Zakup spadochronu i sprzętu spadochronowego to inwestycja, która może kosztować od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Cena zależy od rodzaju spadochronu, jego przeznaczenia, technologii oraz marki.

Cena zakupu sprzętu spadochronowego w sklepie

Sprawdź też, ile kosztuje skok ze spadochronem oraz gdzie skoczyć ze spadochronem

Ile kosztuje spadochron i sprzęt spadochronowy?

W Polsce, nowoczesny sprzęt spadochronowy jest dostępny zarówno w specjalistycznych sklepach, jak i na rynku wtórnym. Nowy, kompletny zestaw dla skoczka amatora może kosztować najmniej 10 tysięcy złotych w górę. W skład takiego zestawu wchodzi spadochron główny, spadochron zapasowy, uprząż, automat AAD (odpowiedzialny za awaryjne uruchomienie spadochronu), pokrowiec, gogle, oraz rękawice.

Spadochrony tandemowe oraz sprzęt profesjonalny są zazwyczaj droższe. Cena może wzrosnąć wraz ze wzrostem jakości i nowoczesności użytych materiałów oraz komponentów. Sprzęt musi być sprawdzony przez eksperta i certyfikowany zgodnie z obowiązującymi normami bezpieczeństwa.

Zakup spadochronu i sprzętu spadochronowego może być sporym wydatkiem, dlatego warto znać orientacyjne ceny przed podjęciem decyzji. Widełki kosztów zależą od rodzaju sprzętu, jego jakości oraz marki.

Spadochron główny

Spadochron główny to kluczowy element wyposażenia dla skoczka. Musi być dobrany do użytkownika i przeznaczony do skoków w odpowiednich warunkach. Jego cena może się znacząco różnić w zależności od typu, przeznaczenia oraz marki. Przykładowe widełki cenowe:

 • Podstawowy spadochron główny: od 5 000 do 10 000 złotych. Takie spadochrony są odpowiednie dla początkujących i mniej doświadczonych skoczków.
 • Spadochron średniej klasy: od 10 000 do 20 000 złotych. Sprzęt z tej półki oferuje lepsze materiały i technologie, co przekłada się na większe bezpieczeństwo i komfort.
 • Profesjonalny spadochron główny: od 20 000 do 30 000 złotych. Są to najbardziej zaawansowane spadochrony, używane przez doświadczonych skoczków i profesjonalistów.

Spadochron zapasowy

Spadochron zapasowy jest niezbędnym elementem bezpieczeństwa podczas skoków spadochronowych. Jego cena również może się różnić:

 • Podstawowy spadochron zapasowy: od 3 000 do 6 000 złotych.
 • Spadochron zapasowy średniej klasy: od 6 000 do 12 000 złotych.
 • Profesjonalny spadochron zapasowy: od 12 000 do 20 000 złotych.

Uprząż i pokrowiec

Uprząż oraz pokrowiec to kolejne istotne elementy sprzętu spadochronowego:

 • Podstawowa uprząż i pokrowiec: od 2 000 do 5 000 złotych.
 • Uprząż i pokrowiec średniej klasy: od 5 000 do 10 000 złotych.
 • Profesjonalna uprząż i pokrowiec: od 10 000 do 20 000 złotych.

Automat AAD

Automat AAD (Automatic Activation Device) to urządzenie odpowiedzialne za awaryjne uruchomienie spadochronu:

 • Podstawowy automat AAD: od 3 000 do 6 000 złotych.
 • Automat AAD średniej klasy: od 6 000 do 10 000 złotych.
 • Profesjonalny automat AAD: od 10 000 do 15 000 złotych.

Gogle, rękawice i dodatkowe akcesoria

Koszty dodatkowych akcesoriów również mogą się różnić:

 • Gogle: od 200 do 1 000 złotych.
 • Rękawice: od 100 do 500 złotych.
 • Dodatkowe akcesoria (np. taśmy nośne spadochronu): od 500 do 2 000 złotych.

Ile kosztuje wypożyczenie sprzętu spadochronowego?

Dla osób, które nie chcą od razu inwestować dużych sum w zakup sprzętu, alternatywą jest wypożyczenie sprzętu spadochronowego. Widełki cenowe wypożyczenia zależą od rodzaju sprzętu oraz czasu jego użytkowania. Ile trzeba zapłacić za wypożyczenie sprzętu? 

W przypadku skoków tandemowych, wypożyczenie sprzętu zazwyczaj kosztuje od 500 do 1500 złotych. W tej cenie zawarty jest pełny zestaw, w tym spadochron główny, spadochron zapasowy, uprząż oraz automat AAD. Dla osób planujących więcej skoków, możliwe jest wypożyczenie sprzętu spadochronowego na kilka dni lub tygodni. Przykładowo wypożyczenie na weekend kosztuje od 1500 do 3000 złotych.

Voucher na skok ze spadochronem

Jeśli chcesz zapewnić niezapomniane przeżycie sobie lub komuś, doskonałym pomysłem jest zakup vouchera na skok w tandemie. Na Prezentmarzeń dostępne są vouchery na skok ze spadochronem w aż 28 różnych lokalizacjach, co pozwala na wybór miejsca najbardziej dogodnego dla obdarowanej osoby. Taki voucher to nie tylko wyjątkowy prezent, ale także szansa na przeżycie ekscytującej przygody pod okiem doświadczonego instruktora. Skoki tandemowe są idealne dla osób, które po raz pierwszy chcą spróbować spadochroniarstwa, ponieważ nie wymagają wcześniejszego szkolenia ani licencji. Cena vouchera na skok w tandemie zazwyczaj waha się od 800 do 1200 złotych, w zależności od wybranej lokalizacji i dodatkowych usług, takich jak nagranie wideo czy zdjęcia z lotu.

Popularne marki spadochronów i sprzętu do skoków ze spadochronem

skok spadochronowy w tandemie

Wybór odpowiedniego spadochronu oraz sprzętu spadochronowego jest kluczowy dla bezpieczeństwa i komfortu skoków. Na rynku dostępnych jest wiele renomowanych marek, które oferują wysokiej jakości produkty.

Performance Designs to jedna z najbardziej znanych marek w świecie spadochroniarstwa. Firma ta jest ceniona za innowacyjność i wysoką jakość swoich produktów. Spadochrony PD są chętnie wybierane zarówno przez początkujących, jak i doświadczonych skoczków. Znane modele to PD Sabre 3PD Storm

UPT to firma znana z produkcji zaawansowanych technologicznie uprzęży i systemów spadochronowych. Jej produkty są wybierane przez profesjonalistów na całym świecie. Vector 3 to jeden z najpopularniejszych systemów uprzęży, ceniony za komfort i bezpieczeństwo. Sigma Tandem to zaś system do skoków tandemowych, który zapewnia bezpieczeństwo zarówno dla pasażera, jak i instruktora. 

Sun Path Products to kolejna firma produkująca wysokiej jakości sprzęt spadochronowy, znana z dbałości o szczegóły i niezawodności swoich produktów. Warto zwrócić uwagę na Javelin Odyssey – system uprzęży, który oferuje doskonałe dopasowanie i wysoki poziom bezpieczeństwa, a także Aurorę, spadochron zapasowy, który zapewnia szybkie i pewne otwarcie w sytuacjach awaryjnych. 

Parachute Systems jest kolejną marką cenioną za solidność i niezawodność swoich produktów. Spadochron główny Ventus oferuje stabilne otwarcia i precyzyjne sterowanie. 

Przy wyborze sprzętu warto skonsultować się z doświadczonymi skoczkami lub specjalistami ze sklepów spadochronowych, aby dokonać najlepszego wyboru.

Dowiedz się więcej o skokach ze spadochronem

Humanistka z krwi i kości, wielbicielka prostego języka i przyjaznej komunikacji. Matka Polka wielozadaniowa. Ciekawa świata optymistka, która wierzy, że cel to marzenie z datą realizacji. Na blogu pisze treści o tematyce lifestylowej.