. W “Grand Budapest Hotel” akcja toczy się wokół znajomości konsjerża hotelowego i uczącego się od niego młodego prawnika.
Konsjerż w Polsce
W naszym kraju praca w zawodzie konsjerża powoli przestaje być czymś nowym i zaskakującym. Tak samo korzystanie z tego typu usług nie kojarzy się już z niedostępnością i snobizmem. W dzisiejszych czasach jest to raczej postrzegane jako wygoda i chęć rozsądnego gospodarowania czasem. Obecnie 21 polskich konsjerżów ma zaszczytny przywilej noszenia międzynarodowej odznaki Złotych Kluczy.
Concierge – kto powinien skorzystać z jego usług?
Pomocy ze strony konsjerża mogą potrzebować przede wszystkim osoby żyjące na niezwykle wysokich obrotach. Mowa tu o wszelkiego rodzaju celebrytach, przedsiębiorcach czy po prostu bardzo zapracowanych ludziach. Przecież nie tylko gwiazdy muszą samodzielnie sprostać obowiązkom domowym i zawodowym, dodatkowo łącząc je z życiem towarzyskim i własnymi zainteresowaniami. Oczywiście trzeba wziąć pod uwagę swoje możliwości finansowe, ponieważ wynajem konsjerża to dodatkowe obciążenie dla miesięcznego budżetu. Mimo to wbrew pozorom nie musi to być powalający koszt rzędu kilku tysięcy.
Jak skorzystać z usług konsjerża?
Co w takim razie zrobić, aby taki osobisty asystent był do naszej dyspozycji? Obecnie w Polsce działa kilka firm zajmujących się wynajmem konsjerżów. Wielu z nich ogłasza się też indywidualnie na popularnych portalach internetowych, więc znalezienie odpowiedniej osoby, nie powinno być problemem.
Przed zatrudnieniem konsjerża warto się jednak zastanowić, czy jesteśmy gotowi na dłuższe zobowiązanie, czy wolimy najpierw przetestować tę możliwość. Jeśli jesteśmy pewni, że concierge to właśnie to, czego potrzebujemy, nie ma na co czekać. Wtedy śmiało można zdecydować się na jeden z pakietów oferowanych przez firmy zajmujące się tą branżą. Niektóre z nich umożliwiają wykupienie dziesięciu, dwudziestu lub nawet trzydziestu godzin miesięcznie za nawet kilka tysięcy złotych.
Dla tych, którzy wahają się, czy wynajęcie konsjerża to rzeczywiście konieczność, a nie tylko chwilowa zachcianka, proponujemy bardziej elastyczne rozwiązanie. Zatrudnienie osobistego asystenta na miesiąc pozwoli ostatecznie zorientować się, czy tego typu usługa jest rozwiązaniem dla nas. Tego typu usługę można wykupić między innymi w formie vouchera oferowanego przez Prezentmarzeń. Concierge – osobisty asystent 24h to ekskluzywny miesięczny pakiet obejmujący nieograniczoną pomoc zdalną, taką jak rezerwacje miejsc czy kupno biletów. Dodatkowo oferta obejmuje jedną godzinę usług konsjerża w Poznaniu lub w najbliższych okolicach miasta. Zalicza się do tego najróżniejsze zadania wymagające wyjścia z domu, czyli choćby wykupywanie recept czy odbiór dzieci ze szkoły. Jest to doskonały prezent, który można sprawić samemu sobie lub komuś bliskiemu, kto ma problem z organizacją czasu. Dzięki przystępnej cenie i rozsądnemu czasowi realizacji, jest to dość niezobowiązująca opcja. W sam raz dla kogoś, kto chciałby przetestować możliwości, jakie daje wynajęcie prywatnego asystenta.
Odpowiedz