Jak przygotować narty do sezonu

zjazd narciarski

Choć za oknem tego nie widać zima zbliża się wielkimi krokami. Już niedługo zaczniemy myśleć, a niektórzy już rozpoczęli swój sezon narciarski. Dowiedz się jak przed pierwszą wizytą na stoku przygotować swój sprzęt narciarski, aby czerpać jak najwięcej przyjemności z jazdy oraz, żeby móc w pełni zaufać bezpiecznemu przecież, nowoczesnemu wyposażeniu.

Wiązania

narty-2011-12-blizzard-xcs-iq-wiazania-iq-lt10Wiązania to element, który łączy naszą nogę z nartą. Dba również o to, aby podczas upadku narta swobodnie wypięła się, a przez to nie przyprawiła użytkownika o kłopoty związane z kontuzją nogi. Wiązanie, które ma już kilka lat może działać niesprawnie, a upadek może skończyć się tragicznie. Warto również sprawdzić ustawienie siły wiązań. Powinna być ona dostosowana do wagi, wzrostu, długości buta narciarskiego i zaawansowania użytkownika nart. Dzięki tym danym możesz obliczyć siłę wypięcia się narty z wiązania. Ustawia się ją najczęściej poprzez zmianę położenia śruby umiejscowionej w przedniej i tylnej części zapięcia. Kalkulator siły wypięcia znajdziesz tutaj.

Krawędzie

przygotowywanie_nart_do_sezonuSezon jazdy na nartach może doprowadzi do stępienia krawędzi ślizgu, które powinny być ostre. Dzięki temu im trudniejsze są warunki, tym łatwiej przyjdzie nam sobie z nimi poradzić. Niemniej istotna jest również ich równa struktura. Powinny być ona równa od początku do końca narty zarówno od spodu jak i od jej boku. Mamy wtedy pewność, że narta pozostanie dłużej ostra, a manewrowanie nią będzie łatwiejsze. Przy nowoczesnej jeździe carvingowej ostra krawędzie niezbędne są do pochylenia się w stronę wewnętrzną do skrętu. Wtedy z pewnością zauważymy różnica w przygotowaniu sprzętu do sezonu.

Smarowanie

rozsmarowanie-smaruBłędnie nazywane woskowaniem znane jest niemal każdemu, nawet początkującemu narciarzowi. Odpowiednie zabezpieczenie parafiną ślizgów nart pozwala na optymalny poślizg na stoku, dba o jak najdłuższe życie nart, a także zapewnia ochronę ślizgów przed wysuszeniem. Struktura ślizgu to nic innego jak mikroskopijne rurki, które wypełnione są smarem. W zależności od ich użytkowania struktura pozostaje otwarta i przyjmuje smar, a przez to lepiej zachowuje się podczas jazdy, albo zostaje zamknięta, przez co zyskujemy powierzchnię, do której przykleja się śnieg i ma duże tarcie. Odpowiednie użytkowanie nart możemy ocenić po białym nalocie na ślizgu – jego występowanie świadczy o zaniedbaniu tego elementu. Podczas jeżdżenia smarowanie na gorąco warto powtarzać co kilka dni. Rozpuszczoną parafinę wprowadza się w głąb narty za pomocą specjalnego żelazka. Można to robić samemu, jednak jeśli nie mamy w tym wprawy warto oddać nartę w ręce specjalisty.

Przewożenie nart

6179-bagaznik-dachowy-box-310-lTen element często pomijany jest równie ważny jak samo smarowanie. Co nam przyjdzie z tego, że przed sezonem przygotujemy idealne nasze “sztachety” (tak potocznie mówią o nartach deskarze, narciarze z kolei nazywają deski “parapetami”) skoro przewieziemy je przez pół Polski lub Europy narażone na sól i trudne warunki atmosferyczne. Dlatego warto zaopatrzyć się w relingi dachowe i przyczepiony do nich bagażnik dachowy. Złączając narty razem ski-rzepami i przyczepiając je do boxa mamy pewność, że nie będą poruszać się w nim podczas gwałtownych manewrów kierownicą.

Polecane prezenty marzeń:

Skitour dla dwojga

Nauka jazdy na nartach


149zł

sprawdź

Skitour

Skitour


399zł

sprawdź

lekcja snowboardu

Lekcja snowboardu


od 80zł

sprawdź

Marcin
Fotografia, sport i podróże to tylko kilka jego pasji. Artykuły spod jego palców to dopracowane twory, które wnoszą wiele nowych informacji. Wydaje się, że magister od fikołków i masażysta nie jest w stanie stworzyć dobrego tekstu. Może i prawda... Sami oceńcie. Gwiazdy mówią, że jest on błyskotliwy, ale to tylko gwiazdy, wbrew pozorom one nie są wysokich lotów intelektualnych :)

3 thoughts on “Jak przygotować narty do sezonu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.