Międzynarodowy Dzień Muzyki to wyjątkowa okazja do celebrowania piękna muzyki. Tego dnia zatrzymajmy się na chwilę i zastanówmy nad tym, jakie znaczenie mają dla nas dźwięki instrumentów i głosy światowych wokalistów. Zobacz, jaka jest historia tego dnia oraz jak muzyka wpływa na człowieka.

Gitara, słuchawki oraz kartki z zapisanymi nutami

Kiedy jest Dzień Muzyki?

Międzynarodowy Dzień Muzyki przypada na 1 października. Został ustanowiony w 1975 roku z inicjatywy Yehudiego Menuhina, dyrygenta i skrzypka ze Stanów Zjednoczonych, który w tym czasie był prezydentem Międzynarodowej Rady Muzyki przy UNESCO. Celem zainicjowania tego święta było upowszechnianie muzyki wśród ludzi. Chciano uwrażliwić publiczność i pokazać piękno płynące z dźwięków instrumentów prawdziwych wirtuozów. 

Międzynarodowy Dzień Muzyki jest swego rodzaju promocją organizacji, jaką jest Międzynarodowa Rada Muzyki. Założona została w 1949 roku i jej siedzibę można znaleźć w Paryżu. Jej rola jest bardzo istotna, są bowiem doradcą UNESCO w kwestiach muzyki i jej jakości. Obecnie w skład rady wchodzi 80 komitetów narodowych rozsianych po całym świecie. Organizacja co roku urządza też wspaniałe wydarzenie, jakim jest Międzynarodowa Trybuna Kompozytorów. Stanowi ona przestrzeń dla artystów, którzy chcą wypromować muzykę współczesną.

W naszym kraju tego dnia ma miejsce wręczenie nagród Koryfeusza Muzyki Polskiej. Z tej okazji ma miejsce uroczysta gala. Obecnie nagrody są wręczane w 4 kategoriach: Osobowość Roku, Wydarzenie Roku, Nagroda Honorowa oraz Odkrycie Roku. Poza tym tego dnia organizowanych jest wiele wydarzeń muzycznych i koncertów na terenie całego kraju. 

Czy muzyka łagodzi obyczaje?

Mówi się, że muzyka łagodzi obyczaje. To sformułowanie na stałe weszło już do potocznego języka, jednak czy pamiętamy jego pochodzenie? Pierwszy raz pojawiło się ono za sprawą Jerzego Waldorffa, który tak zatytułował swój felieton publikowany na łamach Polityki od 1969 roku. Było to także jego ulubione powiedzenie. Nawiązuje on tymi słowami do samego Arystotelesa, którego słowa w tłumaczeniu Ludwika Piotrowicza brzmiały: Muzyka wpływa na uszlachetnianie obyczajów. 

Skoro znamy już pochodzenie tych słów, to możemy zastanowić się nad ich znaczeniem. Czy muzyka faktycznie łagodzi obyczaje? Wiele osób z pewnością się zgodzi, jak bowiem podważać słowa starożytnego myśliciela? Argumentami za tą tezą są z pewnością emocje, które towarzyszą nam podczas słuchania muzyki. Sprawiają one, że możemy za jej pośrednictwem wyrażać siebie. Jest to możliwe zarówno podczas słuchania muzyki, jak i jej komponowania! Stanowi ona ujście dla naszych odczuć, zarówno pozytywnych, jak i negatywnych. 

Wiele osób kocha śpiewać. Nieco mniejsza część z nich faktycznie to potrafi, jednak w domowym zaciszu nic nie stoi na przeszkodzie oddania się swojej pasji! Dla tych, którzy chcieliby złagodzić swoje obyczaje, polecamy indywidualną lekcję śpiewu. Podczas zajęć doświadczony nauczyciel pomoże nam zapanować nad oddechem, określi zakres naszej skali i zaproponuje najlepsze ćwiczenia, które pozwolą rozwinąć warsztat. Lekcja śpiewu to nie tylko nowe umiejętności, ale też świetna zabawa! Samodzielnie wykonywana muzyka z pewnością poprawi nastrój i ułatwi nam realizowanie codziennych obowiązków.

portret kobiety śpiewającej do mikrofonu w studio nagraniowym

Co daje słuchanie muzyki? Muzyka towarzyszy nam na każdym kroku, zatem łatwo jest dzięki niej nastroić się na pewne działania. Podczas pracy lubimy proste, rytmiczne utwory bez linii wokalnej, które pomagają nam skupić myśli. Z kolei na spotkanie towarzyskie lepiej sprawdzą się wesołe piosenki, do których łatwo jest zatańczyć. Słuchanie muzyki pozwala nam więc modulować nastrój i tworzyć odpowiednią atmosferę do sytuacji. Wpływ muzyki na mózg człowieka ma zatem kolosalne znaczenie. Odpowiednie wykorzystanie tych zależności może nam pomóc w wielu życiowych sytuacjach.

Jaki jest wpływ muzyki na człowieka?

Muzyka jest bardzo przydatnym elementem dorosłego życia. Daje nam dużo radości i pozwala na lepsze radzenie sobie z emocjami. Jej kluczowe znaczenie przypisuje się jednak dla małych dzieci, nawet już w łonie matki!

Wpływ muzyki na rozwój człowieka został zauważony już wiele lat temu. Ciężarnym poleca się zarówno słuchanie muzyki klasycznej, jak i śpiewanie do brzuszka. Te dźwięki pozytywnie wpływają na rozwój więzi między matką a dzieckiem oraz wspomagają prawidłowy rozwój płodu. Dzieci, które od pierwszych dni życia są wystawiane na kontakt z muzyką, lepiej się rozwijają, są spokojniejsze i łatwiej przyswajają wiedzę. Kilkulatki można z powodzeniem wysyłać na zajęcia muzyczne, podczas których nauczą się gry na pianinie lub cymbałkach. Dowiedziono nawet, że dzieci, które mają od samego początku regularny kontakt z muzyką klasyczną, lepiej sobie radzą w relacjach z rówieśnikami i są bardziej inteligentne!

Uśmiechnięte dziecko

Podczas badań wykazano związek nie tylko pomiędzy muzyką a zachowaniem dzieci. Pochylono się także nad seniorami. Wykazano, że osoby starsze, które potrafią grać na jakimś instrumencie, dłużej zachowują sprawność intelektualną. Z kolei chorzy na Alzheimera, którzy słuchają muzyki klasycznej, są spokojniejsi i dużo częściej potrafią utrzymać kontakt z rzeczywistością.

Wpływ muzyki jest dwojaki, czyli obserwujemy określone reakcje zarówno podczas słuchania, jak i wykonywania muzyki. Wielu artystów nie umiałoby poradzić sobie z własnymi emocjami, gdyby nie mogli tworzyć. Przelewają uczucia na instrumenty, dzięki czemu łatwiej jest im zrozumieć codzienność. Czy taka forma relaksu zarezerwowana jest tylko dla gwiazd światowego formatu? W żadnym wypadku! Każdy z nas może zostać muzykiem! Nawet jeśli nie będziemy występować w filharmonii, to zawsze możemy grać na instrumencie w domowym zaciszu i tym samym poczuć się lepiej.

Przyjemnym instrumentem, z którym można rozpocząć swoją muzyczną przygodę, jest ukulele. To mała wersja gitary, która ma tylko 4 struny i znacznie mniej progów, co ułatwia naukę początkującym. Indywidualna lekcja gry na ukulele pozwoli poznać podstawowe chwyty i zrozumieć ten instrument. Dźwięki z niego płynące są delikatne i przyjemne a sama gra jest bardzo prosta. Sprawdź na własnej skórze, jak muzyka wpływa na mózg i ciesz się nią na co dzień!

Co daje słuchanie muzyki?

Wpływ muzyki na emocje człowieka jest zauważalny na każdym kroku. Sam fakt tego, że każdy ma swój ulubiony gatunek muzyczny sugeruje już, że ma ona istotną rolę w życiu wszystkich ludzi. Bardzo dużo mówi się o tym, jaki jest wpływ muzyki klasycznej na człowieka, ale z czego on wynika? Prawdopodobnie to połączenie kojącego dźwięku instrumentów klasycznych, emocji płynących ze skomplikowanych melodii oraz naszego indywidualnego podejścia do konkretnego utworu warunkuje ostateczny efekt.

Wpływ muzyki klasycznej na mózg jest czynnikiem, który sprawia, że coraz rzadziej słuchamy tego rodzaju utworów. Łatwiej przyswajamy proste, rytmiczne piosenki z przewidywalną melodią, które może nam zaoferować na przykład pop. Aby odczuć wpływ utworów klasycznych, musimy uzbroić się w pewną cierpliwość. Konieczne jest wsłuchanie się w dźwięki, poczucie emocji kompozytora i muzyka oraz pełne skupienie. Badacze z McGill University sprawdzili, jak muzyka wpływa na wydzielanie naszych hormonów i doszli do interesujących wniosków. Słuchanie muzyki klasycznej powoduje obniżenie się poziomu kortyzolu, który odpowiada za stres i napięcie. Z kolei wzrasta poziom dopaminy, czyli hormonu-nagrody. W pewnym stopniu muzyka klasyczna może nawet zmniejszać odczuwanie bólu. Wszystko to za sprawą jej kojącego działania na cały organizm, regulowania tętna oraz stężenia wspomnianych wcześniej hormonów.

Jak wprowadzić muzykę do swojego życia?

Jeżeli dotychczas nie przykładałeś do muzyki zbyt dużej roli, to po przeczytaniu tego artykułu z pewnością się nad tym zastanowisz! Wpływ muzyki na życie człowieka jest bardzo silny, zatem za jej pośrednictwem możemy zmienić nasze nastawienie i nastrój! Istnieje trend, który nazywa się 180 playlist. Są to składanki utworów, które mają na celu odwrócić nasze emocje o 180 stopni. Pierwotnie powstały jako forma wspomagania terapii dla osób cierpiących na borderline, czyli silne zmiany nastroju. Jeżeli chcesz sprawdzić, jaki u Ciebie będzie wpływ muzyki na mózg, to spróbuj sam stworzyć sobie listy ulubionych utworów, które pomogą zwalczać smutek, złość lub brak motywacji. Zobaczysz wtedy, jak wiele w Twoim życiu może zmienić muzyka oraz jakie sytuacje z Twojej przeszłości się z nią łączą!

koncert smyczkowy

Jeżeli chcesz godnie zacząć świętować Międzynarodowy Dzień Muzyki, to wybierz się na Koncert Chopinowski organizowany w Warszawie. To wyjątkowe wydarzenie muzyczne pozwoli Ci na bliskie spotkanie z prawdziwą sztuką światowego formatu. Godzinny koncert pozwoli Ci na odkrycie kompozycji Fryderyka Chopina w pięknej, kameralnej sali na Krakowskim Przedmieściu.

Dla prawdziwych koneserów muzyki klasycznej czeka też inna atrakcja, która pozwoli na odczuwanie dźwięków na najwyższym poziomie. Występ kwartetu smyczkowego może być realizowany zarówno na terenie Trójmiasta, jak i w innych częściach kraju. Atrakcja obejmuje indywidualny koncert w wykonaniu Golden Gate String Quartet. Repertuar jest niemal nieograniczony: od klasycznych utworów po muzykę filmową i musicalową. Po uprzednim ustaleniu istnieje również możliwość zagrania pozycji spoza repertuaru. Takie wydarzenie może być niezapomnianym elementem imprezy rodzinnej lub spotkania z bliskimi.

W psychologii wyodrębniono nawet formę wspomagania leczenia różnych schorzeń, którą nazywamy muzykoterapią. Wspomaga ona zarówno funkcjonowanie dzieci, osób starszych, jak i dorosłych bez występujących chorób przewlekłych. Wniosek nasuwa się tylko jeden – słuchajmy muzyki kiedy tylko się da! Wybierajmy ulubionych wykonawców, ale też otwórzmy się na inne, nieznane nam gatunki. Co jakiś czas spróbujmy posłuchać nieco muzyki klasycznej, aby zobaczyć, jak na nas wpłynie. 

A 1 października pamiętajmy o klasycznych kompozytorach i ich ponadczasowych dziełach. Niech ten dzień będzie okazją do otwarcia się na muzykę i jej dobroczynny wpływ na naszą codzienność.

Otwarta na otwartych ludzi dietetyczka i kosmetyczka. Bezkompromisowa w kwestii żywienia. Z wielkim sercem do zwierząt i przyrody.