To niezwykłe miasto położone w południowej Polsce nad Wisłą, posiada bardzo ciekawą historię, a z jego powstaniem wiąże się wiele legend. Co warto zobaczyć w Krakowie? Jako dawna stolica Polski, Kraków może poszczycić się piękną architekturą oraz wieloma zabytkami. Wybierając się na urlop, warto jest zatrzymać się chociaż na chwilę w tym urokliwym mieście i poznać co skrywają jego zakamarki. Nawet jeśli wybierzesz Kraków na weekend, z pewnością na długo w Twojej pamięci zapadną jego ciekawe miejsca i atrakcje.

Poznaj najciekawsze atrakcje turystyczne w Krakowie

Co warto zobaczyć w Krakowie?

Od 1978 roku Kraków jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, co wiąże się oczywiście z dużą ilością zabytków i piękną historią miasta. Dawna siedziba królów polskich reprezentuje wiele stylów architektury – od średniowiecza po współczesność. Nie bez powodu co roku przyciąga turystów z całego świata. Kraków to miasto inspiracji, w którym wiele się dzieje i każdy odnajdzie w nim coś interesującego. Jeśli jesteś miłośnikiem historii, kultury i dobrej kuchni, zdecydowanie warto zobaczyć na własne oczy miasto Kraków i okolice.

Zamek Królewski na Wawelu  

Zamek krakowski

Ten zamek rezydencyjno-obronny, znajdujący się w centrum Krakowa, był niegdyś siedzibą królów Polski. W jego wnętrzu przechowywane są między innymi piękne tkaniny (arrasy), które zdobiły wnętrze zamku oraz wiele innych atrakcyjnych zbiorów z czasów panowania królów. To zdecydowanie punkt obowiązkowy wizyty w Krakowie, który warto zwiedzić.

Katedra na Wawelu

Katedra na Wawelu

Nawet krótki spacer po Krakowie sprawi, że zakochasz się w tym mieście i jego najważniejszych atrakcjach. To miejsce w centrum miasta od zawsze pełni szczególną rolę w historii Państwa Polskiego. Tutaj koronowali się wszyscy władcy Polski (z wyjątkiem Stanisława Augusta Poniatowskiego i Stanisława Leszczyńskiego). Jest to również miejsce pochówku polskich monarchów.

Kazimierz w Krakowie

Kazimierz w Krakowie

Kazimierz to jedna z najbardziej fascynujących dzielnic Krakowa, bogata w historię i kulturę. To miejsce, które przez wieki było centrum życia żydowskiego społeczeństwa w Polsce, aż do czasów II wojny światowej. Jednak dziś Kazimierz odrodził się jako dynamiczna i kreatywna dzielnica, która łączy w sobie dziedzictwo z przeszłością z nowoczesnością.

Dziś Kazimierz to również miejsce, gdzie można odkrywać wiele ciekawych atrakcji. Spacerując po uliczkach tej dzielnicy, natkniesz się na liczne kawiarnie oraz restauracje serwujące tradycyjne dania żydowskie, takie jak pierogi ruskie czy żurek. Możesz odwiedzić synagogi, takie jak Stara Synagoga czy Remuh Synagogue, by poznać historię i architekturę tych miejsc. Krakowski Kazimierz jest także domem dla wielu artystów i galerii sztuki, co czyni go miejscem pełnym kreatywności i inspiracji.

Barbakan w Krakowie

Barbakan w Krakowie

Barbakan w Krakowie to jedna z tych imponujących budowli, które przywołują na myśl dawne czasy i obronną potęgę miasta. Ta monumentalna fortyfikacja, wzniesiona w XVI wieku, stanowi znaczący element miejskich fortyfikacji, które kiedyś otaczały Kraków. Dziś jest ona nie tylko historyczną atrakcją, ale także ważnym symbolem miasta.

Barbakan wyróżnia się swoją okrągłą formą i solidną konstrukcją, która w przeszłości miała za zadanie chronić Kraków przed najazdami i oblężeniami. Choć już nie pełni funkcji obronnej, to wciąż zachowuje swój majestat i piękno. Warto rozważyć wejście do jego środka. Wewnątrz Barbakanu znajduje się ekspozycja, która opowiada historię fortyfikacji i obronności Krakowa, prezentując broń, pancerze i inne artefakty związane z tym tematem.

Ciekawe miejsca w Krakowie

Kraków, pełen historii i kultury, kryje wiele fascynujących miejsc wartych odwiedzenia. Przekonaj się, jakie atrakcje warto zobaczyć zwiedzając to piękne miasto.

Kopiec Kościuszki

Kopiec Kościuszki w Krakowie

Jest to jedno z ciekawszych miejsc wartych odwiedzenia, które Kraków oferuje. Znajdujący się w zachodniej części miasta kopiec, daje możliwość podziwiania pięknej panoramy na Kraków z wysokości około 34 metrów. Został usypany w latach 1820-30 jako symbol niepodległości i wolności. To jedna z największych atrakcji Krakowa, którą warto zobaczyć.

Rynek Główny w Krakowie

Rynek Główny w Krakowie

Jeden z piękniejszych rynków w Polsce. Stare miasto w Krakowie zachwyca architekturą i klimatem. Wiele ważnych wydarzeń odbyło się na tym zabytkowym placu. W krakowskiej dzielnicy Starego Miasta znajduje się około sześć tysięcy zabytków. Na rynku rozsmakujesz się w pysznych krakowskich obwarzankach. Ta tradycyjna potrawa doczekała się nawet własnego muzeum, w którym możliwe jest stworzenia własnego obwarzanka!  Jeśli zastanawiasz się, gdzie można dobrze zjeść w Krakowie, w okolicy jego rynku znajdziesz bardzo dużo restauracji, w których warto zarezerwować stolik.

Podziemia rynku w Krakowie 

Widok na rynek w Krakowie

Podziemny Rynek w Krakowie to miejsce, które kryje w sobie tajemniczą historię i unikalne doświadczenie. Ukryty pod Rynkiem Głównym, ten podziemny kompleks korytarzy, piwnic i komór, jest prawdziwym skarbem archeologicznym, który odsłania przed nami dawne życie miasta. Podziwiając starożytne mury, uliczki i rekwizyty, przenosimy się w czasie do średniowiecznej epoki Krakowa.

Wieża Mariacka na rynku w Krakowie – poznaj Kościół Mariacki

Wieża Mariacka w Krakowie

W Krakowie nie znajdziemy ratusza. Został on zburzony w 1820 roku. Jedyne co po nim pozostało to Wieża Ratuszowa. Dostępna do zwiedzenia, stanowi ciekawy punkt widokowy. Od niedawna z Wieży Ratuszowej można usłyszeć ponownie głos dzwonu zwanego “gwałtownym”. Dzwon przestał bić ponad pół wieku temu, a teraz dzięki staraniom Muzeum Krakowa odzyskał swoją dawną funkcję. Przed wiekami był on zawieszony na wyższej z wież kościoła Mariackiego. Bazylika Mariacka słynie przede wszystkim z niezwykłego ołtarza Wita Stwosza, uważanego za jedno z najważniejszych dzieł sztuki gotyckiej na świecie.

Co godzinę usłyszeć można również hejnał z Wieży Mariackiej. Według legendy przed wiekami strażnik miejski za pomocą trąbki ostrzegał przed pożarem lub najazdem wroga. Pewnego dnia, gdy Tatarzy zaatakowali Kraków, strażnik zaczął grać hejnał aby ostrzec mieszkańców przed niebezpieczeństwem. Udało się zamknąć bramy, jednak tatarska strzała trafiła w gardło hejnalisty. Od tamtej pory, na pamiątkę tego wydarzenia, grany hejnał urywa się na końcu.

Krakowskie sukiennice

Sukiennice w Krakowie

Sukiennice w Krakowie to jedno z tych miejsc, które przywodzą na myśl nie tylko piękną architekturę, ale także bogatą historię handlu i kultury miasta. Te charakterystyczne, gotyckie budynki usytuowane na Rynku Głównym od wieków przyciągały kupców, turystów i mieszkańców Krakowa, tworząc serce miejskiego życia.

Pierwotnie pełniące funkcję hali targowej, Sukiennice były miejscem, gdzie odbywały się handlowe transakcje, a kupcy z całej Europy przywozili tu swoje towary. Dziś można wciąż poczuć ducha tamtych czasów, spacerując po krużgankach Sukiennic. To także doskonałe miejsce na zakupy pamiątek i wyrobów rzemieślniczych, które odzwierciedlają tradycje krakowskiego rzemiosła artystycznego.

Planty w Krakowie

Planty w Krakowie

Planty w Krakowie to wyjątkowe miejsce, które łączy naturę z historią i kulturą miasta, co sprawia, że warto wybrać to miejsce, jako punkt swojej wycieczki. To pas zieleni otaczający Stare Miasto Krakowa, stanowiący popularny teren rekreacyjny i spacerowy zarówno dla mieszkańców, jak i turystów. Te bujne ogrody i alejki, ciągnące się przez około 4 kilometry, tworzą przyjemną oazę spokoju w samym sercu miasta.

Historia Plant sięga XVIII wieku, kiedy to zlikwidowano fortyfikacje miejskie i przekształcono je w zieloną przestrzeń publiczną. Dziś jest to miejsce, gdzie można odpocząć na ławce, delektując się widokiem na wspaniałą architekturę Krakowa, lub spacerować wśród drzew i kwiatów, ciesząc się świeżym powietrzem i zielenią.

Atrakcje dla dzieci Kraków

To także doskonałe miejsce dla dzieci, pełne atrakcji i rozrywki. Razem z nami przekonasz swoje dziecko, że warto zwiedzać Kraków i cieszyć się dobrami, które przygotowano dla najmłodszych.

Smok Wawelski

Smok wawelski

Legenda o tej bestii jest jedną z popularniejszych w Polsce. Historię o Smoku Wawelskim zna praktycznie każde dziecko, a niejeden malec chciałby być tak odważny jak szewc Skuba, któremu udało się pokonać smoka. Stwór zamieszkujący jamę pod wawelskim wzgórzem terroryzował mieszkańców, domagając się danin w postaci bydła. Wielu śmiałków próbowało go pokonać, jednak dopiero odważny szewc Skuba za pomocą sprytu podszedł smoka sposobem. Wypchał barana siarką i zostawił pod smoczą jamą. Smok z głodu pożarł barana w całości, a gdy zorientował się, że został oszukany było już za późno. Poczuł ogromny ból i palenie w gardle. Próbując zaznać ulgi, wypił wodę z Wisły i pił ją tak długo, że aż pękł. O tym wydarzeniu przypomina rzeźba smoka stojąca u podnóża Wawelu w Krakowie. UWAGA! Od czasu do czas smok zionie prawdziwym ogniem!

ZOO w Krakowie

Zoo w Krakowie

Krakowskie Zoo to magiczne miejsce, które zapewnia nie tylko rozrywkę, ale także edukację i możliwość kontaktu z dziką przyrodą. To jedno z najstarszych ogrodów zoologicznych w Polsce, założone w 1929 roku, i od tego czasu stanowi atrakcyjne miejsce zarówno dla mieszkańców miasta, jak i turystów. Oferuje ono unikalną okazję, by przyjrzeć się różnorodności zwierząt z całego świata i dowiedzieć się więcej o ich życiu i ochronie.

Dla dzieci i rodzin Krakowskie Zoo to miejsce pełne atrakcji, takich jak plac zabaw, mini zoo, czy pokazy karmienia zwierząt. To także doskonała okazja, by zachować kontakt z naturą i na chwilę oderwać się od miejskiego zgiełku. Dla miłośników przyrody i zwierząt to nieodłączna pozycja na liście atrakcji do odwiedzenia w Krakowie, gdzie można cieszyć się niezapomnianym dniem w otoczeniu niesamowitych istot.

Kraków atrakcje

Atrakcje w Krakowie zachwycą każdego – nawet najbardziej wymagającego turystę. Wybierz się z nami w krótką podróż i poznaj miejsca, do których warto wejść.

Kopalnia soli w Wieliczce

kaplica w kopalni soli w Wielczce

Kopalnia soli w Wieliczce to niesamowite miejsce, którego wnętrze zostało wyrzeźbione ręcznie z bloków soli. Jest na tyle spektakularna, że warto jest odwiedzić to miejsce, będąc w okolicy. Znajduje się jedynie 14 km od miasta i zdecydowanie jest miejscem, do którego warto zajrzeć spędzając weekend w Krakowie. Podczas wycieczki schodzi się do trzeciego poziomu kopalni na głębokość 135 metrów pod ziemią. Wrażenia niezapomniane!

Muzeum Narodowe w Krakowie

Muzeum Narodowe w Krakowie

Będąc w Krakowie, zdecydowanie warto odwiedzić Muzeum Narodowe. Muzeum Narodowe w Krakowie to skarbnica kultury, sztuki i historii, która przyciąga miłośników sztuki i kultury z całego świata. To jedno z najważniejszych muzeów w Polsce, które posiada niezwykle bogatą kolekcję dzieł sztuki, obejmującą malarstwo, rzeźbę, grafikę, a także kolekcje numizmatyczne, militaria i wiele innych eksponatów.

Brama Floriańska

Brama Floriańska

Brama Floriańska to jedna z najbardziej rozpoznawalnych i ikonicznych budowli w Krakowie, która stanowi symbol historycznego wjazdu do miasta. Ta potężna brama miejska, wzniesiona w XIV wieku, jest częścią średniowiecznych fortyfikacji Krakowa i stanowiła główną bramę wjazdową dla osób przybywających od strony północnej. Dziś jest jednym z głównych punktów orientacyjnych i atrakcji turystycznych Krakowa.

Jeśli zastanawiałeś się, czy warto zwiedzić Kraków, mamy nadzieję, że rozwialiśmy Twoje wątpliwości. W Krakowie na każdym kroku możesz zobaczyć i poznać atrakcje, które zapadną Ci w pamięci na długo. To miejsce, w którym historia łączy się z nowoczesnością i każdy, kto odwiedza Kraków, bez wahania poleci to miejsce znajomym. To miasto, w którym za dnia można zwiedzić i zobaczyć liczne atrakcje, a wieczorem warto wybrać się do lokalnych restauracji i skosztować niepowtarzalnych specjałów kuchni małopolskiej. Przekonaj się sam, że Kraków to miejsce, do którego się warto udać na weekend, a nawet dłuższy urlop. 

Optymistka, która twardo stąpa po ziemi. Czego nie dopowie, to dośpiewa. Miłośniczka książek, zespołu Queen i ostrych papryczek jalapeño.