Lista niestety jest długa, czasochłonna i kosztowna, ale jeśli ktoś ma tak poważne marzenia, musi je realizować. Będzie trzeba przejść przez kilka poziomów szkoleń, na które składają się zarówno części teoretyczne, jak i praktyczne. W zależności od poziomu, który chcemy osiągnąć nasza droga może być dłuższa lub krótsza – czy zależy nam tylko na lataniu rekreacyjnym czy zawodowym.

Jak zostać pilotem? Licencja pilota turystycznego

Minimum, jakie należy spełnić, to mieć ukończone 16 lat, przynajmniej 2 klasy gimnazjum oraz pozytywne oświadczenie lekarskie. Z takim minimum możemy się starać o licencję pilota turystycznego.

pilot turystyczny pokazuje kciuk w górę

Etap I: samodzielne loty

Pierwszym szczeblem jest zdobycie licencji pilota PPL(A) – Private Pilot Licence (Aeroplane). Wiąże się to ze zdobyciem wiedzy teoretycznej, m.in. z zakresu prawa lotniczego, ogólnej wiedzy o budowie samolotu, meteorologii, nawigacji, zasad lotu, łączności. Po odbyciu tego etapu przystępuje się do wewnętrznego egzaminu w szkole. Pomyślne zaliczenie skutkuje rozpoczęciem panelu praktycznego, na który składa się przynajmniej 45 godzin lotów z instruktorem. Pierwszy poziom należy zdać przed egzaminatorem państwowym. W międzyczasie należy postarać się również o świadectwo radiooperatora.

Zdobyta licencja pozwala na samodzielne loty w dobrych warunkach z bardzo dobrą widocznością (Visual Flight Rules) na terenie Polski oraz nieraz poza jej granicami. Można korzystać z małych, sportowych lotnisk oraz tych większych, komunikacyjnych. Latać można w celach turystycznych, zabierając całą rodzinę, nie można tylko latać w celach zarobkowych.

Etap II: loty nocne

Zdobycie takiej licencji nie pochłonie wcale tak dużo czasu. Oczywiście jeżeli powyższa licencja satysfakcjonuje potencjalnego pilota i jeżeli w najbliższym czasie nie będzie chciał się dalej doszkalać. Gdy jednak pragniemy latać nie tylko przy doskonałej pogodzie, możemy zrobić licencję pilota lotów nocnych z widocznością VFR NOC. Tutaj przy locie mamy posiłkować się widocznością ziemi lub świateł w terenie. Szkolenie trwa 5-10 godzin.

awionetka

Etap III: loty z przyrządami

Następnym etapem jest zdobycie licencji IR(A) – Instrument Rating (Aeroplane), czyli uprawnienia do lotów z przyrządami. Dzięki niej nie musimy czekać na doskonałe warunki do lotu, możemy polecieć również w ograniczonych warunkach metrologicznych. Tutaj również mamy teorie oraz praktykę. Zakres tematyczny jest podobny co na poprzednim etapie, tylko z bardziej rozbudowaną wiedzą, czyli: prawo lotnicze, meteorologia, łączność, radionawigacja, wyposażenie samolotu z elektroniką oraz aspekt psychologiczny – człowiek ze swoimi ograniczeniami. Po zaliczeniu teorii można przystąpić do części praktycznej, na którą przypada 50 godzin lotów szkoleniowych. Aż 35 z nich to loty na symulatorze, pozostałych 15 godzin należy wykorzystać na loty jednosilnikowym samolotem posiadającym zestaw przyrządów do lotów IFR. Przy szkoleniu doskonali się techniki odczytu i interpretacji wskazań przyrządów oraz wykorzystanie urządzeń awionetki w nawigacji według stacji naziemnych i systemu GPS.

Etap IV: loty samolotami wielosilnikowymi

Następne uprawnienie do zdobycia to licencja MEP(L) – Multi-Engine Piston (Land), czyli loty samolotami wielosilnikowymi. Szkolenie teoretyczne zajmuje ok. 7 godzin, a minimum 6 godzin spędzamy w powietrzu. Ten etap musi być zakończony egzaminem państwowym.

Jak zostać zawodowym pilotem?

pilot zawodowy na tle samolotu liniowego

Przechodzimy na wyższy poziom wtajemniczenia lotniczego czyli na zawodowstwo – Commercial Pilot Licence (Aeroplane). Przy tym etapie wcześniejsze, czyli MEP(L) oraz IR nie są wymagane, zaległości z nich i tak w tym etapie będą nadrobione. Teorii jest znacznie więcej – 350 godzin. Nauka jest realizowana w systemie e-learningowym oraz przez naukę własną. Tematyka cały czas przewija się ta sama, zakres wiadomości jednak jest poszerzany. Praktyka z posiadanymi wszystkimi dotychczas rozpisanymi uprawnieniami składa się z co najmniej 10 godzin lotu samolotami jednosilnikowymi oraz 5 samolotami wielosilnikowymi.

Ostatnim etapem jest zdobycie licencji pilota samolotu liniowego ATPL(A) – Airline Transport Pilot Licence (Aeroplane). Jeżeli komuś bardzo zależy na licencji pilota zawodowego i już na początku swojej przygody z lotnictwem nastawia się właśnie na ten cel, to otrzymując licencję PPL(A), może już uczestniczyć w przygotowaniu teoretycznym na pilota liniowego, czyli ATPL(A) = CPL(A) + IR(A). Szkolenie teoretyczne kończy się egzaminem wewnętrznym uprawniającym do praktyki w zakresie CPL(A) oraz IR(A). Komplet powyższych licencji oraz zdany pozytywnie egzamin z 14 przedmiotów teoretycznych uprawnia do tzw. licencji liniowej zamrożonej ATPL(A) FROZEN. Dzięki niemu można pracować jako pierwszy oficer w załodze wieloosobowej.

Aby uzyskać pełną licencję ATPL(A), należy wylatać co najmniej 1500 godzin – przy czym minimum 300 z uprawnieniami IR(A) oraz 200 w załodze wieloosobowej.

Pytających mnie Klientów – ile czasu osoba obdarowana prezentem na lot samolotem, będzie mogła samodzielnie pilotować maszynę, powinnam odsyłać do tego tekstu. Sztuka latania wymaga dłuższego szkolenia. Niestety nie można po prostu wsiąść do samolotu i polecieć.

Fotografia, sport i podróże to tylko kilka jego pasji. Artykuły spod jego palców to dopracowane twory, które wnoszą wiele nowych informacji. Wydaje się, że magister od fikołków i masażysta nie jest w stanie stworzyć dobrego tekstu. Może i prawda... Sami oceńcie. Gwiazdy mówią, że jest on błyskotliwy, ale to tylko gwiazdy, wbrew pozorom one nie są wysokich lotów intelektualnych :)