Dzień Mężczyzny i Dzień Chłopaka są podobnie brzmiącymi okazjami. Różnice między mężczyzną a chłopcem można definiować na różne sposoby, jednak nie tego będzie dotyczył tekst. Zobacz, na czym polegają te święta, kiedy się je obchodzi i komu warto wręczyć z tej okazji prezent!

Kiedy jest Dzień Mężczyzny i dzień Chłopaka? Czym różnią się te okazje?

dzień mężczyzny prezent

Kiedy obchodzi się Dzień Mężczyzny?

Padły różne daty, które wywodzą się od różnych wydarzeń. W marcu jest nieformalny Dzień Mężczyzn, który powstał na wspomnienie Czterdziestu Męczenników z Sebasty. Najpopularniejsza w Polsce jest data 10 marca, jednak oficjalne wydarzenie, poparte patronatem ONZ jest 19 listopada. Który dzień zatem jest lepszy do świętowania Dnia Mężczyzny? Odpowiedź jest bardzo prosta: ten, który bardziej Tobie odpowiada. Zgodnie z założeniami Międzynarodowego Dnia Mężczyzn powinniśmy walczyć o bezpieczne środowisko, gdzie każdy ma prawo wyrażać siebie wedle własnego przekonania. Możesz więc w pełni swobodnie zdecydować, czy wolisz termin z historią chrześcijańską, czy świecką.

Dzień Mężczyzny w Polsce

W Polsce Dzień Mężczyzny obchodzi się 10 marca lub 3 listopada. Brak jednogłośnie wybranej daty sprawia, że ten dzień nie jest tak istotny, jak jego międzynarodowy odpowiednik. Pochodzenie poszczególnych terminów jest różne, dlatego w Polsce panuje pewna dowolność w kwestii wyboru odpowiedniej daty.

Data marcowa odnosi się do wspomnienia Czterdziestu Męczenników z Sebasty. Byli oni grupą jednych z pierwszych chrześcijan, którzy zginęli śmiercią męczeńską w 320 roku z rąk prześladowców. Byli oni częścią legionu Rzymskiego, który odmówił modlitwy do pogańskich bóstw w obronie swojej wiary. Tym samym stali się symbolem męstwa i odwagi. Święto wypada 9 marca w kościołach wschodnich, w katolickim przyjmuje się datę 10 marca. 

Kiedy jest Dzień Chłopaka?

Dzień Chłopaka w Polsce obchodzony jest 30 września. Nie jest to oficjalna data, jednak w środowiskach osób młodych znakomicie się przyjęła. Nastolatkowie chętnie wręczają sobie drobne upominki z tej okazji. Dzień Chłopaka często jest też interpretowany jako dzień partnera, zatem jest okazją do wręczania prezentów wśród par w nieformalnych związkach. Skąd się wzięło to święto i z czym się wiąże? Czy wypada tego dnia podarować jakąś niespodziankę dorosłemu mężczyźnie?

Jak obchodzi się Dzień Chłopaka w Polsce?

Święto jest najbardziej rozpowszechnione w szkołach. Tego dnia dziewczęta planują prezenty dla swoich kolegów z klasy. Organizowane są też różne imprezy i konkursy międzyklasowe z tego powodu. Święto jest okazją do wspólnej zabawy i nietypowego prowadzenia lekcji. W sklepach często możemy spotkać specjalne rabaty i akcje promocyjne z okazji Dnia Chłopaka

Ten dzień w Polsce jest okazją przede wszystkim do zabawy. Często też kobiety planują drobne prezenty dla swoich partnerów i braci. Święto jest więc okazją do radości i sprawiania sobie nawzajem przyjemności, która rozjaśni nieco jesienną aurę.

Na ten dzień przypadają też inne, nietypowe święta, jak na przykład Dzień Copywritera lub Międzynarodowy Dzień Podcastów.

Kto obchodzi Dzień Mężczyzny, a kto Dzień Chłopaka?

Dzień Mężczyzny teoretycznie zarezerwowany jest dla dorosłych panów, jednak nie ma przeszkód, aby świętowali też młodsi chłopcy. Organizacja tego dnia w gronie rodziny może być formą motywacji dla nastolatka do rozwijania swojej niezależności i pielęgnowania zdrowych, męskich wzorców. Zgodnie z wizją Międzynarodowego Dnia Mężczyzn, należy wtedy pokazać młodszemu pokoleniu, co to znaczy być „prawdziwym mężczyznom” i jakie postawy są godne naśladowania. Dzięki temu nauczymy młodych, w jaki sposób należy iść przez życie, aby było ono satysfakcjonujące.

Dzień Chłopaka w Polsce jest formą zabawy. Nie ma nic złego w szkolnych imprezach oraz wręczaniu sobie drobnych upominków. Można też przenieść świętowanie do domu i pokazać młodym mężczyznom, że są dla nas ważni. Nawiązanie do tradycji japońskich pokazuje, że za tym świętem idą podobne wartości, co za Dniem Mężczyzn. Warto wtedy okazać wdzięczność za zdrowie naszych synów. Organizowanie przyjęć na wzór japońskich może pomóc chłopcom w zrozumieniu swojej funkcji w społeczeństwie. 

Dzień Mężczyzny na świecie

Historyczna data Międzynarodowego Dnia Mężczyzn to 19 listopada. Ta data obowiązuje w kilkudziesięciu państwach świata. Tradycja została zapoczątkowana w 1999 roku, zatem ma już 23 lata. Jej historia jest bardzo ciekawa, ponieważ inicjatorem akcji było maleńkie państwo wyspiarskie w archipelagu małych Antyli. Trynidad i Tobago znajdziemy w północnej części Ameryki Południowej, w okolicy wybrzeża Wenezueli. Jak to się stało, że tak niewielkie Państwo zapoczątkowało światową inicjatywę?

Międzynarodowy Dzień Mężczyzn nie istnieje jedynie po to, aby wprowadzić równość względem Dnia Kobiet. Jego cel jest znacznie głębszy i ma ogromne znaczenie społecznie. Inicjatywa ma na celu walkę z niezdrowym wzorcem męskości, który nie pozostawia przestrzeni na uczucia i wolność. Obchody mają na celu zwrócenie uwagi na fakt, że mężczyźni także mogą i mają problemy psychiczne oraz odczuwają emocje. Tego dnia mówi się też o ogromnej presji, która wywierana jest na mężczyzn przez otoczenie i media. 

W tym dniu należy pamiętać, że równość nie dotyczy jedynie praw kobiet, ale też mężczyzn. Zwraca uwagę na to, że obydwie płcie mają prawo czuć się słabsze, mieć własne pragnienia i cele oraz nie są zobowiązane do wpasowywania się w stereotypowe wzorce. Planując obchody tego dnia, pamiętajmy o wartościach takich jak braterstwo, lojalność i poczucie bezpieczeństwa.

Filary Międzynarodowego Dnia Mężczyzn

Założyciele promują 6 podstawowych haseł, które są swego rodzaju zadaniami każdej osoby, która wspiera ten ruch. Świętowanie 19 listopada może więc polegać na uwydatnianiu niżej przedstawionych zjawisk, które zwiększy świadomość społeczną.

  1. Promowanie pozytywnych wzorców męskości, czyli nie tylko sportowców i aktorów, ale też każdego mężczyzny, który uczciwie pracuje i jest dobrym człowiekiem.
  2. Świętowanie wkładu mężczyzn do społeczeństwa, rodziny czy opieki nad dziećmi.
  3. Skupienie się na zdrowiu i dobrostanie mężczyzn, zarówno fizycznym, jak i emocjonalnym i duchowym.
  4. Zwrócenie uwagi na dyskryminację mężczyzn w różnych płaszczyznach życia.
  5. Poprawa relacji i równości międzypłciowej.
  6. Tworzenie bezpieczniejszego i lepszego świata, gdzie każdy może bezpiecznie się rozwijać oraz wykorzystywać pełen swój potencjał.

Historia

Tutaj odpowiem na pytanie zadane wcześniej – jak to się stało, że tak ogromna inicjatywa powstała w tak niewielkim państwie? Założycielem był akademicki wykładowca historii Dr Jerome Teelucksingh. Próby zorganizowania tego dnia pojawiały się w różnych miejscach na świecie już od lat 60. XX wieku. Dużą inicjatywę przejawiała Australia, jednak dopiero w 1999 roku udało się zgrać osoby z różnych krajów i ustalić datę 19 listopada. 

Z każdym rokiem przybywa sposobów na celebrację tego dnia. Obecnie obejmuje ona między innymi wręczanie i otrzymywanie prezentów, wykłady i seminaria, organizowanie akcji dotyczących zdrowia mężczyzn i wiele, wiele innych. Założyciele podkreślają, aby tego dnia nie skupiać się na rywalizacji z Dniem Kobiet, a raczej na wzmacnianiu zdrowych postaw męskich.

Ojciec i syn

Japońskie karpie – historia Dnia Chłopaka z Dalekiego Wschodu

Zastanawiasz się pewnie, co mają wspólnego karpie z Dniem Chłopaka? O ile w Polsce ten dzień ma formę zabawy, o tyle w Japonii jest to poważniejsza okazja. U nich święto wypada w maju, jednak jego ciekawa historia mogła być inspiracją do stworzenia naszego wrześniowego odpowiednika.

Pierwotnie ten dzień nazywano Tango no Sekku, czyli Święto Chłopców. Było odpowiednikiem Hina-matsuri, Święta Lalek, kiedy też obchodzono Dzień Dziewcząt. Święto Chłopców funkcjonuje już od VI wieku. Mimo że po II wojnie światowej nazwa została przemianowana na Dzień Dziecka, to Japończycy dalej kultywują tradycję w pierwotnej wersji. Obchody są bardzo ciekawe, więc planując wizytę w Kraju Kwitnącej Wiśni, warto wybrać na tę okazję przełom kwietnia i maja. W wielu miejscach porozwieszane są kolorowe rękawy wskazujące kierunek wiatru. Koi-nobori są symbolem tego święta i przypominają piękne karpie. Te ryby są uznawane za pełne werwy i siły życiowej, co ma stanowić inspirację dla młodych mężczyzn do samorozwoju. Poza dekoracjami na dachach i balkonach domów Japończycy przygotowują też specjalne proporczyki z Koi-nobori dla swoich synów. Każdy z chłopców ma swój, a wielkość jest uzależniona od ich wieku.

Japończycy wierzą, że dzieci są ich przyszłością, dlatego tak dbają o odpowiednie obchody Święta Chłopców. Tego dnia rodzice modlą się o ich zdrowie i pomyślą przyszłość oraz wręczają im różne, słodkie przysmaki. Synowie są wtedy gospodarzami przyjęcia, podczas którego goszczą swoje siostry i rodziców. Mogą wtedy też okazać wdzięczność za trud wychowania i troskę.

Jak świętować Dzień Chłopaka?

chłopak dzień chłopaka

Ciężko jest ustalić pochodzenie naszego polskiego Dnia Chłopaka. Prawdopodobnie było zainspirowane po części Międzynarodowym Dniem Mężczyzn, pewnie ma też swoje źródła w tradycji japońskiej. Daje nam to zatem dużą dowolność w sposobie świętowania! 

Zgodnie z naszą wolą, możemy uznawać je za dzień chłopców, którzy nie weszli jeszcze w dorosłość i obdarowywać maluchy w rodzinie. Ciekawym pomysłem jest też organizowanie zabaw szkolnych i klasowych, które doskonale sprawdzą się jako metoda integracji grupy po przerwie wakacyjnej. Tego dnia nie zapominajmy też o swoich partnerach – w końcu w każdym mężczyźnie drzemie mały chłopiec!

Jaki prezent wręczyć na Dzień Mężczyzny i jaki na Dzień Chłopaka?

Podaruj swoim bliskim przeżycie, dzięki któremu podkreślisz wartości, które są ważne w Twojej rodzinie. Prezent na Dzień Chłopaka może być bardziej symboliczny. Dobrze sprawdzi się na przykład wyjście do parku trampolin lub na gokarty.

Decydując się na wręczenie prezentu z okazji Dnia Mężczyzn lepiej postawić na godny upominek, który podkreśli ich istotną rolę w rodzinie i społeczności. 

Każda okazja jest dobra, aby spędzić czas w miłej atmosferze i spełnić marzenia. Dzień Mężczyzny i Chłopaka do idealny czas na miłe niespodzianki dla panów! 

Otwarta na otwartych ludzi dietetyczka i kosmetyczka. Bezkompromisowa w kwestii żywienia. Z wielkim sercem do zwierząt i przyrody.