Nadchodzi Nowy Rok, a wraz z nim czas składania noworocznych postanowień. Co najczęściej sobie obiecujemy? Jak wynika z badań, najwięcej postanowień dotyczy zmiany stylu życia. W Nowym Roku zwykle chcemy schudnąć , więcej się ruszać i zdrowiej odżywiać. Jak zrealizować postanowienia noworoczne i faktycznie schudnąć w Nowym Roku?

Najpopularniejsze postanowienie noworoczne – schudnąć

Jak dotrzymać postanowień noworocznych?

Składanie postanowień noworocznych przychodzi nam z łatwością, gorzej wygląda sprawa z ich realizacją. Początkowy entuzjazm zwykle opuszcza nas już po kilku pierwszych tygodniach, a na koniec roku pojawiają się wyrzuty sumienia, że znów nic nie zmieniliśmy w swoim życiu. Tymczasem by osiągnąć sukces wystarczy tylko nieco zmienić podejście i pamiętać o kilku prostych zasadach.

1. Nie obiecuj zbyt wiele

Nie wymagaj od siebie zbyt wiele i nie składaj całej listy postanowień noworocznych. Wybierz jedno, dwa, trzy, które są dla Ciebie najważniejsze i to na nich skup całą swoją energię. Stawiaj sobie realne do osiągnięcia cele, którym będziesz w stanie sprostać. Zwróć uwagę by były one jasno sprecyzowane i mierzalne, wtedy łatwiej będzie Ci skupić się na ich realizacji i monitorować efekty.

2. Realizuj jedno postanowienie jednocześnie

Jeśli zdecydowałaś się na więcej niż jedno postanowienie noworoczne, na początku i tak realizuj je pojedynczo, jedno po drugim. Dopiero gdy jeden nawyk wejdzie Ci w krew, przejdź do realizacji kolejnego. Dzięki temu zmiany w Twoim życiu nie będą zbyt gwałtowne i łatwiej będzie Ci je przeprowadzić, a wytrwanie w jednym postanowieniu wzmocni Twoją wiarę w siebie i sprawi, że kolejne przyjdzie Ci już łatwiej.

3. Działaj małymi kroczkami

Pamiętaj, że podczas wprowadzania zmian najskuteczniej sprawdza się metoda małych kroków. Chcesz zacząć ćwiczyć? Nie rzucaj się na głęboką wodę i nie obiecuj od razu, że będziesz ćwiczyć codziennie przez godzinę. Szczególnie, jeśli wcześniej prowadziłaś siedzący tryb życia i nie uprawiałaś sportu wcale. Zacznij od 10-15 minut trzy razy w tygodniu i stopniowo wydłużaj ten czas oraz zwiększaj częstotliwość. Zobaczysz, że z czasem stanie się to dla Ciebie tak normalne jak mycie zębów i nawet nie zauważysz, gdy dojdziesz do upragnionego celu.

4. Rozpisz szczegółowy plan 

Ogólnikowe hasła typu ” schudnę”, „zacznę ćwiczyć” nie wnoszą nic konstruktywnego i nie motywują do działania. Dlatego jeśli naprawdę chcesz coś zmienić, przygotuj szczegółowy plan. Jasno sprecyzuj co chcesz w tym roku osiągnąć i jak zamierzasz to zrobić. Unikaj przy tym sformułowań „spróbuję”, „postaram się”, które z góry zakładają usprawiedliwienie dla ewentualnej porażki. Powiedz raczej „zrobię”, „będę” – to wzmocni Twoją pewność i determinację.

drewniany kalendarz, ciężarki i centymetr krawiecki

Jak schudnąć w Nowym Roku?

Kluczem do sukcesu by schudnąć w Nowym Roku i więcej się ruszać, jest wybór odpowiedniej aktywności fizycznej. Nie sugeruj się modą na siłownię czy bieganie, jeśli dla Ciebie ten rodzaj sportu jest katorgą. Inaczej szybko się zniechęcisz i podświadomie sama będziesz szukać wymówek byle tylko uniknąć treningu. Jaki rodzaj aktywności w takim razie wybrać? Najlepiej taki, który nie będzie Ci się kojarzył ze sportem tylko z dobrą zabawą. Fitness na trampolinach czy zajęcia bungee fitness pozwolą Ci zapomnieć, że jesteś na treningu. Doskonale sprawdzą się w tej roli również kursy tańca oraz sporty walki np. krav maga. A jeśli cierpliwość nie jest Twoją mocną stroną i zależy Ci na szybkich efektach, postaw na trening EMS, który dzięki wykorzystaniu elektrostymulacji mięśni, gwarantuje osiągnięcie widocznych rezultatów w znacznie krótszym czasie.

Początek Nowego Roku to doskonała okazja do wprowadzenia zmian w swoim życiu i jeśli tylko podejdziesz do tematu we właściwy sposób, masz naprawdę duże szanse na sukces. Właściwa motywacja, realny do osiągnięcia cel i stawianie małych kroczków każdego dnia pozwolą Ci osiągnąć upragniony cel, byś za 365 dni mogła z dumą spojrzeć w lustro i powiedzieć sobie – zrobiłam to!

Z wykształcenia filozof, co wiecznie dzieli włos na czworo, z zamiłowania blogerka z pasją do pisania. Prywatnie miłośniczka kosmetyków i świec zapachowych.