Składanie życzeń stanowi dużo ważniejszy element wręczania prezentu niż nam się wydaje. Często spotykamy się z sytuacjami, kiedy pomijamy wręczanie podarunku i pozostajemy tylko przy miłych słowach. Trudno żeby kupować prezenty każdej osobie, która nas otacza. Składanie życzeń powinno więc być dobrze znanym elementem społecznym, żeby uniknąć dukania i jąkania się, kiedy przychodzi nam się wypowiedzieć przed niezbyt bliską osobą. W poniższym artykule poznasz najważniejsze zasady, którymi należy się kierować podczas składania życzeń, dowiesz się jak je zgrabnie formułować oraz zaznajomisz się z odrobiną historii.

Dlaczego składamy życzenia?

Historycznie składanie życzeń spełniało wiele funkcji. Początkowo dotyczyło jedynie członków rodziny i sąsiadów, dopiero później do życia weszły wersje firmowe czy szkolne. Ich celem jest przede wszystkim dowartościowanie osoby, z którą rozmawiamy. Po to jej mówimy miłe słowa, żeby poczuła się lepiej ze sobą i była doceniona. Podczas składania życzeń, w które wierzymy, uruchamiamy też element magiczny. Mówiąc z pełnym przekonaniem możemy sprawić, że osoba do której te słowa kierujemy sama zacznie chcieć ich spełnienia. To bardzo ważne dla rozwoju osobistego. Życzenia służą też podtrzymaniu relacji. Kiedy spotykamy się podczas świąt, to zwykle spędzamy ze sobą trochę więcej czasu. Mamy okazję do porozmawiania o swoich przeżyciach i planach. Oznacza to, że okazja do składania życzeń jest jednocześnie sytuacją do odnowienia znajomości.

składanie życzeń świątecznych

W obecnych czasach spotykamy się też z nową funkcją – oficjalną. Normalnym jest dostanie maila z życzeniami od banku, sklepu internetowego czy jakiejkolwiek firmy, z którą mamy kontakt. Zawierają one podobnie ciepłe słowa i wiarę w osiąganie naszych celów. Tu jednak spotykamy się z inną rolą. Takie życzenia nie są osobiste – przecież taka firma nas nie zna. Ogólna treść i elegancki obrazek mają na celu raczej emocjonalne przywiązanie do organizacji niż nawiązanie osobistej relacji z klientem. Nie mniej jednak jest to miły gest i coraz więcej placówek się na niego decyduje.

Jak składać życzenia?

Wiele osób jest bardzo zakłopotana w momencie, kiedy mają składać życzenia. Nagle zapominamy, kim jest ta osoba, co lubi i jakie ma plany. Przy odpowiednim przygotowaniu merytorycznym dotyczącym formy i savoir vivre nie powinieneś już mieć z tym problemów 🙂

Używaj tylko pozytywnych słów

Pamiętajmy o tym, żeby odnosić się jedynie do potencjalnych sukcesów osoby, której składamy życzenia. Możemy życzyć obrony na 5, awansu, wygranej w konkursie, w którym ta osoba bierze udział. Niedopuszczalne jest stosowanie formy pasywno- agresywnej, nawet w żartach! Na co dzień mamy różne relacje z ludźmi, jednak składanie życzeń urodzinowych czy świątecznych to moment, w którym powinniśmy odpuścić sobie złośliwości. Nie życzymy, żeby ktoś “w końcu przestał siedzieć w domu” czy żeby schudnął. To są rady, które można przekazać w rozmowie na ten temat, ale nie podczas łamania się opłatkiem! Najważniejsze jest to, żeby Twoje życzenia nie były przykrością dla drugiej osoby.

Życzenia powinny być osobiste

“Zdrowia, szczęścia i jeszcze raz pieniędzy” – ile razy słyszeliśmy ten banał? Jak traktujemy intencje osoby, która wypowiada tego typu slogany? Składanie życzeń powinno wypływać prosto z naszego serca, a nie być zwykłym obowiązkiem. To jest moment, w którym przypominamy sobie wszystkie szczegóły dotyczące życia drugiej osoby. Może szuka nowego mieszkania? Interesuje się tańcem, pracuje na awans? Ten element jest podobnie ważny jak poprzedni, ponieważ w nim dbamy już o ciekawą treść. Nawet w sytuacji biznesowej, kiedy nie znamy odbiorcy zbyt blisko da się odpowiednio wybrnąć. Kiedy podczas firmowej wigilii podchodzisz do koleżanki z biura spróbuj sobie przypomnieć jakąkolwiek waszą rozmowę i wyciągnij z niej wnioski. Opowiadała Ci ostatnio, że poszła na fitness? Przypomnij jej o tym, pogratuluj i życz samych sukcesów i szybkiego rozwoju formy. Nie tylko poczuje się zmotywowana, ale też ucieszy się, że jej słuchasz i pamiętasz. Takie zabiegi doskonale wpływają na relacje.

Nie za długo

Zapomnij o swojej umiejętności budowania zdań wielokrotnie złożonych. Wiadomo, że każdy lubi słuchać miłych słów skierowanych do siebie, jednak bez przesady. Niech nasze życzenia będą zwięzłe i konkretne. Tak jak ten punkt. Nie stosujmy zbyt wielu ozdobników, nie powtarzajmy się. Przemyślmy wcześniej swoje słowa i do celu!

Pamiętaj o odpowiedniej formie

Nie, powiedzenie “nawzajem” nie załatwi sprawy. To słowo zostawmy na czas posiłku, kiedy jedna osoba mówi grupie “smacznego”, albo kiedy ktoś życzy Ci miłego dnia. Tego typu sytuacje są niewymagające większego zaangażowania, jednak podobnie jak w przypadku prezentów urodzinowych i świątecznych, podczas składania życzeń wypada się bardziej wykazać.

Ten punkt należy rozdzielić na formę mówioną i pisaną. W tej mówionej skupiamy się na uśmiechu, unikaniu wtrąceń typu “yyyy, co by tu jeszcze” i odpowiednim nastawieniu. Zwykle mamy chociaż minutkę na ułożenie sobie życzeń w głowie i uniknięcie jąkania. Składanie życzeń w formie pisemnej, na kartce lub bileciku wymaga głównie dbałości o gramatykę i interpunkcję. Dobrze jest najpierw napisać je na brudno, ocenić ile zajmują miejsca i jak brzmią. Mamy też czas na kontrolę przecinków i ortografii. Kiedy już przepisujemy je na czysto zróbmy to jak najbardziej starannie i elegancko. Jeżeli nie jesteśmy obdarzeni ładnym charakterem pisma, może warto poprosić kogoś o pomoc? 

Wisienka na torcie

Ten punkt dotyczy głównie zakończenia. Zastanów się, jak bliska jest Ci ta osoba? Jakie wywiera na Tobie wrażenie? Warto wybrać jakieś pasujące zdanie, które dopełni całe życzenia i sprawi, że uwierzy w szczerość całości. Możesz powiedzieć, że cieszysz się, że dołączyła do waszego zespołu, że się poznaliście albo że jesteś wdzięczny za okazaną pomoc. Możesz mi wierzyć lub nie, ale takie jedno zdanie potrafi zapaść w pamięć dużo bardziej, niż cała dokładnie zaplanowana treść życzeń i odmienić nastawienie drugiej osoby. Pamiętajmy, że życzenia służą przede wszystkim sprawianiu radości!

Podsumowując, najważniejsze elementy skutecznego składania życzeń to:

  • pozytywne słowa
  • personalizacja
  • zwięzłość
  • forma
  • wisienka

Pamiętając te 5 części możesz być pewien, że składane przez Ciebie życzenia trafią do odbiorcy zgodnie z Twoją intencją, oraz że pozytywnie wpłyniesz na jego samopoczucie. Mam nadzieję, że teraz już będzie Ci łatwiej stając przed babcią z opłatkiem albo podczas imprezy urodzinowej szefa.

Savoir vivre a składanie życzeń

Poza treścią życzeń często kłopot sprawia odpowiednie zachowanie podczas ich składania oraz niektóre zabiegi, których stosowność jest wątpliwa. W tym punkcie postaram się rozwiązać najważniejsze kwestie związane z savoir vivrem składania życzeń.

Czy wypada napisać życzenia smsem?

Sms nie jest uznany za oficjalną formę komunikacji i nie w każdej sytuacji wypada się na niego decydować. O ile dziecko wysyłające taką wiadomość do kolegi z klasy zachowuje się adekwatnie, to taki sam sms do babci albo wychowawcy już może nie być odpowiednio odebrany. W obecnych czasach rozleniwiliśmy się i zbyt chętnie wybieramy rozwiązania technologiczne ponad tradycyjne. Uważam, że przed wysłaniem smsa warto się zastanowić, czy może jednak dalibyśmy radę kupić ładną kartkę lub chociaż zadzwonić, co zabrzmi bardziej szczerze.

Co z gotowymi wierszykami?

Brak talentu do pisania eleganckich i wierszowanych życzeń nie jest niczym złym – nie musimy umieć wszystkiego. Wykorzystujmy jednak nasze możliwości mądrze – przeczytajmy tekst zanim go wyślemy albo przepiszemy, wybierzmy taki, który najlepiej pasuje do osoby i w razie potrzeby go zmieńmy. Pamiętaj, że podstawową funkcją jest sprawianie radości a nieprzemyślany wierszyk nie zawsze spełni taką funkcję.

Składanie życzeń w sytuacjach oficjalnych

Imprezy firmowe często bywają problematyczne. Spotykamy się z całym zespołem, który jest nam bardziej lub mniej bliski. Zwykle nie mamy problemów z życzeniami dla kolegi z naszego biura, z którym współpracujemy od dłuższego czasu. Co jednak wypada życzyć szefowi lub nowemu pracownikowi, o których nic nie wiemy? Przede wszystkim starajmy się nie być zbyt religijni. Każdy ma prawo do swojego wyznania a nawet do jego braku, więc ograniczmy się do życzenia spełnienia marzeń, realizacji planów i motywacji do dalszej pracy nad sobą. Mimo, że święta Bożego Narodzenia są okazją chrześcijańską, to często są obchodzone również przez ateistów jako element kulturowy, więc słowa bardziej uniwersalne są jak najbardziej wskazane.

Jaką wartość ma składanie życzeń na tablicy w mediach społecznościowych?

Najkrócej powiedzieć: żadną. Spróbuj sobie to przełożyć na sytuację w życiu. Wyobraź sobie, że powiesisz plakat. Bardzo ładny, z rysunkami i gotowym wierszykiem. Pewnie część osób na niego spojrzy, kilkoro z nich przeczyta do końca i uzna, że jest ładny. Uważasz, że ktokolwiek poczuje w głębi serca moc słów z niego wypływających? Tego typu życzenia ogólne pozostaw do sytuacji służbowych. Jeżeli naprawdę chcesz złożyć świąteczne życzenia swoim znajomym, to postaraj się chociaż o prywatną wiadomość ze szczerym przesłaniem. Tak ogólne życzenia zamieszczane z prywatnych profili nie powinny mieć miejsca, ponieważ nie są zgodne z żadną zasadą taktownego składania życzeń. 

Czy mogę życzenia świąteczne połączyć z noworocznymi?

Te dwie okazje dzieli zaledwie kilka dni. Często święta spędzamy w innym towarzystwie niż Sylwestra, więc jeżeli nie planujemy wspólnej imprezy z daną osobą to połączenie życzeń jest jak najbardziej na miejscu. 

życzenia noworoczne

Kartki świąteczne

Kolorowe kartoniki z choinkami, śniegiem i świętym mikołajem już nie cieszą się taką popularnością jak kiedyś. Warto jednak czasem sięgnąć po tę formę, zwłaszcza, jeżeli chcemy złożyć życzenia osobie starszej. Osobiście unikałabym hurtowego rozsyłania identycznych pocztówek. Jeżeli decydujemy się na taki gest, niech on dalej będzie osobisty. Samo stwierdzenie “radosnych i rodzinnych świąt” nic nie wniesie, nie wywoła większych emocji, a przecież to jest celem. Przed wysłaniem poświęćmy chwilę na ułożenie eleganckiego tekstu, który trafi do serca odbiorcy.

Czy wiedziałeś, że tradycja wysyłania kartek świątecznych ma prawie 180 lat? Pierwsza z nich powstała z inicjatywy Sir Henry’ego Cole’a w 1843 roku. Wcześniej angielskie kartki przedstawiały raczej kwiaty i wróżki, co nie oddawało tak atmosfery grudniowych wieczorów. Na początku XX wieku popularyzowany był zwyczaj wysyłania kartek do żołnierzy walczących podczas I wojny światowej, co na pewno w ogromnej mierze wpływało na ich morale. Około 50 lat później świąteczne pocztówki zyskały uznanie wśród organizacji charytatywnych, które sprzedając je zbierały fundusze na swoją działalność.

Jeżeli przypadło Ci do gustu tradycyjne składanie życzeń, to warto przemyśleć tę sprawę odpowiednio wcześniej. Aby pocztówka dotarła przed świętami to wyślijmy ją lepiej chociaż tydzień wcześniej. Spóźniona traci nieco na wartości emocjonalnej. Postarajmy się, żeby była ona wypełniona estetycznie i czytelnie, żeby zapewnić sobie autentyczność. Nabazgrane “wszystkiego dobrego” raczej nie trafi do niczyjego serca. Życzenia same w sobie również powinny brzmieć adekwatnie, nie wysyłajmy tej samej treści do każdego, ponieważ nie ma możliwości znalezienia uniwersalnej i osobistej treści. Wysyłanie kartek świątecznych jest wskazane wśród rodziny i przyjaciół, dalszych znajomych i tak naprawdę wobec każdego, komu chcemy życzyć radosnych świąt.

sztuka składania szczerych życzeń

Nasze propozycje życzeń

Na blogu Prezentmarzeń możesz znaleźć zakładkę z propozycjami życzeń świątecznych dla każdego. Wierzymy, że z naszą pomocą składanie życzeń świątecznych nie będzie już problemem, a czystą przyjemnością! Pamiętaj o możliwości wydrukowania życzeń na naszych voucherach prezentowych, co doda nieco magii sytuacji wręczania prezentu. Jeżeli masz chęć na bardziej niecodzienną formę niż kartka czy mail to pomyśl o Życzeniach od gwiazd, gdzie treść przekazywana jest w formie filmu nagranego przez wybranego przez Ciebie celebrytę.

Jeśli szukasz nieszablonowego upominku na święta, urodziny czy inne okazje, koniecznie odwiedź Prezentmarzeń, gdzie znajdziesz tysiące wymarzonych i oryginalnych prezentów!

Otwarta na otwartych ludzi dietetyczka i kosmetyczka. Bezkompromisowa w kwestii żywienia. Z wielkim sercem do zwierząt i przyrody.