Terenówka to marzenie amatorów mocnych wrażeń. Swoje umiejętności można sprawdzić podczas jazdy off-road 4×4, wykupionej w formie atrakcji. Wiele osób zastanawia się jednak nad zakupem własnego pojazdu do jazdy w trudnym terenie. Ile kosztuje taki pojazd, które marki są najpopularniejsze, ile trzeba zapłacić za ubezpieczenie auta terenowego? Sprawdź to! 

Ile kosztuje jazda off-road?

Na stronie Prezentmarzeń jazda off road samochodem terenowym kosztuje od 200zł do 650zł. Główne czynniki wpływające na cenę to lokalizacja i czas trwania jazdy. Atrakcja w formie kilkugodzinnej jazdy jest świetnym rozwiązaniem dla osób, które zastanawiają się nad inwestycją we własny samochód terenowy do jazdy offroadowej.”.

Ile kosztuje auto terenowe? Rodzaje samochodów terenowych i ich ceny

Na rynku dostępne są auta terenowe w różnych cenach. Można znaleźć niskobudżetowe modele za około 15 tys złotych, ale również luksusowe terenówki, które kosztują ok 40 tys złotych i więcej. W przypadku każdego auta cena zależy od wielu czynników, takich jak marka, rok produkcji, stan techniczny czy obecność ewentualnych modyfikacji. Na cenę wpływa kilka czynników. 

Model. Na rynku znajdziecie wiele marek oferujących auta terenowe. Toyota Land Cruiser, Land Rover, Jeep Wrangler, Suzuki Jimny czy Nissan Patrol to jedne z popularniejszych. Każda z tych marek ma swoje unikatowe cechy i specyfikacje. Przykładowe ceny różnią się w zależności od wersji i dodatkowego wyposażenia.

 • Suzuki Jimny. Model ten, będący jednym z najtańszych aut terenowych, może kosztować w granicach od 60 tys. do 80 tys. złotych. Używane Suzuki Jimny z lat wcześniejszych, o większym przebiegu, można znaleźć w przedziale cenowym od 30 tys. do 50 tys. złotych.
 • Dacia Duster. Dacia Duster to marka znana z przystępnych cen. Model ten możesz zakupić w przedziale cenowym od 50 tys. do 70 tys. złotych. Starsze modele z wyższym przebiegiem mogą być dostępne nawet poniżej 30 tys. złotych.
 • Jeep Renegade. Jeep Renegade, będący częścią rodziny Jeepa, mieści się w widełkach cenowych od 70 tys. do 90 tys. złotych. Używane modele mogą kosztować od kwoty 40 tys. i dojść do 70 tys. złotych. Modele z napędem na cztery koła zazwyczaj są nieco droższe.
 • Nissan Juke. Nissan Juke to model, który w wersji z napędem na cztery koła kosztować może od 65 tys. do 85 tys. złotych. Używane Nissany Juke, zwłaszcza te z napędem na cztery koła, mogą być dostępne w przedziale od 35 tys. do 60 tys. złotych, w zależności od roku produkcji i ogólnego stanu pojazdu.
 • Mitsubishi ASX. Mitsubishi ASX, oferujący przyzwoite możliwości terenowe, mieści się w przedziale cenowym od 60 tys. do 80 tys. złotych. Używane Mitsubishi ASX z lat wcześniejszych można znaleźć w przedziale od 35 tys. do 55 tys. złotych.
 • Jeep Cherokee. Nowy Jeep Cherokee, jako nowoczesny SUV, może kosztować od 100 tys. do 150 tys. złotych, w zależności od wersji i opcji wyposażenia. W przypadku Jeepa Cherokee z lat wcześniejszych, używane egzemplarze w dobrym stanie technicznym, mogą być dostępne w przedziale cenowym od 40 tys. do 80 tys. złotych.
 • Land Rover Defender. Nowy Land Rover Defender, w zależności od wersji i opcji, może mieć cenę zaczynającą się od około 200 tys. złotych. Defendery używane to także wydatek ponad 100 tys. zł
 • Toyota Land Cruiser Prado. Jej ceny zaczynają się od kilkudziesięciu tysięcy złotych, a modele bardziej zaawansowane mogą kosztować drugie tyle.
 • Kia Sorento: Nowy model Kia Sorento może mieć cenę w zakresie od 120 tys. do 180 tys. złotych. Używane modele Sorento z kilkuletnim stażem mogą być dostępne w przedziale od 50 tys. do 90 tys. złotych.
 • Land Rover Discovery: Nowy Discovery, będący luksusowym SUV-em, może kosztować od 200 tys do 300 tys złotych. Używane egzemplarze Discovery z wcześniejszych lat, w zależności od stanu i rocznika, mogą być dostępne w przedziale od 80 tys do 150 tys złotych.
 • Jeep Grand Cherokee. To luksusowy SUV, a ceny nowych modeli zaczynają się od około 150 tys. złotych. Używane egzemplarze z kilkuletnim stażem i umiarkowanym przebiegiem mogą być dostępne w przedziale od 70 tys. do 120 tys. złotych.   
 • Nowy Mercedes GLE. Nowy model GLE może mieć cenę zaczynającą się od około 250 tys. złotych. Ceny używanych modeli GLE zaczynają się zazwyczaj od 100 tys. złotych. 
 • Mercedes Klasy G. Fabryczne modele Klasy G są dostępne w cenie zaczynającej się od około 500 tys. złotych. Ceny używanych modeli Klasy G zaczynają się zazwyczaj od 200 tys. złotych i mogą sięgać znacznie wyższych kwot w zależności od specyfikacji.  

Jeśli poszukujesz jednak samochodu terenowego w niskim przedziale cenowym, warto zwrócić uwagę na dostępne oferty w granicach 10 tys., 15 tys. i 20 tys. złotych. Za takie pieniądze kupicie starsze, często nie produkowane już auta terenowe. Może to właśnie wśród nich znajdzie się twój wymarzony model. Oto kilka sugestii:

 • Mitsubishi Pajero (3. generacja). Model ten, w wersji z lat 90., może być dostępny w przedziale cenowym od 10-15 tys. złotych. Choć to starszy model, Pajero zyskało sobie uznanie ze względu na trwałość i zdolności terenowe.
 • Opel Frontera. Używane Ople Frontera, zwłaszcza te z lat 90. i początku 2000, można znaleźć w przedziale od 10 tys. do 20 tys. złotych. To model ceniony za solidność i przystępność cenową.
 • Łada Niva. Legendarna Łada Niva, choć już od dłuższego czasu na rynku, wciąż cieszy się popularnością wśród miłośników jazdy w terenie. Używane egzemplarze mogą być dostępne w przedziale od 10 tys. do 15 tys. złotych.
 • Hyundai Galloper, będący starszym modelem, nie jest już dostępny jako nowy samochód. Jednak używane egzemplarze mogą kosztować od 10 tys. do 20 tys. złotych.
 • Daihatsu. Daihatsu to marka, która już nie produkuje samochodów w Europie. Używane modele, takie jak Daihatsu Terios, mogą być dostępne w przedziale od 15 tys. do 30 tys. złotych.
 • Suzuki Samurai. Model ten był wytwarzany w latach 1981–1998. Ceny na rynku wtórnym zaczynają się zazwyczaj od kilku tysięcy złotych, ale rzadkie, dobrze utrzymane egzemplarze mogą być wyceniane wyżej.
 • Jeep Cherokee KJ, zwany również Jeep Cherokee Liberty. Ceny zaczynają się zazwyczaj od kilku tysięcy złotych i mogą sięgać wyższych kwot. 

Przy zakupie samochodu w tej cenie zawsze należy zwracać uwagę na stan techniczny pojazdu oraz historię serwisową. W przypadku aut starszych trudno oczekiwać ich bardzo dobrego stanu. Starsze modele mają swój czar, ale mogą wymagać dodatkowych nakładów na naprawy, dlatego profesjonalna weryfikacja stanu technicznego przed zakupem jest kluczowa.

Co jeszcze wpływa na koszt terenówki?  

Rodzaj paliwa i pojemność silnika. Silnik to kluczowy element aut terenowych. Niektórzy kierowcy lubią moc silnika napędzanego wyłącznie benzyną, inni zaś stawiają na oszczędność i trwałość silników diesel. Ciekawą opcję dla samochodów terenowych stanowi LPG. Warto jednak zaznaczyć, że modyfikacje związane z instalacją LPG mogą wymagać pewnych dostosowań. W niektórych przypadkach, zastosowanie napędu LPG w samochodzie terenowym wypływa na osiągi pojazdu.

Modyfikacje i dodatkowe wyposażenie. Miłośnicy terenówek decydują się zwykle na modyfikacje swoich pojazdów. Wprowadzenie m.in. wyciągarki, podniesionego zawieszenia, osłony na silnie czy specjalnych terenowych opon to jedne z wielu pewnych modyfikacji. Trzeba jednak pamiętać, że modyfikacje te mogą znacząco wpłynąć na cenę auta. Dlatego przed zakupem warto sprawdzić, czy terenowy pojazd posiada już te usprawnienia czy będzie trzeba je samodzielnie wprowadzić. 

Przeznaczenie auta. Jeśli samochód terenowy ma jeździć w rajdach, to musi być specjalnie przygotowany do ekstremalnych warunków. Samochody terenowe rajdowe wyposażone są w specjalne systemy napędu na wszystkie koła, reduktory, oraz mocne, odporne na kolizje podwozie. Takie wyposażenie wpływa na cenę auta. 

Koszty ubezpieczenia. Przed zakupem warto także sprawdzić, ile kosztuje ubezpieczenie danego auta terenowego. Koszt ubezpieczenia może być uzależniony od wielu czynników, takich jak marka pojazdu, rok produkcji, a także rodzaj paliwa.

Samochód dla miłośników mocnych wrażeń i…grubych portfeli. Ile kosztuje przygotowanie auta OFF ROAD-owego?

O pomoc w wycenie poprosiliśmy Krzysztofa Kubisia, który jest pasjonatem „czterech kółek”, wieloletnim kierowcą samochodu OFF ROAD-owego, ale również mechanikiem przygotowującym auta do wypraw.

Cała zabawa zaczyna się od zakupu samochodu. Jest to jeden z mniej kosztownych problemów – opowiada miłośnik OFF ROAD-u. –Nie ma tak, że któryś samochód jest najlepszy, a któryś najgorszy do uprawiania tego sportu. Zresztą, opisywanie problemów i zalet każdego to temat na całą rozprawkę – śmieje się. Jako mechanik biorę jednak pod uwagę fakt, że cała grupa terenowych Land Roverów oferuje pakiet zarówno oryginalnych części, jak również zamienników. Dlatego mój wybór padł na to właśnie auto.

Jak dla mnie najlepszy model to Land Rover Discovery z lat 1994-98. Wtedy to auta nie miały jeszcze psującej się w trudnych warunkach elektroniki i były zdecydowanie lżejsze od ich następców. Cena takiego samochodu waha się w granicach 11-30 tys. złotych.

Wybór samochodu to dopiero początek drogi do stworzenia prawdziwego monstrum, które może pokonywać niesamowicie strome wzniesienia. Jak wylicza Pan Krzysztof, absolutnym minimum, jakie musimy wydać na podstawowe przeróbki to kolejne 10 000 zł. Żeby jednak na poważnie zająć się tym sportem, trzeba wydać około 30 tys. na same udoskonalenia.

W naszym świeżo zakupionym samochodzie musimy wymienić między innymi: zawieszenie, elementy układu przeniesienia napędu (blokady mostów itp.), poszerzenia karoserii, koła. Wymiana jednak to nie wszystko. Nierzadko również nie może obyć się bez podcięć karoserii, podłogi i innych blaszanych elementów, które przeszkadzają w przeróbce auta.

Ile kosztuje ubezpieczenie auta i OC samochodu terenowego?

W przypadku samochodów terenowych składka OC może być wyższa niż w przypadku samochodów osobowych. Dzieje się tak, ponieważ samochody terenowe zazwyczaj mają duże silniki, które są droższe w naprawie. Ponadto, samochody terenowe są często wykorzystywane w trudnych warunkach, co zwiększa ryzyko wystąpienia szkody.

Należy pamiętać jednak, że wysokość składki OC zależy od wielu czynników, dlatego nie zawsze OC samochodu terenowego będzie wyższe niż ubezpieczenie auta osobowego. Na przykład, jeśli samochód terenowy ma małą pojemność silnika i jest użytkowany w mieście, to składka OC może być niższa niż w przypadku samochodu osobowego z dużym silnikiem, który jest użytkowany w terenie.

Przykładowo, według danych Rankomatu, w I połowie 2023 roku średnia cena OC dla Suzuki Jimny wynosiła 454 zł, a dla Mercedesa klasy G – 949 zł. Warto zawsze dokładnie porównać oferty różnych ubezpieczycieli i wtedy uda się znaleźć polisę do indywidualnych potrzeb i preferencji.

Warto wiedzieć! Na cenę OC samochodu terenowego wpływa:

 • pojemność silnika,
 • wiek i doświadczenie kierowcy,
 • miejsce zamieszkania,
 • przebieg pojazdu,
 • bezszkodowa historia ubezpieczenia,
 • model i marka pojazdu.

Pamiętajcie, że pełną wrażeń jazdę po bezdrożach można przeżyć też na motocyklach. Motocykle enduro to modele, które charakteryzują się solidną konstrukcją, wydajnym zawieszeniem i silnikami dostosowanymi do różnorodnych warunków. Wśród popularnych modeli motocykli enduro można wymienić KTM EXC, Yamaha WR, Honda CRF oraz Husqvarna TE. Ceny nowych motocykli enduro mogą się różnić w zależności od marki, modelu i wyposażenia. Zazwyczaj zaczynają się od kilkunastu tysięcy złotych. 

OFF ROAD = ciągłe naprawy?

OFF ROAD to raczej kosztowna pasja. Naprawy pożerają ogromną część rocznych kosztów. Jeżeli ktoś dba dodatkowo o brak rys na lakierze, to będzie się musiał liczyć z porządną porcją wydanej gotówki. Jednak najdroższymi elementami w samochodzie są… opony. Komplet nowych opon to koszt około 5 000 złotych! Jeżeli ktoś jeździ dużo, może pokusić się o tzw nadlewki, czyli opony refabrykowane. Ich koszt to mniej więcej połowa ceny nowego ogumienia. Niestety jednak cena = jakość. Tańsza opona starcza mniej więcej na dwa sezony, później zaczyna pękać i nie nadaje się do większego użytku. Dodatkowo ma zdecydowanie większą masę nieresorowalną, co negatywnie wpływa na jakość poruszania się w terenie.

Bez-nazwy-3

Podsumowując wszystkie koszty, trzeba liczyć się następującymi wydatkami:

Zakup auta: 11-30 tys. zł
Nowe opony: 5 tys. zł
Blokady mostów: od kilku do nawet 15 tys. zł
Snorkel: od 500 zł do 2 tys. zł
Wyciągarka: ok. 2 tys. zł
Zderzak pod wyciągarkę: ponad 2 tys. zł
Osłony mostów, chłodnicy, drążków: od 2 do 5 tys.
Suma: 30 000 – 50 000 zł

Oczywiście jest to suma przykładowych części fabrycznie nowych kupowanych w sklepie. Są elementy, które da radę kupić z tzw. „drugiej” ręki, wtedy samochód może okazać się sporo tańszy. Trzeba jednak pamiętać, że są elementy, takie jak np. blokady mostów, na których nie da rady zaoszczędzić, ponieważ mniejszy wydatek może skończyć się wyłącznie problemem.

Jeśli jednak to początek Twojej przygody z OFF ROAD-em, to polecamy przed zakupem wybrać się na wyprawę, aby porozmawiać z użytkownikami takich aut i na własnej skórze przekonać się, czego oczekujemy od auta i co przynosi nam najwięcej frajdy. A to, że podczas wypraw jest dużo emocji, możemy zagwarantować!

Fotografia, sport i podróże to tylko kilka jego pasji. Artykuły spod jego palców to dopracowane twory, które wnoszą wiele nowych informacji. Wydaje się, że magister od fikołków i masażysta nie jest w stanie stworzyć dobrego tekstu. Może i prawda... Sami oceńcie. Gwiazdy mówią, że jest on błyskotliwy, ale to tylko gwiazdy, wbrew pozorom one nie są wysokich lotów intelektualnych :)