Dzień Ojca to wyjątkowe i niezwykle przyjemne święto, które obchodzone jest na całym świecie. To doskonała okazja, aby spędzić czas z tatą i wyrazić mu swoją miłość i wdzięczność. Sprawdź, kiedy jest Dzień Ojca i jaka jest jego historia. Jak świętować ten dzień? 

Dzień Taty w Polsce i na świecie. Historia święta, propozycje upominków i pomysły na Dzień Ojca

Kiedy jest Dzień Ojca? 

Dzień Ojca w Polsce obchodzony jest 23 czerwca każdego roku i jest okazją do wyrażenia wdzięczności, miłości oraz szacunku dla ojców. Chociaż nie jest to święto narodowe, cieszy się dużą popularnością i jest szeroko obchodzone przez rodziny w całym kraju.

  • W Stanach Zjednoczonych Dzień Ojca obchodzony jest w trzecią niedzielę czerwca
  • W Niemczech Dzień Ojca (Vatertag) przypada na dzień Wniebowstąpienia Pańskiego, który jest ruchomym świętem chrześcijańskim, obchodzonym 40 dni po Niedzieli Wielkanocnej.
  • W Portugalii i Hiszpanii Dzień Ojca obchodzony jest 19 marca, w dzień świętego Józefa, który jest patronem ojców.
  • W krajach skandynawskich, takich jak Norwegia, Szwecja i Finlandia, Dzień Ojca obchodzony jest w drugą niedzielę listopada.
  • W Japonii Dzień Ojca (Chichi no Hi) święto to wypada w trzecią niedzielę czerwca, podobnie jak w Stanach Zjednoczonych.
  • W Australii Dzień Ojca obchodzony jest w pierwszą niedzielę września
  • Na Ukrainie Dzień Ojca obchodzony jest w trzecią niedzielę czerwca.
  • Na Tajwanie Dzień Ojca obchodzony jest 8 sierpnia

Historia Dnia Ojca

fotografia z tatą na drewnianym biurku

Historia Dnia Ojca sięga początku XX wieku. Pomysł na to święto zrodził się w Stanach Zjednoczonych dzięki Sonorze Smart Dodd, córce weterana wojny secesyjnej Williama Smarta. Sonora Smart Dodd wpadła na pomysł uczczenia swojego ojca, który po śmierci matki samotnie wychowywał ją i jej pięcioro młodszego rodzeństwa.

Pierwsze obchody święta odbyły się 19 czerwca 1910 roku, a dzień ten został wybrany, ponieważ były to urodziny Williama Smarta. Wydarzenie to miało miejsce w miasteczku Spokane w stanie Waszyngton. W tamtym czasie obchody miały bardziej lokalny charakter i nie były jeszcze powszechnie uznawane.

Dzień Ojca zyskał większą popularność w latach 60. XX wieku, głównie dzięki wysiłkom Sonory Smart Dodd i jej zwolenników. Dopiero w 1972 roku prezydent Richard Nixon oficjalnie ustanowił Dzień Ojca jako święto narodowe, obchodzone w trzecią niedzielę czerwca. Obchody Dnia Ojca miały na celu uhonorowanie ojców i wyrażenie wdzięczności za ich poświęcenie i trud wkładany w wychowanie dzieci.

Dzień Ojca w Polsce

W Polsce Dzień Ojca obchodzony jest 23 czerwca, niecały miesiąc po Dniu Matki. Pierwszy raz Dzień Ojca w Polsce miał miejsce w 1965 roku. Dziś obchody Dnia Ojca w Polsce mogą przybierać różne formy, zależnie od zainteresowań i preferencji świętującego. Często jest to po prostu wspólne spędzanie czasu przy rodzinnym stole, gdzie można porozmawiać i cieszyć się towarzystwem najbliższych. Inne popularne pomysły na to, jak obchodzić Dzień Ojca w Polsce to spacer, wycieczka rowerowa, wędkowanie czy piknik – każda forma aktywnego wypoczynku to świetny sposób na wspólne spędzenie czasu. Tatusiowie otrzymują też prezenty z okazji Dnia Ojca. Może to być niewielki upominek, jak breloczek, perfumy, t-shirt ze śmiesznym napisem i datą. Świetnym pomysłem są też jednak ciekawe doświadczenia, które sprawią tacie wyjątkową radość. Na przykład przejażdżka sportowym samochodem to super atrakcja dla miłośnika motoryzacji. Kurs barmański to idealny prezent dla ojców, którzy lubią eksperymentować z drinkami i chcą nauczyć się profesjonalnego przygotowywania koktajli. Masaż relaksacyjny będzie zaś doskonałym upominkiem dla ojców potrzebujących chwili relaksu i odprężenia. Po więcej takich pomysłów zapraszamy na Prezentmarzen.com

Dzień Ojca na świecie

Na świecie obchodzi się Dzień Ojca na różne sposoby. 
W Stanach Zjednoczonych Dzień Ojca wypada w trzecią niedzielę czerwca. Jest to dzień ustawowo wolny od pracy, co pozwala rodzinom na wspólne świętowanie. Tradycja ta została oficjalnie ustanowiona przez prezydenta Richarda Nixona w 1972 roku. 
W Niemczech Dzień Ojca jest obchodzony w dniu Wniebowstąpienia Pańskiego, który przypada 40 dni po Wielkanocy. W tym dniu mężczyźni często organizują piesze wycieczki lub inne formy aktywności na świeżym powietrzu. Co ciekawe, w Niemczech jest to również dzień ustawowo wolny od pracy. 
W Portugalii i Hiszpanii Dzień Ojca wypada 19 marca, w dniu świętego Józefa, opiekuna Jezusa Chrystusa. To dzień ustawowo wolny od pracy, co daje rodzinom możliwość spędzenia czasu razem i uczczenia swoich ojców. 
W Australii Dzień Ojca obchodzony jest w pierwszą niedzielę września. To czas, kiedy dzieci wręczają swoim ojcom ręcznie robione prezenty i kartki, a rodziny spędzają czas na świeżym powietrzu, często organizując pikniki lub grille.

Jak widać, Dzień Ojca można obchodzić na wiele różnych sposobów, w zależności od tradycji i kultury danego kraju. W niektórych miejscach dzień ten jest bardziej formalny, z uroczystościami i oficjalnymi wydarzeniami, w innych natomiast ma bardziej rodzinny i kameralny charakter. Niezależnie od miejsca, Dzień Ojca zawsze jest wyjątkowym czasem, kiedy można okazać swoim ojcom miłość i wdzięczność za wszystko, co dla nas zrobili.

Humanistka z krwi i kości, wielbicielka prostego języka i przyjaznej komunikacji. Matka Polka wielozadaniowa. Ciekawa świata optymistka, która wierzy, że cel to marzenie z datą realizacji. Na blogu pisze treści o tematyce lifestylowej.