Skok ze spadochronem – szaleństwo czy profesjonalizm?

skok ze spadochronem

Na samą myśl o skoku ze spadochronem niejednemu włos na głowie się jeży. Niektórym skok kojarzy się wyłącznie z nieotwartym spadochronem, który prowadzi do upadku, a w konsekwencji śmierci. Taki obraz zniechęca do uprawiania tego ekstremalnego sportu. Czy zatem można stwierdzić, że skaczą tylko osoby igrające z własnym życiem?

Skok ze spadochronem – bezpieczeństwo

Spadochroniarstwo nie jest sportem ekstremalnie niebezpiecznym. Okazuje się, że wypadki spowodowane awarią sprzętu stanowią bardzo niewielki procent. Obecnie skoki wykonuje się na nowoczesnych spadochronach, które pozwalają na szybkie i kontrolowane przemieszczanie się w powietrzu oraz na delikatne i precyzyjne lądowanie. Ryzyko, że spadochron nie otworzy się podczas skoku jest minimalne.

Spadochron zapasowy

Spadochron tandemowy ma szereg zabezpieczeń. Składa się z dwóch spadochronów – głównego i zapasowego. W przypadku sytuacji awaryjnej instruktor odpina źle otwarty spadochron główny i otwiera zapasowy. Kolejnym zabezpieczeniem jest urządzenie elektroniczne Cyprys, które ma za zadanie analizować ciśnienie, wysokość i prędkość opadania. Ten maleńki komputerek sam otwiera spadochron zapasowy na określonej wysokości w przypadku, gdyby główny spadochron nie został otworzony.

Składanie spadochronu

Jako ciekawostkę można dodać, że spadochron główny jest prosty do złożenia. Każdy skoczek zazwyczaj składa go sam i zajmuje to około 10-20 minut. Spadochron zapasowy natomiast może układać wyłącznie tzw. rigger – profesjonalny układacz, któremu czynność ta zajmuje około 3 godzin!

Doświadczenie i pogoda

Oprócz ważnej kwestii samego spadochronu, bezpieczeństwo skoku zależy od doświadczenia pilota w tandemie oraz od panujących w danym momencie warunków atmosferycznych. To pierwsze jest oczywiste – skoki tandemowe wykonują wyłącznie doświadczeni skoczkowie, mający za sobą setki, a nawet tysiące skoków. A pogoda? Przy złej pogodzie po prostu się nie skacze.

Skoki wykonuje się w wyznaczonych stałych strefach zrzutu, z wysokości około 4000 m. Wszystkie te argumenty z pewnością mogą jedynie potwierdzić, że skoki spadochronowe należą do bezpiecznych. Każdy zatem, posiadając elementarną wiedzę na temat bezpieczeństwa tego typu sportu, może bez skrupułów spełnić swoje marzenie.

Czy faktycznie każdy może wykonać skok ze spadochronem?

Skoczyć w tandemie, czyli razem z instruktorem, może praktycznie każdy. Są niewielkie przeciwwskazania, do których zalicza się choroby serca, epilepsję, wagę powyżej 120 kg oraz wzrost poniżej 120 cm. Osoby niepełnoletnie muszą posiadać pisemną zgodę rodziców na wykonanie skoku. Przed każdym skokiem spadochronowym uczestnik przechodzi krótkie szkolenie przygotowawcze, do którego nie są wymagane żadne badania lekarskie. Każdy etap skoku jest dokładnie objaśniany, począwszy od zajęcia miejsca w samolocie, przez sam skok, aż do lądowania. Tak naprawdę to wszystkie czynności podczas skoku wykonuje instruktor. Uczestnik ma za zadanie podziwiać widoki i dobrze się bawić.

 

 

 

A co z odwagą?

Strach jest nieodłącznym elementem każdego skoku, czy to pierwszego czy setnego. Jest to normalne zjawisko i nie da się go całkowicie zniwelować. Nawet doświadczony skoczek czuje strach przed każdym skokiem. Stres jest silny do momentu wyskoku, potem zamienia się w pełną koncentrację, której towarzyszy euforia i maksimum pozytywnej adrenaliny.

Skakać czy nie skakać?

Odpowiedź brzmi: skakać, jeśli tylko masz na to ochotę. Warto zatem podjąć decyzję życia i skoczyć. Może zaowocuje ona nowym, niecodziennym hobby?! Jeżeli jednak miałby to być pierwszy i ostatni skok, warto uwiecznić tę przygodę kamerą umieszczoną na kasku innego skoczka. Film ze skoku z pewnością zrobi ogromną furorę wśród Twoich znajomych i bliskich.

Katarzyna
Można powiedzieć, że procenty (oczywiście te liczbowe:)) nie są Jej obce. Ostoja działu finansów naszej firmy, dla której szaleństwem jest przejście przez ulicę w niedozwolonym miejscu lub ekstremalna jazda windą na drugie piętro. Twardo stąpa po ziemi, przez co wszystkie Jej artykuły są realnym odzwierciedleniem rzeczywistości.

2 thoughts on “Skok ze spadochronem – szaleństwo czy profesjonalizm?

  1. Skok ze spadochronem może kojarzyć się z czymś niebezpiecznym i niektórzy by nigdy się nie odważyli, a jeszcze inni tylko o tym marzą. Na pewno jest to przygoda życia, więc uważam, że warto tylko należy pamiętać by się odpowiednio do tego przygotować.

  2. Wiadomo, że osoby z chorym sercem lepiej żeby nie skakały, bo mimo wszystko to dużo adrenaliny i może się to źle skończyć, a samo ciśnienie swoje też robi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.