Irlandzki dramaturg i prozaik George Bernard Shaw w swojej sztuce “Man and Superman” umieścił słynny aforyzm: „Nie ma bardziej szczerej miłości niż miłość do jedzenia.“ Ciężko nie zgodzić się z tym stwierdzeniem. Niezależnie od wieku, zawodu, płci, przekonań, miejsca zamieszkania — wszyscy na świecie kochają jeść. Aromatyczne, przepyszne jedzenie jest w stanie poprawić nastrój, ukoić nerwy i dostarczyć pasjonujących doświadczeń. Doskonałe jedzenie często jest też utożsamiane z nagrodą, którą przyznajemy sobie po ciężkim dniu w pracy lub zdanym egzaminie. To wtedy wybieramy się do ulubionej restauracji, by zjeść dobrej jakości posiłek przygotowany przez specjalistów w swojej dziedzinie — szefów kuchni, którzy wiedzą, jak karmić, by sprawić przyjemność. Które restauracje w Polsce karmią najlepiej? Gdzie można zjeść posiłki, które zapadają w pamięć? Przedstawiamy krótki przewodnik po najlepszych restauracjach w Polsce. 

Najlepsze restauracje w Polsce

W Polsce prowadzonych jest wiele rankingów wyłaniających najlepsze restauracje w Polsce. Zwycięzcy wybierani są zwykle na podstawie ocen profesjonalistów – inspektorów, którzy podczas wizyty oceniają ogólną atmosferę panującą w lokalu, poziom obsługi, jakość dań i wiele innych czynników. My przyjrzeliśmy się trzem najbardziej prestiżowym rankingom pozwalającym wyłonić miejsca w Polsce, w których zje się najlepiej. 

Najlepsze restauracje w Polsce według Poland 100 Best Restaurants

W tegorocznym plebiscycie organizowanym przez elitarny przewodnik Poland 100 Best Restaurants inspektorzy ocenili 734 restauracje. Pod uwagę brano jakość produktów, ich świeżość, smak serwowanych dań, a także obsługę i atmosferę panującą na miejscu. Pierwsze miejsce zajęła restauracja Stara Wozownia. Jest zlokalizowana w Hotelu Pałac Mała Wieś w Błędowie. Kuchnia prowadzona przez Sebastiana Olmę opiera się na lokalnych składnikach pochodzących z pałacowego ogrodu. Wnętrze lokalu wypełniają bogato zdobione pompejańskie freski. Najlepsza restauracja w Polsce według przewodnika Poland 100 Best Restaurants nie ogranicza się do serwowania wyłącznie dań kuchni polskiej. Znajdziemy tu inspiracje orientalne, śródziemnomorskie, włoskie. 

Najlepsza restauracja w Polsce

Najlepsze jedzenie w Polsce  – Restaurant Week

Kolejnym istotnym plebiscytem wyłaniającym najlepsze restauracje w Polsce jest Restaurant Week. Jest to o tyle interesujący i nietypowy ranking, że decyzję o wygranej podejmują nie, wyszkoleni inspektorzy i specjaliści w dziedzinie gastronomii, a goście, którzy mają okazję spróbować popisowych dań przygotowanych przez lokal właśnie w czasie trwania Restaurant Week. Zwykle są to propozycje, których na co dzień próżno szukać w karcie menu. Tegoroczny Restaurant Week wygrała restauracja Kucharze, znajdująca się w Rzeszowie. W konkursie brało udział prawie 400 lokali. Zostały ocenione przez niemal 121 tysięcy gości! 

Najlepsza restauracja w Polsce – La Liste

Według prestiżowego, francuskiego rankingu La liste, najlepsza polska restauracja to Water & Wine. Mieści się w Nałęczowie, z dala od miast i przemysłu, na terenie posiadającym pokłady wód mineralnych. Na miejscu spróbować można dań skomponowanych z najlepszych lokalnych składników. Szef kuchni posiada nieograniczoną wyobraźnię kulinarną i zaskakuje gości nietuzinkowymi propozycjami. W menu degustacyjnym znajdziemy deser z drzewa brzozowego czy lody z kalafiora. Ci, dla których posiłek to coś więcej niż zaspokajanie głodu, poczują się tu jak w raju. 

Czy w Polsce jest restauracja z gwiazdką Michelin?

Gwiazdki Michelin to najbardziej prestiżowe wyróżnienie dla restauracji, które obowiązuje na całym świecie. Pierwsze gwiazdki Michelin zostały przyznane w 1926 roku. Jednak gwiazdki nie są stałym wyróżnieniem. Czerwony przewodnik, w którym umieszczone są adresy i opisy wyróżnionych restauracji, jest stale aktualizowany. Restauracja może więc stracić gwiazdkę, gdy inspektorzy sprawdzający te miejsca uznają, że jakość dań lub poziom kuchni się obniżył. Mówi się, że nigdy nie oceniają oni wnętrza i wystroju, jednak zauważyć można, że wyróżnione restauracje to zazwyczaj te niezwykle eleganckie, z kompetentną, nienaganną obsługą kelnerską. Jakie są restauracje w Polsce z gwiazdką Michelin?

Restauracja z gwiazdką Michelin w Warszawie

W stolicy  w tym momencie nie ma restauracji, która może poszczycić się gwiazdką Michelin. Do 2020 roku to wyróżnienie posiadała restauracja Atelier Amaro oraz Senses. Oba miejsca nie poradziły sobie jednak z wybuchem pandemii i zostały zamknięte. Warto wspomnieć, że Atelier Amaro była pierwszą restauracją w Polsce, która otrzymała gwiazdkę Michelin, było to w 2013 roku. Warszawska restauracja Senses uzyskała laur dopiero 3 lata później, w 2016 roku. 

Restauracja z gwiazdką Michelin w Krakowie

W Krakowie znajduje się obecnie jedyna w Polsce restauracja z gwiazdką Michelin. Jest to lokal Bottiglieria 1881, który odznaczenie otrzymał w 2020 roku. Szefem kuchni jest Przemysław Klima, który wygrał również konkurs na osobowość kulinarną 2022 roku organizowany przez Poland 100 Best Restaurants. W Bottiglieria 1881 goście spotkają się z autorskim menu opartym wyłącznie na lokalnych, skrupulatnie wyselekcjonowanych składnikach. Szef kuchni nie boi się nieoczywistych połączeń. Na miejscu skosztować można menu degustacyjnego. Po jego opisie nie jesteśmy w stanie przewidzieć, jaki rodzaj dania otrzymamy, znane są jedynie główne składniki. Sam szef kuchni opisuje to jako doświadczenie. Profesjonalna obsługa robi wszystko, by osoby odwiedzające restaurację poczuły się wyjątkowo, kelnerzy chętnie oprowadzają gości po klimatycznym lokalu. 

Restauracja w Polsce z gwiazdką Michelin

Jaka jest najdroższa restauracja w Polsce?

Nie sposób jest wyłonić tę jedną, najdroższą restaurację w Polsce. Istnieje wiele rankingów, które na bieżąco analizują ceny, jakość potraw i obsługi. Na wielu listach, od lat króluje jednak warszawska restauracja Belvedere znajdująca się w Łazienkach Królewskich. Za przystawkę trzeba tutaj zapłacić ok. 60-100 zł, natomiast danie główne to koszt około 200 zł. Restauracja serwuje kuchnię europejską, prowadzi również catering dla najważniejszych gości kraju. Popisowych dań szefa kuchni Belvedere mógł spróbować chociażby Barack Obama podczas swojej wizyty w Polsce. Nie sposób nie wspomnieć także o najdroższej azjatyckiej restauracji w Polsce. To warszawska InAzia mieszcząca się w hotelu Sheraton. Tutaj za klasycznego Pad thaia zapłacimy bagatela 74 zł. 

Najstarsza restauracja w Polsce – Piwnica Świdnicka

To nie tylko restauracja w Polsce z najdłuższą historią, ale również jedna z najstarszych restauracji w całej Europie! Tuż nad wejściem widnieje rok założenia – 1273. Początkowo, w podziemiach wrocławskiego ratusza znajdowała się piwiarnia, która serwowała piwo sprowadzane ze Świdnicy – stąd nazwa lokalu. Przez setki lat Piwnica Świdnicka była rozsławiona w całej Europie, na pamiątkowych tablicach można przeczytać nazwiska gości, którzy odwiedzili to miejsce. Byli to m.in.: Fryderyk Chopin, Hugo Hartung, Józef Wybicki. Bywali tu królowie, książęta, wybitne postaci polityki, kultury i sztuki. W Piwnicy Świdnickiej obowiązywały jednak pewne zasady, które zakazywały gry w karty, muzykowania, przeklinania i palenia tytoniu. Krótko mówiąc – pełna kultura.  Po 5-letnim remoncie, który rozpoczął się w 2017 roku, sala restauracyjna może pomieścić 360 gości, tyle samo miejsc znajduje się w ogródku otwartym w sezonie ciepłym. W menu znajdziemy dania tradycyjnej kuchni polskiej o niewygórowanych cenach. 

Najstarsza restauracja w Polsce

Najciekawsze i nietypowe restauracje w Polsce, które warto odwiedzić

Jest kilka miejsc na gastronomicznej mapie Polski, które przyciągają niezwykłością, zaskakującymi rozwiązaniami i doświadczeniami, których nie da się powtórzyć nigdzie indziej. Przygotowaliśmy zbiór zawierający najlepsze restauracje Polska, w których wizyta zapadnie w pamięć na zawsze!

Jedzenie w ciemności – smak w innym wymiarze

Restauracji, które proponują posiłki w ciemności, jest w Polsce kilka. Absolutna ciemność wyostrza doznania smakowe i wprowadza nutę tajemniczości i niezwykłości. Takie przeżycie zaspokaja potrzebę przeżycia intensywnych emocji i dopieszczenia kubków smakowych. W tego typu restauracjach dość często obsługa składa się z osób niewidomych, które doskonale radzą sobie w tej sytuacji. W innych przypadkach kelnerzy korzystają z noktowizorów. 

Twoje własne menu gotowane na żywo – Stół na Szwedzkiej

To absolutna nowości, jeśli chodzi o kulinarne doświadczenia. Stół na Szwedzkiej we Wrocławiu to restauracja, w której goście wspólnie z szefem kuchni ustalają menu. A właściwie opowiadają mu o ulubionych składnikach, teksturach, rodzajach dań i otrzymują propozycje skomponowane pod indywidualne preferencje. Kucharza ograniczają jedynie składniki dostępne w lokalu, a te, z uwagi na wysoką jakość podawanych posiłków, są wyłącznie sezonowe. Restauracja zachwyci smakoszy kochających eksperymenty.

Restauracja pod wodą – Orientarium i Afrykarium

Na taką kolację można wybrać się do ogrodu zoologicznego w Łodzi lub we Wrocławiu. W Afrykarium we Wrocławiu posiłek organizowany jest w tunelu Poświęconym Mozambikowi. Jest wypełniony 3 milionami litrów wody. Nad głowami gości pływają wielobarwne, hipnotyzujące zwierzęta. Przed kulinarnym wydarzeniem, goście są oprowadzani po Afrykarium przez przewodnika. W Orientarium w Łodzi zaś, kolacja odbywa się w nieco dłuższym tunelu. Tutaj w kolacji może wziąć udział nawet 150 osób. W trakcie jedzenia goście będą mogli podziwiać płaszczki, rekiny i innych mieszkańców rafy koralowej.

Kolacja w Orientarium

Obrotowa kawiarnia wśród chmur – Eleven Club

Na najwyższym, jedenastym piętrze hotelu Arka Medical SPA w Kołobrzegu znajduje się kawiarnia, z której obserwować można nadmorską panoramę. Ale to nie wszystko! Dzięki specjalnemu mechanizmowi, cała restauracja obraca się, umożliwiając gościom podziwianie widoków z każdej strony! 

Są różne sposoby na dostarczanie sobie przyjemności. Jedzenie jest chyba jednym z najciekawszych. Obfitość doskonałych i ciekawych restauracji w Polsce pozwala na kosztowanie zaskakujących połączeń, które doskonale dopieszczą nasze kubki smakowe. Wizyta w ekskluzywnej restauracji to również doskonały prezent dla bliskiej osoby. Voucher do restauracji pozwala osobie obdarowanej wybrać dowolne dania z menu, które mieszczą się w wybranej kwocie. W przypadku jej przekroczenia, różnicę należy dopłacić na miejscu. 

Monika, zwana również Aurelią, to copywriter z prawdziwego zdarzenia. Potrafi każdy niemal temat rozgryźć opisując aspekty znane tylko profesjonalistom. Nie ma dla Niej rzeczy niemożliwych, cuda wymagają jedynie dłuższego oczekiwania.