Czy spełniasz swoje marzenia? Jeśli tak, to wspaniale! Jeśli nie, może to oznaczać, że odkładasz je na później. Nie pozwól, aby marzenia pozostały tylko w Twojej głowie jako wytwór wyobraźni i niedoścignione pragnienia. Ich realizacja często nie przychodzi łatwo, ponieważ marzenia nie spełniają się tak po prostu. Warto robić małe kroki, aby osiągnąć wielkie rzeczy. Dlatego należy określić marzenia jako cele i pozwolić by opuściły strefę nierealnych do zrobienia rzeczy. Nie trać czasu, działaj! Ten artykuł Ci w tym pomoże.

Stwórz mapę marzeń.

Ogromne znaczenie ma to, czy stworzysz ją w swojej głowie, czy na papierze lub cyfrowo na komputerze, bowiem wizualizacja ma wielką moc. Stworzenie mapy, która będzie zawierać spisane marzenia, będzie określać cele i plany, pozwoli usystematyzować założenia. Każdy z nas ma jakąś sferę życia, która wymaga dopracowania. Może to być sytuacja zawodowa, relacje osobiste czy właśnie brak postępu w spełnianiu marzeń. Dlatego dokładne określenie zamiarów może pomóc. 

Ostatnio modne stało się robienie tak zwanej bucket list, czyli listy rzeczy których chcemy w życiu doświadczyć. Często na takich listach widnieją cele podróżnicze, ale też atrakcje typu skok ze spadochronem, lot balonem czy pływanie z delfinami. 

Zastanów się czego Ty tak naprawdę pragniesz i co jest Twoim priorytetem. To bardzo ważne określić swoje plany i marzenia, które chcemy spełnić i dostosować to do swoich realiów. Niezależnie od tego, czy są to marzenia materialne czy też związane z przeżyciem czegoś niesamowitego, warto jest je zapisać. Słowo pisane ma wielką moc i może stać się Twoją siłą napędową do realizacji zamierzeń.

Bądź pozytywnie nastawiony.

Nawet najlepszą ideę może zabić negatywna postawa. Jeżeli określiłeś marzenia jako realne, a nie utopijne wymysły to jesteś w stanie je przerodzić w działanie. Jak powiedział Walt Disney “Jeśli potrafisz o czymś marzyć, to potrafisz także tego dokonać”. Te słowa są jak najbardziej aktualne. Wizualizuj swój cel, myśl o tym w jaki sposób go osiągniesz, jak się będziesz czuł realizując go i jak wielka będzie Twoja satysfakcja gdy odhaczysz marzenie jako spełnione. Rozmawiaj też o tym z bliskimi osobami z Twojego otoczenia. Te rozmowy sprawią, że nie wycofasz się tak łatwo, nawet gdy pierwszy zapał opadnie. Tym samym dajesz do zrozumienia innym i sobie, że myślisz poważnie o marzeniach. Przede wszystkim uwierz w siebie! Nie używaj wyrażenia “a co by było gdyby”. Jeżeli będą Cię nachodzić wątpliwości, od razu szukaj możliwości rozwiązania potencjalnego problemu. Pamiętaj, że już zrobiłeś pierwszy najważniejszy krok jakim jest stworzenie mapy planów/marzeń – już wiesz czego chcesz, a to połowa sukcesu. Teraz przejdź do kolejnych kroków, a dowiesz się jak realizować marzenia.

Zrób dobry research.

Określ jakie są Twoje priorytety i realnie zastanów się co jesteś w stanie sam osiągnąć, a do czego potrzebujesz pomocnej dłoni. Nikt nie powiedział, że marzenia należy spełniać w pojedynkę. Możesz poprosić o wsparcie bliską Ci osobę, a może nawet znaleźć towarzysza, który będzie współuczestniczył w drodze do ich realizacji. Jeśli rozejrzysz się dookoła, może okazać się, że jest wiele osób, które mają podobne cele do Twoich. Tacy ludzie – z pasją i samozaparciem zapewne chętnie udzielą Ci wskazówek i pomogą w kryzysowym momencie. Jeżeli marzysz o tym, aby przeżyć coś niebywałego, coś co dostarczy Ci wiele pozytywnych emocji, jak np. lot balonem, to poszukaj w internecie wykonawców, z którymi odbędziesz taki lot oraz wybierz idealne miejsce realizacji.

Z kolei jeśli Twoje marzenie ma wymiar materialny, np. budowa domu, to należy zacząć od oceny możliwości finansowych. Następnie możesz poszukać interesującego projektu i gruntu na którym wybudujesz dom.

Twoim celem jest zmiana pracy lub awans? Oceń swoje predyspozycje oraz weź pod uwagę konieczność podniesienia kwalifikacji. Na początku zawsze wszystko wydaje się trudne lub niemożliwe. Ważne abyś był przygotowany na wiele ewentualności i wiedział jak się zabrać za obrany cel.

Ustal plan jak spełnić swoje marzenia i działaj.

Metoda małych kroków jest bardzo istotna, gdyż nawet wielki cel czy najbardziej niedoścignione marzenie wyda się łatwiejsze jeśli jest podzielone na etapy. Pokonywanie krótkich odcinków na drodze do spełnienia marzeń nie powoduje niepokoju i sprawia, że każdy krok podejmiesz z optymizmem. Podziel swoje plany i marzenia na cele długodystansowe i krótkodystansowe oraz obierz ramy czasowe w których chciałbyś podejmować działanie w kierunku realizacji marzeń. Tym samym nie będą one znowu odroczone na bliżej nieokreśloną przyszłość. Ale też nie wywieraj na sobie presji, w końcu spełnianie marzeń to ma być wielka przyjemność. Pamiętaj, że kolejny osiągnięty etap przybliża Cię do celu, a ewentualne przeszkody też będą mniej kłopotliwe ( bo podzielone na etapy) i nie staną się przeszkodą w realizacji celu. Ponadto będziesz miał szansę wykształcić dobry nawyk poprzez sukcesywne podejmowanie działań. To akurat zaprocentuje w przyszłości i sprawi, że będzie Ci łatwiej realizować kolejne marzenia. 

Nie poddawaj się i ciesz z realizacji marzeń.

Nawet najlepszy plan okaże się nieprzydatny, jeśli nie będzie poparty działaniem. Dlatego nie poddawaj się oraz optymistycznie patrząc w przyszłość, osiągniesz cel. W chwilach zwątpienia przypomnij sobie o swoim marzeniu i jak chciałbyś się czuć kiedy już je spełnisz. Po to stworzyłeś swoją mapę marzeń / planów, aby móc na nią spojrzeć i uświadomić sobie jaką drogę już przeszedłeś. Dużym ułatwieniem będzie tutaj odhaczanie każdego zrealizowanego etapu, a na koniec świętowanie sukcesu, kiedy pokonasz całą drogę do spełnienia danego marzenia. To będzie motorem do podejmowania kolejnych wyzwań w realizacji marzeń. Doskonale wiadomo, że każdy cel wymaga czasu, ale czas i tak upłynie, a satysfakcja pozostanie. Sam się przekonasz, że jeśli spełnisz jedno marzenie i się nim nacieszysz, to będziesz pragnął podjąć kolejny wysiłek. Po to, aby znów poczuć się wspaniale przy odhaczaniu kolejnego zrealizowanego celu na mapie marzeń.