Warunki pogodowe do lotu balonem

Przelot balonem – najstarszym statkiem powietrznym, jest niepowtarzalnym przeżyciem, które każdy uczestnik  takiego lotu zapamiętuje już do końca życia. Nic nie równa się z możliwością oglądania malowniczych krajobrazów z perspektywy lotu ptaka, w dodatku w całkowicie otwartej przestrzeni. Nie ograniczają nas okna czy ściany samolotu. Czujemy świeże powietrze dookoła nas, można powiedzieć, że wręcz „płyniemy” wśród chmur.

Mimo że loty balonem są atrakcją dość łatwo dostępną dla zainteresowanych, trzeba mieć na uwadze główną przeszkodę, jaka może stanąć nam na drodze przy planowaniu terminu lub niedługo przed zaplanowanym lotem – pogodę.

Infografika - lot balonem

Idealna pogoda dla baloniarzy

Na samym początku warto wspomnieć, że teoretycznie pora roku nie gra roli. Możemy śmiało latać zarówno zimą, jak i latem. Każda pora roku gwarantuje wyjątkowe, zapierające dech w piersiach widoki, które trzeba zobaczyć. Schody zaczynają się podczas próby określenia, czy warunki pogodowe umożliwią nam lot w ten konkretny, wymarzony dzień.
Przede wszystkim warunki pogodowe w danym dniu powinny być bardzo stabilne. Nie ma mowy o silnym wietrze, intensywnych opadach deszczu czy śniegu, o burzy nawet nie wspominając. Nie powinno być nawet najmniejszych oznak zbliżającej się nawałnicy. Przepływ powietrza musi być bardzo spokojny, a prędkość wiatru przy ziemi powinna mieścić się w granicy maksymalnie 7 km/h dla lotów na uwięzi oraz dla lotów swobodnych – 15 km/h.

O co chodzi z tą termiką?

Termika to pojęcie bardzo dobrze znane w środowisku pilotów, baloniarzy i wszystkich osób mających styczność z lotnictwem. Ze zjawiskiem termiki możemy spotkać się głównie w gorące, słoneczne dni. Kiedy ziemia bardzo szybko się nagrzewa, powoduje to powstawanie w powietrzu bardzo silnych prądów konwekcyjnych, które mogą rozkładać się nierównomiernie w powietrzu.

Rozkład temperatury spowodowany prądami konwekcyjnymi.
Rozkład temperatury spowodowany prądami konwekcyjnymi.

Balony na ogrzane powietrze nie są przystosowane do lotów w takich warunkach. Ciepłe powietrze mogłoby wynieść balon w zupełnie nieoczekiwanym kierunku i uniemożliwić pełną kontrolę sterowania. Jednak zjawisko to jest spotykane najczęściej w godzinach około południowych, kiedy ziemia zdąży się już dobrze nagrzać. Dlatego dla bezpieczeństwa loty organizowane są tuż po świcie lub przed zachodem słońca. Czasem zdarza się, że termika nie występuje nawet przy silnym nasłonecznieniu, kiedy gruba warstwa chmur pokrywa niebo.
W okresie zimowym nie ma problemu z nadmiernym nagrzewaniem podłoża przez słońce. Dlatego wtedy możemy latać przez cały dzień, nawet w godzinach południowych. Warto jednak pamiętać, że warunki pogodowe powinny być kontrolowane na bieżąco. Baloniarze korzystają zawsze z oficjalnych komunikatów lotniczych, prowadzą też wnikliwe analizy pogodowe na podstawie danych z profesjonalnych ośrodków meteorologicznych.

Warto więc zaufać specjalistom. Oni są oswojeni z wahaniami pogody i potrafią określić, czy termin, który sobie zaplanowaliśmy umożliwi pewną i bezpieczną wędrówkę wśród chmur. Czasem lepiej wstać wcześnie o świcie lub poczekać aż do zachodu słońca, by odbyć taki lot. Wtedy będziemy mieli pewność, że podróż przebiegnie sprawnie i bez problemów. Widok słońca na horyzoncie z pewnością wynagrodzi nam czekanie czy wczesną pobudkę.

Pogoda w baloniarstwie – dlaczego jest tak ważna?

Pogoda wpływa nie tylko na bezpieczeństwo lotu, ale także na to, jak bardzo będziemy mogli cieszyć się widokami. Dlatego baloniarze zawsze starannie monitorują prognozy pogodowe i dostosowują plany lotów do warunków atmosferycznych. W dniach, gdy jest spokojnie, bezwietrznie i bezchmurnie, doświadczenie lotu balonem staje się niezapomniane. Kontrast barw, klarowność widoków i spokój, jaki niesie ze sobą lot balonem, czynią go jednym z najbardziej niezapomnianych doświadczeń, jakie można przeżyć.

Jakie są koszty lotu balonem?

Kiedy już zdecydujemy, że chcemy spróbować tej niesamowitej przygody, kolejnym pytaniem jest: ile to kosztuje? Ceny mogą się różnić w zależności od lokalizacji, czasu trwania lotu, a nawet pory roku. Niezależnie od kosztów, lot balonem to wyjątkowe doświadczenie, które jest warte każdej złotówki. Więcej informacji o kosztach lotu balonem znajdziesz w artykule: Ile kosztuje lot balonem

Baloniarstwo – podróż w czasie

Baloniarstwo ma długą i fascynującą historię. Pierwszy udany lot balonem miał miejsce już w 1783 roku i był to przełomowy moment w historii ludzkości. Od tamtego czasu baloniarstwo przeszło długą drogę, a loty balonem stały się dostępne dla szerokiego grona odbiorców. Chcesz dowiedzieć się więcej o tej fascynującej historii? Poznaj historię pierwszego lotu balonem i baloniarstwa!

Monika, zwana również Aurelią, to copywriter z prawdziwego zdarzenia. Potrafi każdy niemal temat rozgryźć opisując aspekty znane tylko profesjonalistom. Nie ma dla Niej rzeczy niemożliwych, cuda wymagają jedynie dłuższego oczekiwania.