Kawa to jeden z najważniejszych napojów w ciągu dnia i dobre źródło kofeiny. Sporządzana jest z palonych ziaren kakaowca. Towarzyszy nam rano, podczas przerw w pracy czy spotkań towarzyskich. Zawarta w niej kofeina pobudza, a przez to sprawia, że jesteśmy bardziej efektywni. Kawa przywędrowała do Europy ok. XVI wieku aż z Etiopii. W obecnych czasach mało kto wyobraża sobie dzień bez tego napoju. Zastanawiasz się, jak zrobić dobrą kawę? Szukasz wskazówek jak parzyć kawę w domu? Nie wiesz jak długo parzyć kawę i jak zrobić dobrą kawę mrożoną? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedzi w dalszej części artykułu.

Ziarna kawy - jak parzyć
Ziarna kawowca

Jak parzyć kawę?

To jak prawidłowo parzyć kawę zależy od tego, jaki efekt chcesz uzyskać. Wpływ na smak i konsystencję napoju ma wiele czynników takich jak: rodzaj i stopień wypalenia kawy, grubość zmielenia ziaren, czas parzenia i temperatura wody.

Najbardziej znane typy kawy to:

 • Espresso – mały, mocny napar, który podaje się ze szklanką wody do oczyszczenia kubków smakowych,
 • Americano – popularna czarna kawa, czyli espresso rozcieńczone gorącą wodą. Cechuje ją mniejsza intensywność,
 • Cappuccino – espresso z dużą ilości piany mlecznej i małą ilością płynnego mleka,
 • Latte – espresso z większą ilością mleka i małą ilością piany mlecznej na wierzchu. Składniki tworzą dwie wyraźne warstwy (mleko z kawą i pianka mleczna),
 • Macchiato – espresso z małą ilością pianki mlecznej,
 • Latte macchiato – od zwykłego latte odróżniają ją trzy warstwy (spienione mleko, kawa i pianka mleczna). Najczęściej podawana w przezroczystych wysokich szklankach.
Latte macchiato - jak parzyć
Latte macchiato

Rodzaje kawy

Najbardziej popularnym na świecie rodzajem kawy jest arabika. Największym jej producentem jest Brazylia. Smak kawy może różnić się w zależności od regionu, z którego pochodzi oraz gleby, w której jest uprawiana. Arabika może mieć smak czekolady, orzechów, karmelu lub bardziej owocowy i kwaskowaty. Kolejnym popularnym rodzajem kawy jest robusta. Cechuje ją mocniejszy, gorzki smak, a przy tym posmak zbóż i orzeszków ziemnych. Większość upraw robusty znajduje się w Wietnamie, Indonezji i Afryce. Uprawa jest bardziej odporna na warunki pogodowe, a przy tym mniej wymagająca niż arabika. Dodatkowo ma większą zawartość kofeiny. Ten rodzaj kawy świetnie się nadaje do białych kaw, gdzie mleko mogłoby zabić smak mało wyrazistych ziaren.

Stopień wypalenia

Kolejnym czynnikiem, który ma wpływ na smak kawy jest jej stopień wypalenia. Rozróżnia się 3 stopnie wypalenia ziaren: jasny, średni i ciemny. 

 • Jasne mają kwaskowaty smak. Najlepiej nadają się do parzenia metodą french press i drip.
 • Średni stopień cechuje się bardziej wyrazistym smakiem. Najlepiej sprawdza się przy parzeniu kawy w kawiarce.
 • Ciemne ziarna mają najbardziej wyrazisty smak. są idealne do parzenia w ekspresie ciśnieniowym lub kolbowym.

Grubość zmielenia 

Na smak i aromat kawy ma wpływ także grubość zmielenia ziaren. Najlepiej, jeśli przygotowujemy kawę ze świeżo zmielonych ziaren. Im krótszy czas parzenia, tym drobniej zmielone powinny być ziarna. W zależności od sposobu parzenia kawy możesz kupić specjalny młynek lub mielić kawę w ekspresie (jeśli posiada taką funkcję).

Temperatura wody

Ważnym czynnikiem wpływającym na smak kawy jest temperatura wody. Im zimniejsza, tym mniej aromatu uchodzi z ziaren, a napój jest mdły i gorzki.Najlepszą kawę zaparzymy przy użyciu wody o temperaturze ok. 88-94 stopni Celsjusza.

Czas parzenia

Kluczowy wpływ na smak kawy ma czas jej parzenia. Im dłużej ziarna mają kontakt z wodą tym więcej składników w niej zawartych się rozpuszcza. W pierwszej kolejności wydobywają się kwasy i tłuszcze, później cukry, a na koniec gorzkie składniki. Zbyt krótki czas parzenia może spowodować, że kawa będzie kwaśna, a nawet słona. Zbyt długi czas parzenia sprawi, że będzie gorzka i cierpka. 

Jak długo parzyć kawę?

Optymalny czas parzenia kawy zależy od stopnia zmielenia oraz metody parzenia. Zastanawiasz się jak parzyć kawę ziarnistą? Im drobniej zmielone są ziarna, tym krócej należy parzyć kawę. Najlepszym sposobem na to, jak parzyć kawę mieloną, aby miała idealny smak, to metoda prób i błędów. Dzięki temu dopasujemy czas parzenia do naszych preferencji smakowych. 

Parzenie kawy w ekspresie
Parzenie kawy w ekspresie

Jak zrobić dobrą kawę w domu?

Z biegiem czasu dobra kawa przygotowywana w domu staje się coraz bardziej popularna. Ekspres, aeropress, french press to urządzenia umożliwiające przygotowanie idealnej kawy w domu. Jeśli jednak nie posiadasz żadnego z nich, to nic straconego. Smaczną kawę możesz przygotować także bez specjalistycznego sprzętu. Jak parzyć kawę w zaparzaczu? Jak zrobić dobrą kawę z mlekiem? A przede wszystkim jak zrobić dobrą kawę w domu? Jak parzyć kawę w kawiarce krok po kroku? Na te i inne pytania odpowiedzi znajdziesz w dalszej części tekstu.

Jak zrobić dobrą kawę z ekspresu?

Chcesz poczuć się w domu jak w kawiarni? Masz już ekspres i zastanawiasz się, jak parzyć dobrą kawę z ekspresu? Nic trudnego. Sposób parzenia zależy od rodzaju sprzętu, jaki posiadasz. 

 1. Ekspres kolbowy

To rodzaj ekspresu ciśnieniowego. Nie wiesz jak parzyć kawę w ekspresie kolbowym? Dodatkowo będziesz potrzebować młynka do mielenia ziaren. Przygotowywanie kawy za pomocą ekspresu to bardzo prosty proces. Smak kawy możesz zmieniać w zależności od stopnia zmielenia ziaren. Samo parzenie polega na umieszczeniu kawy w kolbie i zamontowaniu jej w ekspresie. Następnie woda przepływa pod ciśnieniem przez kawę i filtr i napar gotowy. Ekspres kolbowy świetnie nadaje się do parzenia espresso

 1. Ekspres przelewowy

Zgodnie z nazwą, parzenie kawy w tym ekspresie polega na przelewaniu wody przez zmieloną kawę. Potrzebny do tego będzie filtr. Jak zaparzyć kawę przez filtr? To również bardzo proste. Wystarczy wsypać kawę do pojemnika z filtrem, a do zbiornika wlać zimną wodę. Ekspres podgrzeje wodę i przeleje ją przez kawę. Metoda przelewowa to świetny sposób na przygotowanie czarnej kawy.

Jak zrobić dobrą kawę w domu bez ekspresu?

Jeśli nie posiadasz ekspresu, to nic straconego. Bez niego również możesz cieszyć się pyszną i aromatyczną kawą. Poniżej kilka sposobów jak zrobić dobrą kawę w domu bez ekspresu oraz jak poprawnie parzyć kawę z pomocą kilku urządzeń, które to ułatwią.

Parzenie kawy we french press
Coffee in french press on dark background. Copy space. Food background
 • French press, czyli jak parzyć kawę w zaparzaczu. To bardzo proste szklane urządzenie składające się z tłoka, który mocno przylega do ścianek, dzięki temu w łatwy sposób pozbędziemy się fusów. Jak parzyć kawę we french press? Najlepszą proporcją na początek jest 60g kawy na 1 litr wody. Ziarna powinny być grubo zmielone, tak aby tłok mógł je odcedzić z napoju. Po wsypaniu zmielonej kawy należy zalać ją niewielką ilością wody tak, aby przykryć zmielone ziarna. Po odczekaniu około 30s należy dolać resztę wody i kilka razy przemieszać.Potem nałożyć przykrywkę i odstawić napar na 3-4 minuty. Po tym czasie przycisnąć powoli tłok do dna i kawa gotowa. 
 • AeroPress, czyli jak zrobić dobrą kawę bez expresu. To urządzenie łączy w sobie działanie french press i ekspresu. Jak parzyć kawę w AeroPress? Najpierw umieść filtr na sitku i przelej aeropress gorącą wodą. Wylej wodę, a do aeropressu wsyp drobno zmieloną kawę. Zalej ziarna filtrowaną wodą o temperaturze ok. 90 stopni Celsjusza. Po ok. 30 sekundach dolej resztę wody i odstaw na 1-2 minuty. Na cylinder załóż tłok i powoli przeciskaj kawę do dzbanka lub kubka. Jeśli usłyszysz charakterystyczne syknięcie, to znaczy, że czynność jest skończona i możesz delektować się kawą.
 • Drip – to prosta metoda parzenia kawy, która świetnie sprawdzi się zarówno w domu, jak i w podróży. Najlepiej wybrać jasno palone ziarna i eksperymentować z czasem parzenia i grubością zmielenia, aż do uzyskania naparu idealnego dla naszych preferencji. Jak parzyć kawę w dripie? Do parzenia należy użyć 6g kawy na 100 ml wody. Średnio zmielone ziarna należy zalać wodą o temperaturze ok. 92 stopnie. Woda będzie płynęła cienkim strumieniem przez ziarna aż do całkowitego przelania.
 • Kawa po turecku, czyli jak parzyć kawę sypaną. To rodzaj gęstego, czarnego i intensywnego napoju. W 2013 roku ten rodzaj kawy został wpisany na niematerialną listę skarbów UNESCO. Zastanawiasz się jak parzyć kawę po turecku? Najpierw do tygielka wsypuje się kawę, wlewa zimną wodę i opcjonalnie dodaje się cukier oraz przyprawy (cynamon lub kardamon). Postaw tygielek na małym ogniu i wymieszaj zawartość. Po zagotowaniu nie należy mieszać naparu, dzięki temu kawa będzie jeszcze bardziej aromatyczna. Podgrzewanie należy zakończyć po pojawieniu się pianki na powierzchni. Następnie tygielek z kawą odstawiamy do wystygnięcia, po czym podgrzewamy napar tak samo jeszcze dwa razy. Po ostatnim podgrzaniu najlepiej odczekać kilka minut, aby fusy opadły na dno przed nalaniem kawy do filiżanek.
 • Kawa wietnamska jak parzyć? Czyli jak zrobić dobrą kawę mrożoną. Do tej metody parzenia wykorzystywany jest Phin. Ten wietnamski zaparzacz zakłada się na brzegi filiżanki lub szklanki z mlekiem skondensowanym i lodem. Dodatkowo możesz także dodać do mleka cukier lub syrop smakowy. Następnie do zaparzacza wsypuje się zmieloną kawę i ugniata za pomocą łyżeczki. Kawę zalewa się małą ilością gorącej wody i odstawia na ok. 30s. Po tym czasie dolewa się resztą wody i zamyka zaparzacz. Napar powoli będzie przepływał do szklanki. Po ok. 5 minutach zdejmij zaparzacz, wymieszaj kawę i gotowe.

Jak parzyć kawę w kawiarce?

Zastanawiasz się jak zrobić dobrą kawę w kawiarce? Najpierw rozkręć kawiarkę i do dolnej części wlej przefiltrowaną wodę. Przy wylocie włóż metalowy koszyczek i wsyp do niego kawę. Skręć kawiarkę i postaw na ogniu. Jak długo parzyć kawę w kawiarce? Do momentu aż zacznie bulgotać. Wtedy ściągnij kawiarkę z ognia i kawa gotowa.

Jeśli dotrwałeś do końca tego artykułu, to wiesz już jak prawidłowo zaparzyć kawę w ekspresie oraz jak zrobić dobrą kawę bez ekspresu w domowych warunkach. Napar z ziaren kawowca towarzyszy nam od lat, a niektórzy nie wyobrażają sobie rozpoczęcia dnia bez niego. Dlatego tak ważna jest wiedza, jak poprawnie parzyć kawę z użycie ekspresu i jak parzyć kawę w french press, aby była aromatyczna i smaczna. Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej i w praktyce uczyć się, jak najlepiej parzyć kawę, to świetnym rozwiązaniem są kursy baristyczne. Podczas tej realizacji poznasz tajniki parzenia kawy mielonej od najlepszych baristów.

Ciekawa świata pasjonatka wizażu i charakteryzacji.