Upominek na zajączka to jeden z przyjemniejszych podarków, które można dostać w ciągu roku. W końcu ten czas w roku (zazwyczaj w okolicach kwietnia) to okres, kiedy wypatrujemy pierwszych oznak wiosny, zaczynamy spędzać więcej czasu na świeżym powietrzu, a prezenty wręczane podczas Wielkanocy często są kolorowe i gwarantują nam mnóstwo radości. To zatem oczywiste, że chcemy wybrać fajne prezenty na zajączka dla naszych bliskich – aby wspólnie celebrować ten czas i każdemu zapewnić odrobinę uciechy. Potrzebujesz pomocy w zaplanowaniu prezentów na zajączka? Sprawdź nasz artykuł, a z pewnością znajdziesz w nim przydatne wskazówki!

Kiedy zajączek przynosi prezenty?

Jako że w wielu krajach, a nawet różnych regionach są inne tradycje, możemy spędzić dużo czasu na zastanawianiu się, kiedy zajączek przynosi prezenty. Okazuje się, że w samej Polsce można znaleźć rodziny, które świętują Wielkanoc w różnoraki sposób. Jeśli zastanawia Cię, kiedy się daje prezenty na zajączka, najłatwiej sprawdzić informacje w internecie, które podpowiedzą Ci, że większość polskich rodzin szykuje prezenty po śniadaniu wielkanocnym. To właśnie wtedy dzieci wybiegają w radości do ogrodu, szukając drobiazgów w trawie, pod drzewami, a nawet w różnych zakątkach komórek lub stodoły. Chociaż zdecydowana większość osób właśnie po śniadaniu wręcza drobne prezenty na zajączka, mieszkańcy Wielkopolski mają inną tradycję — szukają podarków już w Wielki Czwartek, aby zdążyć, zjeść wszystkie słodkości przed nadejściem piątkowego postu. Co ważne, prezentów nie wręcza się bliskim osobom ot, tak. Każdy musi znaleźć czekający na niego podarek. Najczęściej nazywa się to po prostu „szukaniem zająca”. To żadna tajemnica, że najbardziej podekscytowanymi członkami rodziny są wtedy dzieci! 

Prezent na Wielkanoc

Dlaczego zając przynosi prezenty?

Większość z nas wie, z czym wiążą się Święta Wielkanocne, chociaż nie do końca da się wytłumaczyć powiązanie zająca z tym świętem. Badacze nie są w stanie dokładnie ustalić, skąd pochodzi tradycja przynoszenia prezentów przez zajączka. Możemy jednak wysnuć pewne wnioski po zasięgnięciu wiedzy historycznej i językoznawczej. Okazuje się bowiem, że Easter (nazwa Wielkanocy w języku angielskim) pochodzi od imienia bogini Eostre, czczonej kiedyś przez dawne ludy germańskie. Eostre była boginią płodności i wiosny, a jej stałym towarzyszem by nikt inny, jak zając! Pojawienie się tego zwierzaka na polach było uznawane za jedną z pierwszych oznak wiosny. Możemy zatem się domyślać, że tradycja wręczania prezentów dzieciom przez zajączka może się wywodzić z dawnych, pogańskich wierzeń. 

W Polsce bardzo popularnym zwyczajem są prezenty na zajączka. Tradycja ta jest najczęściej spotykana w Wielkopolsce, województwie lubuskim czy zachodniopomorskim. To dość naturalne, gdyż zwyczaj ten w pierwszej kolejności przywędrował do nas zza zachodniej granicy. Aktualnie już prawie w każdym domu dzieci dostają prezenty na zajączka, chociaż różni się to sposobem wręczenia – w niektórych regionach dzieci będą dostawać drobne prezenty na zajączka do swoich wiklinowych koszyczków, a w innych będą zmuszone szukać słodkości w trawie czy w rozmaitych zakątkach domu. Niezależnie od tego, w jaki sposób wręczacie sobie prezenty na tę okazję, najważniejsze jest to, że wszyscy macie z tego frajdę!

Pomysły na prezenty na zajączka

Podczas przygotowań do Wielkanocy, jedną z najczęstszych zagwozdek jest podjęcie decyzji, jaki prezent na zajączka wręczyć bliskiej osobie. To oczywiste, że chcemy sprawić radość ukochanej partnerce, siostrze, mężowi czy dziecku. Jeżeli szukasz wyjątkowych pomysłów na prezenty na zajączka, sprawdź nasze sprawdzone propozycje poniżej, a z pewnością miło zaskoczysz swoich członków rodziny podarunkami!

Jaki prezent na zajączka dla niej?

Chcesz przygotować fajny prezent na zająca dla swojej partnerki bądź siostry, ale żadne pomysły nie przychodzą Ci do głowy? Wydawać by się mogło, że dopiero co wręczaliśmy sobie prezenty przy okazji Świąt Bożego Narodzenia, a tu już nadeszła wiosna, i znów zastanawiamy się, jakby tu sprawić radość bliskiej osobie. Jeśli pamiętasz, z czego cieszyła się najbardziej Twoja ukochana, możesz poszukać idealnego prezentu dla niej z tej samej kategorii. Jeżeli natomiast brak Ci inspiracji, możesz wręczyć swojej dziewczynie prezent w formie przeżyć — to zawsze świetny pomysł, zwłaszcza że wyjątkowe wspomnienia zostają z nami na dłużej, niż rzeczy materialne! Twoja żona uwielbia sporty ekstremalne? A może para się rękodzielnictwem i zawsze marzyła o kursie garncarskim? Przemyśl jej zainteresowania i spróbuj znaleźć ciekawą propozycję spędzenia czasu we dwoje z okazji zbliżającego się zajączka. 

Interesującym pomysłem na prezent dla niej może być zaproszenie na dzień SPA. Takim podarunkiem zagwarantujesz obdarowanej osobie odrobinę relaksu, którego wielu osobom brakuje na co dzień. Podczas wizyty w SPA bliska Ci osoba będzie mogła skorzystać z masażu, peelingu bądź zabiegu na twarz, w zależności od konkretnego pakietu, na który się zdecyduje. To ogromna zaleta prezentu w formie vouchera – może być dowolnie spersonalizowany, a obdarowana sama wybierze datę czy ustali szczegóły realizowania podarunku. Dzień SPA jako prezent na zająca dla niej to świetne rozwiązanie, jeśli bliska Ci osoba jest przepracowana i rzadko znajduje czas na zrobienie czegoś miłego tylko i wyłącznie dla siebie. Niezależnie od tego, czy wręczysz voucher siostrze, mamie czy partnerce, będziesz mógł dopasować zawartość pakietu do indywidualnych preferencji każdej z nich. Różne salony SPA mają różne oferty zabiegów pielęgnacyjnych, świetnie dopasowanych do wieku i potrzeb skóry na różnych etapach życia. 

Kolejnym ciekawym prezentem na zajączka dla niej, wartym rozważenia, jest floating. To forma relaksu, która dopiero staje się popularna w Polsce, ale już zyskała rzesze fanów. Sesja floatingu polega na wejściu do specjalnej kapsuły, która jest wypełniona roztworem wody i soli, co pozwala na swobodne unoszenie się ciała na powierzchni. Kapsuła jest ponadto wyciszona i wyciemniona, dzięki czemu osoba zostaje odcięta od zewnętrznych bodźców, i może oddać się odpoczynkowi. Według naukowców 1 godzina spędzona w kapsule floatingowej odpowiada aż 4 godzinom głębokiego snu! Jest to zatem świetny zabieg odprężający dla osób borykających się z przewlekłym stresem, bólem mięśni, bądź stanami depresyjnymi. Floating można odbyć w wielu miastach w Polsce, więc bez problemu znajdziesz obiekt tylko odrobinę oddalony od Twojego miejsca zamieszkania. Decydując się na taki prezent, możesz być pewien, że nie tylko zaskoczysz bliską Ci osobę, ale też przyniesiesz jej mnóstwo radości!

Dzień w SPA jako prezent dla Niej

Jaki prezent na zajączka dla niego?

W te święta chciałabyś obdarować swojego ukochanego zaproszeniem na romantyczną randkę? To świetny pomysł, aby w ciekawy sposób spędzić wspólnie czas. Taki podarunek z pewnością zostanie w Waszej pamięci na dłużej i będzie bardziej wartościowy niż kolejne słodkości czy kosmetyki pielęgnacyjne. Pomysłem wartym rozważenia może być zakupienie vouchera na degustację wina dla dwojga. Wyjście do piwniczki winiarskiej już samo w sobie jest ciekawym przeżyciem, a poznanie szczegółów na temat wyrobu tego trunku będzie szalenie interesujące! Podczas degustacji będziecie mogli spróbować rozmaitych win z różnych regionów, a przy okazji nauczycie się, jak profesjonalnie smakować wina. Z pomocą wyszkolonego sommeliera zyskacie wiedzę na temat winiarstwa i kto wie, może nawet znajdziecie swój ulubiony rodzaj wina, którego spożywanie stanie się Waszą tradycją? 

Jeśli z kolei szukasz oryginalnego prezentu na zajączka dla niego, możesz zastanowić się, czym Twój partner się interesuje. Wielu mężczyzn skrycie marzy o tatuażu. Wtedy fajnym pomysłem może być podarowanie mu vouchera do salonu tatuażu. Obdarowany będzie mógł sam wybrać dogodny termin realizacji vouchera, a przed umówieniem sesji ustali wszystkie szczegóły wraz z tatuażystą. Możliwe jest zarówno wykonanie wzoru na podstawie indywidualnych preferencji danej osoby, jak i skorzystanie z przygotowanych wcześniej projektów przez danego artystę. Podczas wyboru studia warto wziąć pod uwagę jego lokalizację, a także konkretną stylistykę, w której się specjalizuje. Przed podjęciem decyzji dyskretnie sprawdź, jakie tatuaże najbardziej podobają się bliskiej Ci osobie — wtedy będziesz mieć pewność, że prezent na zajączka będzie udany.

Co na prezent od zajączka dla dzieci?

To właśnie dzieci najbardziej się cieszą na prezenty na zajączka. W końcu cała otoczka związana z tym świętem – szukanie prezentów w trawie bądź koszyczku, wypatrywanie zająca i wspólne zajadanie się słodyczami – tworzy wspaniałą atmosferę i gwarantuje mnóstwo dobrej zabawy. Warto zatem odpowiednio się przygotować i oprócz samych słodkości, wręczyć dzieciom prezent, który da im jeszcze więcej radości.

Ciekawym pomysłem może być voucher na wstęp do rodzinnego parku rozrywki Energylandia. Wspólny wypad do parku rozrywki i przeżycie niezapomnianych wrażeń na rozmaitych atrakcjach to strzał w dziesiątkę! Niezależnie od wieku dzieci, możesz się spodziewać, że spędzicie świetny czas razem. Atrakcje na terenie Energylandii zachwycają osoby w każdym wieku, dlatego też znajdą się tam szalone aktywności nawet dla rodziców, którzy lubią nowe wyzwania! Prezent w formie vouchera na zajączka dla dzieci to idealny pomysł, gdyż takie wycieczki są świetną atrakcją, a przy okazji wzmacniają rodzinne więzi. Jeśli Energylandia jest zbyt daleko dla Was, możecie zakupić voucher do innego parku rozrywki w dowolnym województwie w Polsce.

Prezenty na Wielkanoc dla dzieci

Jak zapakować prezent na zajączka?

Jako że prezenty na zajączka zazwyczaj nie są wręczane w tradycyjny sposób, warto się wcześniej zastanowić, jak takie przedsięwzięcie zorganizować. Jeśli bardziej przemawia do Ciebie pomysł ukrycia upominków np. w ogrodzie, nie musisz poświęcać zbyt dużo czasu na rozmyślania, jak zapakować prezent na zająca. Jeśli pogoda za oknem jest dość łagodna i przyjemna, możesz z powodzeniem ukryć drobiazgi w trawie czy doniczkach, bez zbędnego opakowania w papier prezentowy. To dość popularna praktyka, która przy okazji pomaga dzieciom dostrzec podarunki na dworze. Najlepiej wstać dość wcześnie w Niedzielę Wielkanocną i ukryć prezenty w porze, kiedy dzieci jeszcze śpią. Wtedy będą przekonane, że zajączek wielkanocny przynosi prezenty w nocy i po prostu nie udało im się go przyłapać na ukrywaniu podarków!