Polska scena motosportu dynamicznie się rozwija, co widać po liczbie i różnorodności dostępnych torów wyścigowych. Od profesjonalnych obiektów położonych w dużych miastach po mniejsze tory regionalne. Spośród torów w całej Polsce każdy miłośnik szybkiej jazdy znajdzie coś dla siebie. Oto przegląd najbardziej znanych torów wyścigowych w Polsce.

Tory samochodowe w Polsce

Przegląd torów wyścigowych w Polsce

Jeszcze dziesięć lat temu w Polsce dominowały obiekty z przeszłości, często o niskiej jakości nawierzchni. Dzisiaj sytuacja wygląda zupełnie inaczej – pasjonaci szybkiej jazdy mają do swojej dyspozycji szeroki wachlarz torów, rozsianych po całym kraju.

W Polsce znajduje się obecnie kilkanaście torów wyścigowych, które różnią się od siebie zarówno wielkością, jak i poziomem trudności. Wśród nich wyróżniają się obiekty o ugruntowanej pozycji i znaczeniu, zarówno na mapie Polski, jak i Europy.  Co istotne, niektóre tory wyścigowe w Polsce służą nie tylko profesjonalistom, ale także amatorom, pragnącym sprawdzić swoje umiejętności za kierownicą. 

Tor Silesia Ring w Kamieniu Śląskim

Tor Silesia Ring zlokalizowany jest w Kamieniu Śląskim niedaleko Opola, na terenie dawnego lotniska w Kamieniu Śląskim. Jest jednym z najnowocześniejszych obiektów wyścigowych w Polsce. Został otwarty w 2016 roku. Główna nitka Silesia Ring liczy 3636 metry, co czyni go drugim najdłuższym torem w kraju, zaraz po Torze Poznań. Szerokość do 15 metrów zapewnia doskonałe warunki do szybkiej jazdy po torze i bezpiecznych wyprzedzeń. Kierowcy mają do dyspozycji prostą o długości 730 metrów oraz 15 zakrętów (9 prawych i 6 lewych), co stanowi doskonałe pole do testowania umiejętności technicznych. Silesia Ring słynie z rozwiązań sprzyjających bezpieczeństwu, takich jak pułapki żwirowe, bariery energochłonne i system odprowadzania wody, co minimalizuje ryzyko wypadków. Jest to obiekt komercyjny. Można tu pojeździć podczas otwartych sesji Open Track, można tu też zorganizować zawody wyścigowe. Na torze regularnie odbywają się też profesjonalne szkolenia zakresu bezpiecznej jazdy, które są świetną okazją do podniesienia swoich umiejętności.

Tor Silesia Ring Karting

Tor Silesia Ring Karting, znajdujący się w kompleksie Silesia Ring w Kamieniu Śląskim, jest nowoczesnym kartingowym torem w Polsce. Oferuje 1100 metrów wymagającej trasy, która pozwala na doskonalenie umiejętności jazdy w bezpiecznych warunkach. Szeroka gama zakrętów i prostych odcinków sprawia, że tor jest idealny zarówno dla amatorów, jak i profesjonalnych kierowców. Dzięki wysokim standardom bezpieczeństwa i doskonałej infrastrukturze, Silesia Ring Karting jest miejscem, gdzie można poczuć prawdziwe emocje wyścigowe i poprawić swoje umiejętności prowadzenia pojazdu​.

Tor Poznań

Poznań Tor Główny, zlokalizowany na terenie pasu startowego dawnego lotniska Ławica, jest największym i najnowocześniejszym torem wyścigowym w Polsce. Jego długość wynosi ponad 4 km, a szerokość toru 12 m, co czyni go jednym z najbardziej wyjątkowych obiektów tego typu na skalę kraju. Doskonała asfaltowa nawierzchnia toru zapewnia kierowcom idealne warunki do wyścigów i treningów, a także minimalizuje ryzyko poślizgu i innych niebezpiecznych sytuacji na trasie. Poznański tor oferuje szerokie możliwości zarówno dla profesjonalistów, jak i amatorów motoryzacji. Tor w Poznaniu jako jedyny w Polsce otrzymał światową homologację wyścigową FIA oraz europejską UEM. Regularnie gości Wyścigowe Samochodowe Mistrzostwa Polski oraz inne zawody na wysokim poziomie. Dodatkowo, na terenie kompleksu znajduje się tor kartingowy o długości 1500 metrów, idealny dla młodszych fanów motoryzacji i początkujących kierowców.

Tor Kartingowy Poznań

Tor Kartingowy Poznań, zlokalizowany na terenie kompleksu Toru Poznań, oferuje 1500 metrów asfaltowej nawierzchni dedykowanej zarówno młodszym fanom motoryzacji, jak i początkującym kierowcom. Ten nowoczesny obiekt jest idealnym miejscem do doskonalenia technik jazdy i organizacji zawodów kartingowych. Dzięki wysokim standardom bezpieczeństwa i profesjonalnej infrastrukturze, Tor Kartingowy Poznań zapewnia niezapomniane wrażenia z jazdy dla wszystkich uczestników.

Tor Modlin

Tor Modlin zlokalizowany jest w strategicznym punkcie niedaleko Warszawy, na terenie dawnego lotniska. Bliskość stolicy sprawia, że jest łatwo dostępny dla szerokiej grupy pasjonatów szybkiej jazdy. Jest nowoczesnym miejscem spotkań dla miłośników motoryzacji. Nitka toru Modlin ma 1200 metrów, a w najszerszym miejscu rozszerza się do imponujących 12 metrów, umożliwiając dynamiczne i bezpieczne pokonywanie okrążeń.

Tor Kielce

Tor Kielce, zlokalizowany w malowniczej Miedzianej Górze pod Kielcami, ma zaszczytne miano pierwszego profesjonalnego toru wyścigowego w Polsce, uruchomionego pół roku przed słynnym obiektem w Poznaniu. Mimo, że nie dorównywał mu nowoczesnością, zyskał status jednego z kluczowych miejsc dla rozwoju polskiego motorsportu. Pierwotna trasa toru, wykorzystująca fragmenty drogi krajowej DK74 oraz odcinek leśny, wyróżniała się pofałdowaniem i dużymi różnicami wysokości – aż do 60 metrów. Obecnie, tor ten znajduje się w obrębie lotniska Kielce Masłów. Choć jest krótszy (1140 m), nadal zachowuje swój dynamiczny charakter, przyciągając zarówno amatorów, jak i bardziej doświadczonych kierowców.

Tor Łódź

Tor Łódź, znany również jako Automotodrom Łódź, to miejsce stworzone z myślą o wszystkich, którzy kochają adrenalinę i szybką jazdę. Tor ten położony w centralnej Polsce, łatwo dostępny z różnych części kraju, stał się popularnym miejscem spotkań dla miłośników motoryzacji.  Tor posiada także dwie płyty poślizgowe oraz budynek z salą konferencyjną i kawiarnią. Unikalnym aspektem Toru Łódź są jego liczne wzniesienia, z różnicą wysokości dochodzącą do 6,5 metra między najniższym a najwyższym punktem trasy. Co sezon, tor gości szeroką gamę wydarzeń motoryzacyjnych, przyciągając fanów zarówno szybkich samochodów, jak i motocykli.

Tor Wrocław Krzywa

Tor Krzywa pod Wrocławiem to prawdziwy klejnot na mapie polskich torów wyścigowych. Dzięki swej lokalizacji, pomiędzy Bolesławcem a Legnicą, jest łatwo dostępny dla każdego, kto pragnie poczuć prawdziwy dreszcz emocji związany z wyścigami. Na entuzjastów szybkiej jazdy czeka tu 1,8 kilometra asfaltu, który dzięki swej jakości zapewnia doskonałą przyczepność i pozwala na bezpieczne doskonalenie umiejętności prowadzenia pojazdu. Projekt toru, stworzony przez ekspertów, oferuje aż 12 zakrętów i 3 proste odcinki, co sprawia, że każdy przejazd staje się niezapomnianym doświadczeniem. Tor Krzywa wyróżnia się również imponującą szerokością – aż 8 metrów, co zapewnia dodatkową przestrzeń na manewry i zwiększa bezpieczeństwo. Dodatkowym atutem jest infrastruktura toru – od platformy widokowej, przez salon VR z symulatorem rajdowym, po obszerny parking.

Tor Jastrząb

Autodrom Jastrząb, położony w Czerwienicy, niedaleko Radomia, to jedno z najbardziej atrakcyjnych miejsc dla entuzjastów motoryzacji w Polsce. Rozciągający się na obszarze 20 hektarów tor jest ceniony za europejski standard i doskonałe warunki do sportowej jazdy. Z imponującą długością okrążenia wynoszącą 2,4 km, a w niektórych konfiguracjach nawet 3,5 km, Jastrząb oferuje niesamowite doświadczenie dla każdego kierowcy. Jego szerokość, osiągająca 10 metrów w najwęższym punkcie – umożliwia to bezpieczne manewry nawet najbardziej wymagającym samochodom, takim jak Ferrari 458 Italia czy Lamborghini Gallardo. Dzięki 11 zakrętom o różnorodnej trajektorii i trzem długim prostym odcinkom, kierowcy mogą nie tylko rozwijać wysokie prędkości, ale także doskonalić technikę prowadzenia i testować przyspieszenie swoich pojazdów.

Tor Słomczyn

Tor Słomczyn znany jest głównie z wyścigów drag racingowych. Dostępny jest jednak także dla amatorów, którzy chcą poczuć adrenalinę szybkiej jazdy na prostej trasie. Znajduje się pod Grójcem, 40 km od Warszawy. Ten zbudowany w połowie lat 90. tor samochodowy przyciąga miłośników szybkiej jazdy swoją krótką, ale intensywną pętlą samochodową o długości około 1 km, która składa się z 7 zakrętów. Dodatkowo, obiekt wyposażony jest w tor kartingowy, co poszerza ofertę dla odwiedzających. Tor Słomczyn jest miejscem, gdzie odbywają się Rallycrossowe Mistrzostwa Polski, ale nie tylko. Zawody typu „Puchar Toru Słomczyn” umożliwiają start nawet w seryjnych autach, co obniża próg wejścia dla nowych kierowców.

Tor Pszczółki

Tor Pszczółki koło Gdańska, zarządzany przez Pomorski Ośrodek Ruchu Drogowego – Autodrom Pomorze, stanowi nowoczesny kompleks motoryzacyjny. Został otwarty w 2015 roku. W skład obiektu wchodzi najdłuższy na Pomorzu tor kartingowy o długości 1047 metrów, tor ziemny dla quadów długości 500 metrów, płyty poślizgowe oraz plac manewrowy. To wszystko sprawia, że Pszczółki to nie tylko tor wyścigowy, ale kompleks umożliwiający szkolenia i rozwijanie umiejętności jazdy w różnych warunkach. Zaawansowana infrastruktura toru, w tym sygnalizacja świetlna i system pomiaru czasu, umożliwia organizowanie zawodów i przejazdów sportowymi samochodami. Płyty poślizgowe, kurtyny wodne i systemy destabilizujące tor jazdy pozwalają na praktyczne zapoznanie się z technikami bezpiecznej jazdy.

Tor Białystok

Tor wyścigowy Białystok ma długość około 1500 metrów i szerokość 12 metrów. Został zaprojektowany z uwzględnieniem naturalnego ukształtowania terenu, dzięki czemu oferuje kierowcom nie tylko doskonałe warunki do jazdy, ale i niezapomniane emocje. Charakteryzuje się aż 9 atrakcyjnymi zakrętami oraz rondem o średnicy 12 metrów, które stanowi serce okręgu poślizgowego – miejsca, gdzie można doskonalić technikę panowania nad pojazdem w ekstremalnych warunkach. Dodatkową atrakcją jest opcjonalny odcinek z wzniesieniem, co jeszcze bardziej zwiększa różnorodność doświadczeń podczas jazdy. Asfaltowa nawierzchnia toru gwarantuje świetne warunki do sprawdzania przyspieszenia oraz prowadzenia sportowych aut.

Tor Kraków – Moto Park Kraków

Moto Park Kraków, położony w Krakowie przy ulicy Rzepakowej, to nowoczesny obiekt motoryzacyjny. Powstał z inicjatywy Michała Kościuszko, wicemistrza Rajdowych Mistrzostw Świata Juniorów. Tor ma 1500 metrów długości i 10 metrów szerokości, zawiera 14 zakrętów oraz prostą o długości 200 metrów. Wyposażony w zaawansowane płyty poślizgowe w kształcie łuku i litery S, tor jest idealnym miejscem do doskonalenia techniki jazdy. Moto Park Kraków oferuje również możliwość organizacji eventów firmowych i okolicznościowych, co sprawia, że jest atrakcyjnym miejscem dla miłośników motoryzacji

Tor Ułęż Moto Park Ułęż

Tor Ułęż, czyli inaczej tor wyścigowy Lublin to popularny obiekt motoryzacyjny położony w województwie lubelskim, który przyciąga miłośników szybkiej jazdy z całej Polski. Jest to miejsce, gdzie zarówno amatorzy, jak i profesjonaliści mogą testować swoje umiejętności za kierownicą w bezpiecznych warunkach. Kierowcy mogą cieszyć się dynamiczną jazdą na trasie, która oferuje różnorodne wyzwania techniczne. Najdłuższa prosta toru osiąga długość prawie 500 metrów, dodatkowo wyposażona jest w pięć zakrętów, które są doskonałym testem na zwinność i przyczepność auta. Całość toru ma długoś 2500 metrów. Tor Moto Park Ułęż jest miejscem, gdzie odbywają się nie tylko wyścigi samochodowe, ale również liczne imprezy motoryzacyjne, takie jak Track Days, czyli dni otwarte na torze, gdzie amatorzy i profesjonaliści mogą testować swoje sportowe auta w warunkach torowych. Ponadto wyścigi na ¼ mili, zawody Time Attack i inne.

Tor Bednary

Tor Bednary to nowoczesny obiekt motoryzacyjny niedaleko Poznania. Jest to miejsce, gdzie fani szybkiej jazdy mogą testować swoje umiejętności. Tor Bednary, został stworzony przez znanych kierowców rajdowych, w tym legendę polskiego sportu motorowego, Sobiesława Zasadę. Tor Bednary wyróżnia się na tle innych polskich torów wyścigowych zaawansowaną infrastrukturą szkoleniową. Wyposażenie toru obejmuje szereg innowacyjnych rozwiązań, które mają na celu nie tylko zapewnienie emocji związanych z szybką jazdą, ale przede wszystkim podniesienie poziomu bezpieczeństwa i umiejętności kierowców. Sztuczne wzniesienia z płytami poślizgowymi, pozwalają na ćwiczenie kontroli nad pojazdem w trudnych warunkach, specjalistyczne „rynny” do aquaplaningu służą do nauki zachowania pojazdu na śliskiej nawierzchni. Nowoczesny system przeszkód mechanicznych, „szarpaków” oraz kurtyn wodnych dodatkowo zwiększa zakres możliwych do przeprowadzenia ćwiczeń, imitując realne warunki drogowe i potencjalne niebezpieczeństwa. Tor Bednary to także doskonałe miejsce na zorganizowanie eventu firmowego lub spotkania z innymi miłośnikami motoryzacji.

Tor Toruń

Tor Toruń, znany również jako Tor Autopark Toruń, to miejsce o wyjątkowym charakterze, mieszczące się na obrzeżach malowniczego miasta Toruń. Charakteryzuje się długością pętli wynoszącą 1050 metrów. Zapewnia idealne warunki do rywalizacji i doskonalenia techniki jazdy. Oferuje kombinację zakrętów i prostych odcinków, co pozwala na kompleksowe testowanie możliwości pojazdów i umiejętności kierowców. Tor Autopark Toruń jest również przystosowany do zawodów rallycross ponieważ łączy elementy asfaltowe i szutrowe, co dodatkowo podnosi atrakcyjność tego miejsca.

Tor Koszalin

Motopark Koszalin, znajdujący się zaledwie 2 kilometry od centrum miasta, jest jednym z najbardziej interesujących obiektów motoryzacyjnych w Polsce. Na obszarze niemal 5 hektarów mieści się tor wyścigowy, terenowy oraz sekcja gruntowa SuperMoto. Tor wyścigowy w Koszalinie ma długość 1050 metrów. Jego gładka asfaltowa nawierzchnia, wzbogacona o wzniesienia, zapewnia niezapomniane wrażenia z jazdy. Liczne zakręty i długie proste stanowią świetne warunki do testowania samochodów sportowych. W Motoparku Koszalin dostępne są szkolenia z technik jazdy, prowadzone przez doświadczoną kadrę instruktorską, a dla tych, którzy szukają jeszcze większych emocji, tor oferuje możliwość wypożyczenia gokartów oraz organizuje pokazy kaskaderskie.

Tor Biała Podlaska

Tor Biała Podlaska, powstał na terenie lotniska wojskowego. Charakterystyczną cechą Toru Biała Podlaska jest jego elastyczność – długość trasy może być dostosowana do potrzeb organizatorów, wahając się od 2 do 3,3 kilometra. Dla specyficznych potrzeb wydarzeń motoryzacyjnych często wybierana jest konfiguracja trasy o długości 2500 metrów. Szerokość toru również jest zróżnicowana i mieści się w przedziale od 12 do 16 metrów, co zapewnia komfort i bezpieczeństwo podczas jazdy. Nawierzchnia toru składa się z betonowych płyt oraz asfaltu, co tworzy unikalne warunki do testowania umiejętności kierowców oraz osiągów pojazdów w różnych warunkach. Te różnorodne cechy sprawiają, że Tor Biała Podlaska jest atrakcyjnym miejscem dla szerokiego spektrum uczestników.

Eventy sportowe na torach wyścigowych w Polsce

kierowca w bolidzie

Polskie tory wyścigowe regularnie goszczą różnorodne wydarzenia motoryzacyjne, które przyciągają zarówno profesjonalnych kierowców, jak i amatorów. Eventy takie jak Drift Masters European Championship, Time Attack, czy Formula Drive zrzeszają fanów motoryzacji z Polski i zagranicy. Dzięki takim wydarzeniom, polskie tory wyścigowe stają się centrum motoryzacyjnych przeżyć i doskonalenia umiejętności jazdy.

Jak wygląda jazda na torze wyścigowym?

To jak wygląda jazda jest uzależnione w dużym stopniu od poziomu doświadczenia kierowcy.

Rekreacyjna jazda po torze wyścigowym obejmuje kilka etapów. Najpierw ustala się termin, co zazwyczaj odbywa się w weekendy od kwietnia do października. W dniu eventu uczestnik rejestruje się na torze, wypełnia odpowiednie oświadczenia i otrzymuje identyfikator. Następnie uczestnik przechodzi krótkie szkolenie z zasad bezpieczeństwa, po czym wsiada do wybranego samochodu, by pokonać jedno lub kilka okrążeń toru pod okiem instruktora. Po zakończeniu jazdy można oglądać przejazdy innych uczestników i podziwiać luksusowe samochody na miejscu. Ważne jest, aby zabrać ze sobą voucher, dowód osobisty, prawo jazdy oraz ubrać się w wygodny strój i płaskie buty.

Jazda na torze wyścigowym stanowi fantastyczną alternatywę dla wszystkich, którzy pragną bezpiecznie i legalnie cieszyć się pasją do szybkiej jazdy. Dostępność obiektów w Polsce sprawia, że coraz więcej osób może realizować swoje motoryzacyjne marzenia, poczuć się, jak Lewis Hamilton lub Michael Schumacher. Niezależnie od tego, czy jesteś profesjonalnym kierowcą samochodów wyścigowych, entuzjastą kartingu czy amatorskim fanem motoryzacji, polskie tory wyścigowe oferują szerokie możliwości do rozwijania swoich pasji. Sprawdź, jakimi samochodami przejdziesz się po torach wyścigowych i jeszcze dziś zarezerwuj swoją atrakcje na Prezentmarzen.com

Humanistka z krwi i kości, wielbicielka prostego języka i przyjaznej komunikacji. Matka Polka wielozadaniowa. Ciekawa świata optymistka, która wierzy, że cel to marzenie z datą realizacji. Na blogu pisze treści o tematyce lifestylowej.