Na świecie coraz bardziej jest popularna gra, o której każdy z nas słyszał. Udział w grze jest ciekawą opcją na spędzenie czasu ze znajomymi oraz dobrą zabawą dla każdego, kto lubi zagadki. Jednak nie każdy z nas wie, co to tak naprawdę jest escape room i na czym polega. Zanim wypróbujemy tą grę ze znajomymi bądź z rodziną, warto zaczerpnąć trochę informacji na ten temat. Czym zatem jest pokój zagadek i na czym polega? Zachęcamy do przeczytania artykułu. 

Co to jest Escape Room – jakie są zasady, ile kosztuje i trwa zabawa w pokoju zagadek?

Co to jest Escape Room?

Escape Room to rodzaj umysłowej gry przygodowej, która odbywa się w rzeczywistości. Grupa uczestników zostaje zamknięta w specjalnie przygotowanym pokoju i musi użyć elementów znajdujących się w pokoju, aby rozwiązać szereg zagadek, znaleźć wskazówki i wykonać zadania w celu wydostania się z pokoju w określonym czasie. W grze najczęściej bierze udział od 2 do 6 graczy ze względu na to, że niektóre zagadki wymagają pracy zespołowej. 

Ile trwa Escape Room?

Czas trwania gry w Escape Room zazwyczaj wynosi od 45 do 90 minut. Najczęściej spotykanym standardem jest 60 minut. W tym czasie uczestnicy muszą rozwiązać szereg zagadek i wykonać zadania, aby wydostać się z pokoju. Warto jednak pamiętać, że niektóre bardziej zaawansowane lub specjalistyczne pokoje mogą oferować dłuższe sesje gry, sięgające nawet 120 minut.Przed rozpoczęciem gry zazwyczaj odbywa się krótkie wprowadzenie, podczas którego pracownicy Escape Roomu wyjaśniają zasady i ustawienia fabularne. Po zakończeniu gry często przewidziana jest chwila na omówienie przebiegu gry i zrobienie zdjęć pamiątkowych. Całość wizyty, wraz z grą, wprowadzeniem i omówieniem, może więc trwać nieco dłużej niż sam czas gry.

Ile kosztuje Escape Room?

Ceny za udział w grze Escape Room mogą się różnić w zależności od wielu czynników, takich jak lokalizacja, popularność pokoju, jego tematyka, poziom trudności, jakość wykonania, czas trwania gry oraz liczba uczestników.W Polsce ceny za jedną grę na osobę zazwyczaj mieszczą się w przedziale od 30 do 100 złotych. Niektóre bardziej zaawansowane lub specjalistyczne pokoje mogą kosztować więcej. Często organizatorzy oferują zniżki dla większych grup lub promocje w określone dni tygodnia. Warto również sprawdzić, czy dostępne są oferty specjalne lub pakiety, które mogą obniżyć koszt uczestnictwa w grze.

Ile Escape Roomów znajduje się w Polsce?

W Polsce znajduje się kilkaset pokojów zagadek o różnej tematyce. Obecnie w każdym większym mieście można znaleźć tego typu formę rozrywki. Escape room co to jest już wiemy, warto jednak dodać, że każdy z pokojów zagadek ma inną tematykę! Każdy z nas dzięki temu znajdzie idealny pokój zagadek dla siebie. Liczba typów zagadek i pokoi, jakie znaleźć można w Polsce jest dość długa. Znaleźć można pokoje stosunkowo proste dla osób lubiących przygody oraz bardziej skomplikowane, których tematyka może dotyczyć horroru! Można znaleźć pokoje zagadek o tematyce fabularnej, przygodowej, kryminalnej, fantasy oraz wielu innych. O tym jakie są dostępne tematyki pokoi możesz dowiedzieć się m.in. tutaj – escape room. 

ucieczka z więziennej celi

Rodzaje Escape Roomów

Istnieje wiele rodzajów Escape Roomów, co sprawia, że każdy może znaleźć coś dla siebie. Każdy typ pokoju zagadek oferuje unikalne wyzwania i atmosferę, a wybór odpowiedniego zależy od preferencji i zainteresowań uczestników. Oto niektóre z popularnych tematów i typów Escape Roomów:

Kryminalne i Detektywistyczne

Uczestnicy rozwiązują zagadkę morderstwa, kradzieży lub innego przestępstwa. Często wymaga to analizy dowodów, rozszyfrowywania wiadomości i łączenia faktów.

Przygodowe

Te pokoje mogą być zainspirowane popularnymi filmami lub książkami, przenosząc graczy w egzotyczne lokalizacje lub fantastyczne światy.

Horror i Thriller

Pokoje te są przeznaczone dla osób, które lubią strach i napięcie. Mogą zawierać elementy straszne, niespodziewane i intensywne.

Naukowe i Fantastycznonaukowe

Te pokoje mogą obejmować rozwiązywanie zagadek w laboratorium, podróże w czasie lub eksplorację kosmosu.

Historyczne

Uczestnicy mogą cofnąć się w czasie do ważnych wydarzeń historycznych lub epok, rozwiązując zagadki związane z danym okresem.

Rodzinne i dla Dzieci

Te pokoje są zaprojektowane z myślą o młodszych uczestnikach, z łatwiejszymi zagadkami i bardziej kolorowym, przyjaznym otoczeniem.

Interaktywne i Aktorskie

W niektórych pokojach aktorzy mogą odgrywać role postaci, interagując z graczami i dodając do gry dodatkowy wymiar.

Logiczne i Matematyczne

Skupiają się na rozwiązywaniu skomplikowanych zagadek logicznych lub matematycznych.

Mobilne Escape Roomy

Są to przenośne pokoje, które można zorganizować w różnych miejscach, np. na imprezach czy w biurach.

Escape room – z komputera do świata realnego

Escape room historia

Escape room to stosunkowo młoda gra, która dość szybko ewoluowała. Jednak jej historia nie zaczyna się w świecie rzeczywistym. Początki tych gier sięgają roku 1988 i na początku były to gry tylko wirtualne jednak z czasem szybko ewoluowały. Pierwsza wirtualna gra rozgrywała się na ekranie monitora. Tam ukazywał się wyłącznie tekst opisujący daną misję, a zadaniem graczy było rozwiązanie wszystkich zagadek, aby wydostać się z wirtualnego pomieszczenia. Gdy popularność tej gry cały czas rosła, to w szybkim tempie nastąpił rozwój gry. 

Z czasem opis misji został uzupełniony o grafikę, a zagadki stały się bardziej wymagające. Popularność i dynamika rozwoju gry spowodowała, że wirtualny escape room przeniósł się do prawdziwego życia. Obecnie jest wiele miejsc oraz wiele nowych powstaje, gdzie są specjalnie przygotowane pokoje, do których wchodzą grupy kilkuosobowe i rozwiązują różne zagadki, aby się wydostać. W Polsce pierwsze escape roomy zaczęły działać w 2014 roku, a z biegiem lat powstawało ich coraz więcej, zarówno w naszym kraju, jak i na całym świecie. 

Klucz włożony do zamka

Co to znaczy escape room?

Wiemy już, co to jest escape room, jakie były jego początki oraz na czym polega. Wszystkie najistotniejsze informacje już posiadamy, ale każdego z nas jeszcze nurtuje jedno pytanie – escape room co to znaczy? Wyrażenie to pochodzi od języka angielskiego, a jego dosłowne tłumaczenie znaczy – “pokój ucieczki”. Nazwa ta jest znana na całym świecie, w Polsce synonimem tego wyrażenia jest pokój zagadek. Zarówno escape room, jak i pokój zagadek oznaczają to samo – grę, w której uczestnicy próbują wydostać się z zamkniętego pomieszczenia. Różne pokoje, urządzone w konkretną tematykę, skrywają różne zagadki tematyczne, gdzie wyzwania oparte są o konkretną fabułę.

Pokój zagadek

Jakie są zasady gry? Jak rozwiązać łamigłówkę, czy można otrzymać podpowiedzi i jak wydostać się z pokoju?

  • Czas: Uczestnicy mają określony czas (najczęściej 60 minut) na rozwiązanie zagadek i wydostanie się z pokoju.
  • Zagadki i Wskazówki: Pokój zawiera różne zagadki, łamigłówki, kody i ukryte przedmioty, które należy znaleźć i wykorzystać do przejścia dalej lub odblokowania nowych obszarów.
  • Praca Zespołowa: Ważna jest współpraca i komunikacja między członkami zespołu, gdyż różne osoby mogą dostrzegać różne wskazówki lub rozwiązania.
  • Bez Użycia Siły: Uczestnicy nie powinni używać siły do otwierania zamków czy przenoszenia ciężkich przedmiotów. Wszystko, co jest potrzebne do rozwiązania zagadek, da się zrobić bez użycia siły.
  • Zachowanie Bezpieczeństwa: Należy przestrzegać zasad bezpieczeństwa, nie wolno np. używać otwartego ognia czy naruszać instalacji elektrycznych.
  • Podpowiedzi: W większości Escape Roomów dostępne są podpowiedzi. Jeśli zespół utknie, może poprosić o wskazówkę. Sposób komunikacji z prowadzącym grę (np. przez interkom, kamerę) zazwyczaj jest wyjaśniony na początku gry.
  • Jak Wydostać się z Pokoju: Aby wydostać się z pokoju, zespół musi rozwiązać wszystkie zagadki i wykonać zadania, które prowadzą do „klucza” lub kodu umożliwiającego otwarcie drzwi wyjściowych.
  • Niektóre Przedmioty Mogą Być Nieistotne: Należy pamiętać, że nie wszystkie przedmioty w pokoju są częścią zagadki. Niektóre mogą być tylko elementem dekoracji.

Oprócz podstawowych zasad gry w Escape Room, istotne jest również to, że uczestnicy mogą przerwać grę w każdej chwili, jeśli tego potrzebują.  każdym momencie trwania gry uczestnicy mają możliwość przerwania jej, na przykład z powodów zdrowotnych, osobistych lub jeśli czują się niekomfortowo. W takim przypadku należy skontaktować się z organizatorem gry (np. przez interkom lub inny dostępny system komunikacji) i poinformować o chęci przerwania rozgrywki. Bezpieczeństwo i komfort uczestników są najważniejsze. Organizatorzy Escape Roomów zazwyczaj dbają o to, aby uczestnicy czuli się bezpiecznie i komfortowo podczas gry. W razie jakichkolwiek obaw lub problemów, zawsze można poprosić o pomoc lub zdecydować się na opuszczenie pokoju.

Escape room online

Gry escape room online różnią się od klasycznego escape room tym, że łamigłówki zamiast w rzeczywistości, dostępne są w przestrzeni internetowej. Istnieje wiele specjalnych platform, gdzie można skorzystać z gier online. Na takich platformach, podobnie jak w tradycyjnych grach, uczestnik może liczyć na podpowiedzi i wskazówki w razie potrzeby. W zależności od wybranego wariantu z takiej gry możesz skorzystać samemu albo pograć z kimś. W zależności od platformy dostępne są różne opcje tematyczne, dzięki czemu każdy znajdzie idealny pokój zagadek dla siebie. 

Jeśli nie jesteś pewien czy taka forma rozrywki jest dla Ciebie, możesz wypróbować swoich sił w escape room gry online. Dzięki temu możesz sam bądź z kimś bliskim sprawdzić, czy gra Ci się podoba i czy jesteś w stanie poradzić sobie z zagadkami, jakie na Ciebie czekają! Dzięki grze online będziesz mógł dowiedzieć się o escape room co to i jak wygląda taka gra. Jeśli spodoba Ci się rozgrywa, możesz spróbować swoich sił wraz z bliskimi bądź znajomymi w realistycznej grze na żywo.

Z zawodu ekonomista z zamiłowaniem do czytania książek. Szukanie i zbieranie informacji na różne tematy to nic trudnego, a tylko sama przyjemność.