Międzynarodowy Dzień Dziecka to święto obchodzone na całym świecie. W Polsce i w wielu innych krajach Dzień Dziecka wypada 1 czerwca. Dlaczego właśnie ten dzień został wybrany na obchody? Jak wygląda Dzień Dziecka w innych krajach?

Jak obchodzi się Dzień Dziecka w Polsce i w innych krajach? Tradycje z okazji Dnia Dziecka

Dzień Dziecka – historia święta i praw dziecka

Pierwsze oficjalne obchody Dnia Dziecka miały miejsce w 1925 roku podczas Światowej Konferencji na Rzecz Dobra Dzieci w Genewie. Delegaci z różnych krajów, zainspirowani potrzebą ochrony praw dzieci, postanowili ustanowić specjalny dzień poświęcony najmłodszym. Choć konkretna data nie była wtedy jednoznacznie ustalona, wiele krajów, w tym Polska, wybrało na obchody 1 czerwca

W 1954 roku Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych postanowiło ustanowić Międzynarodowy Dzień Dziecka w celu promowania dobrobytu dzieci na całym świecie. Data 1 czerwca nie jest przypadkowa – nawiązuje do wcześniejszych obchodów Dnia Dziecka w różnych krajach, w tym w Polsce. 

Chociaż Międzynarodowy Dzień Dziecka obchodzony jest 1 czerwca, istnieją również inne daty i inicjatywy związane z prawami dzieci i ich ochroną, które warto znać. Jest także Powszechny Dzień Dziecka, który przypada na 20 listopada i został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych. To ważna data, ponieważ tego dnia w 1959 roku przyjęto Deklarację Praw Dziecka. Składa się ona z dziesięciu zasad dotyczących ochrony, dobrobytu i rozwoju dzieci na całym świecie. Ta deklaracja była ważnym krokiem w kierunku uznania specjalnych potrzeb dzieci i konieczności ich ochrony.

Również 20 listopada w 1989 roku przyjęto zaś Konwencję o Prawach Dziecka. To jeden z najważniejszych dokumentów międzynarodowych dotyczących ochrony praw dziecka.

W kontekście międzynarodowym warto wspomnieć także o organizacjach takich jak Save The Children International, które działają na rzecz ochrony praw dzieci i zapewnienia bezpieczeństwa dzieciom z całego świata. Takie organizacje odgrywają kluczową rolę w promowaniu idei i wartości związanych z prawami dziecka oraz w monitorowaniu ich przestrzegania.

Międzynarodowy Dzień Dziecka w Polsce

Międzynarodowy Dzień Dziecka w Polsce to święto, które ma szczególne znaczenie. 1 czerwca cała uwaga skierowana jest na najmłodszych obywateli. To okazja do wspólnego świętowania, refleksji nad prawami najmłodszych. Dzieci otrzymują prezenty od swoich rodziców, opiekunów oraz instytucji. Wiele miast organizuje festyny, pikniki i specjalne wydarzenia, podczas których dzieci mogą korzystać z licznych atrakcji. W niektórych szkołach w Polsce Dzień Dziecka to również dzień wolny od zadań domowych. Nauczyciele organizują wtedy dla uczniów specjalne gry i zabawy, aby uczcić to święto w sposób, który sprawi dzieciom jak najwięcej radości. Z okazji Dnia Dziecka w Polsce organizowany jest Sejm Dzieci i Młodzieży, podczas którego młodzi ludzie z całego kraju mogą wcielić się w rolę posłów i debatować na temat ważnych dla nich spraw. To wyjątkowa okazja, aby młodzież mogła wyrazić swoje opinie i nauczyć się zasad funkcjonowania demokracji. Warto zaznaczyć, że Polska była jednym z głównych inicjatorów Konwencji o Prawach Dziecka, która została przyjęta przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1989 roku. To podkreśla zaangażowanie Polski w ochronę praw dzieci na arenie międzynarodowej.

Międzynarodowy Dzień Dziecka na świecie – jak się go obchodzi w różnych krajach?

Międzynarodowy Dzień Dziecka obchodzony jest w wielu krajach na całym świecie, jednak w różnych terminach i na różne sposoby. Wspólna dla wszystkich jest idea świętowania.

Turcja

W Turcji Dzień Dziecka obchodzony jest 23 kwietnia i połączony z Dniem Suwerenności Narodowej. Święto to zostało ustanowione przez Mustafę Kemala Atatürka w 1920 roku. Dzieci uczestniczą tego dnia w różnych wydarzeniach, od festynów po oficjalne uroczystości państwowe. Na wszelkich wydarzeniach podkreślana jest rola dzieci jako przyszłości narodu.

Japonia

W Japonii Dzień Dziecka, znany jako „Kodomo no Hi”, obchodzony jest 5 maja i jest częścią Złotego Tygodnia. W tym dniu rodziny wieszają karpie wiatrowe (koinobori), które symbolizują siłę i sukces. Tradycyjne ryżowe ciastka zwane kashiwa mochi są popularnym przysmakiem, a święto koncentruje się na zdrowiu i szczęściu dzieci​.

Meksyk

W Meksyku Día del Niño obchodzi się 30 kwietnia. Tego dnia szkoły organizują specjalne wydarzenia, gry i występy dla uczniów. Rodziny spędzają czas razem, a dzieci często otrzymują prezenty lub smakołyki. Święto ma na celu podkreślenie znaczenia dzieci i wspieranie ich rozwoju​

Brazylia

W Brazylii Dzień Dziecka obchodzony jest 12 października, w dniu święta Matki Boskiej z Aparecidy, patronki Brazylii. Jest to dzień wolny od pracy, podczas którego organizowane są parady, koncerty i procesje. Szkoły często organizują tematyczne imprezy i występy kulturalne, co czyni ten dzień radosnym dla dzieci w całym kraju​.

Niemcy

W Niemczech Dzień Dziecka znany jako „Kindertag” obchodzony jest 1 czerwca w byłej Niemieckiej Republice Demokratycznej (NRD), natomiast w byłej Republice Federalnej Niemiec (RFN) przypadał na 20 września. Po zjednoczeniu kraju, obie daty są uznawane i dzieci cieszą się zarówno prezentami, jak i specjalnymi aktywnościami organizowanymi w szkołach​.

Indie

W Indiach Dzień Dziecka obchodzony jest 14 listopada, w rocznicę urodzin Pandita Jawaharlala Nehru, pierwszego premiera niepodległych Indii, który był znany ze swojej miłości do dzieci. Tego dnia dzieci często otrzymują prezenty, a szkoły organizują specjalne programy i aktywności, takie jak obozy czy darmowe projekcje filmów​.

Kanada

W Kanadzie National Child Day obchodzony jest 20 listopada. Święto to zostało ustanowione w 1993 roku, aby uczcić Deklarację Praw Dziecka ONZ. Jest to okazja do organizowania różnych wydarzeń, takich jak konkursy i pokazy mody. Mają one na celu zwiększenie świadomości na temat praw dziecka​. 

Jak widać, Międzynarodowy Dzień Dziecka to nie tylko okazja do zabawy, ale także moment, aby zwrócić uwagę na prawa dzieci i ich potrzeby na całym świecie. Każdy kraj obchodzi święto dzieci w unikalny sposób, jednak wspólnym celem jest promowanie dobrobytu i ochrony najmłodszych. 

Przeczytaj również