Każdy pamięta o świętach babci i dziadka obchodzonych w styczniu. Czy wiedziałeś jednak, że istnieje coś takiego, jak Dzień Seniora? To okazja do świętowania z każdą osobą starszą z naszego otoczenia. Rola seniorów jest tak istotna, że powstało kilka dat dotyczących tego święta. Chcesz wiedzieć, kiedy obchodzi się Ogólnopolski Dzień Seniora? Zobacz, na kiedy należy przygotować prezenty!

seniorzy

Kiedy jest Dzień Seniora?

Światowi działacze nie mogli dojść do porozumienia z datą, jednak wszyscy zgodnie uznali, że koniecznie należy zorganizować Święto Seniora. 1 października obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób Starszych, 20 października obchodzimy Europejski Dzień Seniora, zaś 14 listopada przypada Światowy Dzień Seniora. Zastanawiasz się, co łączy, a co odróżnia te daty?

Podczas wszystkich tych obchodów Dnia Seniora zwraca się szczególną uwagę na rolę osób starszych w społeczeństwie. Populacja Polski jest starzejąca się, co oznacza, że osób po 60 roku życia jest naprawdę dużo. Z tego względu poprawa ich standardu życia powinna być celem wszystkich osób. Pamiętajmy, że każdego z nas czeka starość, więc warto już teraz zadbać o lepszą przyszłość!

Europejski Dzień Seniora

Europejski Dzień Seniora wypada 20 października. Tego dnia organizuje się różne kampanie profilaktyczne, których głównym tematem są choroby wieku podeszłego. Czy wiesz, że istnieje dziedzina nauki, która zajmuje się jedynie chorobami i problemami osób starszych? Nazywamy ją gerontologią, a lekarz leczący seniorów to geriatra. Istnieje grupa charakterystycznych schorzeń, które znacznie częściej występują w starszym pokoleniu. Bardzo istotne jest, aby zarówno sami zainteresowani, jak i ich młodsi towarzysze byli w stanie zaobserwować pierwsze symptomy. W tym szczególnym czasie pochylmy się nad losami seniorów i poświęćmy chwilę na wyszukanie informacji na temat chorób powiązanych z wiekiem.

Ten dzień jest również dobrą okazją do zwrócenia uwagi na problemy społeczne, na które narażone są osoby w wieku podeszłym. Pierwszym z nich jest samotność. Jeżeli mają to szczęście mieszkać ze współmałżonkiem, to kłopotem jest to, że zwykle spędzają czas tylko we dwoje. Brak siły lub pieniędzy ogranicza kontakty towarzyskie, przez co życie staje się monotonne. Ze względu na słabiej funkcjonujące narządy zmysłów starsi ludzie często są traktowani z góry lub ignorowani przez młodszych. Wiele chorób występujących u seniorów jednocześnie wiąże się z dyskomfortem i utrudnionym codziennym funkcjonowaniem. Podczas Europejskiego Dnia Seniora postaraj się zastanowić, co Ty możesz zrobić, aby osobom starszym żyło się lepiej.

Światowy Dzień Seniora

Międzynarodowy Dzień Seniora obchodzony jest 14 listopada i to właśnie ta data obowiązuje w Polsce. Obchody mają różnorodny charakter, jednak ogólnie polegają na organizowaniu ciekawych aktywności dla osób starszych. W klubach seniora organizowane są niewielkie przyjęcia, podczas których goście mogą porozmawiać przy kawie oraz wspólnie wspominać młodość. Światowy Dzień Seniora to również okazja do przełamania różnicy pokoleniowej, która często utrudnia nam komunikację.

Dzień Seniora to okazja do spotkań pomiędzy młodzieżą a starszym pokoleniem, co pozwoli na wzajemne zdobywanie wiedzy i doświadczenia od siebie. Zrozumienie zarówno nastolatka, jak i osoby starszej bywa trudne, jeżeli nie poświęcimy odpowiedniej uwagi rozmówcy. Wykorzystaj ten dzień na połączenie skrajnych grup wiekowych pomostem zrozumienia.

Międzynarodowy Dzień Osób Starszych ustanowiła ONZ w 1990 roku. 1999 rok został ogłoszony Międzynarodowym Rokiem Seniorów. Ogólnopolska Rada Obchodów Roku Seniorów wystosowała wówczas apel do samorządów lokalnych. Prosiła w nim o organizowanie działań i aktywności, które będą zwyczajnie przynosiły radość osobom starszym. Ponadto apelowała o włączenie ich do życia innych pokoleń. Podczas Drugiego Światowego Zgromadzenia na temat Starzenia się Społeczeństw, które odbyło się w 2002 roku w Madrycie, do problemu odniósł się ówczesny papież Jan Paweł II. Wystosował wtedy list otwarty, w którym apelował do stworzenia osobom starszym odpowiednich warunków do życia, z poszanowaniem ich godności.

warsztaty ceramiki prezent dla seniora

Obchody Dnia Seniora w Polsce i na świecie

W Polsce Dni Seniora obchodzone są zwykle w postaci różnego rodzaju festynów organizowanych przez miasta lub pojedyncze ośrodki zrzeszające osoby starsze. W programie takich imprez możemy się spotkać z takimi atrakcjami, jak:

 • występy muzyków i satyryków;
 • warsztaty dotyczące bezpieczeństwa osób starszych;
 • stoiska ogrodnicze;
 • występy dzieci;
 • badania profilaktyczne;
 • zajęcia z samoobrony;
 • promocje organizacji zajmujących się atrakcjami dla seniorów.

Taka forma spotkania zapewnia atrakcje dla osób o różnych zainteresowaniach. Seniorzy mogą nie tylko obejrzeć występy artystów, ale też znaleźć nowe zainteresowania, typu robótki ręczne, ogrodnictwo lub joga. Na takie imprezy warto zabierać osoby starsze ze swojego otoczenia, aby pomóc im się zaktywizować. Festyn jest okazją do miło spędzonego czasu, dobrej zabawy oraz spotkania nowych osób!

W innych krajach obchody Dnia Seniora przebiegają dość podobnie. W internecie oraz na plakatach i ulotkach pojawiają się hasła promujące odpowiednią opiekę nad osobami starszymi. Zwraca się uwagę też na to, że często są one obarczone niepełnosprawnością, co dodatkowo stawia kolejne wyzwania. Amerykanie stawiają na zapewnienie osobom starszym poczucia bezpieczeństwa i komfortowych warunków do życia. Radzą, aby zwrócić uwagę na zjawisko dyskryminacji seniorów i zachęcają do walki o równe traktowanie.

Obchody dnia seniora

Co interesuje seniorów, czyli czym się kierować planując święto seniora?

Ciężko jest znaleźć grupę atrakcji, które na pewno okażą się sukcesem podczas spotkania dla seniorów. Jednak jest pewne rozwiązanie, które doskonale sprawdzi się na imprezie dla osób starszych, które przebywają na stałe w domach opieki. Zaproś do nich maluchy! Badania wykazały, że towarzystwo grup przedszkolnych doskonale wpływało na rozwój i nastrój zarówno dzieci, jak i seniorów. Osoby starsze uwielbiają zabawy z przedszkolakami, cechują się odpowiednią cierpliwością oraz mają doświadczenie w opiece. Z kolei dziecko nie będzie traktowało seniora w inny sposób oraz nie da mu odczuć, że zwraca uwagę na jego wiek. Relacja maluchów z seniorami to świetne lekarstwo i profilaktyka dla jednych i drugich. Spróbuj zorganizować zabawy z dziećmi, aby zapewnić miłą rozrywkę!

Bardzo ciekawą inicjatywą stworzoną z myślą o seniorach jest również Uniwersytet Trzeciego Wieku. Dzień Seniora to doskonały moment, aby zorganizować akcję promocyjną, która zachęci ich do uczestnictwa w zajęciach. Na czym polegają takie zajęcia? Są to kursy organizowane głównie na uniwersytetach, które uczą umiejętności przydatnych osobom starszym i pomogą im się rozwijać. Wśród kursów można spotkać naukę korzystania z komputera, zajęcia artystyczne i muzyczne, naukę języków, kursy kulinarne i zajęcia sportowe. Każde ze spotkań niesie za sobą masę korzyści dla seniorów, które poprawią ich jakość życia. Przede wszystkim, uczestnicy zdobędą nowe umiejętności, dzięki czemu mogą być bardziej samodzielni w nowoczesnym świecie. Jest to też okazja do spotkań z nowymi osobami, dzięki czemu będą oni mniej samotni. Wreszcie, ciągła nauka opóźnia zmiany degeneracyjne w obrębie mózgu i pomaga dłużej zachować świadomość i samodzielność. Planując Święto Seniora, zadbaj więc o promocję nauki!

Jaki prezent na Dzień Seniora podarować bliskiej osobie?

Organizując Dzień Seniora, nie zapominajmy o swoich najbliższych: babciach, dziadkach, sąsiadach czy współpracownikach. Zadbaj o to, aby była to data wyjątkowa. Poza planowaniem wyjątkowych atrakcji warto też wręczyć symboliczny prezent. Takim gestem pokażemy, że dana osoba jest dla nas ważna bez względu na wiek oraz że cieszymy się jej towarzystwem. Zaproś bliskich w podeszłym wieku na miłe spotkanie, w czasie którego będą mogli opowiedzieć o swoich zainteresowaniach i potrzebach. Wykorzystaj też ten czas do zainspirowania ich nowymi aktywnościami, które pomogą im w walce z monotonią życia. Zobacz, jak wybrać prezent na Dzień Seniora!

grupa seniorów grająca w brydża

Decydując się na wręczenie podarunku z tej okazji, koniecznie weź pod uwagę kilka czynników, które pozwolą Ci podjąć najlepszą decyzję. Do najważniejszych z nich należą:

 • mobilność osoby starszej, którą chcesz obdarować;
 • czy prezent ma realizować sama, czy z bliską osobą;
 • indywidualne zainteresowania.

Dzięki temu zdołasz wybrać idealny prezent na Dzień Seniora, który sprawi prawdziwą radość!

Zobacz, jakie są nasze najciekawsze prezenty dla starszych osób

 • Spa dla Seniora w Żywcu – to fenomenalny pakiet dla dwóch osób, który zapewni starszym osobom doskonały wypoczynek. Obejmuje aż 4 noclegi w komfortowym obiekcie oraz masę atrakcji, które uatrakcyjnią pobyt. Hotel urządzony jest zgodnie z 4-gwiazdkowym standardem, a jego położenie na wsi zapewnia przepiękne, górskie widoki. W pakiecie śniadania z obiadokolacjami, masaże, okłady borowinowe i wiele innych! Seniorzy będą mieli nielimitowany dostęp do strefy wellness z wanną z hydromasażem i łaźnią.
 • Warsztaty malarskie – to możliwość odkrycia nowej pasji i kreatywnego spędzania czasu. Zajęcia odbywają się w małych, kilkuosobowych grupach, co pozwala na skupienie się oraz odpowiednią uwagę instruktora. Możesz wybrać wariant z farbami olejnymi lub akwarelami. Kurs pozwoli na oswojenie się z pędzlem i odkrycie swojego talentu. Malowanie jest bardzo relaksującą rozrywką, która dodatkowo ćwiczy zdolności manualne. Stworzone obrazy można rozwiesić w domu lub sprzedać na aukcji charytatywnej, aby wesprzeć wybraną działalność.
 • Kurs brydża zapewnia naukę intelektualnej rozrywki, którą można z powodzeniem realizować podczas spotkań z bliskimi. Umiejętności zapewnią godziny świetnej zabawy podczas jesiennych wieczorów. Kurs składa się z trzech, 2-godzinnych lekcji oraz 3-godzinnego turnieju na koniec, który pozwoli przetestować nowe umiejętności. 
 • Kurs ceramiki może przerodzić się w nową pasję, która stanie się pretekstem do wyjścia z domu. Seniorzy często mają problem z poczuciem samotności, zatem cykliczne zajęcia będą idealną okazją do spotkania się z innymi ludźmi. Podczas pierwszych zajęć osoba obdarowana pozna podstawy pracy z gliną oraz sprawdzi, jak się czuje w tej dyscyplinie. Ceramika pomoże zachować sprawność manualną na dłużej!
 • Warsztaty robienia na drutach raczej nie nauczą nowej umiejętności, bowiem każda babcia doskonale się na tym zna! Kurs pozwoli raczej na lepszą pracę z wełną oraz będzie okazją do spotkań towarzyskich. Podczas kilkugodzinnego spotkania uczestnicy zrobią czapkę z wełny alpaki, a ta doskonale sprawdzi się na zimę. Wspólne robótki ręczne będą miłą odskocznią od codzienności każdego seniora!

Organizacja Dnia Seniora

Wcale nie jest taka trudna, jak się wydaje. Pamiętaj, aby tego dnia poświęcić chwilę starszym osobom w swoim otoczeniu i zadbać o ich dobrostan. Wybierz miły prezent, który możesz podarować bliskiej osobie, aby mogła czuć się wyjątkowa. Staraj się każdego dnia walczyć o lepszy świat dla starszych osób, abyś i Ty mógł spędzić sędziwe lata w miłej i wspierającej atmosferze! Pokaż swoją życzliwość nie tylko w Dniu Seniora, ale również na co dzień!

Otwarta na otwartych ludzi dietetyczka i kosmetyczka. Bezkompromisowa w kwestii żywienia. Z wielkim sercem do zwierząt i przyrody.