Gdy kończy się rok szkolny, uczniowie chcą podziękować swoim ulubionych nauczycielom i wychowawcom za trud, jaki od wielu miesięcy wkładali w ich edukację. Istnieją osoby, które zostają nauczycielami nie tylko poprzez wiedzę i kwalifikację, jaką posiadają, ale również z pasji i powołania. Jest to prawdziwy skarb dla uczniów. Warto im za to podziękować. Poniżej podpowiemy Ci, w jaki sposób sformułować piękne podziękowania dla nauczyciela na koniec roku.

Voucher do salonu SPA
Lot paralotnią
Masaż czekoladowy

Rola nauczyciela w życiu młodych ludzi

Nauczyciel staje się kolejnym dorosłym, zaraz po naszej rodzinie, z którym dzieci nawiązują bliższy kontakt. Wobec tego odgrywa on ważną rolę w ich życiu, szczególnie w okresie podstawówki. Zawód nauczyciela istniał bowiem zawsze. Już w czasach pierwotnych pełnił on funkcję wychowawczą, wzbudzał również respekt, ponieważ posiadał umiejętności nieznane jeszcze niektórym młodym ludziom. Ceniono jego mądrość i wiedzę. Ze Starożytnej Grecji wywodzi się cytat „Rodzicom zawdzięcza uczeń tylko życie, nauczycielowi życie dobre i szczęśliwe”, który można znaleźć w książce 'Groby Cheronei’ autorstwa Aleksandra Krawczuka. Te słowa wskazują przede wszystkim na szacunek, jakim darzono nauczycieli, mędrców.

Czy istnieją idealni nauczyciele?

To tak, jakby zapytać, czy istnieją idealni ludzie. Odpowiedź brzmi: nie. O wartości nauczyciela jako wykonawcy tego właśnie zawodu, nie świadczy brak pomyłek, pasja nieodstępująca go na krok, ponieważ każdy z nas miewa gorsze chwile i spadki motywacji. Jego sukcesy można mierzyć w osiągnięciach uczniów, w tym, czy potrafi zarazić chęcią zdobywania wiedzy nawet najbardziej oporną jednostkę. Czasem jednak nie jest to możliwe.

Wówczas pojawia się największa trudność i pewnego rodzaju niewdzięczność pracy nauczyciela. Ponieważ czasem jego starania mogą przynosić korzystne i owocne skutki u uczniów, innym razem ciężko będzie zauważyć jakiekolwiek postępy. Dlatego też zawód nauczyciela wymaga ciągłego doskonalenia się, pracowania nad sobą, nad swoim podejściem do pełnionej funkcji. Aby osiągnąć sukces w karierze, nauczyciel musi nauczyć się akceptować własne niepowodzenia, nie poddawać się podczas trudności. Ponieważ czasem, jak w każdej innej dziedzinie, mimo największych starań i chęci – sukces może nie nastąpić.

Ważne jest, aby pamiętać, że zarówno nauczyciel, jak i uczeń, to osoby emocjonalne. Oboje posiadają życie prywatne poza budynkiem szkoły i mają prawo do gorszego samopoczucia, braku motywacji, złych dni. Wtedy to wzajemne zrozumienie i więź wpływa na to, czy znajdzie się wyjście z takiej sytuacji. Dlatego nie warto skreślać się nawzajem z powodu innych zainteresowań, a dać sobie szansę, by obie strony były spokojne i zadowolone ze współpracy, która trwa nawet wiele lat.

Jakie cechy powinien posiadać człowiek, by zostać dobrym nauczycielem?

Według Z. Wiatrowskiego nauczyciel powinien posiadać zdolność i potrzebę do działania w różnych, często wykraczających poza schemat sytuacjach. W zawodzie nauczyciela występuje dużo zmian, do których należy się przystosować i umieć w nich odnaleźć. Ważną cechą jest także twórczość, kreatywność, aby zaciekawić młode osoby i przekonać je do tego, że warto zdobywać nową wiedzę. Cechy instrumentalne grają wręcz kluczową rolę, należą do nich: zdolność komunikacji, motywowania, umiejętności sprawnościowe, zdolność do współpracy. Ważna jest także umiejętność i chęć do uaktualniania wiedzy zgodnie z postępem naukowo – technicznym. Jest to szczególnie istotne w dobie nauczania zdalnego, gdy z kredy musieliśmy z dnia na dzień przerzucić się na klawiaturę…

Podziękowania dla nauczycieli

Nauczyciele często oprócz czasu i zaangażowania, wkładają w swoją pracę również dużo serca. Starają się rozumieć potrzeby uczniów, okazywać im empatię, pomagać nie tylko w problemach z nauką, ale również w tych życiowych. Ich lekcje są cenne nie tylko ze względu na przekazywaną wiedzę, choć oczywiście jest to kluczowe, ale też bywają przydatne w wielu decyzjach. Zdarza się, że to nauczyciele starają się naprowadzić uczniów na dalszą ścieżkę edukacji, a nawet zawodową. W ich pasji młodzi odnajdują swoją własną i decydują się dążyć w jej kierunku.

nauczyciel

Praca nauczyciela wymaga cierpliwości. Na lekcjach jako jedna osoba musi w pewien sposób ‘zapanować’ nad całą grupą, a także, by osiągnąć sukces w edukacji, zaciekawić ją. Wymaga to wiele siły i samozaparcia. Gdy nauczyciel zyska sympatię swoich uczniów, ci chętniej przychodzą na lekcję i uczestniczą w niej aktywnie. A to ma największy wpływ na sukcesy w wynikach z każdej dziedziny. Gdy jesteśmy zaangażowani, lepiej zapamiętujemy. Gdy coś wydaje nam się istotne, zostaje w naszej głowie na dłużej. A na to, że dana informacja czy cała dziedzina jest dla nas ważna, wpływa również podejście nauczyciela. Wtedy to właśnie jemu zawdzięczamy zdobywanie nowych zainteresowań.

Jak napisać podziękowanie dla nauczyciela?

Jak podziękować nauczycielowi za cały rok ciężkiej pracy i zaangażowania w przekazywanie cennej wiedzy? W jaki sposób wyrazić wdzięczność za cierpliwość i pasję, z jaką przychodził na lekcje i starał się zarazić nią innych, aby również mogli się rozwijać w tej dziedzinie? Na te pytania odpowiedzi znajdziecie poniżej. Uczniowie często decydują się również na wręczenie nauczycielowi kwiatów z okazji zakończenia roku, co jest bardzo miłym gestem. Czasem jednak cała klasa decyduje się na składkę na większy prezent, co staje się coraz bardziej popularną tradycją. Wówczas można pozwolić sobie na coś bardziej oryginalnego.

Przez cały rok uczniowie mają czas, by poznać nauczyciela na tyle, by wiedzieć, o czym marzy, co lubi, jak spędza wolny czas. A pamiętajmy, że to kluczowe przy wyborze prezentu. Jednak do upominku warto dołączyć również słowne podziękowania, które wyrażą uczucia i emocje.

nauczyciel

Podziękowanie dla nauczyciela

Jaki prezent będzie odpowiedni dla nauczyciela? To oczywiście zależy od jego preferencji i zainteresowań, ale w naszej ofercie z pewnością znajdziecie coś dla nawet najbardziej wymagających osób. Dzięki nietuzinkowemu prezentowi, nauczyciel poczuje się doceniony i dumny ze swojej pracy i sukcesów, jakie w niej odnosi. Cały rok spędzony z uczniami musiał być dla niego dużym wyzwaniem. Wszystkie prezenty na tę okazję znajdziecie na naszej stronie internetowej pod tym linkiem.

Śmieszne podziękowania dla nauczycieli

Rok szkolny to czas pełen ciężkiej pracy, zarówno dla nauczycieli, jak i uczniów. Uczniowie starają się osiągać jak najlepsze wyniki, a nauczyciele stale je podnosić. Jednak szkoła to również miejsce relacji, więzi emocjonalnych, przyjaźni, chwil radości i łez. Koniec roku jest zamknięciem pewnego etapu. Warto wprowadzić trochę humoru i podziękować nauczycielowi w zabawny sposób, który wywoła uśmiech na jego twarzy. Poniżej wybraliśmy dla Was kilka śmiesznych propozycji na podziękowanie dla nauczyciela.

„Drogi Nauczycielu,
dziękujemy za każdą chwilę cierpliwości,
której nasza klasa wymagała naprawdę wiele…
Przepraszamy za każdą chwilę złości,
zamiast o nauce, myślenia o miłości,
za każdą złą ocenę, mimo Pana starań,
za każdą nieuwagę i uwagę.
Dziś już wiemy,
że lepie być uczniem dużego formatu
niż być osłem do kwadratu.”

***

„Nie-orzeł zmarnował swoje lata,
dlatego wysoko nie wzlata.
A sami wiemy,
z certyfikatem czarta,
nauka diabła warta.
Dzięki Pani jesteśmy jak orły,
mamy wielkie skrzydła i dużo ambicji.
Dziękujemy!”

***

„Do lasu nieraz szedł wesoły
I na wagarach spędzał czas.
A gry wylano go ze szkoły,
szepnął tylko:
nauka poszła w las.”

nauka

Dedykacja dla nauczyciela

Do prezentu warto dołączyć kartkę z ładnymi słowami, które zapadną na długo w pamięci osoby obdarowanej. Podziękowania dla nauczyciela są wyjątkowe, ponieważ w słowach tych chcemy zawrzeć całą wdzięczność za czas poświęcony podczas roku szkolnego. Poniżej przedstawimy mądre podziękowania dla nauczyciela, które możecie dołączyć do kwiatów.

Nasz Drogi nauczycielu, pragniemy serdecznie podziękować Ci za cały rok zmagań, których z pewnością bylo z nami wiele. Był to jednak czas, który zakorzenił w nas chęć zdobywania wiedzy, co jest bezcenną wartością. Przekazywałeś informacje z taką pasją, że jesteśmy niesamowicie szczęśliwi, że to właśnie my mogliśmy być słuchaczami. Pomagałeś nam nie tylko w nauce, ale także w rozwiązywaniu problemów, konfliktów. Byłeś wsparciem, dobrym słowem i niezastąpionym przyjacielem. Dziękujemy.

***

Drogi Nauczycielu, pragniemy z całego serca podziękować Ci za obecność, która sprawiła, że jesteśmy mądrzejsi. Dzięki przekazanej nam wiedzy, staliśmy się bogatsi o nowe informacje i doświadczenia, które w przyszłości mogą okazać się bardzo cenne. Byłeś dla nas ogromną motywacją do nauki. Dziękujemy za sprawiedliwą ocenę i każdą pomoc, jaką oferowałeś w kłopotach. Świat szkolny byłby idealny, gdyby każdy nauczyciel wykazywał się tak dużym zrozumieniem, jakie dostaliśmy od Ciebie. Życzymy pięknych wakacji, które będą spokojne i pełne wypoczynku, a także niezapomnianych podróży.

***

Nasz ukochany Nauczycielu, tym prezentem pragniemy podziękować Ci za wszystkie trudne chwile, a także za wspaniałą edukację. Dzięki Tobie nauczyliśmy się wielu nowych umiejętności, ale także poznaliśmy bardziej siebie. Odkryliśmy talenty, poznaliśmy swoje słabe i mocne strony. Jesteśmy wdzięczni za wszystko, co robiłeś, byśmy mogli się rozwijać. Twoja pasja była dla nas motywacją. Wyznaczyłeś nam drogę, którą pomagałeś przejść i dzięki Tobie, choć wymagająca, stała się przyjemna. Nasze dobre wyniki są Twoją zasługą, ponieważ metody, jakimi nauczałeś, były skuteczne i przemyślane. Dziękujemy.

nauczyciel

Oryginalne podziękowania dla nauczyciela

Prezent już gotowy, ale nie macie pomysłu na podziękowania? Razem postaramy się wybrać coś wyjątkowego. Zapraszamy do skorzystania z naszych propozycji. Nauczyciel z pewnością poczuje się wzruszony i szczęśliwy, że jego ciężka praca została doceniona. To tylko kilka słów, które dla drugiej osoby będą najcenniejsze.

„W dniu zakończenia roku,
za trudną pracę z nami i okazane serce,
chylimy głowy w ogromnej podzięce.”

***

„Dobry nauczyciel, jak aforysta,
nie poniża i nie krzyczy,
a zapraszając do refleksji
nie traci poczucia realizmu i optymizmu”.

***

„Kochani Nauczyciele, bądźcie wciąż z nami!
Czy jesteśmy duzi czy jeszcze mali.
Życzymy Wam szczęścia na następne lata –
niech żyje i rozkwita nasza oświata!”

***

„Dziękujemy za to, że była Pani naszym przewodnikiem.
Pomagała odkrywać nasze mocne strony, cieszyła się z sukcesów,
a w trudnych chwilach zawsze nas wspierała. I za ten uśmiech,
dzięki któremu ciepło robiło się w naszych sercach.”

***

„Słowo miłość – za Ich troski,
Słowo wdzięczność – za Ich trud.
Dar to skromny, dar uczniowski,
Wyśpiewany z serc, jak z nut.
Dziękujemy za wszystkie starania, które wkładacie w nasze wychowanie i edukację.
Wierzymy, ze Wasz wysiłek uczyni z nas ludzi mądrych i szlachetnych.”

***

„Składamy Panu najpiękniejsze życzenia płynące z głębi serca,
niech doczekają się one spełnienia, a wszystkie kłopoty znikną w jednej chwili.
Oby jeszcze więcej sukcesów przybyło, zdrowie dopisywało, a szczęście przychodziło każdego dnia.
Dziękujemy za każdy dzień edukacji!”

nauczyciel

Złote myśli podziękowania dla nauczyciela

Poniżej przedstawimy Wam naszym zdaniem najpiękniejsze cytaty, które można dołączyć do prezentu. Czasem krótka sentencja skłania do myślenia i wyraża więcej niż tysiąc słów. Dzięki niej nauczyciel wzruszy się i będzie wiedział, jakie emocje za nią idą. Wybierzcie tę, która Waszym zdaniem pasuje do niego najbardziej.

Im mniej człowiek wie, tym łatwiej mu żyć. Wiedza daje wolność, ale unieszczęśliwia.” ~ Erich Maria Remarque, Trzej towarzysze

***

,,Nie skupiaj się na oczywistościach. Ktoś może chcieć, żebyś zobaczył to, co on chce żebyś zobaczył, a wtedy przeoczysz coś innego.” ~ John Flanagan, Czarnoksiężnik z Północy

***

„Nie ma rzeczy niemożliwych, tylko nasz ograniczony umysł uznaje pewne zjawiska za niepojęte i nierealne. Często trzeba rozwiązać wiele równań, by przyjąć nowy sposób rozumowania. To kwestia czasu i możliwości ludzkiego mózgu.” ~ Marc Levy, Jak w niebie

***

„Era współczesna, często nazywana Wiekiem Informacji, nigdy nie bywa nazwana Wiekiem Wiedzy. Informacja nie przekłada się bezpośrednio na wiedzę. Musimy ją najpierw przetworzyć – dotrzeć do niej, przyswoić, zrozumieć, scalić z informacją już posiadaną i utrzymać.” ~ Robert B. Cialdini, Wywieranie wpływu na ludzi. Teoria i praktyka

***

„Zło na świecie płynie niemal zawsze z niewiedzy.” ~ Albert Camus, Dżuma

***

„Wiedzieć, co i jak. Być świadomym celu albo jego braku. Być świadomym sensu lub jego braku. Zdawać sobie sprawę, jak może być. I to powinno wystarczyć.” ~ Olga Tokarczuk, Dom dzienny, dom nocny

Studentka psychologii, poetka.