Święta coraz bliżej. Wielu osobom ten czas kojarzy się głównie z rodzinnym biesiadowaniem przy suto zastawionym stole, po którym człowiek nie ma już siły na nic więcej jak tylko leżenie na kanapie przed telewizorem. Tymczasem warto te wolne dni wykorzystać na coś więcej niż tylko jedzenie. Co robić w święta by miło spędzić czas z bliskimi i nie paść z przejedzenia?

Co robić w święta?

Wizja świąt spędzonych na jedzeniu i zmienianiu kanałów w telewizji dla nikogo nie jest atrakcyjna. Dzieci się nudzą, dorośli stają się ospali. Magiczny świąteczny nastrój pryska, a wolny czas, który tak chcieliśmy dobrze wykorzystać, zwyczajnie przecieka nam przez palce. W takiej sytuacji możemy być niemal pewni, że nie tylko nie odpoczniemy w święta, ale wręcz wrócimy potem do pracy jeszcze gorzej zmęczeni i rozdrażnieni. Co robić w święta, aby tego czarnego scenariusza uniknąć? Wystarczy zaplanować na te dni proste atrakcje dla całej rodziny, które pozwolą choć na chwilę oderwać się od świątecznego stołu.

Wyjdź na spacer

tatry zimą

Najprostszym sposobem na aktywne spędzenie czasu w święta i oderwanie rodziny od telewizora, jest wspólne wyjście na spacer. W zależności od pogody i kondycji członków rodziny, możecie wybrać się na krótki spacer uliczkami miasta czy do pobliskiego parku, bądź zorganizować dłuższą wyprawę leśnym szlakiem z prowiantem i termosem ciepłej herbaty.  

Takie wspólne wyjście to nie tylko urozmaicenie świąt przy stole, ale też okazja do zacieśniania więzi i poznawania siebie nawzajem. Spacer sprzyja bowiem rozmowom na poważne i całkiem błahe tematy, a przy okazji niesie ze sobą też szereg korzyści dla zdrowia. Dla osób lubiących zimowe aktywności może sprawdzić się również szkolenie narciarskie.

Odwiedź pobliską stadninę

młoda kobieta głaszcze konia podczas zimowej jazdy po lesie

Twoja rodzina lubi spędzać czas na łonie przyrody i ceni sobie kontakt ze zwierzętami? Sprawdź czy w pobliżu Waszego miejsca zamieszkania macie stadninę, którą moglibyście wspólnie odwiedzić w święta. Nawet jeśli nie wszyscy odważą się na lekcję jazdy konnej, to przynajmniej będą mieli okazję bliżej poznać te piękne zwierzęta, dowiedzieć się o nich czegoś ciekawego, wziąć udział w czyszczeniu i siodłaniu.

A jeśli będziecie mieli szczęście i pogoda dopisze na święta, warto zapytać w stadninie o możliwość zorganizowania kuligu. Przejażdżka zaprzężonymi w konie sańmi przez ośnieżone pola i lasy będzie niezapomnianą przygodą zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych.

Wybierz się na stok

młoda dziewczyna z deską snowboardową

Ciekawym pomysłem na oderwanie się od świątecznego stołu, może być również wypad na stok narciarski. Moda na sporty zimowe spowodowała, że tego typu ośrodki powstają praktycznie w całej Polsce, z łatwością więc powinniście znaleźć coś w swojej okolicy. Nauka jazdy na nartach biegowych zapewni zdrową dawkę ruchu na świeżym powietrzu, a przy okazji dostarczy mnóstwa emocji i dobrej zabawy.

A gdyby okazałoby się, że na stok macie jednak zbyt daleko, jeśli tylko pogoda na to pozwoli, wybierzcie się chociaż na sanki. Wdrapywanie się na górki i emocjonujące zjazdy, szybko Was rozgrzeją i naładują pozytywną energią na resztę świąt.

Zorganizuj sesję zdjęciową

szczęśliwa para pozuje do zdjęcia zimą w plenerze

Pamiętasz jak za dziecka całą rodziną pozowało się w święta do zdjęć przy choince? Chyba każdy z nas ma takie fotografie w swoim albumie. Dziś tradycja rodzinnych zdjęć zanika. Nie wiedzieć czemu, zamiast uwieczniać wspólne chwile z bliskimi, wolimy robić zdjęcia jedzenia. A gdyby w te święta to zmienić i zorganizować rodzinną sesję zdjęciową? W domu przy choince, podczas otwierania prezentów, w plenerze podczas spaceru, a może nawet w profesjonalnym studio fotograficznym? Wszystko zależy tylko i wyłącznie od Waszej wyobraźni.

Wspólna sesja zdjęciowa to okazja do świetnej zabawy, a przy okazji zyskacie nowe zdjęcia do rodzinnego albumu. Warto je wydrukować, by nie zginęły zapomniane na dysku. Oprawić w ramki i postawić na biurku, albo powiesić na ścianie. Za kilka lat przyjemnie będzie je znów obejrzeć w rodzinnym gronie, powspominać, zobaczyć jak każdy się w tym czasie zmienił. A może zrobicie z tego wspólnego pozowania nową rodzinną tradycję i co roku będziecie robić zdjęcie w tym samym miejscu? Z czasem zyskacie piękną obrazkową historię Waszych rodzinnych świąt.

Boże Narodzenie to coś więcej niż bogato zastawiony stół, uginający się pod ciężarem świątecznych potraw. To przede wszystkim okazja by spędzić więcej czasu z rodziną. Warto go dobrze wykorzystać i zadbać by był naprawdę wyjątkowy. Szczególnie, że to najcenniejszy prezent bożonarodzeniowy jaki możemy sobie nawzajem podarować w święta.

Z wykształcenia filozof, co wiecznie dzieli włos na czworo, z zamiłowania blogerka z pasją do pisania. Prywatnie miłośniczka kosmetyków i świec zapachowych.