Formuła 1 to pojęcie, które słyszał chyba każdy. Poruszanie się bolidem z ogromną prędkością, wielkie eventy, światowej sławy kierowcy to wszystko powoduje ogromne skoki adrenaliny nie tylko u biorących udział w wyścigach, ale także tych, którzy oglądają ich zmagania. Jeśli z zaciekawieniem śledzisz wyścigi Formuły 1 i twoim największym marzeniem jest, aby choć na chwilę zasiąść w profesjonalnym bolidzie i sprawdzić, jak czują się kierowcy wyścigowi oraz jakie emocje towarzyszą im na torze, to świetnie się składa. Dzięki nam możesz wziąć udział w evencie Formula Drive. To jedyna okazja, aby zasiąść za kierownicą bolidu Formuły 1.

Jak to możliwe? Skąd wziął się pomysł? Co to jest Formula Drive i co z nią wspólnego ma Prezentmarzeń? Wszystkiego dowiesz się w dalszej części.

Formula Drive i Prezentmarzeń

Event Formula Drive to jedyna możliwość na sprawdzenie swoich umiejętności za kierownicą bolidu F1. Ten pomysł zrodził się w głowie człowieka, dla którego nie ma słowa “niemożliwe”. Grzegorz Rożalski, który jest twórcą eventu Formula Drive, ponad 11 lat temu postanowił sprawić, że spełnianie marzeń Polaków stanie się proste. To właśnie on stworzył serwis Prezentmarzeń, który na co dzień zajmuje się sprzedażą voucherów na prezenty w formie emocji. W jego głowie co chwilę rodziły się nowe pomysł. W tym czasie serwis Prezentmarzeń spełnił marzenie niejednej osoby. Skąd taki pomysł i dlaczego w dalszym rozwoju firmy skupiamy się na motoryzacji? Grzegorz pasjonuje się sportami ekstremalnymi. Dla niego nie ma rzeczy niemożliwych. Kiedy przestaje być prezesem firmy, odnoszącej sukcesy na rynku krajowym, staje się… kierowcą wyścigowym. Emocje związane z prowadzeniem firmy odreagowuje ścigając się w GSMP najbardziej odjechanym Mitsubishi Lancer. Zaciekawieni? Nic dziwnego! To właśnie jego pasja spowodowała, że jazda bolidem Formuły 1, dotąd zarezerwowana dla profesjonalnych kierowców wyścigowych, stała się dostępna dla zwykłych ludzi. 

“Prowadzenie bolidu F1 od dawna było moim marzeniem. Myślę, że jest to marzenie wielu fanów motorsportu w naszym kraju” – mówi Grzegorz Rożalski, twórca eventu Formula Drive.

Jak to się zaczęło? Prezentmarzeń w Szwecji

Wszystko zaczęło się od produktu sprzedawanego przez serwis Prezentmarzeń – Zostań kierowcą Formuły F1 w Szwecji. Szkolenia odbywały się na torze Anderstorp, a prowadził je Johan Rajamaki. Jako kierowca wyścigowy przez blisko 17 lat uczestniczył w zawodach takich, jak Formuła 3, Formula Super Vee, Formula Opel Lotus, BOSS Championship oraz Supersport. To właśnie on w latach 90-tych stworzył możliwość komercyjnych jazd bolidami F1 w Szwecji i Finlandii. Tym samym sprawił, że bolidy F1 otworzyły się na zwykłych ludzi, pasjonatów Formuły 1. W 2021 roku zarząd spółki Emotivo wybrał się do Szwecji w celu lepszego poznania sprzedawanego produktu. Emocje jakie towarzyszyły im na torze, zafascynowanie profesjonalnym szkoleniem oraz coraz większe zainteresowanie Formułą 1 spowodowały, że powstał pomysł na umożliwienie jazdy F1 w Polsce. Dzięki temu spełnienie marzenia o zostaniu kierowcą Formuły 1 jest na wyciągnięcie ręki. Tak właśnie powstała Formula Drive. 

Pierwsze przeciwności 

Na początku pomysł wydawał się prosty do wykonania. Sprowadzić bolid do Polski, znaleźć odpowiedni tor i realizować szkolenia. Ale czy na pewno? Jak to w życiu bywa, nie wszystko co z pozoru wydaje się być proste, takim właśnie jest. Podczas kolejnej wizyty w Szwecji odbył się zakup bolidu. Czuć było, że plan się powiedzie, a Polacy będą mieli okazję przejechać się bolidem Formuły 1. Kolejnym krokiem było znalezienie odpowiedniego miejsca na jazdy. Po wnikliwej analizie kilkunastu torów wygrał tor Silesia Ring w Kamieniu Śląskim, który jako jedyny spełniał wszystkie wymagania. Jego główna nitka ma ponad 3600 km. 15 zakrętów, najdłuższa prosta licząca 560 m i 15 m szerokości tworzy idealne miejsce do jazdy bolidem F1. Teraz wystarczy tylko dopełnić formalności i jazda… ale to by było zbyt piękne. Okazało się, że w Polsce obowiązują inne przepisy niż w Szwecji, a zakupiony bolid na polskim torze jest za głośny o zaledwie 8 decybeli. To co wydaje się być małym hałasem, stało się przeszkodą w realizacji jazd. Wytrwałość w spełnianiu marzeń to zdecydowanie cecha, która charakteryzuje naszą firmę. Nie ma przeszkód nie do pokonania, a więc rozpoczęły się poszukiwania rozwiązania.

Tłumik idealny – małym sukcesem F1 w Polsce

W Polsce powstały specjalnie przystosowane tłumiki, które następnie były wysyłane do Szwecji, gdzie zostały odpowiednio przetestowane. Kolejnym krokiem było wysłanie ich do producenta silników, który musiał zaakceptować ich konstrukcję. Jednak to nie było takie proste. Należało stworzyć tłumik, który wyciszał bolid, ale nie zakłócał pracy silnika. Przeszkoda nie do przejścia? Nie dla nas. Oczywiście udało się pokonać i tą przeszkodę. Stworzenie tłumika przelotowego wymagało sprowadzenia blachy perforowanej z Niemiec. Tak właśnie powstał bolid idealny do warunków wymaganych na polskim torze wyścigowym.

Małymi krokami do eventu F1 w Polsce

Kiedy bolid F1 był już gotowy, kolejnym wyzwaniem było wyciszenie bolidu Renault 2.0 do szkolenia kierowców. Wydawałoby się, że wystarczy stworzyć kolejny tłumik, który będzie pasował do bolidu i spełni wymagania polskiego toru. Niestety to nie wystarczyło. Okazało się, że silnik pracuje zbyt głośno. Wyszukanie bolidów Renault 2.0 to też nie lada wyzwanie, ale my się nie poddajemy w drodze do spełniania marzeń. Długie poszukiwania zakończyły się we Włoszech. To właśnie tam kupiliśmy dwa bolidy w stanie idealnym. Skąd pozyskać kolejne dwa? Na to pytanie także znaleźliśmy rozwiązanie, a nim stał się pasjonat z Wielkiej Brytanii. Pan Martin, który na co dzień odrestaurowuje bolidy, skonstruował specjalnie dla Formula Drive dwa bolidy Renault 2000. Bolidy gotowe, więc nic tylko świętować i spełniać marzenia. Mogliśmy spocząć na laurach, jako pierwszy serwis proponujący przejazdy bolidami F1, ale dla nas to nadal było mało…

Symulator Formuły 1

Postanowiliśmy pójść o krok dalej. Zastanawiacie się co jeszcze można wymyślić? Jak wiadomo szkolenia kierowców mogą odbywać się także poza torem. Wtedy do realizacji nie jest wymagane prawo jazdy, a jazda jest bezpieczna nawet dla laików i początkujących kierowców. Zastanawiacie się jak to możliwe? Poszukiwanie nowych wrażeń to nasza specjalność, a więc zbudowaliśmy także symulator bolidu F1 McLaren MP4-30. Podczas jazdy symulatorem gwarantowane są skoki adrenaliny i emocje, które pozostaną w pamięci na długo. Co więcej, szkolenie na symulatorze prowadzi doświadczony trener Dawid Nowakowski, który miał duży udział w rozwoju kariery między innymi Kacpra Sztuki czy Maćka Gładysza.

Jedyny taki event F1 w Polsce

ekipa eventu formula drive

Bolidy przygotowane, tor wybrany, więc oficjalnie możemy was zaprosić na jedyny w Polsce event F1, organizowany przez Prezentmarzeń i Formula Drive! Jeśli twoim marzeniem jest prowadzenie bolidu Formuły 1 lub realizacja jazdy z profesjonalnym kierowcą wyścigowym, to nie zwlekaj! Liczba miejsc jest ograniczona, a sam event będzie wspaniałym przeżyciem, które na zawsze pozostanie w twojej pamięci.

Co otrzymasz w ramach eventu Formula Drive?

  • wiedzę teoretyczną z zakresu budowy i prowadzenia bolidu Renault 2.0 oraz bolidu F1
  • jedyną okazję w Polsce do poprowadzenia bolidu Renault i bolidu F1 Mod Williams F29
  • imienny certyfikat potwierdzający realizację szkolenia
  • możliwość uczestnictwa na jedynym w Polsce evencie Formuły 1 prowadzonym przez profesjonalnego kierowcę wyścigowego
  • dodatkowo możesz dokupić opcję filmowania przejazdu, aby w domowym zaciszu móc jeszcze raz przenieść się na tor i wrócić wspomnieniami do tego emocjonującego dnia!

Jazda bolidem F1 co-drive

Nie masz prawa jazdy? Szukasz prezentu dla osoby niepełnoletniej? Nic straconego. Możesz wybrać przejazd bolidem Formuły 1 jako pasażer. Jazdy odbywają się bolidem BMW Sauber 06 X2. Jego bazą jest BMW Sauber F1 06, a podwójne miejsce i przedłużenie bolidu jest możliwe, dzięki połączeniu go z Lola T97/30. To wszystko po to, żeby można było spełnić marzenia o jeździe bolidem F1 nawet bez prawa jazdy! Profesjonalny kierowca zadba, aby ta jazda na długo pozostała w pamięci, a my możemy zagwarantować ogromne skoki adrenaliny.

Jeśli twoim marzeniem jest jazda bolidem Formuły 1, to nie zwlekaj i zgłoś się na jedyny w Polsce event Formula Drive, tworzony we współpracy z Prezentmarzeń, Go-Racing i Exp-pro, które wspólnie tworzą znaną w całym kraju markę Emotivo. Już dziś możesz przybliżyć się do spełnienia marzenia, które jeszcze niedawno było zarezerwowane tylko dla profesjonalnych kierowców wyścigowych. Do zobaczenia na torze! 

Ciekawa świata pasjonatka wizażu i charakteryzacji.