Skok ze spadochronem to marzenie wielu. Niewielu jednak próbowało tego typu ekstremalnych przeżyć. Powodów jest wiele: strach przed nieznanym, niewiedza, każdy ma swoją granicę do pokonania. Jednak kiedy dokładnie wiadomo, jak krok po kroku będzie się to odbywało, na pewno przekraczanie takiej wewnętrznej bariery jest dużo łatwiejsze. Sprawdźmy zatem, jak wygląda tandemowy skok ze spadochronem.

Skok ze spadochronem w tandemie

Co oznacza skok ze spadochronem w tandemie

Skok w tandemie oznacza skok ze spadochronem, w którym uczestnik (często osoba skacząca po raz pierwszy) jest przypięta do doświadczonego instruktora spadochronowego. Obydwoje skaczą razem, a instruktor ma pełną kontrolę nad skokiem, otwarciem spadochronu oraz lądowaniem. To pozwala osobie, która nie ma doświadczenia w skokach ze spadochronem, na bezpieczne i kontrolowane przeżycie tej adrenalinowej przygody.

W praktyce wygląda to tak, że uczestnik i instruktor są przypięci do siebie specjalnym sprzętem – uczestnik z przodu, a instruktor z tyłu. Podczas skoku to instruktor odpowiada za wszystkie kluczowe elementy: opuszczenie samolotu, stabilizację w powietrzu, otwarcie spadochronu i lądowanie. Uczestnik może więc skupić się na doznaniach, widokach i emocjach związanymi z wolnym spadaniem oraz szybowaniem pod spadochronem.

To najłatwiejszy sposób na skok ze spadochronem

Skakanie ze spadochronem w pojedynkę to rzecz niezwykle trudna do zrealizowania. Trzeba przejść liczne, wielogodzinne kursy i szkolenia, wyskakać wiele tandemowych skoków spadochronowych oraz przejść szereg badań wykluczających którekolwiek z listy przeciwwskazań. Inaczej ma się sprawa jeśli chodzi o skoki spadochronowe w tandemie. Skakanie z instruktorem wymaga jedynie krótkiego, około półgodzinnego szkolenia teoretycznego i podpisania stosownego oświadczenia. Podczas skoku istotna jest nasza nieznaczna współpraca z instruktorem, który wykonuje wszystkie niezbędne czynności.

Szkolenie to podstawa

Podczas szkolenia zapoznasz się z pozycją, jaką będziesz musiał przyjąć podczas skoku, jak wygląda przypięcie specjalną uprzężą do instruktora, jak odbywa się lądowanie itp. Zostaniesz również wyposażony w odpowiedni kombinezon, okulary ochronne, a także wcześniej wspominaną uprząż, dzięki której będziesz połączony na stałe z instruktorem. Nie musisz się martwić doświadczeniem instruktora. Każdy z proponowanych przez nas instruktorów oddał setki skoków tandemowych i tysiące skoków solowych, za każdym razem bezpiecznie lądując na ziemi.

W takim razie, do dzieła! Jak wygląda skok w tandemie

Po szkoleniu instruktor zabierze Cię do samolotu, gdzie zajmiecie miejsca obok siebie. Często zdarza się, że oprócz Ciebie będzie również inny tandem. Często zdarza się również, że skacze jeszcze jeden pojedynczy skoczek, który ma zamontowaną kamerę, a tym samym rejestruje Twoje poczynania.

Jedynie 4000 metrów

Samolot najczęściej wznosi się na wysokość 4000 metrów (rzadziej jest to 3000 m). W samolotach przystosowanych do skoków spadochronowych zwykle nie ma drzwi, a dodatkowo na zewnątrz jest zamontowany specjalny uchwyt, który pomaga skoczkom wyjść na zewnątrz samolotu i oddać skok równocześnie. Ale nie martw się, Wy razem z instruktorem skaczecie trochę inaczej. Tuż po starcie zostaniesz sztywno przypięty do instruktora wieloma karabińczykami. Gdy znajdziecie się na odpowiedniej wysokości, podejdziecie do brzegu samolotu. Trzymając się za uprząż i odchylając głowę nieco do tyłu, przechylicie się i niejako położycie na powietrze. A dalej…? Strach mija i pozostaje tylko błogie szybowanie w powietrzu…

Najbardziej niesamowite 60 sekund w Twoim życiu

Po nich spadochron zostanie otworzony i szybkość spadania znacznie się zmniejszy. Teraz dostaniesz możliwość kierowania czaszą spadochronu, na której będziesz szybował przez kilka minut. Lądowanie pozostawisz instruktorowi, który wykonuje tę czynność wiele razy i jest w tym wprawiony. Wykona je bezbłędnie, a Twoim zadaniem będzie tylko podniesienie nóg w górę, żeby nie zawadzić nimi o ziemię. Po odpięciu od instruktora pozostanie Ci tylko przeżywać jedne z najsilniejszych emocji w Twoim życiu.

Niezapomniane wrażenia

Są w życiu takie rzeczy, które pozostają w pamięci na wiele lat. Skok ze spadochronem na pewno będzie się do nich zaliczał. Jest to swego rodzaju żelazny punkt na liście rzeczy do zrobienia. Zatem do dzieła.

Przydatne informacje na temat skoku ze spadochronem

  1. Skoro skok ze spadochronem to niezwykła przygoda, warto również odpowiednio się do niego ubrać. Wygodne, sportowe ubranie oraz obuwie na płaskiej podeszwie to podstawa. Chcesz dowiedzieć się więcej na temat idealnego stroju na skok? Zobacz artykuł: Jak się ubrać na skok ze spadochronem
  2. Skoki tandemowe są zdecydowanie tańsze niż indywidualne kursy spadochronowe, ale nadal warto wiedzieć, ile będzie to kosztować. Wszystko o cenach skoków znajdziesz we wpisie: Ile kosztuje skok ze spadochronem.
  3. Jedno z najważniejszych. Pomocne w tym jest dobrze zorganizowane szkolenie oraz wsparcie doświadczonego instruktora. Ale pamiętaj, że Twój własny stosunek do skoku ma ogromne znaczenie. Jeżeli zastanawiasz się, czego można się spodziewać podczas swojego pierwszego skoku i jak się do niego przygotować, zobacz wszystko o Pierwszym skoku ze spadochronem.
  4. Upewnij się, że jesteś w dobrej kondycji fizycznej i nie masz żadnych przeciwwskazań do skoków ze spadochronem. Jeśli masz wątpliwości, skonsultuj się z lekarzem.
  5. Warto też pomyśleć o uwiecznieniu swojego skoku na filmie lub zdjęciach. Często istnieje możliwość wynajęcia kamerzysty, który zarejestruje Twój skok. To wspaniała pamiątka na całe życie.

Nie ma sensu odkładać tak niezwykłego przeżycia na później. Kiedy już zdecydujesz się na ten krok, możesz być pewny jednego: twoje życie już nigdy nie będzie takie samo. Czujesz się gotowy? Doświadcz niesamowitej przygody i zrób ten skok!

Fotografia, sport i podróże to tylko kilka jego pasji. Artykuły spod jego palców to dopracowane twory, które wnoszą wiele nowych informacji. Wydaje się, że magister od fikołków i masażysta nie jest w stanie stworzyć dobrego tekstu. Może i prawda... Sami oceńcie. Gwiazdy mówią, że jest on błyskotliwy, ale to tylko gwiazdy, wbrew pozorom one nie są wysokich lotów intelektualnych :)