Od dziecka śniłeś o spróbowaniu swoich sił w strzelaniu prawdziwą bronią palną i w końcu chcesz spełnić swoje małe marzenie? A może voucher na strzelnicę dostałeś w prezencie od bliskiej ci osoby, czym totalnie cię zaskoczyła? Ciekawi cię, jak przygotować się do wyjścia na strzelnicę, jak ono wygląda i co zabrać ze sobą? Jeżeli przynajmniej na jedno pytanie odpowiedziałeś twierdząco, ten artykuł jest właśnie dla ciebie! Dowiesz się z niego o czym należy pamiętać przed wyjściem na strzelnicę, a także jakie zasady będą cię obowiązywały podczas strzelania.

Jak ubrać się na strzelnicę?

Jednym z pierwszych pytań, które zada sobie osoba obdarowana voucherem na strzelanie, będzie to, jaki strój na strzelnicę wybrać. Jest to niezwykle ważna kwestia, ponieważ podczas realizacji takiej atrakcji musisz być niezwykle skupiony na tym, co robisz. Nie może cię rozpraszać zbyt ciasna koszula czy nowe, jeszcze nie sprawdzone buty. Także najważniejszym kryterium podczas wyboru ubioru na strzelnicę powinna być przede wszystkim wygoda. Strój nie może krępować twoich ruchów.

Jeżeli wybierasz się na krytą strzelnicę, dobrym wyborem będą wygodne spodnie, bluza lub bluzka z długim rękawem oraz obuwie zakrywające stopy, koniecznie na płaskiej podeszwie. Przy strzelnicy odkrytej należy wziąć pod uwagę panujące na zewnątrz warunki atmosferyczne. W zimie warto ubrać się “na cebulkę”, by po części instruktażowej, przechodząc do właściwego strzelania móc zdjąć z siebie jedną, wierzchnią warstwę ubrania. Warto zabrać ze sobą również rękawiczki. Natomiast w lato bardzo ważnym aspektem są zabudowane buty oraz bluzka bez jakiegokolwiek dekoltu. Chodzi tutaj tylko i wyłącznie o bezpieczeństwo! Odpryskujące podczas strzelania gorące łuski mogą spowodować dotkliwe poparzenia, jeśli dostaną się między skórę, a ubranie. Stąd wszelkie topy na ramiączkach lepiej pozostawić w domu i postawić na klasyczny T-shirt pod szyję. 

Czy na strzelnicy trzeba mieć pozwolenie na broń?

Po otrzymaniu vouchera na strzelnicę złapałeś się za głowę, bo przecież jak masz z niego skorzystać, skoro nie masz pozwolenia na broń palną? Spokojnie! Podczas rekreacyjnych wypadów na strzelnicę absolutnie nie musisz go posiadać. Jeżeli jednak interesuje cię, jak uzyskać pozwolenie na broń, zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem na ten temat, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości.

Zastanawiając się nad tym, jak przygotować się do wyjścia na strzelnicę, nie można zapomnieć o dokumencie, którego wymagać będzie od ciebie obsługa przed wejściem. A jest to dowód osobisty. Musi go ze sobą mieć każda osoba nieposiadająca pozwolenia na broń palną. Przed przystąpieniem do strzelania będziesz musiał wpisać się do specjalnej księgi, gdzie obowiązkową rubryką będzie numer dokumentu tożsamości.

Co w przypadku nieletnich? Czy trzeba być pełnoletnim, aby móc strzelać?

W przypadku osób, które nie ukończyły jeszcze 18 roku życia, wszystko zależy od regulaminu konkretnej strzelnicy. Coraz więcej obiektów jednak decyduje się na dopuszczenie do tej atrakcji również nieletnich. Oczywiście warunkiem koniecznym jest zgoda opiekuna w formie pisemnej lub jego obecność podczas realizacji. Na naszej stronie Prezentmarzen.com znajdziesz wszelkie informacje na temat wymaganego wieku i ewentualnych zgód na każdej ze strzelnic, z którą współpracujemy. 

Jakie ochronniki słuchu na strzelnicę?

Niesamowicie ważną kwestią jest ochrona słuchu podczas wizyty na strzelnicy. Jeżeli posiadasz voucher na strzelanie Prezentmarzeń, nie musisz się o tą kwestię martwić. W każdym naszym pakiecie dla uczestnika zapewnione są ochronne nauszniki bądź jednorazowe stopery do uszu. Jeżeli jednak planujesz uczęszczać na strzelnicę regularnie, warto zainwestować we własny sprzęt do ochrony słuchu.

Zatem jakie ochronniki słuchu wybrać na strzelnicę? Najtańszą opcją będą wspomniane wyżej jednorazowe stopery do uszu. Ich koszt waha się w granicach 2 złotych, jednak jest to wyjście niezbyt praktyczne. Podczas realizacji kłopotliwe może być ciągłe wkładania i wyciąganie ich z uszu. Stąd zdecydowanie bardziej opłaca się zainteresować we własne nauszniki. Nie muszą być one specjalnie przystosowane do sportów strzeleckich, spokojnie wystarczą słuchawki używane przez budowlańców, które dostać można w każdym większym sklepie budowlanym.

Jeżeli jednak planujesz na poważnie zająć się strzelaniem z broni palnej, to idealną opcją będą specjalne, tak zwane “aktywne” słuchawki posiadające mikrofon na zewnątrz, oraz głośniki wewnątrz. Ich zadaniem jest wytłumianie bardzo głośnych dźwięków, takich jak wystrzały, przy czym przepuszczają dźwięki o umiarkowanej głośności. Dzięki temu bez zdejmowania ich możemy swobodnie słuchać komend prowadzącego zajęcia na strzelnicy. Jest to zdecydowanie najbardziej komfortowa opcja, nad którą warto pomyśleć jeżeli mamy zamiar związać się ze strzelnicą na dłużej.

Jakie okulary do strzelania wybrać?

Bardzo często podczas pierwszej wizyty na strzelnicy uczestnicy zapominają o ochronie wzroku. Jest to bardzo duży błąd! Odskakujące gorące łuski mogą trafić prosto w oko, co może skończyć się tragedią. Ponadto strzelając do metalowych elementów istnieje ryzyko rykoszetu. Osoba, która zamierza przygotować się do wyjścia na strzelnicę nie może zapomnieć zatem o ochronie tak delikatnej części naszego ciała, jaką są oczy. Jakie okulary do strzelania zatem wybrać? Oferta tego typu produktów na rynku jest bardzo szeroka i nawet osoba nie dysponująca dużym budżetem znajdzie coś dla siebie. Ceny zaczynają się już od około 50 złotych. Jeśli zdecydujesz się na voucher z naszej strony, w każdym pakiecie będziesz miał zapewnione ochronne gogle i nie należy się o ich brak w takim wypadku martwić.

Strzelnica, a psychika

Osoba, która zastanawia się nad tym jak przygotować się do wyjścia na strzelnicę musi pamiętać o bardzo ważnej kwestii – na zajęcia idziemy zawsze wyspani, zdrowi i z dobrym humorem. Jeżeli czujesz się przemęczony, mało spałeś, rozkłada cię przeziębienie lub zwyczajnie czujesz, że masz zły dzień – lepiej zostań w domu i odpocznij. Wizytę na strzelnicy zawsze możesz przełożyć na inny termin. Podczas strzelania najważniejsze jest bezpieczeństwo wszystkich osób przebywających na obiekcie, zarówno organizatorów jak i uczestników. Swoją chwilową niedyspozycyjnością można niestety doprowadzić do sytuacji niebezpiecznych. 
Nie powinien również dziwić fakt, że na strzelnicę należy przyjść absolutnie trzeźwym. Zakazany jest udział w atrakcji pod wpływem alkoholu czy jakichkolwiek innych środków odurzających.

Ile kosztuje godzina na strzelnicy?

Koszt godzinnej rozrywki na strzelnicy będzie z pewnością różny w zależności od lokalizacji. Strzelnica strzelnicy nierówna, więc cena w Warszawie lub mieście wojewódzkim zapewne będzie wyższa niż w mniejszej mieścinie. Na stronie Prezentmarzeń przygotowaliśmy kilka pakietów, różniących się ilością wystrzałów, rodzajem broni, ceną i lokalizacją. Jesteśmy pewni, że z tak szerokiego wachlarzu możliwości znajdziesz coś idealnie dopasowanego do swoich potrzeb! Dla osób, które nie są pewne czy strzelectwo to odpowiedni sport dla nich przygotowaliśmy podstawowy pakiet strzelania, którego ceny zaczynają się już od 88 złotych. Miłośnikom militariów, którzy pasjonują się tym tematem od dłuższego czasu i raczej wiedzą, jakiej broni chcą spróbować proponujemy kałasznikow, rewolwer czy pistolet Five Seven. Dla osób spragnionych ekstremalnych wrażeń mamy natomiast równie ekstremalne strzelanie! Jest to pakiet zdecydowanie najbogatszy, pozwalający na zapoznanie się z różnymi rodzajami broni i dostarczający ogromną dawkę emocji. A ceny zaczynają się już od zaledwie 200 złotych!

Zasady panujące podczas przebywania na strzelnicy

Przed przystąpieniem do atrakcji obowiązkowym elementem, przez który trzeba przejść, jest krótkie szkolenie teoretyczne. Poznasz na nim podstawowe postawy strzeleckie oraz wstępnie zapoznasz się z obsługą pistoletu.
Podczas treningu z bronią palną trzeba być niesamowicie ostrożnym oraz przede wszystkim zawsze należy słuchać komend i zaleceń instruktora prowadzącego zajęcia. Oddajemy strzał zawsze tylko i wyłącznie na wyraźną zgodę osoby, która jest do tego upoważniona. 
Przed rozpoczęciem strzelania zawsze upewnij się, że masz poprawnie założone słuchawki ochronne i okulary. Ich poprawianie w trakcie trzymania broni w ręku jest absolutnie zabronione

Wizyta na strzelnicy była zbyt krótka?

Właśnie wykorzystałeś swój voucher na strzelnicy, adrenalina w tobie buzuje, nie masz dość, a wręcz przeciwnie, chcesz więcej? Żaden problem! Praktycznie każda strzelnica, z którą współpracujemy, daje możliwość dokupienia dodatkowego pakietu amunicji na miejscu. Ceny są różne, w zależności od wybranej strzelnicy, jej lokalizacji oraz wybranego rodzaju naboi. Standardem jednak jest przedział od 2 do 5 złotych za sztukę. 
Jeżeli twój voucher obejmował jeden rodzaj broni, a jesteś ciekawy innych modeli, również nie powinno być z tym żadnego problemu. Strzelnice zazwyczaj posiadają bardzo bogatą ofertę, od broni krótkiej, długiej, poprzez bojową, maszynową czy nawet myśliwską. Bez problemu będziesz mógł wypróbować swoich sił w strzelaniu nie tylko jednym modelem. A zapewniamy, że jeśli na treningi postanowisz chodzić regularnie, z pewnością zasmakujesz każdego rodzaju dostępnej broni.