Błąd: cURL error 28: Operation timed out after 10002 milliseconds with 0 bytes received

Dzień Świętego Patryka to święto wywodzące się z Irlandii i to właśnie tam jest najhuczniej celebrowane. Kiedy jest Dzień Świętego Patryka, z czego się wywodzi, kim był święty Patryk oraz wiele więcej innych informacji znajdziesz w artykule, zapraszamy! 

Kiedy jest Dzień Świętego Patryka?

Dzień Świętego Patryka obchodzony jest co roku 17 marca. To właśnie tego dnia cała Irlandia oraz inne państwa, w których obchodzone jest to wydarzenie, celebrują Dzień Świętego Patryka. Kolorem przewodnim tej uroczystości jest kolor zielony.  Wiele osób zastanawia się, dlaczego Dzień Świętego Patryka obchodzony jest akurat 17 marca? Już wyjaśniamy! Święty Patryk zmarł 17 marca 461 roku w Armagh i to właśnie w ten dzień co roku świętowane i wspominane jest jego życie oraz wszelkie dokonania. 

Kim był święty Patryk?

Święty Patryk to bezsprzecznie osoba, która jest najbardziej kojarzona z Irlandią. Jak podają źródła, święty Patryk urodził się około 385 – 389 roku na terenie ówczesnej rzymskiej Brytanii i pochodził z rodziny chrześcijańskiej. Jego ojciec był diakonem, a dziadek kapłanem. Ciekawostką jest, iż święty Patryk w dzieciństwie nosił celtyckie imię Sucat. Życie świętego Patryka to bardzo ciekawa historia, którą opisujemy poniżej.

Historia świętego Patryka

Trzecia z popularnych legend głosi zaś, iż święty Patryk pewnego dnia modlił się o jedzenie dla żeglarzy, a to następnie pojawiło się na jednym ze statków. W wieku 16 lat święty Patryk został porwany przez irlandzkich korsarzy i trafił do Irlandii. Spędził tam 6 lat i w czasie niewoli został pasterzem owiec. Podczas tak długiego okresu poza domem zdołał nauczyć się języka irlandzkiego.

Pewnego dnia udało mu się uciec z niewoli, po czym zdecydował się wstąpić do zakonu i przyjąć święcenia kapłańskie. Jedna z legend mówi, iż święty Patryk pewnego dnia miał sen, w którym usłyszał głos mówiący mu, że musi wrócić do Irlandii i szerzyć wiarę w ludziach. Po tym wydarzeniu mężczyzna wrócił na wyspę, już jako biskup misyjny. Ewangelizował on niektóre części Irlandii. Sprawił, że została wprowadzona tam działalność kościelna, co doprowadziło również do stworzenia przez niego kilku kościołów na przykład: klasztoru oraz katedry w mieście Armagh.

Święty Patryk podczas realizowania swoich misji i nawracania ludzi, bardzo często bał się o swoje życie. W wielu miejscach można znaleźć informację, że na żywot mężczyzny były planowane różne ataki przez osoby, które nie utożsamiały się z jego naukami. Mimo to mężczyzna docierał do wielu miejsc, aby szerzyć swoją misję ewangelizacji ludności Irlandii. Przez około 40 lat swojej misji, święty Patryk dokonał wielu cudów. Historia świętego Patryka kończy się z dniem jego śmierci, czyli 17 marca 461 roku. W Irlandii dzień ten stał się świętem narodowym i religijnym.

Legendy o świętym Patryku 

Legend na temat życia świętego Patryka jest bardzo dużo, poniżej przedstawimy kilka najciekawszych i najbardziej popularnych z nich.

Pierwsza legenda mówi o tym, że mężczyzna wypędził wszystkie węże z Irlandii, których ponoć panicznie się bał. Według legendy, węże zostały przepędzone przez niego drewnianą laską prosto do morza. Jednakże zdaniem naukowców, w tamtym czasie na terenach Irlandii nie mogło być węży, więc warto podejść do tego z dystansem.

Drugą ciekawą legendą związaną ze świętym Patrykiem jest ta głosząca, iż mężczyzna potrafił uzdrawiać. Mówi się, że uleczył on stopę króla Angeusa oraz wskrzesił około 30 mężczyzn prosto z grobów. 

Co zrobił święty Patryk, że dziś obchodzimy jego święto?

Historia świętego Patryka jest bardzo obszerna i ciekawa. W jednym z powyższych akapitów opisaliśmy w skrócie historię życia duchownego. Jego misja, całość prowadzonego życia i cuda, które czynił sprawiły, że od wielu lat do dziś ludzie hucznie obchodzą Dzień Świętego Patryka w wielu miejscach na całym świecie. To dzięki świętemu Patrykowi Irlandia otrzymała chrzest jako kraj, a wielu jej mieszkańców nawróciło się i zostało chrześcijanami. Z historii można wyczytać, iż święty Patryk był człowiekiem niosącym dobro innym, dlatego dziś jest tak znany i często brany za wzór.

Jakie są symbole Dnia Świętego Patryka?

Każde większe wydarzenie posiada jakieś charakterystyczne atrybuty. Dzień Świętego Patryka również. Poniżej przedstawiamy kilka z nich. 

Trójlistna koniczyna

Głównym symbolem Dnia Świętego Patryka jest trójlistna koniczyna, czyli shamrock. Najwięcej osób ten dzień kojarzy właśnie z kolorem zielonym oraz koniczyną. Trójlistna koniczyna w czasie obchodów tego wydarzenia spotykana jest praktycznie na każdym kroku. Również poza celebracją święta, obywatele Irlandii używają tego symbolu. Wiele firm w swoim logo posiada trójlistną koniczynę, jako znak przynależności do Irlandii. Nawet Gwardia Irlandzka posiada symbol koniczyny na swoich czapkach. Według legendy, podczas jednej z misji święty Patryk posłużył się trójlistną, zieloną koniczyną, aby przedstawić Trójcę Świętą.

Leprechaun, czyli skrzat z Irlandii

Kolejnym znanym symbolem Dnia Świętego Patryka jest Leprechaun, czyli skrzat z Irlandii. Leprechaun to stworzenie mityczne zamieszkujące Irlandię, które ubrane jest w zielone odzienie oraz kapelusz. Według legend skrzaty te były niezbyt miłe. Znały one ponoć drogę do skarbów, jednak nikomu nie wyjawiły tej tajemnicy, chyba że zostały złapane, a nawet wtedy skarbu nie oddawały tak łatwo… Właśnie stąd wzięło się powiedzenie, iż ,,skarb leży po drugiej stronie tęczy’’- jest nie do zdobycia. W czasie obchodów Dnia Świętego Patryka wiele osób przebiera się właśnie za skrzata. 

Kolor zielony

Wcześniej już wspomnieliśmy o jednym z symboli Dnia Świętego Patryka jakim jest kolor zielony. Barwa ta ma oznaczać katolików. Na fladze Irlandii widnieje właśnie kolor zielony, a także pomarańczowy i biały, co nie jest przypadkiem. Kolor pomarańczowy oznacza bowiem protestantów, natomiast barwa biała symbolizuje pokój między katolikami i protestantami. Kolor zielony to barwa narodowa Irlandii, która też przeważa w krajobrazie całej wyspy. 

Dzban Patryka

Ostatnim, interesującym symbolem Dnia Świętego Patryka jest dzban, a dokładnie dzban Patryka. Dziś słowo dzban w naszym kraju zyskało nowe znaczenie wśród młodzieży. Jednak w Irlandii nie ma to nic wspólnego z osobą, która zrobiła coś głupiego. Na tamtejszej wyspie dzbanem Patryka nazywa się szklankę wypełnioną whisky do pełna. Podczas celebracji tego święta ludzie często piją właśnie tak zwany dzban Patryka. 

Jak wyglądają obchody Dnia Świętego Patryka w Irlandii?

Dzień Świętego Patryka to huczne wydarzenie. W Irlandii organizowane są liczne parady, festyny, imprezy czy uliczne pochody, aby uczcić dzień pamięci duchownego. Warto wspomnieć, że ten dzień w Irlandii jest dniem wolnym od pracy, więc każdy znajdzie czas na świętowanie! W czasie obchodów ludzie przebierają się za skrzaty, liście koniczyny, a mężczyźni z brodą farbują ją na zielono! W barach i restauracjach serwowane jest zielone piwo oraz dzbany Patryka, przy których bliscy znajomi celebrują ten radosny dzień! Wiele restauracji oferuje również występy muzyczne z tradycyjną irlandzką muzyką, co dodaje niesamowitego klimatu! 

Jak obchodzony jest Dzień Świętego Patryka na świecie? 

Dzień Świętego Patryka obchodzony jest nie tylko w Irlandii, ale też w wielu krajach na świecie. Na przykład w Chicago, od 1962 roku w ramach obchodów Dnia Świętego Patryka, rzeka Chicago River farbowana jest na zielono. Kilka lat temu, kiedy Michelle Obama była Pierwszą Damą zaproponowała, aby fontanna znajdująca się przy Białym Domu również została zafarbowana na zielono. Na całym świecie wiele miejsc podczas tego święta podświetlanych jest na kolor zielony, jak na przykład Empire State Building w Nowym Jorku. 

Jak obchodzić Dzień św. Patryka w Polsce?

Dzień Świętego Patryka – zastanawiasz się czy w ogóle takie święto jest obchodzone w naszym kraju? Jasne, że tak! Wiele osób równie hucznie i z entuzjazmem celebruje Dzień Świętego Patryka w Polsce od momentu wstąpienia do Unii Europejskiej! W miastach można spotkać bary i restauracje, które inspirowane są właśnie tradycją irlandzką. Miejsca takie najczęściej w swojej nazwie mają słowa: ,,irish pub’’ lub ,,green pub’’ i cieszą się sporą popularnością, szczególnie 17 marca. W ten niesamowity dzień warto spotkać się z przyjaciółmi, aby wypić dobre irlandzkie piwo i zjeść coś pysznego.

Dzień Świętego Patryka związany jest między innymi z piwem. Właśnie dlatego świetnym pomysłem, aby w oryginalny sposób spędzić ten czas jest wyjście na degustację piwa albo podarować voucher na degustację piwa bliskiej Ci osobie! Degustacje piwa dostępne są na terenie całej Polski, a zajęcia realizowane są w grupach i trwają około 4-5 godzin. Podczas kursu osoba obdarowana dowie się wielu interesujących zagadnień teoretycznych, jak również dokona oceny kilku gatunków piw. Degustacja piwa to możliwość poszerzenia swojej wiedzy na temat złotego trunku oraz idealny sposób na spędzenie czasu w wolny dzień! 

Jeśli nie chcesz wychodzić do restauracji czy baru, zaproś znajomych do siebie! Razem ugotujcie irlandzki posiłek, na przykład: chlebek z bakaliami lub placki ziemniaczane zawijane z wołowiną. Wspólne imprezowanie i celebrację Dnia Świętego Patryka w domowym zaciszu możesz urozmaicić poprzez degustację whisky online! Voucher na degustację whisky online znajdziesz na stronie internetowej Prezentmarzeń.com. Przed spotkaniem otrzymasz paczkę na wskazany adres, w której znajdziesz kilka buteleczek whisky. Podczas wideokonferencji z profesjonalnym sommelierem poznasz ciekawostki z historii powstawania whisky, nauczysz się odróżniać smaki oraz zapachy. Atrakcja ta będzie ciekawym doświadczeniem dla Ciebie i Twoich gości, a co najważniejsze będziecie brali w niej udział we własnych czterech kątach!