Prezent idealny. Chyba każdy z nas ma zapisane w głowie pewne wyobrażenie jak taki prezent powinien wyglądać. I każdy z nas marzy by taki prezent choć raz w życiu otrzymać lub podarować drugiej osobie. Ale czy taki prezent w ogóle istnieje? A jeśli tak, to jaki powinien być prezent idealny? Dziś spróbujemy odpowiedzieć sobie na to pytanie!

6 cech idealnego prezentu

Poszukiwanie istoty idealnego prezentu od lat zaprząta głowy nie tylko zwykłych ludzi, poszukujących prezentów dla swoich bliskich, ale również naukowców z dziedziny antropologii, psychologii i socjologii. Rozważaniom na temat idealnego prezentu sporo uwagi poświęcili w swoich pracach m.in. tacy badacze jak Russel W. Belk czy John F. Sherry, Jr. To właśnie oni wskazują na sześć warunków, które muszą zostać spełnione, żebyśmy mogli mówić o prezencie idealnym.

Cechy idealnego prezentu:

  1. Prezent odzwierciedla rzeczywiste poświęcenie dającego – w zakresie finansowym, wysiłku lub czasu.
  2. Jedynym celem dającego jest uszczęśliwienie odbiorcy prezentu.
  3. Prezent jest dla odbiorcy dobrem luksusowym.
  4. Prezent jest indywidualnie dopasowany do odbiorcy, relacji, etapu życia, okazji.
  5. Odbiorca jest zaskoczony prezentem.
  6. Prezent sprawia odbiorcy radość.
mężczyzna wręcza kobiecie kwiaty na prezent

Prezent idealny – poświęcenie

Idealny prezent to taki, który wymaga poświęcenia i wyrzeczeń od obdarowującego. Może to być poświęcenie w zakresie finansowym, kiedy decydujemy się podarować bliskiej osobie drogi prezent, rezygnując tym samym z jakichś przyjemności dla siebie. Równie dobrze jednak poświęcenie może polegać na dużej ilości wysiłku lub czasu jaki włożymy w poszukiwania wymarzonego prezentu czy też samodzielne wykonanie upominku.

Uszczęśliwienie odbiorcy

Każdy z nas doskonale zdaje sobie sprawę, że wręczanie prezentów może być podyktowane różnymi motywami, a intencje darczyńcy nie zawsze są czyste i bezinteresowne (np. gdy wręczamy komuś prezent by uzyskać coś w zamian albo chcemy w ten sposób uspokoić własne wyrzuty sumienia). Koncepcja prezentu idealnego zakłada jednak, że w tym przypadku jedynym celem obdarowującego ma być chęć sprawienia obdarowanemu przyjemności. Prezent idealny jest więc z założenia prezentem altruistycznym, wręczanym drugiej osobie zupełnie bezinteresownie.

Prezent idealny jako dobro luksusowe

Prezent idealny to taki, który jest dla obdarowanego dobrem luksusowym. Warto zaznaczyć jednak, że luksus nie jest tożsamy z wysoką ceną. Takie rozumowanie prowadziłoby bowiem do błędnego przekonania, że prezent idealny musi być drogi, a przecież wszyscy doskonale wiemy, że to nie prawda. Luksus w tym przypadku może oznaczać wszystko to, co nie jest obdarowanemu niezbędne do życia i bez czego mógłby się on obyć. Mówiąc o luksusie, mamy tu więc na myśli coś, czego osoba obdarowana pragnie, a czego nie kupiłaby sobie sama, uznając to za zbędny wydatek. Prezentem idealnym nie mogą więc być produkty pierwszej potrzeby, niezbędne do życia przedmioty codziennego użytku. Prezent idealny odwołuje się raczej do potrzeb wyższego rzędu takich jak miłość, poczucie własnej wartości czy potrzeba samorealizacji. Dzięki niemu osoba obdarowana ma się poczuć kochana i wyjątkowa.

Dopasowanie prezentu

Jedną z cech idealnego prezentu jest również jego adekwatność i indywidualne dopasowanie do odbiorcy. Prezent idealny to taki, który zaspokaja aktualne potrzeby i oczekiwania osoby obdarowanej, jest dopasowany do jej osobowości, gustu i zainteresowań. Stosowność prezentu zależy też w znacznej mierze od rodzaju relacji jaka nas z osobą obdarowaną łączy. To co będzie bowiem odpowiednim prezentem od męża dla żony, niekoniecznie sprawdzi się jako prezent dla koleżanki z pracy, a czasem może zostać wręcz źle odebrane, jeśli prezent będzie zbyt drogi lub zbyt intymny. Dopasowanie prezentu do osoby obdarowanej jest bardzo ważne również z tego względu, że odpowiednio dobrany prezent jest odzwierciedleniem naszej empatii i zrozumienia dla drugiej osoby. Idealny prezent pokazuje obdarowanemu, że jest dla nas ważny skoro wiedzieliśmy co sprawi mu radość i co mu podarować.

Element zaskoczenia

Prezent idealny musi zawierać również element zaskoczenia. I nie chodzi tu wcale o sam fakt niespodziewania się otrzymania prezentu, bo ten raczej ciężko byłoby uzyskać w przypadku chociażby świąt czy urodzin, kiedy nasi bliscy wiedzą, że z pewnością ich czymś obdarujemy. Chodzi raczej o to, by osoba obdarowana nie spodziewała się konkretnie takiego prezentu. Z tego względu, idealnym prezentem nigdy nie będzie prezent zamówiony, który osoba obdarowana sama wskazała jako wymarzony i najlepszy dla siebie na daną okazję. W przypadku prezentu idealnego to my musimy odgadnąć marzenia obdarowanego, dając mu w ten sposób dowód naszej uwagi i miłości.

Radość z prezentu

Po czym poznajemy, że trafiliśmy z prezentem? Oczywiście po radości osoby obdarowanej. Radość z prezentu jest kluczowym elementem prezentu idealnego, który poniekąd wynika z wszystkich pozostałych. Im lepiej odgadliśmy marzenia drugiej osoby, im bardziej nie spodziewa się ona prezentu i im więcej wysiłku włożyliśmy w jego zdobycie lub przygotowanie, tym większa radość obdarowanego. To bardzo ważne by wybierając prezent odsunąć na bok własne upodobania. Prezent idealny ma bowiem za zadanie sprawiać przyjemność osobie obdarowanej, nie obdarowującemu. 

Spełnienie wszystkich wymienionych wyżej warunków nie jest rzeczą łatwą przez co oczywistym staje się, że idealny prezent również jest czymś trudnym do osiągnięcia, będąc raczej wyjątkiem niż regułą. Trudne, nie znaczy jednak niemożliwe! Zaproponowany przez Belka model idealnego prezentu może stać się dla nas wskazówką, dzięki której będziemy mogli lepiej przygotować się do poszukiwań prezentu dla bliskiej osoby. Mając świadomość jaki powinien być prezent idealny, wiedząc na co należy zwrócić uwagę, mamy większe szanse na jego odnalezienie i sprawienie bliskiej osobie radości, jakiej być może nie doświadczyła nigdy dotąd. Dla takiego efektu warto się postarać! W końcu nic nie daje takiej satysfakcji, jak uśmiech i szczęście naszych bliskich.

Z wykształcenia filozof, co wiecznie dzieli włos na czworo, z zamiłowania blogerka z pasją do pisania. Prywatnie miłośniczka kosmetyków i świec zapachowych.