Kiedy za oknem coraz szybciej robi się ciemno, temperatura spada do kilku stopni powyżej zera, a już i tak krótkie dni stają się deszczowe i pochmurne, wiele osób zmaga się z obniżeniem nastroju. Czym jest jesienna chandra i jak sobie z nią radzić?
Czym jest jesienna chandra?
Spis treści
Jesienna chandra to nic innego jak sezonowy spadek nastroju i aktywności, spowodowany brakiem światła. Coraz krótsze, pochmurne dni przyczyniają się do zwiększenia produkcji melatoniny – hormonu snu. To właśnie on odpowiada za to, że jesienią jesteśmy ciągle zmęczeni i senni. Jest to zupełnie naturalne zjawisko, które nie wymaga interwencji lekarskiej. Jesienna chandra pojawia się zwykle w październiku i listopadzie, i jest niejako procesem adaptacyjny. Obniżenie nastroju, a wraz z nim aktywności fizycznej zmusza nas do odpoczynku i regeneracji sił witalnych po intensywnym i aktywnym okresie letnim.
Jak się pozbyć jesiennej chandry?
Jesienną chandrę warto zaakceptować i zamiast z nią walczyć, wykorzystać ten czas na odpoczynek i zwolnienie tempa. To dobry moment by znaleźć chwilę tylko dla siebie, spędzić więcej czasu z bliskimi czy zrobić coś, na co od dawna mieliśmy ochotę, ale zwyczajnie brakowało nam czasu. Warto też sięgnąć po proste, sprawdzone sposoby na poprawę samopoczucia, dzięki którym łatwiej przetrwamy ten trudny okres.
Zadbaj o dietę
Nie od dziś wiadomo, że to jak się odżywiamy ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie. Ciężkostrawne posiłki, bogate w cukry proste i tłuszcze zwierzęce, tylko dodatkowo sprawią, że będziemy czuć się ospali i ociężali. Dlatego by zapewnić sobie większą witalność, jesienią szczególnie warto zadbać o zdrową, zbilansowaną dietę. Bogata w świeże warzywa, przyprawy, oliwę i owoce morza, kuchnia włoska oraz bogata w ryby i wodorosty kuchnia japońska nie tylko wybornie smakują, ale też dostarczą nam niezbędnych witamin i minerałów.
Bądź aktywna
Nic tak nie dodaje energii jak dawka aktywności na świeżym powietrzu. Nie ważne czy to nordic walking, jazda konna czy zwykły spacer – każda aktywność wyzwala endorfiny, dodaje energii i pozwala dotlenić organizm. Choć pogoda nie zawsze do tego zachęca, jesienią przebywanie na świeżym powietrzu jest szczególnie ważne by zapobiegać niedoborom witaminy D.
Zrób coś dla siebie
Wykorzystaj krótsze dni i wolniejsze tempo życia, aby w końcu zrobić coś dla siebie. Weź długą kąpiel, wybierz się do kosmetyczki albo na masaż – zadbaj o swój wygląd i samopoczucie. W chłodne jesienne dni doskonale sprawdzą się rozgrzewające zabiegi, takie jak masaż gorącymi kamieniami, masaż ciepłym olejkiem ze świecy czy masaż gorącą czekoladą.
Naucz się czegoś nowego
Długie jesienne wieczory to dobry czas by odnaleźć nowe hobby i nauczyć się czegoś nowego. Lekcja pole dance, kurs fotografii czy szydełkowanie – na pewno znajdziesz coś dla siebie! Zdobywanie nowych umiejętności to nie tylko doskonały trening dla umysłu (a często również i ciała). To również źródło satysfakcji i większej pewności siebie.
Spotkaj się z przyjaciółmi
Nic tak nie poprawia nastroju jak spotkanie z przyjaciółmi. Wieczór gry w planszówki, maraton filmowy, a może wspólny wypad na laserowy paintball lub do escape roomu? Nie ważne co wybierzecie, we wspólnym gronie na pewno będziecie się dobrze bawić i szybko zapomnicie o szarudze za oknem.
Jesienna chandra bywa uciążliwa, warto jednak poddać się naturalnemu rytmowi przyrody, zwolnić tempo i wykorzystać ten czas na odpoczynek. Nowe hobby, które wypełni długie jesienne wieczory i towarzystwo bliskich, pozwolą odzyskać dobry nastrój i zregenerować siły witalne przed nadejściem wiosny.
Odpowiedz