Floating to zabieg w specjalnej kapsule, który umożliwia całkowite odcięcie się od wszystkich bodźców zewnętrznych. Kapsuła floatingowa wypełniona jest wodą z roztworem soli Epsom, dzięki której ciało unosi się jak w stanie nieważkości na powierzchni wody. Aby korzystać z sesji floatingowej, nie trzeba więc umieć pływać. Sesja floatingu to głęboki relaks i regeneracja. Zabieg pozwala na deprywację sensoryczną, czyli odcięcie się od wszystkich bodźców zewnętrznych. Sprawdź, jak wygląda terapia w kapsule floatingowej oraz jakie korzyści dla zdrowia przynosi. Na czym polega floating? 

Sesja floatingu – na czym polega relaks w kapsule floatingowej i jak działa floating? 

Pierwsza sesja floatingu została przeprowadzona już w 1954 roku przez neurologa i psychoanalityka John C. Lilly, który zbudował specjalną kabinę. Pragnął zbadać , jak zachowuje się ludzki mózg, kiedy człowiek unosi się na wodzie i działają na niego ograniczone bodźce z zewnątrz. 

Dziś floating nazywany jest fachowo terapią R.E.S.T., czyli Restricted Environmental Stimulation Therapy (terapia ograniczonej stymulacji środowiskowej). Dzięki specjalnej kapsule uczestnik zabiegu nie czuje dotyku, ciepła, zimna, smaków i zapachów. Do tego nic nie słyszy, no i nic nie widzi ponieważ jest tam całkiem ciemno. Kapsuła floatingowa to inaczej kapsuła odpływowa lub kapsuła deprywacyjna. Wygląda jak z filmów since-fiction. Wypełniona jest wodą na głębokość ok. 30 cm. W wodzie tej rozpuszczone jest zaś aż 500 kg siarczanu magnezu, czyli tzw. soli Epsom.

Wysokie stężenie soli sprawia, że osoba uczestnicząca w sesji floatingu utrzymuje się na powierzchni wody, tracąc poczucie grawitacji. Unoszenie się na powierzchni wody przypomina tu stan nieważkości. 

Dzięki temu, że temperatura wody jest zbliżona do temperatury ciała człowieka (około 35 stopni Celsjusza) uczestnik takiego zabiegu nie czuje dotyku, ciepła czy zimna. Kapsuła jest zamykana, a więc nie czuje się smaków i zapachów, a także dźwiękoszczelna, więc nic w niej nie słychać i zwykle także nie widać. Takie odcięcie od bodźców pozwala osiągnąć stan głębokiego relaksu. Jednorazowa sesja floatingu trwa około godzinę. Aby zrozumieć jednak, czym jest floating, trzeba poznać korzyści sesji floatingowej i wszystkie tajniki tej formy relaksu. 

Poprawa koncentracji, regeneracja i inne korzyści, jakie daje floating 

Podczas floatingu mózg ze stanu beta, czyli czuwania, przechodzi do stanu alpha, czyli rozluźnienia, by pod koniec sesji uzyskać stan theta – taki jak w stanie głębokiej medytacji. Dzięki temu terapia r.e.s.t przynosi wiele korzyści dla ciała i umysłu. Podczas floatingu aktywność lewej półkuli mózgu zostaje spowolniona i następuje synchronizacja obydwu półkul, co wpływa na poprawę koncentracji. Sesja floatingowa pobudza wydzielanie endorfin, czyli hormonów szczęścia, które korzystnie wpływają na samopoczucie. Jednocześnie obniża ciśnienie krwi oraz poziom hormonów stresu – adrenaliny i kortyzolu. Kapsuła do floatingu pomaga więc w walce z przewlekłym stresem, wpływa korzystnie na jakość snu, a nawet poprawia libido.

Główne korzyści odcięcia bodźców z zewnątrz: 

 • redukcja stresu i napięcia nerwowego;
 • łagodzenie problemów ze snem;
 • łagodzeniemigren i nerwobólów;
 • stymulacja kreatywności i poprawa koncentracji;
 • pomaga w walce z lękiem i depresją;

Wszystko to sprawia, że sesja floatingowa to najlepszy sposób na całkowite odprężenie umysłu i likwidację stresu. Floating działa też jednak zbawiennie na regenerację fizyczną. Przede wszystkim przynosi ulgę w bólach różnego pochodzenia. Terapia w kapsule floatingowej jest ukojeniem dla osób, które cierpią na bóle mięśni, stawów oraz kręgosłupa. Stanowi wspaniałe uzupełnienie rehabilitacji po przebytych operacjach i urazach. Komora floatingowa to znakomita regeneracja dla sportowców. Woda z solą epsomoczyszcza organizm z toksyn i przyspiesza gojenie ran. Główne korzyści dla ciała płynące z sesji w kapsule floatingu to:

 • floating wpływa na rozluźnienie mięśni;
 • floating redukuje bóle kręgosłupa;
 • ulga w bólach reumatycznych;
 • odciążenie stawów;
 • łagodzenie napięcia przedmiesiączkowego;
 • łagodzenie objawów wielu chorób skórnych.

Pobyt w specjalnej kabinie deprywacyjnej idealnie sprawdza się także jako zabieg relaksacyjny dla kobiet w ciąży w II i III trymestrze. 

Przeciwwskazania do floatingu – deprywacja sensoryczna nie jest dla wszystkich

Kapsuła sensoryczna nie jest jednak wskazana dla wszystkich. Z kapsuły do floatingu nie powinny korzystać kobiety w I trymestrze ciąży oraz podczas menstruacji. Ponadto osoby cierpiące na zapalenie ucha środkowego, ze zdiagnozowanymi chorobami psychicznymi oraz mające rozrusznik serca. Osoby korzystające z floatingu nie mogą być pod wpływem alkoholu lub środków odurzających. Główne przeciwskazania do floatingu to:

 • I trymestr ciąży;
 • zakrzepica żylna;
 • uszkodzenia skóry;
 • rak skóry;
 • menstruacja;
 • świeżo wykonany tatuaż lub piercing;   
 • zaburzenia psychiczne;
 • klaustrofobia;
 • epilepsja;
 • wszczepiony rozrusznik serca;
 • zapalenie ucha środkowego.

Jak się przygotować do terapii w kapsule i do sesji floatingu?

Do sesji floatingowej nie trzeba się przygotowywać. Najlepiej nie spożywać zbyt dużej ilości płynów, aby nie trzeba było przerywać zabiegu. Przed sesją floatingu lepiej też zrezygnować z depilacji ponieważ wysokie stężenie soli możne wywołać podrażnienia skóry. Tuż przed wejściem do kapsuły należy zdjąć biżuterię, wyjąć soczewki oraz zmyć makijaż. Można założyć wygodny kostium kąpielowy, ale najlepiej być nago w celu ograniczenia wszelkich bodźców. Po sesji trzeba zmyć słoną wodę pod prysznicem, a więc należy mieć ze sobą żel pod prysznic i klapki. 

Po wejściu do kabiny floatingowej trzeba położyć się na plecy w wodzie. Wysokie stężenie roztworu od razu wypierze ciało na powierzchnię. Jedynie na początku można poczuć dyskomfort zamknięcia. Należy się wówczas rozluźnić i poczuć jak w morzu martwym. Podczas seansu można nawet zasnąć. Godzina snu podczas floatingu to wypoczynek porównywalny z 4 godzinami snu w nocy. Kapsuła jest dźwiękoszczelna – nikt nie może przeszkodzić w relaksie. Floatingowe wrażenia są zwykle bardzo dobre i każdy, kto raz spróbuje, chętnie korzysta po raz kolejny.