Cztery niewielkie koła, układ kierowniczy bez wspomagania, brak dyferencjałów oraz silnik o pojemności do 125 cm3 chłodzony najczęściej powietrzem. To kilka cech, które charakteryzują gokarty. Czy jednak niewielkie rozmiary oznaczają niewielką cenę? Zależy, czego się spodziewasz!

Ile kosztuje gokart?

  • Gokart dla dzieci można kupić już za niecałe 2 tys. zł
  • Za nowego gokarta dla młodzieży trzeba liczyć około 7 tys. zł
  • Aby na poważnie zająć się tym sportem, trzeba zainwestować przynajmniej 10 tys. zł. Będzie to oczywiście sprzęt, który nie do końca może spełniać wszystkie oczekiwania.
  • Aby kupić gokart z najwyższej półki, trzeba poświęcić na to nawet 20 tys. zł.

Do ceny samego gokarta trzeba doliczyć koszty wyposażenia, takiego jak rękawice, kask i ochraniacze.

Zabawa czy sport?

Zaczyna się niewinnie. Wyjście z kolegami na tor, kilka okrążeń w czasie daleko odbiegającym od rekordu toru, parę niekontrolowanych poślizgów w zakrętach. Coraz częściej jesteś gościem na torze, czas, który osiągasz już nie mieści się w ostatniej grupie. Na pewnym etapie coś, co było dla Ciebie zabawą, przestaje nią być. Zaczyna się poważna rywalizacja. Wtedy właśnie zdajesz sobie sprawę, że potrzebujesz własnej maszyny – do wykręcania rekordów toru i brania udziału w wyścigach. Gokarta, z którym będziecie się znali jak najlepsi przyjaciele. Tylko że taka przyjaźń kosztuje, i to niemało.

Gokart – początek wydatków

rpk_1

Maszyny o pojemności 125 cm3 przyśpieszają do pierwszej setki już w okolicach 5 sekundy od startu. To mniej więcej tyle, ile całkiem niezły samochód rajdowy. Tylko że tutaj nie ma karoserii. Trzeba dlatego uzbroić się w ubiór i ochraniacze, które to w przypadku mniejszej lub większej kolizji ochronią kierowcę przed uszczerbkiem na zdrowiu.

Must have – wyposażenie na start do jazdy gokartem

Przed wyruszeniem na tor warto oprócz obowiązkowego kasku i kominiarki zaopatrzyć się w kewlarowe ochraniacze na żebra, termoodporny kombinezon, rękawice, specjalne wzmocnione buty. Aby tego nie było mało, to biorąc udział w rajdach trzeba liczyć jeden komplet opon na weekend. Koszt 4 kół to około 500 zł. Posiadając gokart, trzeba również przygotować się na cosezonowe przeglądy i remonty silnika – około 1500 zł. Gokart oczywiście na czymś musi jeździć. Na paliwo i olej trzeba wydać w zależności od pokonanej trasy od 300 do 500 zł. Koszty oczywiście nie uwzględniają karamboli, w których miałby nieszczęście brać udział kierowca i jego wierny gokart.

Tuning gokartów?

Istnieje również grupa ludzi, którzy aby brać udział w wyścigach, zawożą swoje maszyny do specjalistycznych zakładów mechanicznych, gdzie tunerzy podrasowują osiągi gokartów do maksimum. Takie zabiegi również kosztują niemałą kwotę pieniędzy. Jeżdżąc w mistrzostwach europy natomiast, trzeba liczyć się z kosztami od 3 do 7 tys. euro za jeden dzień wyścigowy. Ale na razie nie masz się czego obawiać – w Polsce nie ma takich sprzętów.

To wszystko teoria…

Oczywiście koszty te są szacunkowe i dla każdego powinny być obliczane oddzielnie. Nie można jednak podać gotowej recepty na idealny zestaw do uprawiania tego sportu, a tym samym nie da rady obliczyć jednoznacznie poniesionych kosztów. Nie jest to sport tani, ale z pewnością przynosi wiele frajdy zarówno osobom jeszcze przed 20 rokiem życia, ale również takim, który dawno już minęli swój młodzieńczy wiek. Nie ma również reguły, która mówi, kiedy trzeba zacząć się ścigać. Jazdę gokartem można zacząć w wieku 30 lat, ale również można rozpocząć od dziecięcych wyścigów już w wieku 10 lat i wcześniej.

Tani sport?

Na pewno tańszy niż sporty motorowe. Tam na wstępie trzeba wydać przykładowo ponad 10 tys. zł na leciwą Kia Picanto, kolejne tysiące przeznaczyć na tunera i mechanika, nie mówiąc już o transporcie i częściach. Na końcu okaże się, że osiągi gokarta są i tak zdecydowanie większe od samochodu. Ale wybór i tak należy do Ciebie.

Od czego zacząć?

Najlepiej od wielu godzin jazdy. Kupuj jazdy, karnety, próbuj jeździć różnymi modelami, żebyś kiedy już zdecydujesz się na kupno swojego egzemplarza, wiedział dokładnie czego właściwie szukasz.

Do zobaczenia na torze!

Fotografia, sport i podróże to tylko kilka jego pasji. Artykuły spod jego palców to dopracowane twory, które wnoszą wiele nowych informacji. Wydaje się, że magister od fikołków i masażysta nie jest w stanie stworzyć dobrego tekstu. Może i prawda... Sami oceńcie. Gwiazdy mówią, że jest on błyskotliwy, ale to tylko gwiazdy, wbrew pozorom one nie są wysokich lotów intelektualnych :)