Dzień Mamy jest jednym z najbardziej wyjątkowych i cenionych świąt obchodzonych na całym świecie. Choć to tak uniwersalne święto, to tradycje związane z Dniem Mamy różnią w zależności od kraju. Nie wszędzie też Dzień Matki świętuje się 26 maja. Sprawdź ciekawostki na temat historii i obchodów tego pięknego święta. 

Dzień Matki w Polsce i na świecie

Kiedy jest Dzień Mamy? 

W Polsce Dzień Matki jest obchodzony 26 maja i jest to data, która nie zmienia się z roku na rok. To święto, podczas którego dzieci i dorośli wyrażają swoją wdzięczność i miłość dla swoich matek, często poprzez wręczanie kwiatów, prezentów czy kartek.

W Stanach Zjednoczonych oraz w wielu innych krajach, takich jak Kanada i Australia, Dzień Matki przypada na drugą niedzielę maja. To amerykańska tradycja, która rozpowszechniła się w wielu częściach świata, często związana z początkiem wiosny i odnawiającym się życiem, co dodatkowo symbolicznie oddaje ideę matczynej miłości i troski. W Wielkiej Brytanii i Irlandii święto to znane jest jako „Mothering Sunday” i obchodzone jest w czwartą niedzielę Wielkiego Postu, co również ma swoje korzenie w religijnych tradycjach tych krajów. Dzień ten różni się znacznie od amerykańskiej wersji i jest bardziej związany z kościelnymi obchodami. W innych krajach obchodzi się Dzień Matki w jeszcze innych terminach. Na przykład w Norwegii mamy mają swoje święto w drugą niedzielę lutego, a w Indonezji święto obchodzone jest 22 grudnia. W krajach arabskich, jak Arabia Saudyjska czy Egipt, święto to zyskało na popularności dopiero w ostatnich dekadach, a Dzień Matki obchodzony jest 21 marca, w pierwszy dzień wiosny, co ma symbolizować nowe początki i odrodzenie życia. Zupełnie inaczej jest w Belgii. W Antwerpii, Dzień Matki obchodzony jest 15 sierpnia i jest dniem wolnym od pracy tylko w tej prowincji, ale nie w całym kraju.

Historia Dnia Matki

Historia Dnia Matki jest fascynującą podróżą przez różne kultury i epoki. Święto matek ma swoje korzenie już w starożytności, kiedy to oddawano kult boginiom związanym z płodnością i urodzajem. W starożytnej Grecji jednym z najważniejszych świąt były obchody na cześć Rei, znanej jako Rhea w mitologii greckiej – matki wszystkich bogów olimpijskich, w tym Zeusa. Święto to było pełne rytuałów i ofiar składanych bogini, co miało zapewnić społeczności urodzaj i dobrobyt. W starożytnym Rzymie podobne święto, zwane Matralią, było obchodzone na cześć bogini Mater Matuta, która również była opiekunką matek i dzieci. W Egipcie czczono zaś boginię Izydę, uważaną za idealny wzór matki i żony.

W 1858 roku amerykańska nauczycielka Ann Maria Reeves w Stanach Zjednoczonych rozpoczęła kampanię społeczną zwaną „Dniami matczynej pracy”. Przełomowym momentem, który dał początek nowoczesnym obchodom Dnia Matki, były jednak działania jej córki, również Anny Jarvis. 

Anna Jarvis chciała, by Dzień Matki był świętem, podczas którego dzieci dziękują swoim mamom za wychowanie, miłość i poświęcenie. Swoją misję zaczęła od zorganizowania pierwszych oficjalnych obchodów Dnia Matki w 1908 roku w kościele metodystów w Grafton w Zachodniej Wirginii, a także w Filadelfii, gdzie mieszkała. Jej idea szybko zyskała popularność i rozprzestrzeniła się na całe Stany Zjednoczone. W 1914 roku prezydent USA Woodrow Wilson oficjalnie ogłosił Dzień Matki świętem narodowym, które miało być obchodzone w drugą niedzielę maja.

W ten sposób proste, osobiste święto wdzięczności, stało się jednym z głównych świąt obchodzonych na całym świecie. Z czasem Dzień Matki zaczął zyskiwać na popularności nie tylko jako okazja do wyrażania uczuć, ale także jako możliwość dla biznesu. Anna Jarvis była przeciwna komercjalizacji święta. Obserwowała z rosnącym niepokojem, jak jej pierwotna idea, mająca na celu intymne i osobiste świętowanie miłości i wdzięczności wobec matek, stawała się przedsięwzięciem handlowym. Była ogromnie rozczarowana komercjalizacją Dnia Matki. Złożyła liczne skargi i pozwy sądowe przeciwko instytucjom i firmom, które jej zdaniem nadużywały Dnia Matki do promocji komercyjnej. Mimo jej starań, komercjalizacja święta postępowała. W rezultacie, choć Dzień Matki nadal pozostaje okazją do wyrażania szczerych uczuć, jest też ważnym elementem kalendarza handlowego na całym świecie. 

Jak się obchodzi Dzień Matki w Polsce

Dzień Matki zaczął być obchodzony w Polsce w okresie międzywojennym. Pierwsze oficjalne obchody miały miejsce w Krakowie w 1923 roku. Od tego czasu święto zyskało na popularności i stało się ważnym dniem w polskim kalendarzu. 

Choć Dzień Matki nie jest dniem wolnym od pracy, w wielu miastach organizowane są wydarzenia publiczne, takie jak koncerty, wystawy czy warsztaty tematyczne dla matek i dzieci. Często w tych dniach muzea oferują darmowy wstęp dla matek lub specjalne programy edukacyjne.

W Dzień Matki, polskie stacje telewizyjne i radiowe często emitują programy tematyczne, filmy oraz seriale, które celebrują matczyne postacie lub są poświęcone tematyce rodzicielskiej. To doskonała okazja, aby przypomnieć o znaczeniu matek w życiu każdego człowieka. Tradycją jest, że dzieci przynoszą swoim matkom kwiaty, najczęściej są to czerwone róże lub goździki, które są symbolem miłości i szacunku. Handel kwiatami znacząco wzrasta w okolicach tego święta, a kwiaciarnie przygotowują specjalne oferty. W przedszkolach i szkołach często organizowane są uroczyste występy, na które zapraszane są mamy. Dostają laurki własnoręcznie przygotowane przez dzieci i inne prace plastyczne. 

Trzeba przyznać, że Polacy, niezależnie od tego, gdzie się znajdują, pamiętają o tym dniu, wysyłając kartki, dzwoniąc do swoich matek, czy nawet organizując niespodzianki i prezenty z okazji Dnia Mamy, aby podkreślić, jak bardzo są swoim mamom wdzięczni.

Dzień Matki na świecie – tradycja i obchody 

Na świecie Dzień Matki jest wyjątkowym świętem obchodzonym w różnych terminach. Każde państwo ma swoje unikalne zwyczaje związane z tym dniem.

W USA Dzień Matki obchodzony jest w drugą niedzielę maja. Święto to ma status święta narodowego. To dzień pełen wydarzeń, od brunchów i obiadów rodzinnych po występy artystyczne. Kwiaty, zwłaszcza karnacje, są tradycyjnym symbolem tego dnia w USA. Karnacje są symbolem czystości, siły i wytrwałości, które są cechami kojarzonymi z matkami. 

W Wielkiej Brytanii Dzień Matki, znany jest jako „Mothering Sunday”.  Obchodzi się go w czwartą niedzielę Wielkiego Postu. W dawnych czasach „Niedziela u matki” była dniem, kiedy pracodawcy udzielali wolnego swoim służącym, aby mogli odwiedzić swoje rodziny. ObecnieDzień Matki w Wielkiej Brytanii jest czasem, gdy dzieci wyrażają swoją miłość i wdzięczność dla matek. Tradycyjne ciasto, które jest często przygotowywane i spożywane w tym dniu dzień, to tzw. Simnel Cake – bogaty, owocowy placek z marcepanem.

W krajach arabskich Dzień Matki przypada na 21 marca, czyli pierwszy dzień wiosny. Jest to czas, kiedy dzieci obdarowują swoje matki kwiatami i upominkami, a rodziny spędzają razem czas, celebrując zmianę pór roku.

W Tajlandii Dzień Matki przypada na urodziny królowej Sirikit w sierpniu i jest to ważne święto narodowe, obchodzone z wielką pompą i ceremoniałem. Królowa Sirikit, będąca matką obecnego króla, jest postrzegana jako matka narodu, co nadaje temu dniu szczególny charakter.

We Francji Dzień Matki obchodzi się w ostatnią niedzielę maja, chyba że zbiega się z Zesłaniem Ducha Świętego, wtedy przesuwa się na pierwszą niedzielę czerwca. Jest to okazja, by rodziny zbierały się na wspólny posiłek, a dzieci przygotowują małe prezenty dla swoich matek.

W Brazylii Dzień Matki to jedno z najważniejszych świąt, obchodzone z wielkim entuzjazmem w drugą niedzielę maja, podobnie jak w USA. Tego dnia dzieci i dorośli spędzają czas z matkami, często organizując rodzinne spotkania i obiady.

Dzień Matki to wyjątkowe święto, obchodzone z ogromnym uznaniem i czcią w różnych zakątkach świata. Każdy kraj nadaje temu dniu swoje unikalne barwy i tradycje, ale wspólnym mianownikiem jest wyrażanie miłości i wdzięczności dla matek.

Na przestrzeni historii Dzień Matki stał się momentem, kiedy w wielu kulturach ludzie zatrzymują się, aby docenić i celebrować ogrom pracy, jaką matki wkładają w wychowanie swoich dzieci – i to jest właśnie w tym dniu najpiękniejsze. 

Mistrzyni zadań „na wczoraj", kochająca róż i zwierzaki. Kolorystyczna zima, choć nie lubi zimna. Kocha lato, słońce i mruczenie kota. Wielbicielka home office, podróży i aktywnych form spędzania czasu. Każdy dzień kończy z kubkiem zielonej herbaty i książką z zakresu biznesu lub rozwoju osobistego.