Na nowożytnych Igrzyskach Olimpijskich obecnie wyróżnia się ponad 50 dyscyplin sportowych, z których każda ma wiele (czasem nawet kilkadziesiąt) konkurencji. Daje to ponad 300 konkurencji. W porównaniu z 9 dyscyplinami, które zostały rozegrane na pierwszych Letnich Igrzyskach Olimpijskich w 1896 roku, to ogromny skok. Są jednak dyscypliny, które rozgrywane kiedyś, obecnie nie zajmują tego zaszczytnego miejsca w kanonie najpopularniejszych dziedzin sportu.

W oczekiwaniu na ceremonię rozpoczęcia tegorocznych Igrzysk wybraliśmy dla Was 5 dyscyplin, które nie pojawiają się już podczas Olimpiad.

Skok na bungee
Jazda Lamborghini Gallardo
Lot motoparalotnią

Przeciąganie liny

1912_summer_olympics_tug_of_war

Konkurencja rozgrywana w latach 1900 – 1920. Każda drużyna wystawiała 8-mioosobowy skład, a każdy pojedynek trwał maksimum 5 minut. Przeciągnięcie przeciwnika o 6 stóp, czyli niecałe 2 metry skutkowało zwycięstwem. Taka konkurencja sprawdziłaby się dzisiejszych czasach i jakich zawodników wystawiłyby najbardziej znane kraje? Mogłoby być ciekawie.

Pojedynek na pistolety

3EVENTS-blog480

Ta chyba najmniej wpisująca się w motto Olimpiady dyscyplina została rozegrana jedynie dwa razy. Pierwszy raz zostały przeprowadzony w 1906, by następnie powtórzono jest w 1912r. Na szczęście nie strzelano do siebie nawzajem, ale do manekina, który miał tarczę zamontowaną na wysokości szyi. Ten mało pokojowy sport nigdy więcej nie wrócił do łask komitetu olimpijskiego.

Nurkowanie na największą głębokość

200px-Plunging_Feet_Foremost_Sinclair_1893

Dość dziwna konkurencja, która polegała na pokonaniu jak największej głębokości bez poruszania jakąkolwiek częścią ciała. Zawody rozpoczynano z pozycji stojąc, a w szeregach startujących byli głównie lepiej zbudowani, czytaj nieco otyli, mężczyźni. Wszak masa roiła swoje. Rekord świata wynosi 26,4 metra osiągnięte w czasie 60 sekund, co jak dla mnie jest niesamowitym wynikiem.

Balet narciarski

Konkurencja rozegrana stosunkowo niedawno, ponieważ w 1988 i 1992 roku. To swoiste połączenie jazdy figurowej na łyżwach i biegów narciarskich. przywrócenie baletu narciarskiego mogłoby być ciekawym widowiskiem. Bjoergen czy Kowalczyk kręcące piruety na kijkach – to z pewnością byłoby pasjonujące.

Strzelanie do żywych gołębii

1f1425e3ab56b6724a6eb2c3470e7473-orig

Jeśli o strzelaniu do manekina można powiedzieć, że jest niehumanitarne, to o strzelaniu do żywych gołębi nie można powiedzieć nic dobrego. Na szczęście zawody te zostały zorganizowane tylko jednokrotnie w roku 1900, jednak nasuwa się stwierdzenie, że to właśnie o ten jeden raz za dużo. Konkurencja więcej nie pojawiła się na Olimpiadzie.

Fotografia, sport i podróże to tylko kilka jego pasji. Artykuły spod jego palców to dopracowane twory, które wnoszą wiele nowych informacji. Wydaje się, że magister od fikołków i masażysta nie jest w stanie stworzyć dobrego tekstu. Może i prawda... Sami oceńcie. Gwiazdy mówią, że jest on błyskotliwy, ale to tylko gwiazdy, wbrew pozorom one nie są wysokich lotów intelektualnych :)