Wyobraź to sobie. Siedzisz na podłodze awionetki. Przed tobą jej otwarte drzwi. Za nimi bezkres przestworzy. Wystawiasz nogi poza krawędź samolotu, serce bije ci coraz szybciej, wręcz szaleje w piersi. W głowie toczysz wewnętrzną walkę – spojrzeć w dół czy nie? To zależy już tylko od ciebie… Czujesz dziki podmuch wiatru, owiewa ci twarz, rozrzuca włosy. To trwa zaledwie parę sekund, ale dla ciebie to jak wieczność. Słyszysz jak przez mgłę, że ktoś woła, abyś uśmiechnął się do kamery. Robisz to praktycznie automatycznie, po czym, zanim zdążysz zebrać myśli w głowie, po prostu wypadasz w otwartą przestrzeń… Niesamowite, prawda? To właśnie emocje towarzyszące skokowi ze spadochronem!

Ubiór podczas skoku ze spadochronem i inne przydatne informacje

prezent dla miłośniczki podniebnych przygód
Pierwszy skok ze spadochronem

Jak się ubrać na skok ze spadochronem?

Zastanawiasz się, jak przygotować się do skoku ze spadochronem? Podpowiadamy, że ubiór będzie jedną z najważniejszych kwestii, która często przyszłym skoczkom spędza sen z powiek. A tak naprawdę panuje tutaj zasada im prościej i wygodniej, tym lepiej. Po pierwsze, konieczne jest pozbycie się jakiejkolwiek biżuterii. Teoretycznie kolczyki w postaci małych wkrętów (ale absolutnie nie duże, wiszące kolczyki!) są dozwolone. Jednak wszelkie naszyjniki, pierścionki, zegarki czy bransoletki należy bezwzględnie zdjąć. Jest to spowodowane zasadami bezpieczeństwa. Prędkość, z jaką doświadcza się uczucia swobodnego spadku często przekracza 200 km/h. Pęd powietrza uniemożliwia nawet normalne oddychanie przez nos. Zatem można tylko wyobrazić sobie, co mogłoby się stać z biżuterią w takich warunkach.

Zapewne oglądając filmy z realizacji skoków spadochronowych zwróciłeś uwagę, że niektórzy uczestnicy mają na sobie specjalny kombinezon, a inni skaczą we własnych ubraniach. Czym jest to spowodowane? Najczęściej, jeśli regulamin danego klubu nie zakłada obowiązku noszenia kombinezonu, zależy to od temperatury panującej na zewnątrz. Jednak nie chodzi tutaj o temperaturę przy ziemi, a tą w przestworzach. Gdy temperatura powietrza na dole oscyluje w granicach 25 stopni, na wysokości 4000 metrów będzie to już zaledwie około 5 stopni! Stąd przed realizacją warto dopytać instruktorów, którzy już danego dnia skakali o odczucia temperaturowe “na górze”. Jeśli uznają, że tego potrzebujesz – dostaniesz kombinezon.

Wciąż pozostaje jednak pytanie, jak się ubrać na skok spadochronowy? Podpowiadamy – wygodnie! Warto postawić na swoje ulubione, najwygodniejsze jeansy, legginsy lub dres. Do tego klasyczny T-shirt na długi lub krótki rękaw, w zależności od temperatury powietrza i gotowe! Jedną z ważniejszych kwestii, na którą musisz zwrócić uwagę, jest obuwie. Najlepiej, żeby były to buty sportowe, wiązane – przed samą realizacją należy naprawdę ciasno je zawiązać. Z przyczyn oczywistych odpadają wszelkiego rodzaju klapki czy sandały, bo z pewnością odleciałyby w przestworza 🙂

Osoby z wadą wzroku noszące okulary mogą postawić na soczewki kontaktowe. Jeśli jednak z jakichś powodów nie możesz z nich skorzystać – zgłoś ten fakt instruktorowi. Dostaniesz specjalne gogle, które ochronią twoje okulary korekcyjne podczas skoku.

Jak przygotować się do skoku ze spadochronem – rzeczy oczywiste, a jednak niekoniecznie!

O czym jeszcze powinieneś pamiętać przed swoim pierwszym skokiem, oprócz odpowiedniego ubioru? Mamy dla ciebie kilka praktycznych wskazówek z pierwszej ręki. Co prawda są one dość oczywiste, ale z doświadczenia wiemy, że z emocji przed tak ekstremalnym wydarzeniem, o czymś można zwyczajnie nie pomyśleć.

  1. Minimalny wiek uprawniający do skoku ze spadochronem zależy od lokalizacji, jednak bardzo często zdarza się, że regulamin dopuszcza również osoby niepełnoletnie. Jeśli jesteś jedną z nich – koniecznie dowiedz się wcześniej, czy do realizacji potrzebna jest obecność twojego opiekuna prawnego, czy wystarczy samo oświadczenie na piśmie. Niestety, jeśli tego nie dopilnujesz, może wyniknąć sytuacja w której nie będziesz miał możliwości zrealizowania skoku. 
  2. Wiele osób zastanawia się, czy przed swoim pierwszym skokiem spadochronowym muszą się jakoś specjalnie przygotować pod względem kondycji fizycznej. Takiego obowiązku nie ma, ponieważ za wszystko (w tym lądowanie) odpowiada instruktor. Jeśli jednak twoja waga przekracza 100 kg, skok może być niemożliwy ze względów bezpieczeństwa. Uprząż używana przy skokach tandemowych daje 100% pewności tylko w tych określonych widełkach wagowych. Stąd w takiej sytuacji oczywiście gorąco zachęcamy do zadbania o swoje zdrowie i kondycję fizyczną, aby móc bezpiecznie zrealizować wymarzony skok ze spadochronem.
  3. Na dzień przed skokiem raczej postaraj się odpuścić sobie suto zakrapiane alkoholem imprezy czy zarywanie nocy. Dobre samopoczucie podczas realizacji skoku ze spadochronem jest niezwykle ważne. Zatem zrelaksuj się i przede wszystkim wyśpij przez noc poprzedzająca tak ekstremalne wydarzenie w twoim życiu!
  4. Jeśli masz długie włosy to koniecznie zwiąż je przed realizacją. Nie dość, że z rozpuszczonymi będzie ci niewygodnie, a splątane po takim pędzie powietrza włosy będą wręcz nie do rozczesania, to jeszcze możesz przeszkadzać nimi instruktorowi. 
  5. Wiele osób zastanawia się, czy mają jeść przed skokiem. W końcu tak ekstremalne emocje mogą wywołać niezłą imprezę w żołądku! Na pewno należy wystrzec się spożywania ciężkich posiłków tuż przed samą realizacją. Ale złym pomysłem jest także przyjście na swój pierwszy skok spadochronowy na czczo – z emocji łatwo można wtedy zasłabnąć i skok zwyczajnie się nie odbędzie. Z doświadczenia polecamy zjeść lekki i średni wielkościowo posiłek na 1-2 godziny przed samą realizacją. 
  6. Ostatnia rada na liście tych oczywistych to – nie spóźnij się! Jeśli masz możliwość, postaraj się być nawet do 30 minut przed czasem. Jeśli pojawisz się po wyznaczonej przez instruktora godzinie, możesz albo przesunąć się w kolejce i czekać zdecydowanie dłużej, albo realizacja może być już tego dnia całkiem niemożliwa. Już nie wspominając o tym, że spóźniony będziesz bardziej zestresowany! A po co ci dodatkowe nerwy? Sama wizja rychłego wyskoku z samolotu na wysokości 4 kilometrów już wystarczająco pobudza układ nerwowy 🙂

Skok ze spadochronem – z czym to się je?

Skok ze spadochronem to jedno z najbardziej ekstremalnych przeżyć, jakie można zafundować fanowi naprawdę mocnej adrenaliny. Co prawda realizacja tej atrakcji zaczyna się z pozoru dość spokojnie, bo od 10-minutowego lotu awionetką. Na jej pokładzie uczestnicy wznoszą się na odpowiednią wysokość, podziwiając niesamowite krajobrazy i wyciszając się przed częścią właściwą. Szybsze bicie serca i krew buzująca w żyłach rozpoczyna się przy skoku w przestworza! I tego właśnie momentu wiele osób się obawia. Jak zachowa się mój organizm? Czy mam jeść przed skokiem? Czy nie będzie mi zimno? Co zrobić z rękami? Jak się ubrać? Te i wiele innych pytań pojawiają się w głowach osób, którym marzy się ich pierwszy skok z samolotu. A brak odpowiedzi na takie pytania często paraliżuje ludzi bardziej, niż sam strach. Ciekawe, prawda?

Aczkolwiek wiadomo, że zawsze najbardziej boimy się tego, co nam nieznane. Stąd dobrze przygotowana w wiedzę teoretyczną co do skoku spadochronowego osoba będzie też o niebo odważniejsza! Co za tym idzie, będzie mogła się maksymalnie cieszyć tym wydarzeniem, bez większego stresu i obaw.

Jeśli zatem choć raz przez myśl przemknęło ci marzenie o zrealizowaniu skoku spadochronowego, ale nie masz zielonego pojęcia, jak to wygląda – zapraszamy do lektury. Podpowiadamy, jak się przygotować oraz ubrać na twoją pierwszą, podniebną, niesamowicie ekstremalną przygodę!

Skok ze spadochronem

Skok ze spadochronem – jak się przygotować do szkolenia spadochronowego

Aby odbyć skok ze spadochronem mamy na dobrą sprawę dwie możliwe drogi – szkolenie spadochronowe albo skok tandemowy. Szkolenie pozwalające na samodzielny skok to już większa sprawa. Trzeba przede wszystkim przejść szereg badań lekarskich, które wyeliminują ewentualne przeciwwskazania do wykonywania tak ekstremalnego sportu. Na późniejszym etapie rozpoczyna się wielogodzinne szkolenie teoretyczne, podczas których poznaje się szczegółowo zasady bezpieczeństwa obowiązujące w powietrzu. Gdy przychodzi czas na szkolenie praktyczne, uczeń musi odbyć kilka, czasem nawet kilkanaście skoków w asyście bardziej doświadczonych skoczków. Uczy się wtedy poprawnej pozycji w powietrzu, którą instruktorzy korygują. I dopiero wtedy nastaje ten uroczysty moment, podczas którego uczeń odbywa skok samodzielny. Jak widać, szkolenie spadochronowe to długa i dość angażująca droga. Jednak jeśli załapiesz bakcyla na skoki spadochronowe, to właśnie w takie szkolenie powinieneś uderzać!

Samodzielny skok ze spadochronem

Skok ze spadochronem – jak się przygotować do skoku w tandemie

Jak przygotować się do twojego pierwszego skoku ze spadochronem? Laikom w temacie skoków zdecydowanie polecamy tandem. W szczególności, jeśli to twój pierwszy skok spadochronowy! Jego realizacja odbywa się w asyście profesjonalnego skoczka sekcji spadochronowej, który ma za sobą zarówno szereg szkoleń, jak i setki odbytych skoków na koncie. Uczestnik nie musi przechodzić żadnych badań ani uczestniczyć w wielogodzinnych wykładach teoretycznych. Skok odbywa się po podpisaniu stosownego oświadczenia oraz po krótkim instruktażu, zazwyczaj około półgodzinnym. W jego trakcie instruktor udzieli informacji, jak zachowywać się w powietrzu – zaprezentuje pozycję, w której wypada się z samolotu, poinstruuje, co później zrobić z rękami, w jaki sposób oddychać, co robić podczas lądowania, a także indywidualnie pod wagę i wzrost uczestnika dobierze uprząż bezpieczeństwa.

Co potem? Wsiadamy na pokład samolotu! Raczej nie zdarzy się sytuacja, że będziesz leciał ze swoim instruktorem sam. Zazwyczaj na tą samą godzinę umawia się kilka skoków tandemowych, a na pokładzie znajduje się maksymalna dozwolona liczba osób. Oczywiście każdy uczestnik wraz z instruktorem wyskakują po kolei, pojedynczo. 

Jeśli chciałbyś uwiecznić swoje emocje podczas skoku na filmie bądź zdjęciach – nie ma problemu! W każdym aeroklubie masz możliwość wykupienia opcji filmowania z ręki instruktora lub film nagrany przez oddzielnego skoczka, lecącego tuż obok ciebie. Taki film to niesamowita pamiątka na całe życie. A w dodatku będzie co pokazywać znajomym i rodzinie!

Infografika - skok ze spadochronem

Pierwszy skok ze spadochronem

Mamy nadzieję, że dzięki tym wszystkim praktycznym wskazówkom będziesz już doskonale wiedział, jak przygotować się do skoku ze spadochronem. Uwierz, że jest to doświadczenie, którego nie da się zapomnieć. Przygotuj się odpowiednio i ciesz się maksymalnie każdą jego sekundą! Więcej informacji na temat znajdziesz w artykule:

Pierwszy skok ze spadochronem. Wszystko, co musisz wiedzieć, zanim wyskoczysz z samolotu

Zobacz jak kształtują się ceny skoków:

Ile kosztuje skok ze spadochronem