Istnieje ponad 20 tysięcy gatunków pszczół, z czego nie wszystkie są jeszcze opisane. Te maleńkie, pracowite owady są bardzo ważne w naszym ekosystemie, ponieważ zapewniają żywność nie tylko nam, lecz dzięki nim paszę mają również zwierzęta. Istnieje wiele powodów, dla których należy szanować te wartościowe owady. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule poniżej.

Kiedy obchodzimy Dzień Pszczół?

Światowy Dzień Pszczoły

Maj jest miesiącem, w którym wszystkie pszczółki mają swój dzień. Kiedy dokładnie obchodzimy Dzień Pszczół? Ustanowiony przez ONZ Światowy Dzień Pszczół obchodzony jest 20 maja. Jest to inicjatywa Słowenii, która w ten sposób chciała podkreślić znaczenie pszczół dla pozyskiwania żywności, zwracając przy tym uwagę na to, że stosowanie pestycydów w rolnictwie zabija te owady.

Wielki Dzień Pszczół

8 Sierpnia natomiast obchodzimy Wielki Dzień Pszczół. Z tej okazji, w całej Polsce, organizowane są wydarzenia poświęcone pszczołom. Ogrody botaniczne, parki narodowe i krajobrazowe, ośrodki edukacji ekologicznej, muzea i skanseny w całej Polsce przygotowują w tym dniu dla odwiedzających liczne atrakcje – konkursy, warsztaty, spotkania z przyrodnikami i pszczelarzami. Dla każdego pracownika placówek przyrodniczych ważne jest, aby przekazać jak najwięcej wiedzy na temat pszczół. Z tej okazji organizowane są również sadzenia roślin, które dają pyłek i nektar, czyli pokarm dla pszczół.

Znaczenie pszczół w przyrodzie

Ten mały owad jest bardzo pracowity i często niedoceniany. Czy wiesz, że jedna pszczoła w przeciągu całego swojego życia wyprodukuje jedynie łyżkę miodu, a w czasie trwania swojego żywotu mogłaby przelecieć dwukrotnie wokół równika? Znaczenie pszczół w przyrodzie jest dosyć istotne. Dzięki ich pracy warzywa i owoce nie tylko wydają więcej plonów, lecz również wydawane przez roślinę owoce są większe i ładniejsze. Pszczoły zapewniają żywność nie tylko nam, lecz dzięki nim paszę mają również zwierzęta. Po co pszczoły robią miód? Jest to ich pokarm, który gromadzą na jesień i zimę. Jedna rodzina pszczół potrafi zjeść od 70 do 100 kg miodu! Aby uzyskać pół kilograma miodu, pszczoły muszą zebrać nektar z 2 milionów kwiatów!

Robotnica pszczoły miodnej latem żyje nieco ponad miesiąc, a w zimie nawet i pół roku. Latem przeciętna rodzina pszczół, może liczyć 80 tysięcy osobników, a jesienią ich liczba spada do 20 tysięcy. Królowa matka potrafi żyć 6 lat i jest w stanie złożyć w trakcie swojego życia do 500 tysięcy jajeczek.  

Co robią pszczoły dla ludzi?

Pszczoły dostarczają nam zdrowych i naturalnych produktów, takich jak miód, pyłek, propolis, pierzga, czy mleczko pszczele. Z pszczelego wosku wyrabia się pachnące świece, ale też produkuje się z niego kosmetyki czy leki. Miód łagodzi kaszel, działa uspokajająco i nasennie, poprawia perystaltykę jelit. Jest jednym z cenniejszych i naturalnych produktów, który możemy używać dzięki tym pracowitym owadom. Pszczoły są również inspiracją dla ludzi. Podczas wytwarzania plastra miodu starają się aby był wytrzymały i użyteczny stosując sześciokąty. Tę technikę podchwycili konstruktorzy, starając się wykorzystać ten patent w tworzonych konstrukcjach aby nadać im lekkości. 

Ochrona pszczół

Istnieją duże obawy, że pszczoły mogą masowo wyginąć. Podobno w Polsce w każdej sekundzie ginie około 100 pszczół! Kiedy na całym świecie w okresie kwitnienia, pszczoły ruszają do pracy, w Chinach pracownicy muszą sami zapylać kwiaty pędzelkiem. Powodem jest wytępienie dużej populacji pszczół silnymi pestycydami, których latami używali do usuwania roślin. Starając się zapobiec skutkom tego okrutnego precedensu, musimy zrobić wszystko aby uchronić je przed całkowitym wyginięciem. Co Ty możesz zrobić, żeby chronić pszczoły? Nagłaśnianie tej sprawy jest istotne, ale możemy też okazać to czynami stwarzając dla pszczół przyjazne środowisko. Podziękuj pszczołom za ich ciężką pracę sadząc miododajne kwiaty, tworząc łąki kwietne czy specjalne poidła.   

Rośliny miododajne

Czym wyróżniają się rośliny miododajne? Są to przede wszystkim kwiaty barwne i wonne, kwitnące długo i obficie. Dostarczają one pszczołom surowca do produkcji miodu – nektaru. Są to również rośliny, na których liściach i pędach wytwarzany jest inny surowiec do produkcji miodu – spadź. Poniżej dowiesz się, które z nich warto jest mieć w swoich ogrodach.

Kwiaty miododajne

Do najbardziej wydajnych należą: facelia błękitna, chaber bławatek i lebiodka pospolita.

Krzewy miododajne

Należą do nich takie gatunki jak berberys, czeremcha zwyczajna, głóg dwuszyjkowy, ligustr pospolity, kłokoczka południowa, kruszyna pospolita, malina, czarna porzeczka, róża i śnieguliczka biała. Bardzo dużą wydajność miodową – 190 kg/ha, posiada ostatnia z nich. Śnieguliczka jest gatunkiem mrozoodpornym i spokojnie wytrzymuje susze. 

Drzewa miododajne

Do miododajnych drzew należy jarząb pospolity, surmia, kasztanowiec zwyczajny, klon: jawor, polny i pospolity, lipy: drobnolistna i szerokolistna, robinia akacjowa, wierzba oraz śliwa domowa.

Poidełko dla pszczół

Dzięki pszczołom możemy cieszyć się pięknem drzew i kwiatów w naszym otoczeniu. Dlatego warto stworzyć na naszym parapecie, balkonie lub w ogrodzie miejsce dla owadów, gdzie będą mogły napić się wody i nabrać sił. Taka pomoc ma ogromne znaczenie, zwłaszcza, gdy susza daje się we znaki całej przyrodzie. Odkryj kilka patentów na stworzenie bezpiecznej przystani dla pszczół.

Jak zrobić poidło dla pszczół?

Zabierając się za stworzenie poidełka dla pszczół, musimy mieć na uwadze to, że są to bardzo delikatne owady. Należy pamiętać o tym również przy doborze materiałów i nie używać toksycznych dla pszczół klejów itd. Nie musi to być nic skomplikowanego. W tym celu można użyć np. podstawki doniczkowej, którą wypełnimy odpowiednimi naturalnymi materiałami . Aby uniknąć utonięcia pszczół w takim poidle, należy dobrze go wypełnić, a najlepiej włożyć takie materiały, które są lekkie i wciągają wodę (mech, patyczki, torf itp.). Pszczoły spijają wodę nie bezpośrednio z tafli, a właśnie z nasiąkniętych materiałów. Ważne jest również wlanie niewielkiej ilości czystej, pozbawionej jakichkolwiek dodatków wody. Pamiętaj aby regularnie ją wymieniać. Aby nie dostały się do niej zanieczyszczenia z zewnątrz, można użyć dodatkowej osłonki. Ważne jest również miejsce, w którym umieścimy poidełko dla pszczół. Należy umieścić je w jakimś ustronnym, zacienionym miejscu, ale ważne jest by woda nie była zbyt zimna, ponieważ pszczoły potrzebują ciepłej wody. Najlepiej wybrać takie miejsce, gdzie pszczoły będą miały do niego swobodny dostęp, z dala od sprzętów balkonowych czy rosnących krzewów w ogrodzie. Poidło możemy wystawić już w połowie lutego.

Sekretne życie pszczół

  • Pszczoły porozumiewają się za pomocą tańca. Można podzielić je na kilka rodzajów, między innymi werbunkowy, alarmowy, a nawet taniec radości. Naukowcy odkryli, że pszczoły w trakcie poszukiwania jedzenia, są w stanie wziąć pod uwagę okrągły kształt Ziemi i uwzględniają go w typowym tańcu. 
  • Statystycznie człowiek ma na swojej głowie 100 tysięcy włosów, pszczoła natomiast 3 miliony. 
  • Pszczoła macha skrzydłami ponad 11 tysięcy razy na minutę, a ich mózg jest wielkości ziarna sezamu. Mimo to mają niebywały talent do uczenia się i zapamiętywania. 
  • Pszczoły posiadają pięcioro oczu, a dwoje z nich zbudowane są z  tysięcy soczewek. 
  • Według naukowców, pszczoły witają się za pomocą swoich prawych czułków. 
  • Najmniejsza pszczoła na świecie to pszczoła karłowata, która mierzy 0,2 milimetra.
  • Miód się nie psuje, przez naturalną kwasowość i niską wilgotność. Odnaleziony przez archeologów miód w starożytnym Egipcie udowodnił, że mimo upłynięcia kilku tysięcy lat, miód nadal nadawał się do spożycia. 
  • W starożytnym Egipcie miód i wosk pszczeli używano do balsamowania zwłok.

Dzień w pasiece z pszczelarzem

Interesuje Cię tematyka pszczół? Z nami możesz wybrać się na spotkanie z pszczelarzem i zobaczyć na własne oczy jak pracowite są te maleńkie stworzenia. Pasieka w Miłosnej pokaże Ci pracę pszczelarza i zapozna z sekretnym życiem pszczół.

Optymistka, która twardo stąpa po ziemi. Czego nie dopowie, to dośpiewa. Miłośniczka książek, zespołu Queen i ostrych papryczek jalapeño.