1 czerwca to data z niecierpliwością wyczekiwana przez wszystkie dzieci. Dzień Dziecka to święto, które jest ważne dla naszych pociech tak samo, jak urodziny i gwiazdka, ponieważ wiąże się z podarunkami oraz miło spędzonym czasem. Tego dnia dziecko powinno być w centrum uwagi całej rodziny.
Okres dzieciństwa to wspaniały czas i warto celebrować każdy dzień, ale planując atrakcje na Dzień Dziecka, sprawdź gdzie zabrać swoje dzieci na niezapomnianą przygodę!

Atrakcje na Dzień Dziecka

Czym jest Dzień Dziecka i dlaczego warto spędzić ten dzień w niezwykły sposób?

Międzynarodowy Dzień Dziecka obchodzony jest od niemal 70 lat, a w Polsce od 1 czerwca 1952 roku. Święto obchodzone jest w wielu krajach, jednak nie zawsze przypada tego samego dnia. Nasi zachodni sąsiedzi świętują ten dzień 20 września, zaś Francuzi i Włosi 6 stycznia obchodzą Dzień Rodziny. Niektóre kraje świętują ten radosny dzień 20 listopada, gdyż data ta jest rocznicą uchwalenia Deklaracji Praw Dziecka, a w krajach takich jak Węgry, Australia i Argentyna święto jest ruchome.

Ustanowienie Dnia Dziecka zawdzięczamy Organizacji Narodów Zjednoczonych, która miała na celu uświadomić wszystkim, że dzieci mają swoje własne prawa, które powinny być respektowane, aby dzieci mogły cieszyć się beztroską. 

z dziećmi

Tego szczególnego dnia nie powinno się niczego zabraniać dzieciom i spełniać ich drobne zachcianki, a także poświęcić pociechom swój czas. Chociaż tak naprawdę każdego dnia dzieci powinny czuć, że kierujemy na nie swoją uwagę, oraz że są dla nas ważne i kochane.

Warto pamiętać także o życzeniach dla dziecka, choć może się wydawać, że dzieci tego nie zauważą i nie docenią. Nic bardziej mylnego! To, co mówimy do dzieci i w jaki sposób ma ogromne znaczenie, a nawet kilkuletnie pociechy, które z pozoru nie słuchają uważnie, zarejestrują takie miłe słowa. To ma niesamowicie budujący wpływ na poczucie własnej wartości u dzieci! Nie pomijajmy zatem kilku ciepłych słów życzeń i szczerych pochwał.
Dobra organizacja Dnia Dziecka sprawi, że będzie niezapomniany. Jeśli szukasz pomysłów na atrakcje dla dzieci na Dzień Dziecka, to jest ich całkiem sporo.

Jakie atrakcje na Dzień Dziecka wybrać?

Dzień Dziecka jest takim dniem, w którym warto zrobić z dzieckiem coś szalonego lub po prostu dobrze się bawić. Planując atrakcje na Dzień Dziecka, dobrze jest wziąć pod uwagę kilka czynników np. wiek dziecka, jego temperament i zainteresowania czy też marzenia. Każde dziecko jest inne i to, co ucieszy jedno, może nie być atrakcyjne dla drugiego. Oczywiście łączy je jedno – każde uwielbia dobrą zabawę, a zatem 1 czerwca jest datą idealną, by dziecku ją zapewnić.

Parki rozrywki

Nie od dziś wiadomo, że dzieci kochają różnego rodzaje zabaw. W końcu to dla nich na każdym osiedlu powstają place zabaw z coraz to fajniejszymi atrakcjami. A takimi ogromnymi placami zabaw są właśnie parki rozrywki! Z tą różnicą, że w niektórych parkach rozrywki atrakcje dla siebie znajdą również dorośli, chociażby Energylandia jest takim miejscem.

Energylandia

Ten park rozrywki naprawdę jest dla każdego! Zawiera ponad 120 atrakcji, w tym 26 atrakcji dla maluchów od 2 roku życia. Wśród atrakcji dla maluchów znajdziesz przykładowo Samoloty czy Farmę Krasnali. Z starsi i Ci bardziej odważni goście Energylandii mają szansę na prawdziwie ekstremalną rozrywkę. Do tych najbardziej ekstremalnych atrakcji z pewnością należą Rollercoastery typu Hyperion, Formuła czy najszybszy i spektakularny wodny Coaster – Speed. Energylandia każdego roku przygotowuje atrakcje z okazji Dnia Dziecka, więc dobrze na bieżąco sprawdzać zapowiedzi, by zapewnić najlepszą rozrywkę tego dnia!

Jurapark Bałtów

Park rozrywki, który przygotuje atrakcje dla dzieci z okazji dnia dziecka to Jurapark Bałtów. Tam odnajdą się nawet malutkie dzieci i będą miały szansę stanąć oko w oko z Dinozaurami i innymi prehistorycznymi stworzeniami o rzeczywistych rozmiarach. 

dinozaury w juraparku w Bałtowie

Wiele dzieci fascynują te prehistoryczne okazy, a interesujący jest fakt, że w miejscu Parku odkryto dawniej tropy dinozaurów, co było inspiracją do powstania Juraparku. Warto więc wspomnieć dzieciom, iż była tam jurajska plaża, po której wędrowały dinozaury, bo to z pewnością rozbudzi ich wyobraźnię jeszcze bardziej. Jurapark wchodzi w skład Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego, zatem dobrze zaplanuj tam wizytę, aby nie pominąć żadnej atrakcji. Jest ich sporo i przedstawiają się ciekawie, a niektóre z nich to Zwierzyniec, Muzeum Jurajskie, Prehistoryczne Oceanarium, Wioska Czarownic i wiele innych! Dzieci będą zachwycone wizytą w Parku, ponieważ tam nikomu nie może zagrozić nuda.

Muzea dla dzieci

Dzień Dziecka powinien być związany z zabawą, dlatego godnym uwagi miejscem do odwiedzenia będzie FUNZEUM – Muzeum Światła i Koloru. Słowo muzeum brzmi poważnie, lecz FUNZEUM to niezwykłe muzeum, w którym można (a nawet trzeba) dotykać eksponatów! Tam dobra zabawa spotyka się nauką i sztuką, co jest wspaniałe, bowiem dzieci najlepiej uczą się przez zabawę i doświadczenie.

Strefa koloru w funzeum

Muzeum dzieli się na dwie strefy – światła i koloru. W strefie światła uczestnicy zakładają okulary 3D i podziwiają obrazy w trójwymiarze. Tam zanurzysz się w iście magicznym świecie, który tworzą między innymi kraina luster czy bajkowy las fluo. Wchodząc do strefy koloru, posłuchasz o kolorach i przekonasz się, jak one powstają. Strefę tworzy 36 eksponatów poświęconych 7 kolorom tęczy, a 12 barwnych pokoi zadedykowanych różnym kolorom stwarza idealną scenerię do pamiątkowych zdjęć z dzieckiem! FUNZEUM rozbudza kreatywność dzieci poprzez niesamowitą aranżację, ponieważ znajdziesz tam wiele interaktywnych, niepowtarzalnych eksponatów. Pozwoli to nawiązać kontakt ze sztuką i popuścić wodze fantazji.
Po zwiedzaniu, które tak naprawdę jest zabawą, możecie skorzystać ze strefy Funzone, gdzie dorośli mogą napić się kawy i chwilę odpocząć. Dzieci w tym czasie mogą dalej korzystać z uroków pobytu, bawiąc się na podniebnym placu zabaw czy w basenie z przezroczystymi piłeczkami i podświetlanym dnem. Dzień Dziecka z atrakcjami FUNZEUM będzie strzałem w dziesiątkę!

Warsztaty dla dzieci

Organizacja Dnia Dziecka może też uwzględniać atrakcje, które rozwijają kreatywność pociechy. Na szczęście jest ogromna ilość zajęć i warsztatów dla dzieci w każdym wieku. Świetnym pomysłem będą warsztaty, które doskonalą zdolności manualne np. warsztaty ceramiczne w pracowni ceramiczno – plastycznej. Zajęcia zazwyczaj opierają się na tworzeniu w glinie, a praca z nią jest doskonałym treningiem cierpliwości i koncentracji oraz rozwija małą motorykę. Możliwość wykonania przedmiotu własnoręcznie sprawi, że dziecko poczuje się twórcze i pewne siebie, a wykonane naczynie może być użyteczne lub pełnić rolę ozdoby w domu. 

mała dziewczynka z rękami i buzią ubrudzonymi farbą

Ciekawe będą także warsztaty mydlarskie, które przenoszą w świat zapachów mydła, zapoznają z mydlarską historią i pobudzą kreatywność. Warsztaty stanowią niecodzienną okazję, aby dziecko mogło własnymi rączkami stworzyć idealne mydło do kąpieli w wybranym przez siebie kolorze, zapachu i kształcie. Warsztaty mydlarskie będą szczególnie atrakcyjne dla dziewczynek, które interesują się kosmetyką i lubią ładne zapachy oraz dla chłopców lubiących tworzyć. 

Dla miłośników słodkości sprawdzą się warsztaty czekoladowe. Podobno każdy kocha czekoladę, więc wykonanie własnej tabliczki czekolady będzie prawdziwą gratką. Zwłaszcza jeśli Twoje dziecko chętnie pomaga w kuchni, to będzie tym zachwycone. W trakcie zajęć dziecko da upust swojej kreatywności, wybierając dowolne dodatki do swojej czekolady. Skosztuje także kilku rodzajów czekolad i pozna ciekawostki związane z procesem jej powstawania. Na koniec oczywiście dziecko zabierze swój wyrób i otrzyma dyplom uczestnictwa w warsztatach. Taki słodki Dzień Dziecka pozytywnie przyprawi Was o czekoladowy zawrót głowy!

Parki linowe i ścianki wspinaczkowe

Szukając dostarczających wrażeń atrakcji dla dzieci, 1 czerwca wybierzcie się do parku linowego. To miejsce, w którym odnajdą się młodzi poszukiwacze przygód. Zazwyczaj w parkach występują różne stopnie trudności, tak aby poradziły sobie nawet niedoświadczone i małe dzieci. Park linowy oferuje zabawę na wysokości. Między słupami lub drzewami rozwieszone są liny, tworzące nadziemną trasę przejścia pełną przeszkód. Do przeszkód należą np. ruchome podesty, liany czy huśtawki. Zabawa polega na zdobywaniu punktów na trasie poprzez pokonanie kolejnych etapów, a do mety zazwyczaj prowadzi zjazd tyrolką. Zabawa jest dobrym treningiem kondycyjnym i uczy pokonywania własnych słabości. Jako, że park linowy to rozrywka na świeżym powietrzu, czerwiec to doskonała pora, aby się tam wybrać. 

chłopiec zjeżdża na tyrolce w parku linowym

Jeżeli jednak pogoda nie dopisze, to nie rezygnujcie z aktywnej rozrywki i postawcie na ściankę wspinaczkową. Ścianki wspinaczkowe to idealne miejsce do rywalizacji i wyścigów, tutaj o zwycięstwie decyduje siła i spryt. Jeśli dziecko lubi wyzwania, to wspinanie na pewno mu się spodoba. Nawet jeśli nigdy nie mieliście okazji spróbować swoich sił we wspinaczce, to dobrym rozwiązaniem będzie lekcja wspinaczki z instruktorem. Pokaże on chwyty, przedstawi zasady bezpieczeństwa i asekuracji tak, abyście czerpali z zabawy maksimum radości. Poza tym wspinaczka wzmacnia ciało i kształtuje charakter, co jest ważne w przypadku dorastającego dziecka.

Dzień Dziecka – atrakcje z nutką adrenaliny

Zastanawiasz się, jakie atrakcje na Dzień Dziecka zaoferować swojemu dziecku? 

Takie, które spełni jego najskrytsze marzenia! W ten sposób dziecko poczuje, że jego potrzeby i marzenia zostały wysłuchane. To buduje zaufanie i umacnia relację między dzieckiem, a rodzicem. 

Lot w tunelu aerodynamicznym

Dzieci często snują fantazje o lataniu, więc jeśli Twoje dziecko również, to podaruj mu w dniu jego święta lot w tunelu aerodynamicznym. Aerotunel to taki rodzaj symulatora latania. Generowane są w nich silne strugi powietrza zdolne unieść nawet dorosłego człowieka i spełnić marzenia o lataniu. Dzieci już od 3 lub 4 roku życia mogą skorzystać z lotu w tunelu aerodynamicznym i poczuć się jak superbohater z ulubionej bajki. Atrakcja jest bezpieczna, przebiega w asyście instruktora, a dziecko otrzyma dopasowany kombinezon, gogle i kask.
Ta niezapomniana przygoda, da dziecku wiele niezapomnianych wrażeń, w końcu nie codziennie może szybować jak ptak. 

dziecko w tunelu aerodynamicznym

Jazda po torze dla dziecka

Dzieci najbardziej pociąga to, co przeznaczone dla dorosłych, dlatego tak chętnie tworzą różne scenariusze zabaw. Dość wcześnie w dzieciach kształtuje się marzenie o samodzielnym prowadzeniu pojazdu, a zwłaszcza chłopcy uwielbiają kolekcjonować modele aut. Jeżeli widzisz u dziecka silne zainteresowanie motoryzacją, to spraw mu wyjątkowy podarunek z okazji Dnia Dziecka – przejazd sportowym autem po torze, który zrealizuje, zasiadając na miejscu pasażera u boku zawodowego kierowcy. Możesz zafundować pełną emocji przejażdżkę takimi autami jak np. McLaren 570GT, Ferrari 458 Italia, Lamborghini Huracan czy Ford Mustang. Wybadaj czy któreś z tych aut, które szczególnie mu się podoba i podaruj przeżycie, które zapamięta na długo.

Atrakcje na Dzień Dziecka w domu

Wszyscy, którzy mają dzieci, wiedzą, jak szybko się one nudzą. Dlatego spędzając 1 czerwca w domowym zaciszu, warto postawić na niecodzienne zabawy i rozrywki. Atrakcje na Dzień Dziecka w domu można zorganizować naprawdę łatwo, bo pomysłów jest wiele. Możecie wcześniej zaplanować wspólnie z pociechą scenariusz dnia, czyli np. jakie przygotujecie śniadanie. Dobrze, aby to było coś innego niż zwykle, by podkreślić wyjątkowość okazji. Później zaplanujcie różne zabawy np. w berka, w podchody lub zorganizujcie tor przeszkód w domu lub ogrodzie. Dobrym pomysłem jest zaproszenie dzieci z sąsiedztwa, jeśli jest taka możliwość, a zabawa większym gronie będzie jeszcze weselsza. 

Warsztaty online

Warto przygotować też atrakcje na wypadek kiepskiej aury. Tu doskonale sprawdzą się atrakcje online takie jak, chociażby warsztaty naukowe dla dzieci prowadzone przez prawdziwych naukowców na platformie internetowej. Warsztaty wybierz razem z pociechą, aby w pełni odpowiadały zainteresowaniom. Macie do wyboru dwa moduły tematyczne chemiczny lub fizyczny. Podczas warsztatów chemicznych młody odkrywca pozna zagadnienia związane z roztworami czy reakcjami chemicznymi. Zaś warsztaty fizyczne przybliżą tajniki pola magnetycznego oraz podstawy wulkanologii. Warsztaty obejmują 9 spotkań online w ciągu 12 tygodni. Dziecko otrzyma także 3 zestawy eksperymentów dopasowanych do tematyki zajęć, aby dodatkowo uczyło się przez doświadczenie. Taka atrakcja na Dzień Dziecka sprawi radość i pozytywnie wpłynie na rozwój dziecka. Kto wie, może zainspiruje je do obrania drogi naukowej w przyszłości?  

Atrakcje na Dzień Dziecka blisko domu

Nie wyjeżdżacie na Dzień Dziecka? Dobrym rozwiązaniem będzie pójście do teatru na spektakl ciekawy dla dzieci, albo do kina na film wybrany przez pociechę. W dniu dziecka kina często organizują maratony filmowe dla najmłodszych, z różnymi dodatkowymi atrakcjami takimi jak, chociażby malowanie twarzy, gry i konkursy z nagrodami oraz specjalne pokazy. Warto wcześniej zapoznać się z ofertą pobliskich kin i teatrów oraz kupić bilety z wyprzedzeniem, ponieważ w Dzień Dziecka te miejsca mogą cieszyć się dużym zainteresowaniem.

Świetną koncepcją na to, jak spędzić Dzień Dziecka będzie rodzinna wycieczka rowerowa. Planując ją, weź pod uwagę trudność trasy i umiejętności dziecka, żeby nie była dla niego zbyt wyczerpująca. Na pewno macie w bliższej lub dalszej okolicy ścieżki rowerowe lub polne drogi, którymi możecie poruszać się bezpiecznie. Dobrym pomysłem jest podzielenie wycieczki na odcinki, uwzględniając miejsca, w których możecie zatrzymać się na lody czy place zabaw, co sprawi dziecku dodatkową frajdę. Świetnym pomysłem będzie również połączenie wycieczki z piknikiem. Zabierzcie koc, potrzebny ekwipunek oraz przekąski, które przygotujecie wspólnie z dzieckiem, taki piknik sam w sobie będzie atrakcją dla dziecka, zwłaszcza jeśli rzadko spędzacie czas w ten sposób. 

Niezależnie jakie zaplanujecie atrakcje na Dzień Dziecka, to najważniejsza jest miłość, jaką dziecku okazujesz poprzez spędzony razem wartościowy czas. Niech ten dzień będzie w pełni poświęcony pociechom, które przecież tak szybko dorastają.

Przeczytaj również