Święta Bożego Narodzenia to szczególny czas, w którym obdarowujemy prezentami nie tylko członków rodziny czy pracowników, ale również klientów, z którymi współpracuje nasza firma. Wśród pomysłów na świąteczne prezenty dla klientów wciąż dominują kosze prezentowe i gadżety reklamowe. Jeśli jednak chcesz się wyróżnić na tle konkurencji, postaw na coś oryginalnego, co na dłużej zapisze się w pamięci.

Prezenty świąteczne dla klientów

Z punktu widzenia działań Public Relations, okres świąt Bożego Narodzenia to doskonała okazja do budowania marki i jej wizerunku. Warto ją dobrze wykorzystać by umocnić relacje z kluczowymi klientami i przywiązać ich do firmy przez budowanie pozytywnych skojarzeń.

Mechanizm wręczania prezentów opiera się na regule wzajemności, zgodnie z którą w naturze ludzkiej zakorzeniona jest potrzeba odwdzięczania się. W praktyce oznacza to, że ludzie czują naturalną potrzebę odwdzięczania się za to, co otrzymali od innych. Upominki biznesowe są więc czymś w rodzaju inwestycji na przyszłość. Pomagają zdobyć przychylność klienta, budować pozytywne relacje i przywiązanie do marki.

biały voucher prezentowy na szarym tle

O czym należy pamiętać wybierając prezent dla klienta?

Przygotowując świąteczne upominki dla klientów warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

  • dopasowanie do klienta

Dobrze dobrany prezent powinien uwzględniać osobiste preferencje klienta. Dobrze by był dopasowany do jego wieku, osobowości, zajmowanego stanowiska. Jeśli nie jest to możliwe, postaw na coś uniwersalnego, co z łatwością trafi w gust każdej obdarowanej osoby.

  • dopasowanie do relacji

Wartość prezentu powinna być dostosowana do stopnia zażyłości relacji z klientem. Upominek nie może wprawić osoby obdarowanej w zakłopotanie zbyt wysoką lub zbyt niską ceną.

  • efektowne opakowanie

Badania dowodzą, że pięknie zapakowany prezent jest wyżej oceniany przez osobę obdarowaną. Ten sam upominek wręczony bez ozdobnego opakowania prezentowego zwykle zyskuje niższą ocenę w oczach obdarowanego.

  • personalizacja szaty graficznej

Miłym akcentem będzie indywidualizacja szaty graficznej prezentu, nawiązująca np. do logo czy kolorów firmy. Dzięki temu nie tylko unikniesz wrażenia masowości, ale możesz też zyskać dodatkową reklamę. Szczególnie jeśli Twój prezent okaże się użyteczny i klient będzie na co dzień z niego korzystał. Do prezentu warto dołączyć też kartkę z życzeniami świątecznymi i własnoręcznym podpisem.

  • jednoznaczność

Prezent powinien wywoływać w obdarowanym tylko pozytywne emocje. Lepiej unikać więc upominków kontrowersyjnych lub takich, które mogłyby zostać dwuznacznie odebrane.

  • wizerunek firmy

Wybierając prezent dla klienta pamiętaj, że jest to swego rodzaju wizytówka Twojej firmy. Stawiaj tylko na produkty wysokiej jakości, które pozwolą klientowi zapamiętać Twoją firmę jako solidną i godną zaufania.

gift card prezentmarzeń na prezent dla klienta biznesowego

Jaki prezent dla klienta biznesowego wybrać?

W przypadku prezentów świątecznych dla klientów biznesowych najlepiej unikać przedmiotów bardzo osobistych jak np. części garderoby. Bezpieczniejszym rozwiązaniem są uniwersalne upominki takie jak kosz prezentowy, eleganckie pióro czy element galanterii. Trzeba mieć jednak świadomość, że taki bezpieczny prezent zwykle nie jest wystarczająco skuteczny ze względu na swoją powtarzalność. Jeśli okaże się bowiem, że nasz klient dostał w tym roku cztery kosze prezentowe, a pióro, które mu podarowaliśmy jest już setnym w jego szufladzie, nasz prezent najzwyczajniej w świecie zginie w tłumie.

Podaruj emocje

Aby prezent spełnił swoją funkcję i skutecznie przywiązał klienta do firmy, musi wywołać pozytywne skojarzenie i silne emocje, które na długo zapiszą się w pamięci. Warto postawić więc na element zaskoczenia i sięgnąć po bardziej oryginalne rozwiązania. Niebanalnym prezentem dla klienta może być choćby zaproszenie na ważne wydarzenie kulturalne (premierę sztuki, wystawę, koncert), voucher do SPA czy skok ze spadochronem. Wszystko zależy od tego jakie emocje chcesz wywołać.

zestaw prezentowy prezentmarzeń na upominek świąteczny dla klienta biznesowego

Voucher, gift card, a może zestaw prezentowy?

Jeśli dobrze znasz klienta, którego chcesz obdarować prezentem i wiesz, co sprawiłoby mu największą przyjemność, postaw na voucher na konkretną atrakcję. Jazda sportowym supersamochodem, lot szybowcemmasaż czekoladą – wybór jest naprawdę szeroki, więc z łatwością znajdziesz coś odpowiedniego. Jeżeli zaś Twoje relacje z klientem nie są na tyle zażyłe, postaw na bardziej uniwersalne gift cardy lub zestawy prezentowe. Te pierwsze zostawiają klientowi całkowitą dowolność co do wyboru prezentu, a Ty sam masz możliwość decydowania o wartości karty, którą podarujesz. Drugie z kolei, zawierają gotowe zestawy atrakcji wybranych według określonego klucza. Osoba obdarowana sama wybiera, którą atrakcję z zestawu chce zrealizować.

Szacuje się, że blisko 80% decyzji zakupowych podejmowanych jest pod wpływem emocji. Dlatego właśnie prezenty w formie przeżyć to niezawodny klucz do świadomości Twoich klientów. Odskocznia od codziennej rutyny, możliwości odkrywania nowych pasji i przede wszystkim niezapomniane chwile utożsamiane z Twoją marką gwarantują, że taki prezent wyróżni Cię spośród konkurencji.

Więcej informacji o prezentach dla klientów biznesowych znajdziesz na naszej stronie Prezentmarzeń dla firm.

Z wykształcenia filozof, co wiecznie dzieli włos na czworo, z zamiłowania blogerka z pasją do pisania. Prywatnie miłośniczka kosmetyków i świec zapachowych.