Co to jest drenaż limfatyczny? 

Drenaż limfatyczny – co to jest? Jest on rodzajem masażu uciskowego, który pomaga pozbyć się zastojów limfy. Drenowanie oznacza pozbywanie się płynu, a w tej sytuacji korzysta się z technik masażu. Nazwy drenaż i masaż limfatyczny można zatem stosować zamiennie. Najchętniej z takich zabiegów korzystają osoby, które cierpią z powodu obrzęków w różnych częściach ciała. Obrzęk jest wtedy, kiedy płyn z krwi lub limfy gromadzi się pomiędzy komórkami, zamiast krążyć w odpowiednich naczyniach. Przyczyn tego zjawiska może być wiele, jednak często ulgę przynosi odpowiednia terapia manualna.

Istnieje wiele korzyści z takiego rodzaju zabiegu. Nadmiar płynu, który nie może samodzielnie wypłynąć naczyniami, wygląda nieestetycznie. Powoduje zwiększenie obwodów w danym miejscu, może sprawiać ból i ograniczać komfort życia. Po drenażu możesz stracić kilka kilogramów, jeżeli nadmiarowej wodzie uda się opuścić Twoje ciało! Pozbędziesz się również uczucia swędzenia, pieczenia i ciężkości, które często towarzyszą obrzękom.

Z tego artykułu dowiesz się, co to jest drenaż limfatyczny nóg, kiedy możesz z niego skorzystać oraz jakie są wskazania i przeciwwskazania drenażu limfatycznego.

drenaż limfatyczny nóg

Na czym polega drenaż limfatyczny? 

Drenaż limfatyczny działa na zasadzie mechanicznego przepychania limfy do miejsc jej ujścia. Wszystkie główne pnie limfatyczne kończą się w okolicy serca. W miarę przesuwania się do bardziej oddalonych okolic ciała naczynia te są coraz drobniejsze i bardziej rozgałęzione. Na samych końcówkach najdrobniejszych naczyń włosowatych znajdują się ślepo zakończone cewki, które zbierają płyn z okolic międzykomórkowych. Układ limfatyczny można zatem porównać do korzeni dorodnego drzewa. 

Masaż limfatyczny – co to jest? Stanowi on rozwiązanie problemu, jakim są zaburzenia w transporcie limfy i odprowadzaniu nadmiaru płynu z tkanek. Z limfą krążą różne substancje, w tym metabolity, toksyny i tłuszcze. W wyniku różnych schorzeń krążenie limfy może być utrudnione. Wtedy mamy do czynienia z zastojami zarówno w obrębie naczyń, jak i okolicznych tkanek. Drenaż sprawia, że płyn łatwiej się przesuwa i może być odprowadzony do nerek, gdzie zostanie wydalony. Przyspieszone krążenie limfy sprawia, że szybciej dostaje się ona do najbliższych węzłów chłonnych, które zajmą się dalszym transportem. 

Teraz odpowiedź na pytanie, co to drenaż limfatyczny, wydaje się być dość prosta. Jest to mechaniczne przepychanie limfy do jej ujścia, aby usprawnić przepływ płynu. Wybierz się na ten zabieg, jeżeli odczuwasz jakikolwiek dyskomfort związany z obrzękami i dowiedz się, co jeszcze możesz zrobić, aby poczuć się lepiej!

Techniki drenażu limfatycznego 

Zanim wybierzemy się na drenaż limfatyczny, trzeba wiedzieć, na czym polega. Ogólnie ten rodzaj masażu bazuje na ruchach głaskania, ugniatania i rozcierania. Odpowiednia metodyka umożliwia sprawną ewakuację nadmiaru płynu i pozbycie się obrzęków. Zobacz, na czym polega masaż limfatyczny i z jakich technik może korzystać Twój masażysta!

Masaż limfatyczny – na czym polega?

Podstawową techniką drenażu jest właśnie masaż. Bardzo istotny jest kierunek ruchu dłoni, aby przesuwać limfę w odpowiednim kierunku. W pierwszej kolejności należy odblokowywać główne naczynia, zatem masaż rozpocznie się bliżej tułowia. Stopniowo masażysta będzie przechodził do dalszych części ciała, jednak kierunek pojedynczych ruchów będzie ku górze. Pamiętajmy, że ujścia naczyń limfatycznych są w okolicy serca, zatem w tę stronę należy przesuwać płyn. 

Każdy masaż rozpoczyna się głaskaniem. Ma to pobudzić krążenie, rozgrzać i przygotować skórę na zabieg. Głaskanie będzie nieco inne niż w masażu klasycznym, ponieważ będzie przypominało raczej wyciskanie. Następną techniką będzie rozcieranie posuwiste, które zależnie od okolicy ciała, wykonuje się palcami lub całą dłonią. Te ruchy działają już nieco głębiej. Zabieg kończy się spiralnym rozcieraniem, które ostatecznie wpływa na przesuwanie się limfy w kierunku węzłów chłonnych i ujść. 

Efekty mogą być widoczne już po pierwszym zabiegu, jednak zazwyczaj są krótkotrwałe. Stała poprawa wymaga przynajmniej 2-3 wizyt, jednak harmonogram ustala się indywidualnie pomiędzy masażystą a pacjentem.

masaż limfatyczny nóg

Drenaż limfatyczny – metoda Voddera i Leduca

W obrębie masażu limfatycznego istnieją różne metody, które mają nieco odmienne wskazania i efekty. Ogólnie rzecz biorąc, cel jest podobny – usunięcie złogów płynów z tkanek. Zobacz, na czym polegają te dwie techniki i którą z nich wybrać.

Metoda Voddera (MLD – Manual Lymph Drainage) jest jedną z najpopularniejszych technik manualnego drenażu. Należy zwrócić uwagę, że nie jest to masaż! Technika polega na niezbyt intensywnym uciskaniu skóry za pomocą powolnych ruchów rotacyjnych. Opracowana została w 1930 roku przez duńskiego masażystę dr Emila Vodder. W trakcie zabiegu masażysta wykonuje konkretną sekwencję ruchów:  pchnięcia okrężne, obroty, ruchy pompujące i dozujące. Na zakończenie stosuje się techniki uciskowe, jak bandażowanie i odzież uciskową, aby zapobiegać nawrotom objawów. Ta technika jest zalecana głównie osobom cierpiącym na obrzęki limfatyczne. Ten stan oznacza nadmiar płynu śródmiąższowego w przestrzeniach międzykomórkowych. Może to prowadzić do bólu i wystąpienia stanu zapalnego.

Metoda Leduca jest modyfikacją tej zaproponowanej przez Voddera. Również zalicza się do technik manualnych i składa się z dwóch manewrów: wycofania i resorpcji. Pierwszy z nich wykonuje się za obszarem objętym problemem. Ma on na celu opróżnienie węzłów chłonnych. Kolejny przeprowadza się w miejscu zastoju i ma on na celu reabsorpcję płynu, który zgromadził się poza naczyniem. Dla przedłużenia trwałości efektu należy leczone miejsce zabandażować, jednak nie można użyć w tym celu opatrunku uciskowego, aby nie utrudnić krążenia.

Obydwie techniki wydają się być zbliżone, jednak wybór jednej z nich najlepiej jest pozostawić specjaliście, który będzie go przeprowadzał. Ma on szeroką wiedzę i doświadczenie, które pozwoli na ocenę stanu naszego zdrowia i wyboru metody, która przyniesie najlepsze efekty. Należy również pamiętać, że dla utrzymania efektów trzeba przestrzegać wszystkich zaleceń pozabiegowych, które dostaniemy w gabinecie.

Na co pomaga drenaż limfatyczny? – Wskazania

Drenaż limfatyczny ma wskazania w wielu schorzeniach, z którymi borykają się zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Rodzaje tego zabiegu można podzielić ze względu na techniki, które opisano wyżej, lub okolicę ciała, która jest poddawana zabiegowi.

Chcesz skorzystać z drenażu limfatycznego nóg – na czym polega ta procedura? Zabieg może dać ulgę wszystkim osobom, które pracują na stojąco. Masażysta opracowuje poszczególne tkanki, aby pomóc limfie znaleźć ujście. Zabieg rozpocznie się w górnej części uda i pole zabiegowe będzie stopniowo przesuwać się w kierunku stopy, jednak ruchy masażysty będą skierowane ku górze. Dzięki temu zgodnie z metodyką będą odblokowywane najpierw główne, a potem mniejsze węzły chłonne. Pozwoli Ci to na pozbycie się ciężkości nóg i będzie świetną profilaktyką żylaków na łydkach.

Co daje drenaż limfatyczny przy cellulicie? Ten problem może mieć dwojaką przyczynę: albo komórki tłuszczowe układają się w nieestetyczne grudki, albo odpowiada za to zatrzymana w organizmie woda. Teraz już wiesz, że nadmiaru płynu z przestrzeni międzykomórkowych można łatwo pozbyć się dzięki odpowiednim technikom drenażu. Jeżeli zaś chodzi o cellulit tłuszczowy, to zabiegi manualne pomagają rozbić skupiska na mniejsze, dzięki czemu skóra będzie bardziej gładka i jędrna. To w połączeniu z ćwiczeniami i odpowiednią dietą sprawi, że będziesz znów cieszyć się aksamitną skórą ud i pośladków!

Głównym wskazaniem do drenażu jest obrzęk limfatyczny. Można się z nim spotkać często przy chorobach nerek, ponieważ to one odpowiadają za gospodarkę wodną. Kiedy ten narząd nie działa prawidłowo, woda nie może znaleźć ujścia. Wtedy często zbiera się w okolicy kostek i na nogach. Z kolei kobiety po mastektomii często mają kłopot z obrzękiem w obrębie ręki po stronie usuniętej piersi. Jest tak, ponieważ razem z gruczołem usuwa się najbliższe węzły chłonne w okolicy pachy, aby uniemożliwić ewentualne rozprzestrzenianie się nowotworu. Efektem ubocznym są niestety kłopoty z odprowadzaniem limfy, gdyż do jej prawidłowego pasażu niezbędne są węzły chłonne. Warto jest wtedy regularnie odwiedzać gabinet fizjoterapeuty, aby zwalczyć ból i dyskomfort związany z obrzękiem. Pamiętaj, aby przed wizytą skonsultować się ze swoim lekarzem prowadzącym!

Kolejną przyczyną zatrzymania się wody w organizmie może być też cukrzyca i inne choroby metaboliczne. Bardzo ważna jest kontrola glikemii i przestrzeganie diety, ponieważ nieleczona cukrzyca może prowadzić do osłabienia czucia i wzroku! Zabieg drenażu może poprawić ukrwienie w kończynach, dzięki czemu będziesz czuć się lepiej, a choroba nie wpłynie znacząco na Twoją codzienność!

masaż limfatyczny twarzy

Czym objawia się obrzęk limfatyczny?

Obrzęk limfatyczny w początkowej fazie nie daje objawów. Układ nie pracuje prawidłowo, ale chory czuje się dobrze. Pierwszy stopień widocznych nieprawidłowości może być bagatelizowany, ponieważ łatwo jest samodzielnie pozbyć się objawów. Wtedy w chorym miejscu może pojawić się opuchlizna – po naciśnięciu skóry pozostaje lekkie wgłębienie, które za chwilę znika. Ponadto po uniesieniu chorej kończyny obrzęk szybko znika. Jest to jednak sygnał alarmowy, że należy skonsultować się z lekarzem w celu znalezienia przyczyny. W kolejnym stopniu po naciśnięciu opuchniętego miejsca nie pojawia się dołek, a uniesienie kończyny nie pomaga – limfa nie jest w stanie już samodzielnie odpłynąć, bo jest jej zbyt dużo. Ten stan z czasem niestety będzie się pogłębiał i obwody kończyny będą dalej rosły. Pamiętaj, aby w żadnym wypadku nie bagatelizować nieuzasadnionej opuchlizny, zwłaszcza jeżeli nie występuje ona symetrycznie! 

Poza rosnącym obwodem zmienionej chorobowo kończyny obrzęk limfatyczny wiąże się też z innymi objawami. Tkanka objęta obrzękiem jest bardziej podatna na skaleczenia, które trudno się goją. Ponadto mogą występować zaburzenia natury neurologicznej. Z czasem, kiedy obrzęk będzie znaczny, używanie kończyny może być utrudnione ze względu na jej rosnącą masę. Porozmawiaj ze swoim fizjoterapeutą, aby poznać najlepsze metody walki z obrzękiem limfatycznym!

Drenaż limfatyczny przeciwwskazania 

Drenaż limfatyczny ma wiele wskazań, jednak zawsze najpierw należy skonsultować się z lekarzem, aby określić jego przyczynę. Dopiero wtedy można zająć się metodami usunięcia go. Jak każdy zabieg masaż limfatyczny ma przeciwwskazania. Jednym z nich jest zakrzepica żył głębokich. Zabieg mógłby spowodować oderwanie się skrzepu, co może stanowić zagrożenie życia. Do tego przeciwwskazaniem są zaburzenia ze strony układu krążenia: ciężka niewydolność serca i zaburzenia krążenia obwodowego. Miażdżyca również stanowi poważne przeciwwskazanie, ponieważ fragment blaszki miażdżycowej mógłby oderwać się podobnie jak skrzep. Do tego naczynia zajęte procesem miażdżycowym są bardziej kruche, więc istnieje ryzyko krwawień podskórnych. Z drenażu nie powinny korzystać również osoby z zaawansowaną postacią cukrzycy ze współwystępującą neuropatią cukrzycową. Warto też przełożyć zabieg, jeżeli w danym momencie masz gorączkę lub w Twoim organizmie toczy się stan zapalny związany z infekcją, lub inną przyczyną. Zabiegu nie wolno wykonywać przy aktywnym procesie nowotworowym. 

Jeżeli jesteś w ciąży, to przed zabiegiem skonsultuj się ze swoim lekarzem, który oceni, czy możesz z niego skorzystać. Pamiętaj, aby zawsze poznać przyczynę obrzęku, zanim postanowisz z nim walczyć w gabinecie fizjoterapeuty.

Ile kosztuje drenaż limfatyczny? 

Zastanawiasz się, ile kosztuje masaż limfatyczny? Ceny zaczynają się od kilkudziesięciu złotych, a sięgają nawet kilkuset. Zależy to przede wszystkim od obszaru, jaki zajmuje obrzęk. Drenaż limfatyczny często połączony jest z kompleksowym masażem całego ciała i jest poprzedzony peelingiem, aby rozszerzyć efekty jego działania. Mimo wskazań medycznych ten rodzaj zabiegu można wykonywać w celach czysto kosmetycznych, aby poprawić samopoczucie i jędrność skóry. Regularnie wykonywany zabieg może pomóc w pozbyciu się nadmiaru tkanki tłuszczowej oraz w modelowaniu sylwetki przy odchudzaniu. 

Voucher na drenaż limfatyczny może być dobrym prezentem dla każdego, kto boryka się z ciężkością nóg, narzeka na nadmiar wody w organizmie lub chce wysmuklić sylwetkę. Pamiętaj o tym, planując prezenty dla bliskich!

Zabieg drenażu ma wiele korzyści, które zaobserwujesz w obrębie całego organizmu: poprawia ukrwienie, pomaga pozbyć się obrzęków, uwalnia od ciężkości nóg oraz wspomaga odchudzanie. Pamiętaj jednak o bezpieczeństwie i nigdy nie decyduj się na niego, jeżeli masz wątpliwości co do swojego stanu zdrowia! 

Skorzystaj z drenażu, kiedy tylko będziesz mieć ochotę na tę formę relaksu! Zadbaj o zdrowie i dobre samopoczucie swoje i bliskich. Pozwól sobie na wytchnienie pod okiem specjalistów.

Otwarta na otwartych ludzi dietetyczka i kosmetyczka. Bezkompromisowa w kwestii żywienia. Z wielkim sercem do zwierząt i przyrody.