Kursy online cieszą się z roku na rok coraz większą popularnością. Na rynku co chwilę pojawiają się nowe szkolenia e-learningowe, a kursy internetowe są obecnie powszechnie wykorzystywane zarówno na uczelniach wyższych na całym świecie, jak i na platformach komercyjnych. Wiele osób wciąż jednak ma wątpliwości czy warto korzystać z kursów online i jak to robić żeby nauka rzeczywiście była efektywna. 

Kursy online – dlaczego warto z nich korzystać?

W dzisiejszych czasach, kiedy niemal z każdego miejsca mamy dostęp do internetu, nie sposób nie wspomnieć o możliwościach jakie daje e-learning. Szeroki wachlarz tematów do wyboru każdemu pozwala znaleźć coś dla siebie. Nie ogranicza Cię odległość, brak możliwości dojazdu czy harmonogram zajęć dostosowany do Twoich godzin pracy czy planu dnia. Dzięki kursom internetowym możesz uczyć się z każdego miejsca, o każdej porze dnia i nocy. Nie tracisz czasu na dojazdy, nie ponosisz kosztów biletów czy paliwa żeby dojechać do uczelni. Specjalistyczna wiedza przygotowana przez uczelnie i instytucje zza oceanu czy drugiego końca Polski nie są już poza Twoim zasięgiem. Wręcz przeciwnie, możesz je mieć na wyciągnięcie ręki. 

Zalety kursów online

Decydując się na kurs online możesz uczyć się dokładnie wtedy, kiedy Tobie to najlepiej odpowiada. Bez konieczności dostosowywania się do narzuconego z góry planu zajęć. Najlepiej pracuje Ci się późno w nocy, kiedy wszyscy już śpią? A może wczesnym rankiem, kiedy zaraz po przebudzeniu masz najwięcej energii? Realizując szkolenia e-learningowe Ty wybierasz czas do nauki. Dzięki temu łatwiej jest Ci się skupić, masz lepszą koncentrację i tym samym uczysz się szybciej i efektywniej.

Co ważne, program kursu realizujesz w swoim własnym tempie, bez presji i oglądania się na innych. Jeśli potrzebujesz poświęcić więcej czasu na jakieś zagadnienie, nie ma żadnego problemu. Jeśli któryś temat już masz opanowany, możesz go przeskoczyć szybciej by nie tracić cennego czasu. I na koniec jeszcze jedna ważna kwestia. Kursy online są zwykle na bieżąco aktualizowane, dzięki czemu możesz mieć pewność, że dostarczą Ci aktualnej wiedzy. Z ludźmi prowadzącymi szkolenia stacjonarne różnie bywa, o czym pewnie nie raz zdołałeś się sam przekonać. Podsumujmy więc. 

Dlaczego warto korzystać z kursów online?

  1. Dają nieograniczone możliwości zdobywania nowych kompetencji
  2. Pozwalają oszczędzić czas i pieniądze
  3. Uczysz się we własnym tempie i bez żadnej presji
  4. Uczysz się kiedy chcesz, dzięki czemu lepiej się koncentrujesz
  5. Dostarczają aktualnej wiedzy

Jak efektywnie uczyć się online?

Nie da się ukryć, że nauka w domu wymaga więcej samodyscypliny. Z tego powodu część osób rezygnuje z kursów online obawiając się, że zabraknie im motywacji do systematycznej nauki. Co zrobić, aby zmobilizować się do realizacji szkolenia internetowego i aby nauka online stała się naprawdę efektywna? Poniżej przedstawiamy trzy proste zasady, których przestrzeganie ułatwi Ci realizację założonych celów bez niepotrzebnych nerwów i stresu.

Ustal realny plan realizacji celów i zaplanuj czas na naukę

Nie zostawiaj realizacji kursu przypadkowi, mówiąc sobie “usiądę w wolnej chwili”. Wówczas istnieje bowiem duże ryzyko, że taka nigdy nie nadejdzie, a Ty będziesz wynajdywał kolejne wymówki, by odwlec naukę w czasie. Jeśli naprawdę zależy Ci na zdobyciu nowych kompetencji, zaplanuj czas na naukę i trzymaj się ustalonego harmonogramu. To ważne, aby przygotowany przez Ciebie plan był realny do realizacji. W tym celu najlepiej stosować strategię systematycznej nauki w niewielkich ilościach. Dzięki temu cały czas będziesz robił postępy i łatwiej Ci będzie wygospodarować czas na realizację kursu nawet przy napiętym planie dnia. I pamiętaj! Jeżeli temat kursu Cię interesuje (a zakładam, że tak skoro zdecydowałeś się go wykupić), wówczas nawet jeśli początkowo nie będzie Ci się chciało przysiąść przed komputerem, zmuś się i zrób to mimo wszystko. Zobaczysz, że mimo początkowej niechęci szybko się wciągniesz i nawet nie zauważysz kiedy zleci cała zaplanowana tego dnia lekcja.

Przygotuj stanowisko pracy i dbaj o porządek

Żeby Twoja nauka była efektywna, przygotuj sobie odpowiednie miejsce do pracy. Wygodne krzesło i biurko sprawdzą się lepiej niż kanapa, zapobiegając bólom pleców. Zadbaj też, aby na biurku panował ład i porządek, pochowaj zbędne przedmioty. Wówczas wszystkie potrzebne rzeczy do pracy będziesz mieć zawsze pod ręką i nic nie będzie Cię rozpraszać. Pamiętaj, że utrzymanie porządku wymaga systematyczność, dlatego po skończonej pracy od razu uporządkuj biurko.

Jeśli zapisywałeś jakieś istotne informacje i zagadnienia na luźnych kartach, przepisz je w jedno miejsce. Chociażby do zeszytu ze swoimi notatkami z kursu lub kalendarza. Jeśli zanotowałeś zagadnienia, które są dla Ciebie problematyczne od razu uwzględnij w swoim grafiku czas na ich nadrobienie. To bardzo ważne, bo jeśli nie uporządkujesz tego od razu po kilku dniach o pewnych sprawach zwyczajnie zapomnisz, a w stosie luźno rozrzuconych kartek ciężko Ci będzie cokolwiek znaleźć. Pamiętaj, że to, co uważnie zrobisz dziś, zaoszczędzi Ci czasu i nerwów w przyszłości.

Rób odręczne notatki żeby szybciej zapamiętać

Odręczne notatki na kursie online? Początkowo może Ci się wydawać to dziwnym połączeniem. Jednak prawda jest taka, że robienie odręcznych notatek to jeden z najbardziej skutecznych sposobów nauki! Norwescy naukowcy Audrey van der Meer i Ruud van der Weel porównali efektywność zapisywania na klawiaturze oraz notowania za pomocą długopisu. Ich badanie jednoznacznie wykazało, że odręczne notowanie daje lepsze efekty i pozwala lepiej zapamiętać informacje już na etapie zapisywania. Ręczne pisanie wpływa bowiem pozytywnie na stymulacje naszego mózgu. Co więcej, podczas robienia notatek z kursu pobudzamy również nasz mózg do podsumowywania głównych myśli przewodnich. Taki wysiłek analityczny w połączeniu z wizualizacją słowa na papierze znacznie poprawia przyswajanie i zapamiętywanie nowych informacji.

Kursy online to rozwiązanie, które pozwoli Ci zdobyć nową wiedzę i umiejętności bez wychodzenia z domu, dlatego warto z nich korzystać. Bez względu na to czy chcesz podnosić swoje kwalifikacje zawodowe, zdobywać nowe kompetencje, które pozwolą Ci się przebranżowić, czy tylko znaleźć nowe hobby, kursy online będą doskonałym wyborem, który pozwoli Ci zaoszczędzić czas i pieniądze. Sprawdź ofertę warsztatów i kursów online dostępnych na naszej stronie w zakładce prezenty bez wychodzenia z domu i podaruj sobie w prezencie drogę do nowych możliwości!

Z wykształcenia filozof, co wiecznie dzieli włos na czworo, z zamiłowania blogerka z pasją do pisania. Prywatnie miłośniczka kosmetyków i świec zapachowych.