Lot balonem to jedno z najbardziej emocjonujących przeżyć, jakich można doświadczyć. Ile kosztuje lot balonem i co wpływa na wysokość cen?

Ceny lotów balonem w Polsce – jak się kształtują i co na nie wpływa

Ile kosztuje lot balonem?

Baloniarstwo jest jednym z droższych sportów lotniczych, dlatego rekreacyjny udział w locie również nie należy do najtańszych. Koszt lotu balonem dla jednej osoby waha się w granicach 549-849zł w zależności od miejsca realizacji i wielkości gondoli balonu.

Loty balonem realizowane są zwykle w 3-10 osobowych grupach. Im większa gondola balonu i liczniejsza grupa uczestników, tym niższa cena lotu balonem.

Osoby, którym zależy na bardziej kameralnych warunkach, mogą zdecydować się na wykupienie lotu balonem dla dwóch osób.
Lot balonem dla dwóch osób to wydatek w granicach 1189-2200 zł.

Rodzinny lot balonem to koszt od 2069zł.

Firmy organizujące loty balonem mają również dostępne oferty specjalne, takie jak lot balonem VIP, romantyczny lot w balonie na wyłączność, urodziny w balonie, zaręczyny w balonie i nawet ślub w balonie. Ceny takich przeżyć kształtują się na poziomie 2220-5000zł.

Jeśli chcesz wziąć udział w tej podniebnej przygodzie – w korzystnej cenie, mogą Cię zainteresować loty balonem last minute.

Ceny lotów balonem za granicą

Podróże balonem to fascynujące doświadczenie dostępne nie tylko w Polsce, ale również za granicą. Wiele miejsc na świecie oferuje niesamowite widoki, które można podziwiać z perspektywy balonu. Warto jednak zwrócić uwagę na ceny takich lotów w różnych krajach. Kapadocja w Turcji, znana z malowniczych balonów unoszących się na tle wschodzącego lub zachodzącego słońca, oferuje loty w cenie 110-250 euro za osobę. Kolejna lokalizacja w Turcji – Pammukale, oferuje loty balonem w cenach od 100-120 euro za osobę.


Bagan w Birmie, słynący z pięknych świątyń i buddyjskich pagód, proponuje loty w cenie 220-350 dolarów za osobę. Albuquerque w Meksyku, znane z corocznego festiwalu balonów, oferuje loty podczas wydarzenia w cenie 440-500 dolarów za osobę, a poza festiwalem ceny spadają do 170-220 dolarów.

Widokowe loty balonem to nie wszystko. Rodzaje lotów balonem

Lot balonem na gorące powietrze to niezwykłe doświadczenie, które oferuje jedyny w swoim rodzaju widok na otaczający krajobraz. Loty balonem obejmują jednak znacznie więcej niż tylko podróże widokowe. Istnieje wiele różnych typów lotów balonem, każdy z nich oferujący unikalne doświadczenia i spełniający różne cele. Oto krótkie wprowadzenie do świata lotów balonem, które pomoże Ci zrozumieć różnorodność tej fascynującej formy podróżowania.

 1. Widokowe loty balonem
  Te są najpopularniejsze i najczęściej spotykane. Loty te oferują niesamowite widoki na krajobrazy, góry, rzeki i miasta.
 2. Loty balonem na uwięzi
  W tych lotach balon jest przymocowany do ziemi za pomocą mocnych lin i unosi się tylko na określoną, zazwyczaj niewielką wysokość. Dzięki temu pasażerowie mogą doświadczyć uczucia uniesienia balonem bez odrywania się od ziemi, co jest bezpiecznym i atrakcyjnym wyborem dla osób, które mogą czuć niepokój na myśl o swobodnym locie. Loty na uwięzi są często spotykane podczas festiwali balonowych, wydarzeń korporacyjnych czy pikników rodzinnych.
 3. Loty na wyznaczonym kursie
  Te loty są często związane z wyścigami balonowymi. Celem jest dotarcie do określonego punktu za pomocą nawigacji i kontroli balonu.
 4. Loty reklamowe
  Niektóre firmy wykorzystują balony do reklamowania swoich produktów lub usług. Balon często ma kształt lub wygląd związany z firmą lub produktem.
 5. Loty naukowe
  Balony są również używane do badań naukowych. Mogą one pomóc w badaniach atmosferycznych, astronomicznych, a nawet w eksploracji innych planet.
 6. Loty na duże wysokości
  Niektóre balony są zaprojektowane do lotów na bardzo duże wysokości, nawet do krawędzi przestrzeni kosmicznej. Są one używane do różnych celów, takich jak badania naukowe czy turystyka kosmiczna.
 7. Loty sportowe
  W sportach balonowych piloci konkurują w różnych dyscyplinach, takich jak precyzyjne lądowanie czy wyścigi na dystans.
 8. Romantyczne loty balonem
  Często zarezerwowane dla par, które chcą celebrować specjalne okazje, takie jak zaręczyny, rocznice czy walentynki. Mogą one obejmować piknik na pokładzie, szampana, a nawet kolację pod gwiazdami.

Każdy z tych lotów oferuje unikalne doświadczenia i zastosowania dla balonów na gorące powietrze.

Interesuje Cię baloniarstwo? Zobacz wpis: Pierwszy lot balonem i historia baloniarstwa.

Lot balonem – cena – od czego zależy?

Ceny lotów balonem nie należą do najniższych, co czyni z baloniarstwa rozrywkę niemal elitarną i nadaje atrakcji jeszcze bardziej wyjątkowego charakteru. Dlaczego lot balonem jest taki drogi? Wysokie ceny lotów wynikają bezpośrednio z wysokich kosztów baloniarstwa, takich jak paliwo, ubezpieczenie, obsługa i transport balonu. Co więcej, loty balonem mogą odbywać się jedynie w określonych warunkach atmosferycznych, co dodatkowo utrudnia organizatorom osiągnięcie zwrotu poniesionych kosztów. Niemniej należy pamiętać, że wszystkie te koszty mają jeden cel – zapewnić maksimum bezpieczeństwa w czasie lotu.

Lot balonem zdecydowanie jest atrakcją wyjątkową, nie tylko ze względu na ogromne rozmiary i majestatyczny wygląd samego balonu, ale też ze względu na… wysokie ceny. Z czego one wynikają i dlaczego lot balonem jest taki drogi?

lot kolorowym balonem nad kwitnącą łąką

Ile kosztuje balon?

Balon, choć na pierwszy rzut oka wydaje się niezwykle prosty w budowie, jest jednak dość skomplikowany w produkcji. Aby mógł spełniać swoją funkcję, jego powłoka musi być wykonana z wysokiej jakości, wytrzymałych i nowoczesnych materiałów, a one niestety kosztują. W Europie mamy tylko kilka renomowanych wytwórni sprzętu balonowego, a ceny balonów wahają się w nich w przedziale 150-200 tysięcy złotych. To całkiem sporo, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że żywotność balonu wynosi zaledwie kilkaset godzin lotów i po tym czasie należy wymienić go na nowy.

napełnianie kolorowego balonu

Koszty eksploatacji

Balon ze względu na swoje olbrzymie rozmiary jest sprzętem drogim w utrzymaniu. W ciągu godziny lotu spala średnio 100 l gazu, a do jego sprawnej obsługi wymagana jest kilkuosobowa załoga, która rozłoży balon przed startem i złoży go po wylądowaniu, a której praca również kosztuje. Sterowanie balonem ma mocno ograniczony zasięg i pilot nigdy do końca nie wie, w jakim terenie przyjdzie mu lądować, dlatego poza samą załogą obsługa balonu wymaga posiadania też samochodu terenowego i solidnej przyczepki, które dadzą radę przetransportować ważący kilkaset kilogramów balon nawet w trudnym terenie.

Ponadto do kosztów eksploatacji balonu dochodzą również koszty hangarowania w odpowiednich warunkach, obsługa serwisowa, regularne przeglądy i drobne naprawy. No i oczywiście ubezpieczenie, które w zależności od wybranej opcji i wartości balonu waha się w granicach 7-20 tysięcy złotych.

kolorowy balon na gorące powietrze

Dwa loty dziennie

Loty balonem odbywają się jedynie w sprzyjających warunkach atmosferycznych – przy stabilnej pogodzie, bez deszczu, mgły i chmur burzowych oraz wietrze nieprzekraczającym 15 km/h. W Polsce takie warunki przez większość roku panują tylko tuż po wschodzie, bądź na ok. 2 godziny przed zachodem słońca, co oznacza, że maksymalnie można zrealizować dwa loty dziennie, a i to nie zawsze. W praktyce w naszej szerokości geograficznej realizuje się tylko kilkadziesiąt godzin lotów balonem w ciągu roku, co dodatkowo utrudnia zwrot poniesionych kosztów.

Infografika - lot balonem

Ile kosztuje lot balonem w Polsce i za granicą – podsumowanie

Nie da się ukryć, że baloniarstwo jest jednym z najdroższych sportów lotniczych, który funkcjonuje głównie dzięki pasji pilotów i zaangażowaniu sponsorów. Wysokie koszty zakupu i utrzymania balonu oraz mała liczba lotów możliwych do zrealizowania w ciągu roku generują wysokie ceny widokowych lotów balonem, czyniąc z nich elitarną rozrywkę, dostępną jedynie nielicznym. Warto pamiętać jednak, że wszystkie te koszty mają na celu przede wszystkim jedno – zapewnienie maksimum bezpieczeństwa w czasie lotu. A na bezpieczeństwie nie warto oszczędzać.

Mimo wysokich cen loty balonem stają się coraz bardziej popularne. Coraz więcej osób wybiera balon na miejsce oświadczyn czy uczczenie ważnej rocznicy, znacznie częściej też wręczamy na prezent. To chyba najlepszy dowód na to, że lot balonem dla dwojga to atrakcja warta swojej ceny.

Lot balonem w formie prezentu

Chcesz podarować niezapomniane doświadczenie? Voucher na podróż balonem to świetny pomysł na prezent, który z pewnością spodoba się każdej osobie obdarowanej. Wyobraź sobie przepiękne widoki, które rozpościerają się podczas lotu – miasta, rzeki, góry, pola i lasy o wschodzie i o zachodzie słońca, kiedy światło jest najbardziej magiczne.

Podróż balonem to nie tylko przeżycie, które zapada w pamięć, ale również okazja do ujrzenia świata z zupełnie nowej perspektywy. Bez względu na to, czy voucher jest dla jednej osoby, czy dla pary, z pewnością zapewni niezwykłe chwile i wspomnienia na całe życie.

Nie czekaj więc i zamów voucher na lot balonem – jest to doskonały pomysł na prezent, który dostarczy radości, ekscytacji i przepięknych widoków. Twoja osoba obdarowana z pewnością doceni tę oryginalną i emocjonującą niespodziankę.

Z wykształcenia filozof, co wiecznie dzieli włos na czworo, z zamiłowania blogerka z pasją do pisania. Prywatnie miłośniczka kosmetyków i świec zapachowych.