Atmosferę świąt Bożego Narodzenia budują nie tylko sklepowe wystawy, rozbrzmiewające w radiu Last Christmas czy świąteczne zakupy. Charakterystycznym symbolem nadchodzących świąt są świąteczne jarmarki organizowane w wielu miastach Europy. Odwiedzając to miejsce, poczujesz rozbłyskującą w lampkach choinek i chowającą się w zapachu pierników — magię świąt. Na popularnej liście miast z najpiękniejszymi jarmarkami znalazło się także jedno z polskich miast! A czy wiesz, skąd w ogóle wywodzi się tradycja jarmarków? Zapraszamy do lektury.

Jarmarki świąteczne – skąd się wzięły i za co je uwielbiamy?

Dziś na zakupy, szczególnie te świąteczne, najczęściej udajemy się do centrum handlowego, ponieważ praktycznie wszystko możemy kupić w jednym miejscu. Oprócz zakupów spożywczych można kupić prezenty świąteczne, świąteczne ozdoby i dekoracje, a po tym wszystkim zjeść ciepły posiłek lub wypić kawę. Jednak znane nam obecnie w pełni zamknięte centra handlowe powstały dopiero w XX wieku. Zatem, jak dawniej wyglądały przedświąteczne zwyczaje? Odpowiedź na to, wbrew pozorom zwyczajne pytanie, pozwala zrozumieć istotę jarmarków bożonarodzeniowych.

Dawniej w krajach Europy, zwłaszcza w Austrii i w Niemczech, w okresie przedświątecznym organizowano tzw. dni targowe, podczas których sprzedawano przede wszystkim żywność, aby rodziny mogły przygotować się na okres świąt i zimy. Bowiem dostęp do wielu produktów był utrudniony. 

Kiedy zaczęto organizować jarmarki świąteczne? 

Historia pierwszych jarmarków świątecznych sięga XIII wieku w Austrii i XIV wieku w Niemczech. Nasi zachodni sąsiedzi zapoczątkowali piękną tradycję, bez której wielu z nas nie wyobraża sobie świąt. Dlaczego? Tak jak wspominaliśmy, początkowo podczas dni targowych dostępna była żywność – głównie mięso, ryby, sery, warzywa i owoce. Jednak z czasem na jarmarkach zaczęły pojawiać się stoiska rzemieślnicze, przybywało ręcznie wykonywanych zabawek, mebli, ozdób i wyrobów cukierniczych. Zaczęto też przywiązywać większą wagę do rozrywkowej funkcji jarmarków i ich organizacji. Stragany i przyozdobione drzewka swym widokiem i zapachem  przyciągają co roku setki, a nawet tysiące ludzi! W ten sposób w krajach Europy narodziła się pełna uroku tradycja, którą uwielbiamy. Warto też dodać, że niektóre jarmarki zaczynają się już w listopadzie i trwają nawet do stycznia!

Kolorowe stragany pełne różnorodności, czyli jak wyglądają jarmarki bożonarodzeniowe?  

Jarmarki bożonarodzeniowe od stuleci organizowane są na placach rynkowych, skwerach przy ratuszu czy w innym charakterystycznym miejscu większych miastach. W jednym miejscu znajduje się od kilkunastu do kilkudziesięciu różnorodnych stoisk. Niektóre oferują nawet te same lub podobne produkty, jednak niepowtarzalna atmosfera tego miejsca sprawia, że nie ma to kompletnie żadnego znaczenia. Na jarmarku jest pełno straganów z regionalnym jedzeniem oraz smakołykami z różnych zakątków Europy, a często nawet z całego świata. Trzeba przyznać, że domowe przetwory i ręczne wyroby lokalnych gospodarzy kupione na jarmarku zawsze smakują najlepiej! Wielu pyszności można spróbować na miejscu i w świątecznych okolicznościach napić się grzanego wina. Oprócz tego, podczas wielu jarmarków dostępnych jest mnóstwo atrakcji, jak na przykład diabelskie młyny czy lodowiska, które uwielbiają nie tylko najmłodsi.

Jarmarki bożonarodzeniowe, choć teraz często postrzegane jako miejsca pełniące funkcję turystyczną czy rozrywkową, wciąż spełniają swoje dawne role. To świetne miejsce, aby zrobić zakupy świąteczne lub zaopatrzyć się w dekoracje i prezenty dla najbliższych. Rękodzieła lokalnych rzemieślników i prace artystów inspirowane różnymi kulturami, stwarzają możliwość zakupu czegoś wyjątkowego i oryginalnego.

Zanim przejdziemy do listy TOP 10 najpiękniejszych jarmarków w Europie, pragniemy przedstawić Ci kilka zachwycających miast właśnie w Polsce, w których znajdziecie warte odwiedzenia jarmarki. Nie bez powodu jeden z nich znalazł się na liście najpiękniejszych w Europie.

TOP 5 najpiękniejszych jarmarków świątecznych w Polsce

Pierwsze wzmianki na temat jarmarków bożonarodzeniowych w Polsce pochodzą już z XVI wieku. Wiele źródeł podaje, że pierwszy jarmark w Polsce odbył się na krakowskim Rynku Głównym. Inne natomiast podają, że miał on miejsce we Wrocławiu, początkowo na Rynku, a później na Nowym Targu. Z uwagi na funkcje jarmarków, nie warto rozprawiać nad tym, który z nich był pierwszy. Najważniejsza jest bożonarodzeniowa tradycja i jej pielęgnowanie. W Polsce, szczególnie po upadku komunizmu, jarmarki zaczęły być organizowane bardziej w zachodnim stylu, czyli z większym rozmachem. Zaczęto zwracać większą uwagę na ich oprawę i dostęp do atrakcji dla rodzin z dziećmi.

Czym różnią się jarmarki świąteczne w Polsce od tych za granicą? Trudno wymienić wszystkie różnice, ponieważ tak naprawdę każdy z jarmarków, nawet tych w Polsce ma coś, co odróżnia go od innych. Na każdym jarmarku znajdziecie stoiska z regionalnymi produktami, artykułami spożywczymi i rękodziełem. Towarzyszą im różne wydarzenia kulturalne, występy, koncerty czy atrakcje dla najmłodszych, a wszystko to w wyjątkowej, świątecznej oprawie.

Jarmarki świąteczny ma swój niepowtarzalny klimat, który często różni się w zależności od lokalnej społeczności, tradycji i jej zwyczajów. Aby poznać najpiękniejsze jarmarki, sprawdź nasze listy. Wśród opisów znajdziesz też to, co je wyróżnia na tle innych.

1. Jarmark świąteczny w Krakowie

W Krakowie jarmark świąteczny odbywa się na Rynku Głównym. Do najpopularniejszych atrakcji, które będą na Was czekały również w tym roku należą m.in. Małopolski Korowód Kolędniczy, pokaz Dziadów przy pomniku ich autora oraz różne inne wydarzenia. Podczas dni targowych będzie około 80 stoisk należących zarówno do lokalnych wystawców, jak i tych z całego kraju i zza granicy. Jarmark bożonarodzeniowy w Krakowie to okazja, aby skosztować grzańca galicyjskiego, prażonych orzeszków w karmelu, lokalnych wyrobów czy domowych ciast. Wielu odwiedzających jarmark w Krakowie przychodzi tu specjalnie, by spróbować pieczonych kasztanów i staropolskich pierogów.

https://pik.krakow.pl

2. Jarmark świąteczny we Wrocławiu

Bożonarodzeniowy jarmark we Wrocławiu to miejsce, które przyciąga przede wszystkim najmłodszych i tych spragnionych beztroski. Baśniowa sceneria, karuzele i kolorowe dekoracje sprawiają, że dzieci będą zachwycone, a każdy dorosły choć na chwilę, będzie mógł poczuć się jak dziecko. W czasie jarmarku między stoiskami przechadza się znany Krasnal Prezentuś, który według wierzeń spełnia życzenia. Na wrocławskich stoiskach znajdziecie węgierskie kołacze, tureckie baklawy, ale i przygotowany według tradycyjnego przepisu bigos, kiełbaski i inne pyszności. 

https://www.wroclaw.pl

3. Jarmark świąteczny w Poznaniu

Na czas jarmarku to miasto zamienia się na Betlejem Poznańskie pełne aniołków i dekoracji świątecznych. Jarmark odbywa się na placu Wolności oraz na Starym Rynku. Wśród najpopularniejszych atrakcji znajduje się tu m.in.mini rollser coaster, karuzela dla dzieci i diabelski młyn, z którego można podziwiać panoramę miasta. Wydarzeniem, na które czeka wielu odwiedzających jest Poznań Ice Festival. To konkurs, podczas którego uczestnicy z całego świata będą tworzyć zapierające dech w piersiach rzeźby. Charakterystyczną atrakcją poznańskiego jarmarku jest także Christmas Silent Disco, czyli impreza w słuchawkach. Można tańczyć do świątecznych hitów przy wybranych utworach i jednocześnie nie zakłócać ciszy pozostałym. 

https://betlejempoznanskie.pl

4. Jarmark świąteczny w Warszawie

W Warszawie znajdziecie kilka jarmarków bożonarodzeniowych. Przy większych centrach handlowych i w każdej dzielnicy miasta odbywają się świąteczne wydarzenia dla mieszkańców i turystów. Najpopularniejszy warszawski jarmark znajduje się na Międzymurzu Starego Miasta. Tym, co przyciąga tłumy jest lodowisko na Starym Mieście, które zachwyca świąteczną scenerią. Nie mniejszym zainteresowaniem, szczególnie wśród najmłodszych cieszą się sanie św. Mikołaja i spotkania z elfami. 

Na jarmarcznych kramach znajdziecie mnóstwo rękodzieła – rzeźb, obrazów, ubrań i biżuterii. Na jarmarku Warszawie oczywiście nie brakuje tradycyjnych wyrobów wędliniarskich, serowych i innych, nie tylko świątecznych potraw.

https://pik.warszawa.pl

5. Jarmark świąteczny w Gdańsku

Gdański jarmark bożonarodzeniowy odbywa się na Targu Węglowym. Szczególny klimat tego miejsca tworzą Anielski Młyn, lodowisko i znane wszystkim koło widokowe Ambersky.  Zakochanych z pewnością zachwyci przystań pod jemiołą, a najmłodszych wenecka karuzela z rumakami i szopka z ruchomymi figurami. Charakterystyczne dla jarmarku świątecznego w Gdańsku są także pokazy animacji na ścianie Muzeum Bursztynu. Na stołach wystawców lokalnych i spoza miasta znajdziesz ręcznie robione ozdoby choinkowe, upcyklingowe zegary i lampy czy ręcznie malowane poduszki. Tak jak na wcześniej wspomnianych jarmarkach, w Gdańsku znajdziesz lokalne przetwory, wyroby cukiernicze i inne smakołyki.

https://pik.gdansk.pl

TOP 5 Najpiękniejszych jarmarków świątecznych w Europie 

W sieci można znaleźć różne rankingi związane z jarmarkami. Na jednej ze stron, znaleźliśmy ranking najlepszych jarmarków bożonarodzeniowych w Europie. Czym różnią się jarmarki zagraniczne od tych w Polsce? Większość z nich ma przede wszystkim dłuższą tradycję i są to jarmarki większych rozmiarów. Natomiast w kontekście oferowanych przez różnych dostawców dóbr, różnią się one w zależności od miejsca i charakterystycznych dla niego tradycji.

Poniżej przedstawiamy listę 10 lokalizacji z najpiękniejszymi jarmarkami w Europie wg European Best Destinations i opiszemy Wam te, które naszym zdaniem powinny znaleźć się w Top 5.

 • Bazylea – Szwajcaria
 • Budapeszt – Węgry
 • Poznań – Polska 
 • Wiedeń – Austria
 • Bruksela – Belgia
 • Trewir – Niemcy
 • Drezno – Niemcy
 • Madera – Portugalia
 • Tbilisi – Gruzja
 • Manchester – Wielka Brytania

Wysoko na liście znalazły się także następujące lokalizacje:

 • Praga – Czechy
 • Norymberga – Niemcy
 • Wilno – Litwa
 • Edynburg – Szkocja
 • Malaga – Hiszpania

A jakie jarmarki bożonarodzeniowe znalazły się na naszej liście TOP 5 najpiękniejszych jarmarków w Europie? Sprawdźcie sami!

1. Wiedeń – kolebka jarmarków świątecznych

Austria była krajem, który rozpoczął tradycję organizowania dni targowych, które przekształciły się w połyskujące światłami jarmarki świąteczne. W okresie przedświątecznym, jak i samych świąt Bożego Narodzenia, Plac Ratuszowy Wiednia staje się miejscem pełnym świecących ozdób. Tzw. wiedeńska magia adwentu tworzy niezwykle romantyczną atmosferę, której nigdzie indziej nie doświadczysz. Charakterystycznym smakołykiem są tutaj świeże wypieki według tajnych receptur, prażony migdały i pącz, który rozgrzeje tych najbardziej zziębniętych. 

https://www.wien.info/pl

2. Norymberga – największy jarmark świąteczny w Niemczech i Europie

Niemcy obok Austrii są krajem, który zapoczątkował świąteczną tradycję związaną z organizowaniem jarmarków. Zdecydowaliśmy się wyróżnić jarmark świąteczny w Norymbergii, ponieważ jest on największym jarmarkiem w całej Europie. Słynie on z grillowanych kiełbasek, grzanego wina i aromatycznych pierników. Co więcej, na wyjątkową atmosferę wpływ ma średniowieczna zabudowa, która w świątecznym wydaniu tworzy niepowtarzalny klimat. Charakterystycznym elementem jarmarku jest jego otwarcie, którego nie dokonuje Święty Mikołaj, a przyodziana w anielską szatę blondwłosa królowa świąt – Christkind.

https://oskar.com.pl

3. Budapeszt – jarmark świąteczny pełen niespodzianek

Na czas jarmarków Bożonarodzeniowych, Budapeszt jest naprawdę magicznym miejscem. Nawet Most Łańcuchowy przypomina świecącą girlandę! Najpopularniejszym jarmarkiem jest ten na placu Vörösmarty, gdzie świąteczne kramy aż uginają się od przeróżnych wyrobów – wędlin, serów, słodkości i rękodzieła. Popularnym miejscem spotkań podczas jarmarku świątecznego w Budapeszcie jest też plac przed Bazyliką, gdzie można skosztować tzw. “flódni”, czyli ciasta kominkowego, dań rybnych, a także… przepysznych hamburgerów! Wyczekiwanym momentem przez odwiedzających są także świąteczne pokazy laserowe, wyświetlane na fasadzie monumentalnej bazyliki św. Stefana.

https://oskar.com.pl

4. Malaga – gorący jarmark świąteczny

Jarmark świąteczny w Maladze jest określany jednym z najbardziej słonecznych jarmarków. Nie znajdziesz tutaj śniegu, jednak niepowtarzalny klimat świąt tworzą liczne dekoracje i całe mnóstwo lampek bożonarodzeniowych. Na ulicach miasta odbywają się liczne wydarzenia kulturalne – pokazy, występy muzyczne i spektakle świetlne. Jeśli dotąd myślałeś, że gorący jarmark świąteczny jest ich zaprzeczeniem, to wyprowadzamy Cię z błędu.

https://www.idealista.com/pl

5. Praga – jarmark świąteczny pachnący ciasteczkami z cynamonem

Praga to średniowieczne miasto z ciekawą historią, w którym znajduje się znany wszystkim romantyczny Most Karola, zamek i organizowane co roku jarmarki świąteczne. Znajdują się one w kilku punktach na mapie miasta, jednak niezależnie od wybranego jarmarku, napijesz się tam grzanego wina, gorącego miodu pitnego czy spróbujesz słynnych “trdelnik”, czyli zawijanych ciasteczek z cynamonem. U naszych południowych sąsiadów znajdziesz także mnóstwo połyskujących ozdób, regionalnych specjałów i wyrobów. W trakcie trwania jarmarków na odwiedzających czekają szopki bożonarodzeniowe, wystawy, koncerty i inne wydarzenia umilające pobyt.

http://blog.radissonblu.pl

Naszym zdaniem, wybrane przez nas jarmarki świąteczne w Europie to miejsca, które naprawdę warto odwiedzić. Każdy z nich jest całkiem inny, więc na pewno wśród nich znajdziecie ten, który przypadnie Wam do gustu. Nasza lista 5 najpiękniejszych jarmarków świątecznych w samej Polsce wraz z opisanymi jarmarkami poza jej granicami tworzą ranking TOP 10 najpiękniejszych, a zarazem najlepszych jarmarków bożonarodzeniowych w Europie, które choć raz trzeba zobaczyć.

Zima w europejskim mieście i jarmarki świąteczne, czyli pomysł na pobyt marzeń!

Wszystkich punktów jarmarku, szczególnie takiego organizowanego z rozmachem jak w Niemczech czy w Czechach, nie sposób odwiedzić w jeden dzień! Nawet jarmarki bożonarodzeniowe 2023 w Polsce mają tyle atrakcji, że najlepiej zaplanować pobyt w wybranym mieście z noclegiem lub wybrać się tam na cały weekend. Oprócz skosztowania różnych smakołyków i podziwiania lokalnych wyrobów można zwiedzić miasto lub jego najbliższe okolice. Taki pobyt, szczególnie z bliską osobą w okresie świąt Bożego Narodzenia to cenny czas. Wspólne spacery, śpiewanie kolęd i picie grzanego wina to momenty, które na długo pozostają w pamięci.

Możesz takie chwile także podarować komuś w prezencie, wybierając voucher na wspólny pobyt w mieście, w którym są organizowane wspomniane przez nas jarmarki świąteczne — we Wrocławiu, w Poznaniu, Warszawie, Gdańsku czy Krakowie. W Prezentmarzeń znajdziesz także pobyty w innych europejskich miastach – Pradze czy Berlinie. Możesz zdecydować, czy wybierzecie się na jedną noc, czy na cały weekend. Wśród naszych propozycji pobytu znajdziesz także Amsterdam, w którym jest organizowany jeden ogromny jarmark, składający się z 26 mniejszych! Jarmarki świąteczne w Amsterdamie słyną m.in. z festiwalu świateł i owoców w czekoladzie. 

Rok temu wielu z nas pandemia koronawirusa popsuła plany świątecznych wyjazdów i szukaliśmy alternatywnych rozwiązań. Mamy nadzieję, że w tym roku wszystko przebiegnie pomyślnie, a przygotowany przez nas ranking TOP 10 najpiękniejszych jarmarków świątecznych w Europie pomoże Wam znaleźć swój wymarzony, który odwiedzicie. Trzymamy kciuki! 

Zafascynowana życiem i pełna optymizmu, jednocześnie wpadająca w melancholijne nastroje.