Dobry szwagier to skarb i warto go docenić. Właśnie dlatego Dzień Szwagra to święto, które coraz bardziej zyskuje na popularności. Dzień Szwagra 2024 roku przypada na ostatnią sobotę czerwca, czyli 29 czerwca. Przygotowaliśmy najlepsze pomysły na spędzenie czasu ze szwagrem. Sprawdź, jak najlepiej uczcić tę wyjątkową okazję. 

Dzień Szwagra – zobacz pomysły na spędzenie czasu ze szwagrem

Kiedy jest Dzień Szwagra? 

Dzień Szwagra jest obchodzony w ostatnią sobotę czerwca. W 2023 roku wypadał 24 czerwca, a w kalendarzu 2024 roku jest to 29 czerwca. To stosunkowo nowe święto, które pojawiło się w kalendarzu kilka lat temu. Pierwszy Dzień Szwagra został zorganizowany 28 czerwca 2014 roku w Mońkach przez popularnych youtuberów z kanału ŚmiechawaTV. Dzień Szwagra obchodzony jest głównie w Polsce i nie ma odpowiednika tego święta w innych krajach. 

Dzień Szwagra zyskał popularność właśnie dzięki internetowym memom i humorystycznym filmikom. W sieci można znaleźć wiele zabawnych materiałów przedstawiających sytuacje z życia szwagrów. Odzwierciedlają one, jak widzą szwagrów internauci. Popularne są memy ukazujące szwagrów jako osoby, które zawsze mają gotową radę, potrafią pomóc w trudnych sytuacjach, koniecznie z humorystycznym akcentem. Są to na przykład memy przedstawiające szwagra jako mistrza grilla, który zawsze wie, jak idealnie przyrządzić kiełbaski, memy, gdzie szwagier jest przedstawiany jako najlepszy kompan do wypicia zimnego piwa po ciężkim dniu pracy itp. 

Dzień Szwagra to okazja do zacieśniania więzi rodzinnych i docenienia roli, jaką szwagrowie odgrywają w naszych życiach. Dla tych, którzy chcieliby świętować w wyjątkowy sposób, mamy najlepsze pomysły na spędzenie tego dnia, od aktywności pełnych adrenaliny po bardziej relaksujące formy wypoczynku. 

Kim jest szwagier / szwagierka?

Szwagier oznacza relację w linii bocznej powinowactwa, dokładnie brat żony lub mąż siostry. Samo słowo „szwagier” zostało zapożyczone z niemieckiego słowa „Schwager”. Dawniej, rola ta często wiązało się z pewnymi obowiązkami i lojalnością wobec nowej rodziny. Związki małżeńskie i odpowiednie spowinowacenie członków rodziny miały na celu umocnienie sojuszy politycznych i społecznych.

Szwagierka, analogicznie jak w przypadku szwagra, to żona brata lub siostra żony/męża.

W staropolszczyźnie określenia na członków rodziny przez powinowactwo były bardzo precyzyjne. Siostrę męża nazywano zełwą, zołwą, zełwicą, żołwicą lub żełwią, a jego brata – dziewierzem. Żona brata męża, czyli dziewierza, to jątrew lub jątrewka, a czasem również bratowa. Mąż siostry to swak. Brata żony określano jako szurzy, szurza lub szurzyn, a siostrę żony – świeść. Mąż świeści nosił nazwę paszenog. Mąż ciotki, zarówno siostry ojca, jak i matki, był znany jako pociot lub naciot.

Źródło: Staropolskie określenia stopnia pokrewieństwa (Wikipedia)

Szwagier i szwagierka to osoby, które mimo że nie są bezpośrednio z nami spokrewnione odgrywają ważną rolę w naszym życiu rodzinnym.

Jak obchodzić Dzień Szwagra? Polecane oferty z prezentmarzen.com

Przygotowaliśmy 10 atrakcji, które pomogą stworzyć niezapomniane wspomnienia ze szwagrem w roli głównej. Będą też źródłem świetnej zabawy i wzmocnią relacje rodzinne. 

Jazda gokartem –  to doskonały pomysł na świętowanie Dnia Szwagra. Jeśli twój szwagier lubi zdrową rywalizację i sportowe emocje, jazda gokartem będzie dla niego świetnym wyborem. Możliwość ścigania się na torze dostarczy mu mnóstwo frajdy. To doskonały sposób na przełamanie rutyny i zrobienie czegoś wyjątkowego ze swoimi szwagrami. 

Strzelanie dla dwojga – to wyjątkowa atrakcja, która idealnie sprawdzi się na Dzień Szwagra. Ta aktywność dostarcza wielu emocji, takich jak adrenalina i ekscytacja związana z posługiwaniem się różnymi rodzajami broni palnej. Strzelanie dla dwojga będzie świetnym wyborem dla szwagra, który pasjonuje się militariami lub chciałby spróbować swoich sił na strzelnicy, a także dla takiego, który lubi próbować nowych rzeczy i wychodzić ze swojej strefy komfortu. 

Degustacja whisky – to doskonała atrakcja, by celebrować Dzień Szwagra, szczególnie dla miłośników tego szlachetnego trunku. To coś więcej niż zwykłe wyjście do pubu. To wyjątkowe doświadczenie, które pozwala na poznanie różnorodnych smaków i aromatów whisky. Taka atrakcja jest idealna dla szwagra, który ceni sobie elegancję i chce poszerzyć swoją wiedzę o alkoholach. Zapewnia nie tylko przyjemność smakowania, a także możliwość spędzenia czasu w towarzystwie bliskich w wyjątkowej atmosferze. 

Gra w laserowy paintball – to ciekawa aktywność, która łączy w sobie elementy strategii, rywalizacji i współpracy zespołowej. Do takiej zabawy można zaprosić szwagra, który lubi aktywne i dynamiczne formy spędzania czasu. Dzięki technologii laserowej, gra jest całkowicie bezpieczna i może być rozgrywana zarówno w pomieszczeniach, jak i na świeżym powietrzu. Laserowy paintball to oryginalna forma rodzinnego spotkania i zacieśnienia relacji oraz okazja do podjęcia wspólnych wyzwań i zdrowej rywalizacji. 

Rzucanie siekierami – to nietypowa, ale niezwykle emocjonująca atrakcja, która doskonale sprawdzi się na Dzień Szwagra. Łączy w sobie precyzję, koncentrację i trochę dawki adrenaliny, co czyni ją idealną dla szwagra szukającego nowych wyzwań i wyjątkowych doświadczeń. Rzucanie siekierami jest nie tylko świetnym sposobem na wyładowanie energii, ale także doskonałą okazją do zdrowej rywalizacji w gronie rodzinnym.

Wyprawa na quadach – to ekscytująca, pełna adrenaliny atrakcja, która pozwala na przeżycie niezapomnianej przygody na świeżym powietrzu. To także doskonały sposób na integrację i wspólną zabawę. Taka aktywność zapewnia mnóstwo frajdy i satysfakcji z pokonywania przeszkód terenowych. Zabierz na nią szwagra lub szwagierkę jeśli lubią wyzwania i sporty ekstremalne. 

Lot paralotnią dla dwojga – to wyjątkowe przeżycie, idealne dla szwagra, który uwielbia ekstremalne przygody i adrenalinę. Lot paralotnią to także okazja do zobaczenia świata z zupełnie innej perspektywy. Widoki z wysokości są niepowtarzalne i na długo pozostaną w pamięci. Taka atrakcja z pewnością zaskoczy szwagra.

Przygoda w parku linowym – będzie świetnym wyborem dla szwagra, który ceni sobie aktywny styl życia. Park linowy gwarantuje mnóstwo frajdy i satysfakcji z pokonywania przeszkód. Taka atrakcja to doskonała okazja do wspólnego spędzenia czasu, rywalizacji i integracji w gronie rodziny lub przyjaciół.

Wyprawa wędkarska – wspólny wypad na ryby to świetny pomysł na Dzień Szwagra, idealny dla tych, którzy kochają spędzać czas na łonie natury. Szwagier to najlepszy kompan na ryby. W spokojnej atmosferze, z dala od codziennego zgiełku, można z nim swobodnie porozmawiać o życiu, problemach czy planach na przyszłość.

Wyjazd do Hiszpanii na mecz Barcelony lub Madrytu z degustacją win – to wyjątkowa i kompleksowa atrakcja, która doskonale sprawdzi się na Dzień Szwagra. Ta oferta łączy w sobie emocje sportowe z elegancją i przyjemnością płynącą z degustacji win. To idealna i ekskluzywna propozycja dla pasjonatów piłki nożnej, którzy pragną przeżyć mecz na żywo w atmosferze stadionu, a także takich, którzy chcą poznać lokalne smaki i aromaty. Każdy szwagier będzie takim wyjazdem zachwycony. 

Pomysły na prezent dla szwagra

Jeśli szukasz inspiracji na prezent dla szwagra, oto kilka unikalnych propozycji. Dla kreatywnych smakoszy świetnym wyborem będzie możliwość stworzenia własnego trunku. Fan motoryzacji z pewnością doceni ekstremalną jazdę OFF ROAD 4×4. Jeśli chcesz sprawić mu naprawdę nietypową niespodziankę, rozważ zakup życzeń od Kuby Wojewódzkiego. Natomiast na wspólny czas idealnym wyborem będzie degustacja whisky dla dwojga.

Pomysły na prezent dla szwagierki

Jeśli szukasz prezentu dla szwagierki, która ceni sobie relaks, voucher do Salonu SPA to świetny wybór. Dla amatorek lotniczych przygód polecamy lot balonem lub lot motoparalotnią. Miłośniczki piękna na pewno ucieszy masaż czekoladą albo masaż twarzy. Dla szwagierki, która lubi kulinaria, idealnym prezentem będzie voucher do restauracji z kuchnią polską.

Na Prezentmarzeń znajdziesz wiele interesujących propozycji na prezent dla szwagra. Może to być jazda na torze supersamochodami, masaż, trening personalny. Warto korzystać z tych sprawdzonych atrakcji, sprawić szwagrowi drobny prezent i skorzystać z okazji do wspólnego świętowania 😉

Wykorzystaj Dzień Szwagra do zacieśnienia relacji

Szwagier to osoba, która często pełni rolę przyjaciela i towarzysza w naszych przygodach. Jest kimś, kto potrafi rozbawić, doradzić i wspierać. Zazwyczaj to najlepszy kompan do zabawy. Często jest istotnym wsparciem w trudnych chwilach. Dlatego warto zadbać o zacieśnienie rodzinnych stosunków, a Dzień Szwagra może być świetną ku temu okazją.

Humanistka z krwi i kości, wielbicielka prostego języka i przyjaznej komunikacji. Matka Polka wielozadaniowa. Ciekawa świata optymistka, która wierzy, że cel to marzenie z datą realizacji. Na blogu pisze treści o tematyce lifestylowej.