Zator to malownicze miasto położone nad Skawą, w województwie małopolskim,  które ma wiele do zaoferowania zarówno mieszkańcom, jak i turystom. Z powodu bogatej oferty rozrywkowej, Zator jest często nazywany polską stolicą zabawy. Prześledźmy krótką historię tego urokliwego miejsca oraz przyjrzyjmy się najciekawszym atrakcjom, które można tu znaleźć.

Energylandia – największy park rozrywki w Polsce
ZATOR, LESSER POLAND / POLAND – JUNE 05, 2019: Energy Landia – the Greatest Amusement Park in Poland

Dlaczego Zator jest uznawany za polską stolicę rozrywki?

Zator słynie ze swojej różnorodnej oferty rozrywkowej, która przyciąga zarówno małych, jak i dużych miłośników zabawy. To tutaj znajdziemy dwa znakomite parki rozrywki:  Rodzinny Park Rozrywki Energylandia oraz Zatorland. Dodatkowo, miasto oferuje szereg innych atrakcji, takich jak malownicze krajobrazy, zabytkowe obiekty i unikatowe miejsca do spędzania czasu. Zanim jednak przejdziemy do atrakcji, warto poznać chociaż krótką historię tego miasta.

Krótka historia miasta Zator

Historia Zatora jest długa i bogata. Już w 1179 roku istniał tu gródek graniczny, który strzegł szlaku handlowego prowadzącego z Krakowa na Śląsk. Pierwsze zapiski o wsi Zator pochodzą z 1228 roku, a w 1292 uzyskał on prawa miejskie z nadania księcia cieszyńskiego Mieszka. To miasto o głębokich korzeniach, które przez wieki przyciągało ludzi swoim urokiem i historią. W latach 1445–1564 Zator był stolicą księstwa zatorskiego, które powstało z podziału księstwa oświęcimskiego. W 1513 roku został włączony do Korony Królestwa Polskiego i pozostawał częścią Rzeczypospolitej Obojga Narodów do I rozbioru w 1772 roku.

Po rozbiorach, gmina znalazła się pod panowaniem austriackim i stała się częścią Królestwa Galicji i Lodomerii. W XIX wieku miasto rozwijało się jako ośrodek przemysłowy, choć gospodarczo pozostawało w cieniu większych miast. W 1896 roku straciło prawa miejskie, które odzyskało dopiero w 1934 roku. Podczas II wojny światowej zostało wcielone do III Rzeszy, a po wojnie wróciło do Polski. W latach 1975–1998 znajdowało się w województwie bielskim.

Dzisiejszy Zator to miasto, które łączy w sobie bogatą historię z nowoczesnością, oferując turystom nie tylko kawałek przeszłości, ale także niezwykłą rozrywkę.

Park Rozrywki Energylandia

Gwiazdą miejscowości Zator i jednym z głównych powodów, dla których ludzie przyjeżdżają do tego miasta, jest największy Park Rozrywki w Polsce Energylandia. Oferuje on ponad 100 atrakcji przeznaczonych dla wszystkich grup wiekowych na obszarze ponad 70 hektarów, zapewniając tym samym rozrywkę zarówno dla dzieci, młodzieży, jak i dorosłych.

Energylandia, położona w miejscowości Zator, dzięki lokalizacji jest doskonale dostępna z dwóch największych aglomeracji południowej Polski, Katowic i Krakowa, co sprawia, że jest idealnym miejscem na rodzinny wypad. To miejsce istnieje zaledwie od kilku lat, ale już zdążyło zyskać ogromną popularność dzięki mnogości atrakcji i najwyższemu poziomowi obsługi. Co można zobaczyć w Energylandii?

Zator Energylandia

Najpopularniejsze atrakcje w Energylandii

 Park podzielono na 6 stref, z których każda oferuje coś wyjątkowego:

  • Bajkolandia – to kraina dziecięcych marzeń, gdzie najmłodsi goście spotykają swoje ulubione postacie z bajek i odkrywają fantastyczne atrakcje,
  • Strefa Familijna – oferuje atrakcje dla całych rodzin, jednak niektóre z nich mają ograniczenie wzrostu, co sprawia, że są odpowiednie dla starszych dzieci,
  • Strefa Ekstremalna – to miejsce dla odważnych, którzy chcą poczuć maksymalną dawkę adrenaliny i radości z jazdy na najwyższych obrotach,
  • Water Park – ta strefa naśladuje tropikalną wyspę, oferując mnóstwo atrakcji i wodnych zabaw,
  • Smoczy Gród – to miejsce wyjęte prosto z fantastycznych opowieści, z uliczkami stylizowanymi na średniowieczny gotyk i niezwykłą architekturą,
  • Aqualantis – strefa otwarta w 2021 roku,  przeniesie Cię do świata wodnych przygód i tajemniczego Abyssusa!

Ważną rzeczą, którą warto podkreślić, jest to, że w Energylandii, kupując jeden bilet wstępu, możesz korzystać z wszystkich urządzeń i atrakcji bez ograniczeń. To idealne miejsce na cały dzień rozrywki, bez obaw o brak środków na kolejne przejażdżki.

Zatorland - Zator

Park Rozrywki Zatorland

Zatorland to kolejne miejsce, które warto odwiedzić w Zatorze, szczególnie jeśli podróżujesz z dziećmi. To wyjątkowy tematyczny park rozrywki, który oferuje ponad 60 atrakcji na 20 hektarach terenu. Podzielony jest na cztery strefy, z których każda skupia się na innej tematyce, aby zapewnić niezapomniane wrażenia.

  • Park Ruchomych Dinozaurów – to miejsce, w którym dzieci mogą przenieść się w czasie i odkryć fascynujący świat prehistorycznych jaszczurów,
  • Park Mitologii – tu wyruszycie w niezwykłą podróż po świecie bogów i bohaterów starożytnej Grecji,
  • Park Owadów – dla tych, którzy są zainteresowani światem małych stworzeń, to miejsce będzie niezwykłym doświadczeniem edukacyjnym i zabawowym,
  • Lunapark – klasyczny park rozrywki, w którym znajdują się karuzele, strzelnice, tory z przeszkodami i wiele innych atrakcji.

Zatorland to miejsce, które doskonale łączy rozrywkę z nauką, dając dzieciom nie tylko świetną zabawę, ale także okazję do nauki o dinozaurach, mitologii czy świecie owadów. Nie bez powodu więc przyjeżdżają tu liczne wycieczki szkolne. Podobnie jak w Energylandii znajdują się tu też liczne punkty gastronomii i sklepiki, w których można zakupić pamiątki.

Najpopularniejsze atrakcje w Zatorlandzie

W Zatorlandzie można znaleźć mnóstwo niezwykłych atrakcji, a co sezon pojawiają się nowości. Co maluchy wybierają najczęściej?

Z pewnością jedną z najbardziej ekscytujących atrakcji dla dzieci jest Diabelski Młyn. To rodzaj karuzeli, która obraca się na poziomej osi. Głównymi elementami są ogromne koło oraz siedzenia przymocowane do obwodu. Dziecko z pewnością przeżyje niezapomnianą przygodę na Diabelskim Młynie, a dodatkowo będzie miało okazję podziwiać cały park rozrywki z lotu ptaka. Stąd wszystko nabiera zupełnie nowego, fascynującego wymiaru!

Interesującą zabawą dla wielu maluchów jest obsługa urządzeń. W Panelu Sterowania Fontannami, za pomocą rąk na specjalnym panelu, dziecko będzie mogło kontrolować wysokość i ilość strumieni wodnych. To nie tylko wspaniała zabawa, ale także doskonały sposób na rozbudzenie wyobraźni i eksperymentowanie. Piękny widok fontanny w połączeniu z możliwością samodzielnego sterowania nią to niezapomniana przygoda dla każdego malucha.

Z kolei w Parku Owadów czeka na dziecko specjalny basen z łódkami. To właśnie tu, przy pomocy własnej siły mięśni, pociecha będzie musiała napędzać łódkę. To nie tylko świetna zabawa, ale także doskonały sposób na naukę koordynacji psycho-ruchowej dla najmłodszych. To niezapomniane doświadczenie, które zostanie w pamięci na długo.

Inne atrakcje w mieście Zator

Wśród ciekawych miejsc tego miasta wyróżnia się Zamek w Zatorze, emanujący duchem średniowiecznych dziejów. Choć pierwotnie obronny, dziś zachwyca swoją architektoniczną finezją, przenosząc nas w czasy książąt zatorskich i starostów królewskich. Jego mury zaciekawiają historią, a opowieści, jakie można tu usłyszeć, przyciągają wielbicieli kultury i pasjonatów przeszłości.

Rynek miasta, otoczony urokliwymi kamienicami, skrywa w sobie serce lokalnej społeczności. To tutaj, na zabytkowym Ratuszu, bije puls życia miasta. Budynek ten to nie tylko architektoniczna perełka, ale także świadek wielu wydarzeń, które ukształtowały losy Zatora.

Przenosząc się w czasie, możesz odkryć stawy rybne o średniowiecznym rodowodzie. To misternie utrzymane akweny, które przenoszą nas w świat dawnych tradycji i troski o dziedzictwo przyrodnicze. To właśnie dlatego miasto jest znane z hodowli ryb – zwłaszcza karpia królewskiego – i cyklicznej imprezy Zatorskie Dni Karpia.  Spacerując brzegami wspomnianych akwenów, można poczuć harmonię z naturą i zrozumieć, jak istotnym elementem życia w dawnych czasach była hodowla ryb.

Zator to jednak nie tylko historia i zabytki, to również miejsce dla miłośników aktywności na łonie natury. W otoczeniu zieleni i przyrody, można wybrać się na urokliwą wędrówkę, rowerową przejażdżkę, czy też spływ kajakowy. Dzięki temu jeszcze głębiej zanurzysz się w tym malowniczym krajobrazie. Atrakcje w Zatorze są tak różnorodne, jak sam charakter tego miejsca.

Przeczytaj również

Zafascynowana życiem i pełna optymizmu, jednocześnie wpadająca w melancholijne nastroje.