W tym cudownym mieście nad Wisłą możemy podziwiać wiele zabytkowych kamienic, pospacerować nad brzegiem Wisły lub wybrać się w rejs do Janowca. Warto jest odwiedzić to miasto pełne inspirujących pejzaży i zabytkowych budowli, które są znakiem rozpoznawczym Kazimierza Dolnego. Może Ty również rozbudzisz swoją artystyczną duszę w tym niezwykłym mieście?     

To piękne miasto w województwie lubelskim, co roku przyciąga wielu turystów. Jego architektura zachwyca praktycznie każdego. Według legendy, założenie miasta z odbudową zamku przypisuje się Kazimierzowi Wielkiemu. Rynek składa się z części starszej i młodszej, które po kilku pożarach w XVI wieku zniszczyły zabudowę. Potem przy rynku zaczęto wznosić kamienice murowane z miejscowej epoki by przywrócić mu dawną świetność.

Każdy, kto chociaż raz odwiedził Kazimierz Dolny, chętnie tam wraca. Nie bez powodu. Dzięki licznym galeriom sztuki i klimatycznym knajpom, jest tam bardzo urokliwie. Miasto nad Wisłą ma doskonałe położenie, dzięki czemu możemy wybrać się do innych znanych w okolicy miejscowości, takich jak Janowiec czy Puławy.  

Jest to miejscowość, która zapada w pamięci każdemu, kto choć raz ją odwiedził. 

Wycieczka do Kazimierza Dolnego z dziećmi

Zabierając ze sobą na wycieczkę dzieci, można czasem spotkać się z lekkim marudzeniem z ich strony. Jak sprawić aby zainteresować je podczas zwiedzanie nowego miejsca? Ciekawym projektem, który powstał we współpracy między Muzeum Nadwiślańskim, a uczniami z Gminnego Zespołu Szkół w Kazimierzu Dolnym jest aplikacja „Mały Przewodnik” dostępna do ściągnięcia na telefon komórkowy lub do nabycia w muzeum w formie papierowej wraz z biletem rodzinnym. Wspólnymi siłami opracowali turystyczną trasę spacerową, dopasowaną do potrzeb najmłodszych turystów odwiedzających miasteczko. Jest to bardzo ciekawa propozycja dla osób wybierających się na zwiedzanie Kazimierza Dolnego z dziećmi. Spacerując po zakamarkach miasta, rozwiązujemy różne zagadki, które zaciekawią nie tylko najmłodszych.  

Atrakcje w Kazimierzu Dolnym

Góra Trzech Krzyży

Jedno z obowiązkowych miejsc podczas zwiedzanie Kazimierza Dolnego. Jest dobrym punktem widokowym, z którego widać piękną panoramę miasta oraz dolinę Wisły. Dostaniemy się tam za niewielką opłatą, wspinając się po kamiennych schodach. Krzyże znajdujące się na szczycie upamiętniają ofiary cholery na tamtejszych terenach. Same krzyże postawiono w 1708 roku, jednak nie przetrwały próby czasu i te obecnie stojące pochodzą z 1852 roku. Na szczycie rośnie wiele roślin pod ochroną, dlatego nie należy schodzić z wyznaczonej ścieżki aby nie zniszczyć rosnącej tam flory.

Zamek Królewski 

Kolejnym punktem na mapie miejsc, które warto zobaczyć w Kazimierzu Dolnym jest zespół fortyfikacji obronnych. Tworzy go wieża i zamek. Nie ma do końca pewności co do przeznaczenia budynku. Według jednych źródeł służyło jako więzienie, a według innych jako skarbiec. Po potopie szwedzkim w XVII wieku pozostaje w ruinie i w takiej formie stoi po dziś dzień.  

Nadwiślańska Kolejka Wąskotorowa

W okolicach Kazimierza Dolnego znajduje się jedyna na lubelszczyźnie kolejka wąskotorowa, która działa nieprzerywanie od 1892 roku. Centralna stacja kolejki znajduje się w miejscowości Karczmiska Pierwsze (ok. 13 km od Kazimierza Dolnego). Ciekawa atrakcja nie tylko dla pasjonatów kolei.   

Atrakcje turystyczne w Kazimierzu Dolnym

Kazimierski kogut

Smak tradycji czyli słynny kazimierski kogut to wypiekany w piecu drożdżowy przysmak, który stał się symbolem Kazimierza Dolnego. Skąd wziął się ten symbol? Legenda głosi, że kiedyś nad miastem przelatywał diabeł, który rozsmakował się w lokalnym drobiu. Na koniec został tylko jeden stary kogut, który ze strachu ukrył się przed czartem w jaskini. Zakonnicy pokropili go wodą święconą aby odstraszyć złego ducha. Nie mogąc znieść jego zapachu, diabeł uciekł z Kazimierza Dolnego, a kogut wyszedł z kryjówki dumnie maszerując po rynku. Od tamtej pory zaczęto produkować drożdżowe ciasto z jego podobizną. 

Pies Werniks

Czy słyszałeś o królu kazimierskich kundli? Pies zwany również Kwadratem, co roku na okres wakacji pojawiał się na rynku Kazimierza, a w okresie jesiennym przepływał Wisłę, aby dostać się na janowiecki brzeg. Aby uczcić jego pamięć, na rynku przed domem Kifnera stanął pomnik psa Werniksa, którym opiekował się malarz Zbyszek Szczepanek. Pomnik przedstawia psa siedzącego na malarskiej palecie. Autor pomnika, Bogdan Markowski, twierdzi, że odciski psich łap są autentyczne.

Kazimierz Dolny – zabytki

Kamienica Przybyłów

Na rynku w Kazimierzu Dolnym swoim pięknem zachwycają kamienice Przybyłów. Renesansowe budowle z 1615 roku, zdobione są piękną płaskorzeźbioną dekoracją elewacji z wspaniałymi attykami osłaniającymi dach. Ich nazwa wzięła się od nazwiska właścicieli, dwóch braci – Michała i Krzysztofa Przybyłów. Niegdyś należały one do bogatych mieszczan. Dzięki nim rynek zachował klimat z przeszłości, a kamienice po dziś dzień zachwycają ciekawymi zdobieniami.

Zabytkowa Studnia na rynku

XIX wieczna studnia znajduje się w samym centrum rynku kazimierskiego. Jest jednym z największych symboli renesansowego Kazimierza Dolnego. W 1913 została poddana renowacji, dzięki temu możemy podziwiać jej dzisiejszy, lekko zmieniony wygląd. W latach 80-tych XX wieku na studni zamontowano nową żeliwną pompę, a w późniejszych latach podświetlenie. Po dziś dzień jest jedną z najczęściej odwiedzanych i fotografowanych obiektów przez miejscowych i turystów.

Wąwozy w Kazimierzu Dolnym

Poza Rynkiem i centrum miasteczka warto jest odwiedzić wąwozy lessowe, które gęstą siecią oplatają Kazimierz Dolny. Idąc szlakiem wąwozów można obejść prawie całe miasto. Powstały one setki lat temu w wyniku działania erozji. Jest ich kilka w okolicy. Najbliżej od centrum Kazimierza znajduje się wąwóz Plebanka. Jeśli szukasz chwili wytchnienia i ciszy, wycieczka do wąwozów będzie dobrym pomysłem na chwilę spokoju.  

Kazimierz Dolny nie jest dużym miastem. Można tam spędzić kilka godzin i obejrzeć najciekawsze atrakcje. Jeśli chcemy dodatkowo zwiedzić jego okolice, warto jest zatrzymać się na kilka dni. Nie każdy ma jednak czas lub okazję na dłuższy urlop, dlatego City Break jest dobrą alternatywą na krótką wycieczkę.

W ofercie Prezentmarzeń znajdziesz kilka ciekawych propozycji na krótki wyjazd do Kazimierza Dolnego, a przy okazji zrealizujesz jakąś ciekawą atrakcję.

Fajnie jest poznać nowe miasto z innej perspektywy. Wybierając atrakcję z naszej oferty, możesz podarować sobie bądź komuś ciekawy prezent do zrealizowania w Kazimierzu Dolnym.    

City Break z Prezentmarzeń w Kazimierzu Dolnym:

  1. Pobyt w hotelu w połączeniu z jazdą Lamborghini Gallardo
  2. Pobyt w hotelu z wizytą w Magicznych Ogrodach
  3. Pobyt w hotelu z jazdą OFF ROAD 4 x 4
  4. Pobyt w hotelu z romantyczną kolacją

Pobyt w hotelu w połączeniu z jazdą Lamborghini Gallardo

Wybierając się w okolice Kazimierza Dolnego, warto jest wybrać opcję z noclegiem. Jazda Lamborghini Gallardo na torze w połączeniu z udziałem w motoryzacyjnym evencie, to okazja do poznaniu wielu ciekawych sportowych aut oraz możliwość spróbowania swoich sił za kierownicą. Udany wypoczynek po dniu pełnym emocji na torze w Ułężu zagwarantuje Balia SPA&Wellness. Do dyspozycji gości na terenie obiektu między innymi dostęp do jacuzzi lub suchej sauny, aby móc zrelaksować się po tym emocjonującym dniu.

Pobyt w hotelu z wizytą w Magicznych Ogrodach

Magiczne Ogrody to niezwykłe miejsce, nie tylko dla dzieci. Jest to pierwszy w Polsce park tematyczny, którego inspiracją był świat magii i baśni. Pełen drzew i kwiatów, jest ciekawym pomysłem na spędzenie czasu z rodziną lub przyjaciółmi. Wiele atrakcji dostępnych na terenie parku to możliwość kreatywnego spędzenia dnia wśród ciekawych elementów przyrody. Po całym dniu atrakcji będzie czas na relaks i odpoczynek w obiekcie Balia SPA&Wellness, w którym można skorzystać z wielu dostępnych w ofercie zabiegów SPA. 

Pobyt w hotelu z jazdą OFF ROAD 4 x 4

Dla osób, które nie boją się “pobrudzić”, skorzystanie z tej oferty będzie fajnym pomysłem na prezent. Każdy fan motoryzacji wie, że emocje jakie towarzyszą podczas jazdy autem terenowym są czymś wyjątkowym i niezapomnianym. Wybierając się do Kazimierza Dolnego, warto jest skorzystać z tej opcji, ponieważ dostarcza ona niezapomnianych chwil. Dodatkowym atutem tej oferty jest nocleg w ciekawym obiekcie, w którym można odpocząć i skorzystać z wielu usług SPA oddając się relaksowi po szalonej jeździe w okolicy. 

Pobyt w hotelu z romantyczną kolacją

Czy nie ma nic bardziej wartościowego niż wspólne chwile we dwoje? Wyjazd, który możecie zrealizować podczas krótkiego urlopu lub gdy macie ochotę na odreagowanie ciężkiego tygodnia to dobra propozycja dla każdej pary. Nocleg w hotelu i romantyczna kolacja w restauracji Bajgiel w Kazimierzu Dolnym to fajna opcja na świętowanie rocznicy lub gdy po prostu macie ochotę na wspólną romantyczną kolację. Jest to ciekawa propozycja na prezent dla pary nowożeńców lub gdy chcecie podarować intymne chwile w dwoje komuś bliskiemu.  

Optymistka, która twardo stąpa po ziemi. Czego nie dopowie, to dośpiewa. Miłośniczka książek, zespołu Queen i ostrych papryczek jalapeño.