Nurkowanie jest obecnie coraz ciekawszym sportem, na który decydują się kolejne osoby. Zgodnie z definicją, jest to przebywanie pod wodą, z wykorzystaniem sprzętu lub bez, w celach rekreacyjnych, sportowych, naukowych czy ratowniczych. Nurkowanie przy zatrzymanym oddechu zalicza się do sportów ekstremalnych, ponieważ przy braku odpowiedniego wyćwiczenia i doświadczenia może stanowić zagrożenie. Szczególnie ciekawym miejscem dla doświadczonych nurków może być nasz rodzimy Bałtyk, który poza zachwycającą fauną i florą skrywa na dnie niezliczone wraki statków, które stanowią doskonałe źródło wiedzy historycznej. Podwodne głębiny ofiarują masę sekretów dla miłośników przyrody. Można z bardzo małej odległości podziwiać śliczne, małe rybki oraz potężne manaty czy wieloryby. Czy chcesz dowiedzieć się jak nurkować i wkroczyć w świat niesamowitych przygód?

Jak nurkować?

Nurkowanie jest w zasadzie prostym sportem, jednak przed rozpoczęciem przygody należy postarać się o zdobycie odpowiednich uprawnień. Teoretycznie wydaje się prostą sprawą, w końcu chodzi tylko o zejście pod wodę, prawda? Gdy jednak się bardziej zagłębimy w temat to się okazuje, że jest wiele istotnych kwestii, które należy poznać, aby przygotować się do nurkowania. W basenie nic nas nie powinno zaskoczyć, jednak najlepsze wrażenia są przy nurkowaniu w akwenach naturalnych. Wiele osób decyduje się na kurs po wizycie w egzotycznych rejonach na skutek oczarowania rafami koralowymi i niesamowitymi widokami. Ponieważ nie da się jednym zdaniem odpowiedzieć na pytanie:  „Jak nurkować?” pozwolę sobie na rozwinięcie odpowiedzi na kilka akapitów aby możliwie wyczerpująco wyjaśnić tę kwestię.

W tym sporcie obowiązują stopnie nurkowe, które świadczą o naszym doświadczeniu i posiadanych uprawnieniach. Dzielimy je na podstawowy i zaawansowany stopień nurkowy. Kolejne są przeznaczone dla osób, które chcą się związać z nurkowaniem zawodowo i dotyczą na przykład kursu na ratownika nurkowego albo trenera nurkowania. Poza tym możemy szkolić się w dodatkowych specjalizacjach, takich jak suchy skafander, nurkowanie we wrakach czy fotografia podwodna.  Od oferty i stopnia zaawansowania  zależeć będzie oczywiście to, ile taki kurs nurkowania kosztuje.

nurek pod wodą selfie

Jak przygotować się do nurkowania?

Aby zostać w ogóle dopuszczonym pod wodę należy odbyć specjalistyczny kurs potwierdzony certyfikatem nurka. Lekcje muszą być prowadzone przez profesjonalistów, co zapewni zdobycie wszelkiej wiedzy niezbędnej do bezpiecznego nurkowania. Ponadto ukończony kurs umożliwi wypożyczanie specjalistycznego sprzętu oraz udział w ciekawych wyprawach do nawet najbardziej egzotycznych zakątków świata. Jak więc nurkować bezpiecznie? Bardzo istotne jest przyswojenie podstawowej wiedzy podczas kursu, nie zaszkodzi też zrobić małego researchu wcześniej. Aby wiedzieć jak nurkować musimy przykładowo wiedzieć, jaką maskę wybrać do nurkowania oraz do jakiej głębokości można nurkować bez dekompresji.

Warto też pochylić się chwilę nad naszym potencjalnym instruktorem. Czytanie opinii może być przydatne, ale poza tym należy zapytać o jego licencję instruktora. Tylko z nią mamy pewność że szkolenie będzie na najwyższym poziomie. Instruktor powinien mieć też ważne ubezpieczenie OC oraz ubezpieczenie nurkowe. Takie osoby są również przeszkolonymi ratownikami nurkowymi i potrafią udzielić niezbędnej pomocy pod wodą. Te wszystkie umiejętności trenera przekładają się na to, ile kosztuje kurs nurkowania, więc nie ma co oszczędzać!

Jaka maska do nurkowania?

Wybierając maskę do nurkowania należy kierować się kilkoma istotnymi parametrami, aby sprzęt służył nam na lata i zapewniał bezpieczeństwo.  Najlepiej kupować osobiście a nie przez internet, żeby móc ją przymierzyć i upewnić się, że pasuje.  Aby to sprawdzić, należy przyłożyć maskę do twarzy, zassać powietrze nosem (powinna się przyssać) a następnie pochylić lekko ku dołowi. Powinna się cały czas trzymać bez konieczności zakładania paska.Ważne jest  też, abyśmy mogli łatwo złapać się za nos, ale maska nie powinna też zbyt ściśle do niego przylegać. Kolejnym elementem jest sprawdzenie, najlepiej przy lustrze, czy kołnierz na całej długości przylega do twarzy. Można próbować wyregulować to paskiem, jeżeli się nie udaje to konieczne będzie wybranie innej maski.  Poza tym należy też ocenić pole widzenia w masce i wybrać taką, w której będzie nam najwygodniej. Należy nie obracając głową ocenić kąty widzenia zarówno w pionie jak i w poziomie (czyli wodzić wzrokiem na boki oraz w górę i w dół). W tym teście można sobie pomóc rękami i stopniowo je przesuwać do momentu, aż przestaną być widoczne. W przypadku wady wzroku możemy wybrać nawet maski korekcyjne!

Z ciekawostek, maski z czarnym silikonem mogą być znacznie tańsze od tych z przeźroczystym. Jest tak dlatego, że te pierwsze nieco ograniczają nam widoczność i wielu nurków skarży się na uczucie klaustrofobii, więc większość poleca jednak te białe.

Podsumowując, jaka maska jest najlepsza do nurkowania? Wysoka cena nie musi oznaczać dobrej jakości.  Często płacimy więcej ze względu na logo znanej marki a to przecież nie o to chodzi. Wybierając maskę kieruj się powyższymi parametrami i swoją wygodą. Przy wyborze nie bój się prosić o pomoc osób bardziej doświadczonych!

Do jakiej głębokości można nurkować bez dekompresji?

Teorie dekompresji są bardzo skomplikowanymi obliczeniami, które ze względu na stosowane mieszanki do oddychania pod wodą muszą uwzględniać wpływ tlenu, azotu i helu na nasz organizm. Żadna z nich nie odwzorowuje dokładnie procesów fizjologicznych zachodzących w naszym organizmie, ponieważ różnimy się między sobą. Najlepsze zastosowanie mają tabele dekompresyjne,  które w prosty sposób obrazują jak długo możemy nurkować i w jakim tempie narasta dekompresja.  Oszczędzę chemiczno- fizjologicznego bełkotu, powiem tylko, że im głębiej i dłużej nurkujemy, tym więcej azotu rozpuszcza się w naszej krwi. Początkowo jest duży skok dekompresji, później tempo spada, ponieważ jest już mniejsza różnica ciśnień. Stopień wysycenia tkanek azotem (lub innym gazem) w czasie obrazuje krzywa wykładnicza. Nie trzeba oczywiście umieć jej kreślić, wystarczy skorzystać z odpowiednich tablic 🙂

Modele dekompresyjne zakładają, że nurkowanie zaczynamy od największej głębokości a potem stopniowo się wynurzamy. Przy schodzeniu stopniowo wzrasta stężenie rozpuszczonego azotu we krwi. Kiedy zbliżamy się do powierzchni ciśnienie wokół nas spada i azot nie może już dłużej pozostać w postaci rozpuszczonej. Przypomina to trochę otwieranie szampana – wszyscy wiemy co się dzieje, kiedy zrobimy to zbyt szybko. W sytuacji, gdzie nie jest to butelka a nasz organizm należy szczególnie zadbać o prawidłową prędkość wynurzania.  Zbyt szybkie wynurzenie skutkuje chorobą dekompresyjną, w której pęcherzyki gazu blokują naczynia krwionośne.

Stopniowe wynurzanie, uwzględniające przystanki na określonych głębokościach nazywa się właśnie dekompresją.

Bezpiecznie nurkować bez dekompresji można do głębokości około 3-5 metrów, jednak zależy to też od ilości wynurzeń oraz czynników osobniczych. Ze względu na to zawsze warto wynurzać się możliwie najwolniej i stosując przystanki, aby nie ryzykować 🙂

Dekompresja nurka

Jak wyrównać ciśnienie w uszach?

Nieumiejętność wyrównywania ciśnienia w uszach jest problemem wielu początkujących nurków. Jest to czynność, której musimy się nauczyć, ponieważ na lądzie nie jest nam potrzebna. Przedmuchiwanie można rozpocząć już na powierzchni a w miarę zanurzania powinniśmy to robić wystarczająco często, aby nie dopuścić do pojawienia się bólu. Najprostszymi metodami są te same, które są nam polecane podczas startu samolotu, czyli ziewanie czy przełykanie śliny. Nie wszystkim jednak one wystarczają, zależy to od drożności naszej trąbki Eustachiusza (narządu łączącego ucho z gardłem). Najbardziej intuicyjną metodą jest technika Valsalvy, która polega na nabraniu powietrza, zatkaniu sobie płatków nosa i próbie jego wydmuchania. Została ona opracowana już w XVIII wieku! Innym sposobem jest Manewr Toynbee’a, który polega na jednoczesnym przełykaniu śliny i zaciskaniu płatków nosa. Ponadto istnieje jeszcze kilka tricków, które pomagają w uniknięciu zatkania uszu. Nurkując nogami w dół starajmy się trzymać głowę do góry a podczas przedmuchiwania możemy kiwać nią na boki.

Ile kosztuje kurs nurkowania?

Wybierając szkołę nurkowania warto zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii: odległość, ofertę i ceny. Dobrze, żeby znajdowała się blisko miejsca zamieszkania, ponieważ spędzimy w niej dużo czasu i będzie to centrum naszych spotkań towarzyskich. Szkoda czasu na dojazdy Przeglądając ofertę należy sprawdzić, według standardów której federacji nurkowej odbędzie się szkolenie. Tylko niektóre z nich są honorowane na całym świecie (m.in. PADI, SSI, SDI/TDI, IANTD). Okazując odpowiedni certyfikat możemy być pewni, że zostaniemy wpuszczeni na każde wody. Cena jest już kwestią indywidualną. Przed zapisaniem się na kurs warto też osobiście odwiedzić to miejsce celem sprawdzenia jego zaplecza kadrowego i technicznego. Od tego w końcu zależy nasze bezpieczeństwo i przyszłe umiejętności! Ich cena wacha się pomiędzy 1200 a 2399 zł. Skąd tak duża rozbieżność? Tańsze kursy są przeznaczone dla młodszych uczestników oraz nie są rozszerzone o dodatkowe kwalifikacje (typu suchy skafander).Zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą na prezentmarzen.com!

Jak zdobyć uprawnienia do nurkowania?

Jeżeli interesuje Cię zdobycie uprawnień do nurkowania na głębokość 18 metrów oraz dodatkowa kwalifikacja do nurkowania w suchym skafandrze, to możesz kupić ją u nas! Podczas 5-dniowego kursu w Szczecinie i okolicach  poznasz teorię nurkowania i obowiązujące zasady bezpieczeństwa, otrzymasz odpowiednie wyposażenie na czas zajęć oraz wykonasz 10 nurkowań pod opieką wykwalifikowanej kadry.  Podczas części teoretycznej dowiesz się do jakiej głębokości można nurkować bez dekompresji oraz jak wyrównać ciśnienie w uszach. Szkolenie zakończy się otrzymaniem certyfikatu OWD, który uprawnia do nurkowania na całym świecie! Po tych pięciu dniach będziesz mógł odpowiedzieć każdemu niedowiarkowi, czy nurkowanie na pewno jest bezpieczne oraz jak przygotować się do nurkowania. To dobra oferta dla Ciebie czy może dla kogoś Ci bliskiego? Jeżeli lokalizacja Ci nie odpowiada to nie musisz się martwić – podobne kursy oferujemy również w kilku innych miastach Polski, między innymi w Bydgoszczy, Wrocławiu i Legnicy.

Jak nurkować? Kurs nurkowania

Czy nurkowanie jest bezpieczne?

Nurkowanie jak każdy sport jest bezpieczne wtedy, kiedy uczestnicy zachowują się bezpiecznie. Kursy uprawniają do zanurzania się na określone głębokości i nie powinno się ich przekraczać. Z każdym metrem spada temperatura i rośnie ciśnienie i należy być przygotowanym do niekorzystnych dla człowieka warunków. W przypadku nurkowania rekreacyjnego nie należy martwić się o ogromne zwierzęta ani niebezpieczne sytuacje – zwykle odbywa się w miejscach sprawdzonych i pod okiem profesjonalistów. Życzymy udanej zabawy!

Otwarta na otwartych ludzi dietetyczka i kosmetyczka. Bezkompromisowa w kwestii żywienia. Z wielkim sercem do zwierząt i przyrody.