Zastanawialiście się kiedyś, skąd wzięła się tradycja Międzynarodowego Dnia Kobiet i jak wyglądają obchody Dnia Kobiet w różnych zakątkach świata? To fascynująca opowieść o solidarności i sile kobiecego ducha, bo 8 marca jest datą o głębokim znaczeniu historycznym i społecznym. 

Międzynarodowy Dzień Kobiet

Kiedy jest Dzień Kobiet?

Dzień Kobiet obchodzony jest 8 marca każdego roku. To międzynarodowe święto ma na celu uhonorowanie wszystkich kobiet – matek, córek, partnerek, przyjaciółek, koleżanek z pracy i innych ważnych kobiet w naszym życiu. Ludzie obchodzą ten dzień na różne sposoby, dając kwiaty, upominki czy wyrażając wdzięczność i szacunek wobec kobiet w swoim otoczeniu.

To międzynarodowe święto celebruje osiągnięcia kobiet we wszystkich aspektach życia, w tym w społeczeństwie, kulturze, ekonomii i polityce, a także zwraca uwagę na kwestie równości płci i prawa kobiet.

Obchody Dnia Kobiet – wyjątkowa historia 

Międzynarodowy Dzień Kobiet to święto, które ma niezwykle ciekawą historię. Jego korzenie sięgają starożytnego Rzymu, gdzie Dzień Kobiet był poświęcony bogini Junonie, patronce kobiet. W tym dniu mężowie obdarowywali swoje żony prezentami, a kobiety modliły się o szczęście w małżeństwie. Tradycja czczenia kobiet może mieć też związek z rzymskimi obchodami Matronaliów, czyli świętem poświęconym macierzyństwu i płodności.

Początki współczesnego Międzynarodowego Dnia Kobiet wywodzą się z ruchów robotniczych w Ameryce Północnej i Europie.

  • Pierwszy strajk, który był znaczący w historii Dnia Kobiet odbył się w 1857 roku, kiedy to kobiety pracujące w fabryce bawełny w Nowym Jorku wyszły na ulice, domagając się lepszych warunków pracy.
  • Kolejny ważny moment to 1909 rok, kiedy to w USA obchodzono pierwszy Narodowy Dzień Kobiet, zapoczątkowany przez Socjalistyczną Partię Ameryki. Idea szybko rozprzestrzeniła się po całym świecie, a Międzynarodowy Dzień Kobiet ustanowiono oficjalnie na konferencji w Kopenhadze w 1910 roku. W konferencji udział wzięło ponad 100 uczestniczek z 17 krajów, w tym trzy kobiety po raz pierwszy wybrane do Parlamentu Fińskiego. Ustanowienie Dnia Kobiet zostało wówczas przyjęte w drodze anonimowego głosowania i nie ustalono dokładnej daty jego obchodów. 
  • Pierwsze międzynarodowe obchody Dnia Kobiet miały miejsce 19 marca 1911 roku w Austrii, Danii, Niemczech i Szwajcarii. W trakcie zgromadzeń zorganizowanych tam tego dnia, ponad milion uczestników – zarówno kobiet, jak i mężczyzn – domagało się przyznania kobietom prawa do głosowania, możliwości zajmowania publicznych stanowisk, równych praw do pracy i edukacji zawodowej. 

Dzień Kobiet w Polsce

Dzień Kobiet w Polsce zaczęto celebrować po zakończeniu drugiej wojny światowej. Zamiast pierwotnej daty 19 marca, przyjęto 8 marca. Wybór tej daty jest często kojarzony ze strajkami kobiet w Rosji, które miały miejsce w roku 1913, a następnie w 1917. Wtedy to kobiety wyszły na ulice protestować przeciwko wojnie i domagać się „chleba i pokoju”. W odpowiedzi na te protesty, Lenin uczynił Międzynarodowy Dzień Kobiet oficjalnym świętem.

Dekretem prezydium ZSRR, międzynarodowy dzień kobiet ustanowiono dniem wolnym od pracy. Ta sama data jest również powiązana z działaniami brytyjskich sufrażystek, walczących o swoje prawa polityczne.

W przeszłości święto kobiet w Polsce było obchodzone nieco inaczej niż obecnie, zwłaszcza w okresie Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej (PRL). W tamtych czasach, 8 marca było świętem szczególnie akcentowanym w zakładach pracy, gdzie organizowano oficjalne uroczystości i skromne obchody. Kierownictwo i koledzy z pracy wręczali kobietom drobne upominki, które miały wyrażać szacunek i podziękowanie za ich codzienny trud i wkład w produkcję. Popularnymi prezentami były na przykład rajstopy czy mydła, które w czasach deficytu były bardzo praktycznym i pożądanym podarunkiem. Nie brakowało również kwiatów, często goździków, które były symbolem uznania. Organizowano zebrania, na których przemawiali dyrektorzy i przedstawiciele zarządu, podkreślając rolę kobiet w życiu zawodowym i społecznym. Z czasem, sposób obchodzenia Dnia Kobiet w Polsce ewoluował, nawiązując coraz bardziej do globalnych trendów. 

Międzynarodowy Dzień Kobiet – jak jest obchodzony na świecie? 

Dzień Kobiet to święto znane i obchodzone na całym świecie, choć w każdym kraju może przybierać nieco inną formę. Nie wszędzie przypada też na ten sam dzień. Najczęściej jest jednak obchodzone w dniu 8 marca.

  • We Włoszech Dzień Kobiet świętuje się hucznie. Już tydzień wcześniej miasta zdobią okolicznościowe plakaty, a panie otrzymują bukiety kwiatów i gałązki akacji srebrzystej. To też święto solidarności kobiet, które wzajemnie obdarowują się prezentami.
  • W Wielkiej Brytanii ważny jest edukacyjny aspekt tego święta. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni uczestniczą w wystawach i wykładach na temat roli kobiet w społeczeństwie, poświęconych krzewieniu idei praw kobiet. To czas na spotkania z zasłużonymi kobietami i dyskusji o dalszych krokach na drodze do równości. 
  • W Chinach panie mają pół dnia wolnego od pracy, aby świętować swój dzień. W Wietnamie jeden dzień to zaś za mało – Dzień Kobiet obchodzi się dwukrotnie w roku – 8 marca oraz 20 października. W obu krajach popularnym prezentem na Dzień Kobiet są goździki.
  • W Armenii Dzień Kobiet obchodzi się cały miesiąc – od 8 marca aż do 7 kwietnia, kiedy to tradycyjnie świętuje się dzień Piękna i Macierzyństwa.
  • W Hiszpanii ten dzień jest obchodzony z dużym rozmachem, szczególnie w kwestii walki o prawa kobiet oraz budowanie społecznego wsparcia w działaniach na rzecz równości płci. Jest to również dzień strajków i akcji protestacyjnych, mających na celu zwrócenie uwagi na dyskryminację,  nierówności i zjawiska przemocy wobec kobiet.
  • W Indiach Dzień Kobiet jest okazją do celebracji osiągnięć kobiet w różnych dziedzinach życia, od biznesu po kulturę. Organizowane są różnorodne wydarzenia, takie jak warsztaty, wykłady, konkursy i występy artystyczne.
  • W USA obchody Międzynarodowego Dnia Kobiet często koncentrują się na organizowaniu konferencji, warsztatów i spotkań, które mają na celu promowanie równości płci i empowerment kobiet. Jest to również okazja do wyróżnienia kobiet, które dokonały znaczących zmian w społeczeństwie.

Niezależnie od sposobu obchodzenia, jest to dzień pełen szacunku, uznania i solidarności. Przypomina o walce z dyskryminacją, sile i wytrwałości kobiet na całym świecie. 

8 marca w Polsce – jaki prezent podarować? 

Choć Dzień Kobiet w Polsce głęboko zakorzeniony jest w historii, każdego roku nabiera nowych barw, łącząc tradycyjne elementy z nowoczesnymi formami celebracji. Panie często otrzymują z okazji Dnia Kobiet prezenty oraz kwiaty, co jest wyrazem szacunku i uznania. Najpopularniejszym wyborem są tulipany, które symbolizują wiosnę i odnowę. Choć w okresie PRL obowiązkowym upominkiem na Dzień Kobiet były rajstopy, obecnie raczej jest to biżuteria, kosmetyki lub bardziej osobiste upominki, które podkreślają indywidualność obdarowywanej osoby. Panowie zabierają panie na kolacje lub zamawiają jedzenie do domu.  Według ankiety stworzonej przez Prezentmarzeń, większość kobiet docenia prezent w formie tradycyjnego bukietów kwiatów, choć wśród najbardziej preferowanych upominków pojawiają się również takie jak Dzień SPA, romantyczna kolacja we dwoje i wiele innych.

Zobacz wszystkie prezenty z okazji Dnia Kobiet!

Współczesne obchody Dnia Kobiet w Polsce coraz częściej kładą też nacisk na edukację i promowanie idei równości kobiet i mężczyzn. Inicjatywy takie jak warsztaty, wykłady i kampanie społeczne mają na celu zwiększenie świadomości na temat problemów, z jakimi borykają się kobiety, nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie.

Święto kobiet w Polsce jest zatem wielowymiarowe. Łączy w sobie tradycję z nowoczesnością, celebrację z refleksją. Jest to dzień pełen uznania dla kobiet oraz świetna okazja, by wręczać mamom, przyjaciółkom, siostrom, babciom czy koleżankom z pracy wyjątkowe upominki. Pomysły na najciekawsze, najbardziej kreatywne prezenty na Dzień Kobiet znajdziecie na Prezentmarzen.  

Przeczytaj również

Otwarta na otwartych ludzi dietetyczka i kosmetyczka. Bezkompromisowa w kwestii żywienia. Z wielkim sercem do zwierząt i przyrody.